homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Stop menstruatie


#1 2007-01-27 11:24:35

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

stop menstruatie

spuneti-mi si mie daca cunoasteti pe cineva car es-a confruntat cu asa ceva si daca da, ce anume a facut.

menstruatie abundenta care nu se mai poate opri cu tratament. medicul considera ca este cazul de curetaj. asta a patit maica-mea la interval de 2 luni si ceva, aproape 3.
problema este ca i s-a recomandat o histerectomie totala (sa i se scoata tot! tot!) si momentan, la satul medicului asteptam sa vedem daca aceasta menstruatie i se a opri de la sine.
cauza cica ar fi un uter fibromatos car eretine tot sangele (in ultima vreme nici nu ii mai venea regulat) si cand in sfarsit ii vine menstra... mult sange, cheaguri, si nu se mai opreste.
urmeaza un tratament dar ea are f multe complicatii (are mai multe boli) si se pare ca acum suntem intr-un cerc din car enu stiu cum sa mai iesim.

spuneti-mi va rog ce anume ii recomandati sa faca. nu imi spuneti sa mergem la doctor. am fost la 100 de doctori in orasul nostru, acum caut pe cineva care sa o poata primi repede (trebuie sa ii vina si cu cat stam mai  mult... ufff) si sa nu o jupoaie de bani pt ca nu accepta asa ceva. nu stiu ce sa fac!
apoi ar mai fi o intrebare: pentru o histerectomie ce medic ati recomnda (ma refer la specialitate) chirurg (cum ni s-a recomandat noua) sau unul din domeniu.

astept parerile voastre!

spuneti-mi ce anume ii recomandati pt oprirea menstruatiei!!!!!!!!! se pare ca medicamentele sunt total inutile. o planta un ceai... ceva ... orice

Offline

 



#2 2007-01-29 14:41:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: stop menstruatie

curetaj hemostatic pentru oprirea singerarii(daca nu se opreste singura) si histerectomie daca despre uter fibromatos e vorba. Poti sa iei cite medicamente vrei, nu rezolva problema. Eu as recomanda un ginecolog pentru histerectomie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-01-29 15:57:20

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: stop menstruatie

deci pana la urma... cam asta este rezolvarea.(vorbim de uter fibromatos)

oricum mai incercam acum ceva care am vazut ca mai da rezultate: acupunctura. sa vedem ce se va intampla pt ca in curand ar trebui sa-i vina menstruatia si vom vedea daca are vreun efect si in cazul ei.

dvs. ati auzit de cazuri de fibroame care sa fie rezolvate prin acupunctura?

Offline

 

#4 2007-01-30 14:18:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: stop menstruatie

din pacate nu


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-01-30 17:23:30

carmendelaronda
Membru
Inregistrat: 2007-01-30
Mesaje: 1

Re: stop menstruatie

am 44 ani si nu am folosit niciodata anticonceptionale. Am intarziere si testul de sarcina a iesit negativ. Dr mi-a dat 5 zile organometril dar nu este nici un rezultat. Ce sa fac?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-01-30 17:49:32

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: stop menstruatie

sa inteleg ca ai terminat cele 5 zile de orgametril, au trecut intre 5 si 7 zile de atunci si nu a venit menstruatia? Daca ta, fa investigatii mai aprofuncdate sa nu fie vorba despre o premenopauza(cam precoce)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2007-05-24 19:09:49

deiutza
New member
Inregistrat: 2006-12-03
Mesaje: 9

Re: stop menstruatie

am si eu o pb mareeeeeeeeee... deci, sunt f speriata in primul rand. apoi, totul a inceput acum 1sapt-2 cand dupa ce am luat pastila anticonceptionala in timp de 4ore am avut scaun fff moale.asta s-a repetat si la cam 4zile. am citit ca nu trebuie sa am contacte sexuale pana la menstruatie decat protejandu-ma cu alta metoda. zis si facut. cu cateva zile inainte sa imi vina menstruatia observ simptomele candidozei. asta pt ca am mai avut. roseata, labiile erau umflate, secretie branzoasa si un strat alb in interiorul vaginului. am decis sa astept menstruatia si apoi sa-mi iau ovule. ieri pe la ora 2 apare menstruatia la data la care trebuia, dar astazi observ ca nu mai curge nimic. ca si cum s-ar fi terminat. iar vaginul este curat, desi am inca senzatia de mancarime f usoara si observ 2zone in care am ganglionii inghinali inflamati. data trecuta cand am avut candidoza ginecologul mi-a spus ca ganglionii sunt inflamati pt ca exista o infectie, dar ca nu este nimic de speriat. intrebarea mea este: ce s-a intamplat? poate insemna oprirea menstruatiei faptul ca sunt insarcinata? (ieri dupa ce a aparut menstruatia am avut un contact sexual) nu stiu ce sa mai intreb, sunt speriata si as avea nevoie de un raspuns care sper sa ma mai linisteasca. va multumesc anticipat

Offline

 

#8 2007-05-24 19:18:08

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: stop menstruatie

in primul rand trebuie sa ai mai mult de 4 scaune moi pe zi ca protectia sa fi compromisa...nu era nevoie de acea protectie dar in fine...nu vad cum ai putea fi insarcinata daca le ai luat corect si ai si folosit prezervativ...menstra se poate diminua in timp...de cat timp iei antibb si cat te tine de obicei?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#9 2007-05-24 19:24:45

deiutza
New member
Inregistrat: 2006-12-03
Mesaje: 9

Re: stop menstruatie

corect le-am luat dar ieri n-am folosit prezervativ... de obicei 3-4zile ma tine si antibebe iau de cam 6luni. totusi e posibil ca odata cu menstruatia sa fi disparut si candidoza? asta daca sigur nu am ramas (Doamne fereste!) insarcinata. si inca o intrebare: netratata rapid candidoza se poate raspandi? adica uter? sau in alta parte sa provoace ceva mai grav?

Ultima oara a fost editat de deiutza (2007-05-24 19:42:59)

Offline

 

#10 2007-05-25 11:43:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: stop menstruatie

nu esti insarcinata si nici candidoza nu a disparut. probabil ca nici menstruatia....e doar o oprire temporara datorata contactului sexual de ieri.
fa tratamentul dupa ce trece menstra....nu o lasa netratata pentru ca vei avea dureri si usturimi la contact si e neplacut


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2007-05-25 12:55:12

deiutza
New member
Inregistrat: 2006-12-03
Mesaje: 9

Re: stop menstruatie

multumesc mult pt raspuns. tratamentul il fac ca data trecuta 10 zile ovule klion d 100? sau imi recomandati altceva?

Offline

 

#12 2007-05-25 12:57:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: stop menstruatie

daca ti-a trecut cu acest tratament fa-l tot pe asta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.