homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dureri de ficat , augmentin !va rog


#1 2009-03-27 11:15:41

alexxxandra
Banat
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 100

Dureri de ficat , augmentin !va rog

Bun .. m-am dus la ginecolog cu o scurgere...
Analizele sunt gata peste 5 zile , adica luni , si mi-a dat un tratament cu augmentin 1 g 1 la 12 h si niste ovule ..
De cand am inceput tratamentul am niste dureri ingrozitoare de ficat si nu stiu ce sa fac .. sa intrerup tratamentul sau .. sa iau si altceva ... habar nu am .
Eu nu sunt acum in bucuresti ,nu am cum sa ma duc la spital ..stie cineva ce as putea sa fac ? va rog frumos .

Ultima oara a fost editat de alexxxandra (2009-09-03 23:57:17)

Offline

 



#2 2009-03-27 14:18:48

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Dureri de ficat , augmentin !va rog

dragam ea, medicul nu avea dreptul sa dea tratament fara analiza in fata.
eu zic sa intrerupi daca te doare si sa mergi din nou la medic.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#3 2009-03-27 16:24:40

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Dureri de ficat , augmentin !va rog

Ficatul nu doare, decat daca este foarte bolnav (cu tumori), ceea ce la tine nu e cazul.
Posibil ca din cauza medicamentelor sa-ti fi dat fierea peste cap.
Dar nu inteleg pt ce iei tu augumentinul, care este antibiotic......
Ti s-a spus vreun diagnostic? caci altfel mai bine nu-l iei. Medicul ala trebuia intai sa vada rezultatele si apoi sa te indoape cu antibiotice.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#4 2009-03-27 19:39:24

ioana_1236
New member
Inregistrat: 2008-07-07
Mesaje: 79

Re: Dureri de ficat , augmentin !va rog

in primul rand ficatul nu doare poate fi o durere a colecistului mai mult ca sigur dar pt ca tot ai pomenit augmentitul e f "scarbos" ca sa zic asa pt ca iti da ficatul peste cap este hepato-toxic . eu am luat augmentin pt pneumonie si cand mi-am facut analizele dupa ce am terminat tratamentul erau duble decat cele normale... nu vreau sa te sperii si totusi de ce iei tu augmetin?? el contine penicilina ... dar nu vad de ce ti-ar da in caz ca  ai o bts... ce ovule ti-a dat?

Ultima oara a fost editat de ioana_1236 (2009-03-27 19:40:08)

Offline

 

#5 2009-03-27 20:21:04

alexxxandra
Banat
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 100

Re: Dureri de ficat , augmentin !va rog

Pai ... eu m-am dus la o consultatie dupa un weekend non stop de investigatii pe net in urma carora m-am speriat si am decis sa ma duc sa vad ce fel de bts este .. era ceva intre candida ceea ce este 90% sau ..altele care nu prea le cunosc .
Am vrut un tratament sigur .. ca nu-mi place sa ma joc cu sanatatea mea ..
Ghinionul meu a fost sa dau peste o ratata de ginecoloaga .. i-am spus despre ce e vorba si ma intreaba .. asa si vrei sa-ti facem o analiza a secretiei sau doar sa-ti prescriu un tratament ? ..
Am ramas proasta .. adica sa-mi spuna sa iau ceva la nimereala .. sau sa imi fac analizele ? adica ..ei ii era indiferent ..
Mda .. si mi-a scris pe reteta "vaginita nespecificata"
Presupun ca augmentinul era pentru orice infectie as fi avut dar am auzit ca la terminarea tratamentului cu augmentin te poti lovii de candida .. si eu chiar nu-mi doresc asta ..
Nu stiu ce sa mai zic , m-am saturat de medicii astia lipsiti de interes ..
Tratamentul care mi l-a dat consta in : 7 zile Augmentin 1 g 1/12h; Fasygin .. e o cutie cu 4 pastile care trebuie sa le iau odata ; ovule Meclon 1 in fiecare seara ..
Si mi-a zis ca prietenul meu trebuie sa foloseasca meclon crema si ..sa ia si el pastilele fasygin ..
Cu ficatul nu stiu ce sa zic , pur si simplu simt ca ma tine ceva ..nu pot sa ma intind , sa dorm pe partea dreapta .. sa alerg .. nu ma simt bine deloc ..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-03-28 20:27:36

alexxxandra
Banat
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 100

Re: Dureri de ficat , augmentin !va rog

Poate sa-mi spuna cineva ceva ?

Offline

 

#7 2009-03-29 19:55:51

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Dureri de ficat , augmentin !va rog

mama a luat augmentin la recomandarea medicului pt o durere in gat si la fel ca tine a patit, dureri destul de puternice. 2 zile i-a fost rau. deci acest augmentin ataca ficatul. daca e neaparat nevoie sa il iei trebuie sa mananci fff bine, cel putin asa a facut mama dupa ce a intrebat o farmacista si nu s-a mai simtit asa rau. trebuie sa ai stomacelul plin inainte sa iei cate o pastila. oricum nu este indicat. mama a renuntat cum a aflat pe propria piele ce rau face.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.