homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Parerea voastra


#1 2009-03-30 16:59:19

kei
Full member
Inregistrat: 2009-02-05
Mesaje: 278

parerea voastra

am si eu o problema si vreau sa stiu ce ati facut voi sau cum ati reactiona in acest moment.
eu si mama- am avut o discutie sau doua despre sex si virginitate si asa.si ultima acum cateva luni bune. eu sunt cu actualul prieten de 1 ani si jumatate si momentan am 17 ani.acum cam doua luni mi-am pierdut virginitatea cu el. si mama imi tot spune ca daca se intampla ceva sa ii spun.dar cum as putea sa ii spun?tata la propriu nu ar mai vorbi cu mine si m-ar renega daca ar afla.acum ma lasa si ai mei la cabane si pana mai tarziu in oras. mii frica ca daca ii spun toate acestea o sa dispara. cum au aflat parintii vostri ca nu mai sunteti virgine/ini?si voi ce credeti?eu as inclina  sa ii spun dar mi-e frica de repercursiunile pe care le-ar avea. sad  curat2

Offline

 



#2 2009-03-30 17:17:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: parerea voastra

uite, mai e aici un topic :
http://forum.anticonceptionale.ro/t2071 … uala-.html
eu zic ca au ei o idee, tu ar trebui sa stii mai bine cum or sa reactioneze... daca e bine acum, cand toata lumea se face ca ploua, mai lasa-i asa o vreme smile eu asa am facut cu ai mei si ei pretindeau ca nu stiu desi era evident (tot asa plecam la munte, ieseam pana tarziu etc) smile

Offline

 

#3 2009-03-30 17:19:09

walkirie
New member
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 34

Re: parerea voastra

de ce sa-i faci sa se urce pe pereti...incearca altfel,de ex intreab-o pe mama ta dc ea a vb cu mama ei despre asta sau dc i-a zis cum si-a pierdut virginitatea.sau punei situatia ipotetica ori povestestei despre o "prietena" care si-a inceput viata sexual dar inca nu i-a spus mamei ei.si in functie de cum reactioneaza te hotarasti sa-i spui sau nu.anw...yo am cam trecut de asta de acu 2ani juma' si ai mei cred k inca is mica si nevinovata...dc m-ar intreba le-as spune dar asa e parca un acord tacit...

Offline

 

#4 2009-03-30 17:19:14

anda23
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-12
Mesaje: 556

Re: parerea voastra

tu o cunosti f bine pe mama ta...eu nu i-as spune pt ca ar sta mereu cu grija ca cine stie ce faci...daca tu te protejezi, si ai de unde sa afli info utile ca sa nu se intample lucruri neplacute...e bine..

Offline

 

#5 2009-03-30 18:10:06

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: parerea voastra

eu sunt de parere ca unele aspecte ale vietii nu se cheama degeaba PERSONALE... wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-03-30 19:01:39

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: parerea voastra

katami a scris:

eu sunt de parere ca unele aspecte ale vietii nu se cheama degeaba PERSONALE... wink

tummenupp
la concluzia asta am ajuns si eu... daca stiu ca mama are conceptii demodate si a deranja-o sa afle, de ce sa i zic? mi ar placea sa ma inteleaga, dar decat sa o faca fortat mai bine nu...
la urma urmei e intimitatea mea


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#7 2009-03-30 19:45:59

capcaun
Platinum member
De la: mine pt tine :P
Inregistrat: 2007-10-11
Mesaje: 17355

Re: parerea voastra

heimdall a scris:

uite, mai e aici un topic :
http://forum.anticonceptionale.ro/t2071 … uala-.html
eu zic ca au ei o idee, tu ar trebui sa stii mai bine cum or sa reactioneze... daca e bine acum, cand toata lumea se face ca ploua, mai lasa-i asa o vreme smile eu asa am facut cu ai mei si ei pretindeau ca nu stiu desi era evident (tot asa plecam la munte, ieseam pana tarziu etc) smile

dap... si la mine la fel au tras ei concluzia... am inceput sa dorm la el cate 1-2 nopti pe sapt, dupa care sa lipsesc de'acasa cate'o sapt si in cele din urma ne'am mutat impreuna lol
o singura discutie am avut, dar in gluma mai mult, era de fatza si matusi'mea care e de partea mea si l'a luat pe tata la rost k si ce daca mi'am inceput viata sexuala, is majora, vaccinata, treaba mea ce fac mai departe lol

Offline

 

#8 2009-03-30 20:03:10

dreamaway
New member
Inregistrat: 2009-03-30
Mesaje: 9

Re: parerea voastra

la mine discutiile pe subiectul asta au loc dar nu au  tongue  si bineinteles doar cu my mum.. probabil ar vrea sa vorbim si despre asta ca despre toate celelalte, pentru ca ne intelegem grozav, dar totusi pare si ea stinghera vazand ca nu zic nimic pe sleau... ea stie si de pastilute, ca mi le-a recomandat un ginecolog pt piele si nu ca anticonceptionale, glumim despre posibilitatea de ingrasare, stie de efectele secundare and so on... interesant e ca de multe ori, cand ai mei pleaca in weekend la tara, vorbesc cu ea la telefon si-mi zice ea sa-l mai chem pe my guy pe la mine, 'sa stam la un film, ca eu am tot mers la el'  lol  tin sa mentionez ca-l cunoaste si-i e drag rodnar  nu ca mie, clar, dar ii e! lol

kei, daca nu te trage inima sa-i spui, probabil daca ai incerca ar iesi mai ciudat decat orice scenariu ti l-ai face in cap si poate o vreme ti-ar strica si tie modul in care vezi partea asta a relatiei cu prietenul tau...zic eu.. undeva pe la varsta ta se intampla si pt mine o mare dragoste mare, acum nu o mai inteleg privind inapoi, dar nici nu o regret pt ca a fost frumos pentru cum era atunci... a fost ceva (mai multa) intimitate intre noi, dar exact pana la punctul culminant, care n-a avut loc cu el niciodata...dar varianta pentru mama e ca nu s-a intamplat nimic atunci intre noi.. nu ca ar fi fost foarte urata reactia, cred, dar ca nu ar fi inteles ca acum... daca esti sigura pe voi, daca simti ca e in regula, nu te simti vinovata ca nu-i zici

Ultima oara a fost editat de dreamaway (2009-03-30 20:11:33)


don't wish for things that can easily come true..they will pass faster than other dreams do

Offline

 

#9 2009-03-30 20:39:40

Sonia_Simona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-03-09
Mesaje: 8647

Re: parerea voastra

kei de preferat sa nu stie nimeni ce faci tu.
mama ta isi va da singura seama mai tarziu!

Offline

 

#10 2009-03-30 21:11:29

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: parerea voastra

cand eram in clasa a 9-a am fost cu mama la medicul de familie pt un control, sa vad ce greutate am, inaltime etc. la un moment dat, doctorita mea catre mami "si acum mama va iesi ca sa vorbesc doar cu fata" :f?rv?nad: si m-a intrebat daca mi-am inceput viata sexuala, daca stiu de protectie, din astea si am stiut, pe atunci fiind virgina. cand am iesit din cabinet, o aud pe doctorita zicandu-i mamei " avem o fata mare mare" neutral maica-mea saraca a ramas wow va dati seama la ce s-a gandit lol dar nu a spus nimic. apoi am luat-o eu "ce-i mami, ti s-a parut ceva ciudat in ceea ce zise doctorita? stai linistita ca sunt mare, dar nu din acel punct de vedere" si m-a crezut. acum, cand ma mai duc pe la prieten si vede ca sunt mai agitata "sa fiti cuminti" si imi trage o privireee, clar se gandeste la prostii, cu toate astea nici eu nu ii pot zice, desi as vrea. as vrea sa nu o mai mint "ma duc cu prietena X in oras" doar ca sa pot sta mai mult la el sad dar asta e...unii parinti sunt facuti sa nu afle din gura noastra ca ne-am inceput viata sexuala. e aiurea, dar eu cred ca e vina lor. au pretentia sa ne fie prieteni, dar daca zici ceva nu tocmai bine imediat sar in cap...in felul asta, nu-ti vine de nici o culoare sa le mai zici ceva, mai ales ceva asa intim precum viata sexuala


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#11 2009-03-30 21:16:52

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: parerea voastra

walkirie a scris:

acord tacit...

wink


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#12 2009-03-30 21:17:42

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: parerea voastra

daca zici ca sunt mai de moda veche si ca ti-e teama sa nu se schimbe situatia intre voi dupa ce le vei spune mai bine tine pt tine faptul ca ti-ai inceput viata sexuala. nu esti obligata sa le spui daca nu vrei.
eu i-am spus mamei la 2 zile dupa....eu am o relatie f deschisa cu ea si cu tata, dar cu tata nu vb detalii despre viata mea sexuala, tata si-a dat seama singur ca mi-am inceput-o din momentul in care am inceput sa merg doar cu iubi la munte sa ma duc pe la el sa dorm. si a vb cu mama si mama i-a zis ca sunt destul de mare si am atatia ani de cand sunt cu el si e ceva normal.

Offline

 

#13 2009-03-31 00:01:18

ella_20
New member
Inregistrat: 2009-02-14
Mesaje: 84

Re: parerea voastra

Eu 20 am si mama tot nu stie.. aici depinde de personalitatea fiecarui tip de parinti.. ai mei stiu ca pur si simplu s-ar dezamagi, si mai bine las lucrurile asa, oricum odata o sa constientizeze ca-s matura.


O iubita ideala este una care iti ramane fidela, dar incearca sa fie la fel de fermecatoare ca si cum n-ar fi.. smile

Offline

 

#14 2009-03-31 01:33:21

andreea.1990
New member
Inregistrat: 2009-03-17
Mesaje: 25

Re: parerea voastra

eu am 19  ani.ai mei nu stiu ca nu mai sunt virgina...cred ca ar turbaa pur si simplu daca ar afla. ma enerveaza...ai mei inca ma considera o copiluta mica. nu prea am voie sa : ma duc acasa la prietenul meu sau sa vina el la mine " de ce trebuie sa te duci al el?? ce, sunteti castoriti?"...imi zice mami. nu am voie sa ma duc undeva cu prietenul meu nici macar pentru o zi,sa nu mai vorbesc de 2-3zile,  numai sambata se nimereste sa ajung acasa pe la 2 seara si asta nu ca nu as mai fi stat dar ma suna intruna sa ma duc acasa ca e tarziu, chiar daca ii anuntasem ca o sa ajung mai traziu acasa.in timpul saptamanii nu prea ies pentru ca fac urat amandoi si chiar daca lipsesc o ora jum  de acasa cand ajung deja aud aceleasi replici " lasa iesirile si vezi de invatat!!!!". Invatat in sus, invatat in jos desi mereu am avut medii generale tot peste 9.....M-am saturat, sa se gandeasca si ei ca eu evoluez, ma maturizez...doar n'o sa raman copila mica pt totdeuna!...off...grater

Offline

 

#15 2009-03-31 07:59:21

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: parerea voastra

katami a scris:

eu sunt de parere ca unele aspecte ale vietii nu se cheama degeaba PERSONALE... wink

mare dreptate mai ai kata!
fetelor, daca stiti ca reactioneaza urat ai vostri, mai bine va abtineti, de ce sa va aprindeti singure paie`n cap?


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#16 2009-03-31 09:57:06

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: parerea voastra

Eu cred ca majoritatea parintilor stiu, doar ca prefere sa nu spuna nimic, nu vor sa le spuna fetita lor ca nu mai e fata mare  visslar . Asta e parerea mea, ei clar stiu, tu nu esti, de ce sa vbesti despre asta?

Eu tocmai m-am mutat cu nenea si nici acum mama nu a zis decat sa am grija de sanatatea mea. Nici macar nu a zis sa ma protejez ca prob ca suna prea urat  rotfl  asa ca de ce sa ii arunc eu in fata asta cand stiu ca stie dar nu vrea sa auda. Sunt sigura ca nu ar zice nimic, isi da seama ca asta e, e viata mea, fac ce vreau, dar prefera ca lucrurile personale sa ramana personale presupun, si mi se pare normal.

Acum tu iti cunosti parintii mai bine, si cred ca deja cam sii ce varianta e mai buna pt tine.  goodluck

Offline

 

#17 2009-03-31 10:02:58

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: parerea voastra

va rog sa continuati discutia in topicul indicat de heimdall putin mai sus.
topic inchis.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.