homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Colposcopia. Consultatie.


#1 2009-03-31 15:43:40

pc_cutsa
Sr. member
Inregistrat: 2009-03-30
Mesaje: 1126

Colposcopia. Consultatie.

Ce stiti despre "colposcopie" ?? ..
Cum se procedeaza ?! .. adica ..
Io nu am facut niciodata asa ceva si nu am idee ce-ti face .. si mai ales daca e dureros sau nu ..

Pentru ce e necesara?

Se poate face si in cazul in care nu am nimic ?


Iubirile neconsumate nu se uita niciodata...

Offline

 



#2 2009-03-31 15:50:37

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Colposcopia. Consultatie.

Colposcopia este o metoda de inspectie a colului uterin cu ajutorul unui aparat numit colposcop.  Inspectia colposcopica poate fi extinsa asupra vulvei si vaginului, care pot prezenta procese patologice izolate sau asociate celor cervicale.
nu e un proces complicat, cu un fel de aparat, numit colposcop, vezi pe un ecran colul tau, daca ai rana sau nu.
nu e dureros, e o chestiune simpla
si da, se poate face si in cazul in care nu ai nimic, vede medicul mai bine inaintru decat cu ochiul liber


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#3 2009-03-31 22:34:30

DeeaM
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 11

Re: Colposcopia. Consultatie.

Am facut si eu colposcopie.Nu este foarte dureroasa,depinde de sensibilitatea ta.Pe mine sincer m-a deranjat putin,dar pentru sanatate suferi.Mie mi s-a facut din cauza ca PAP-ul iesea bine,dar eu aveam o rana pe col,care sangera cand era atinsa.Curaj si multa sanatate!

Ultima oara a fost editat de DeeaM (2009-03-31 22:38:36)

Offline

 

#4 2009-03-31 22:52:26

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Colposcopia. Consultatie.

DeeaM , cat de bine iti ieseau tie pap-urile? Ce iti zicea? Si unde le faceai? Pentru ca la ce ti-a iesit tie acolo la biopsie , poti sa-i dai in judecata, deoarece pap-ul NU AVEA CUM sa-ti iasa normala. Spune-ne si noua, ca sa ocolim cabinetul ala. Eu am citit cazul tau la topicul despre HPV, si fiind o pb delicata , te sfatuiesc sa mergi si la doctorita Tarlea de la Sanador, pt o opinie. By the way, tipajul HPV l-ai facut?


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#5 2009-03-31 23:16:03

pc_cutsa
Sr. member
Inregistrat: 2009-03-30
Mesaje: 1126

Re: Colposcopia. Consultatie.

App .. de ce salon sa ne ferim ??? rotfl


Iubirile neconsumate nu se uita niciodata...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-04-01 14:54:46

DeeaM
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 11

Re: Colposcopia. Consultatie.

Din 2003 am fost in evidenta la dr.Filipescu Alexandru cu care am nascut 2 copii in 2004 si 2007.Chiar si dupa ce am nascut, nu am neglijat si ma duceam la control la cateva luni.La toate PAP-urile imi iesea clasa II dar eu personal nu primeam nici un rezultat in mana.I-am spus ca ma doare cateodata la contact,dar nu a luat nici o masura.Dupa ce am nascut baietelul,nu am mai putut ajunge la dansul la cab.(str.Polona,stadionul Dinamo) pt. ca era departe si nu aveam cu cine sa-mi las copiii(desi aveam programare nu intram niciodata la aceea ora).La recomandarea unei cunostinte am ajuns la dr.Vlad.Are cab.la mine in zona Militari.Mare prostie! Mi-am facut programare pt.un control in vederea punerii de sterilet.Desi mi-a spus asistenta ca mai intai se face PAP,colposcopie si in functie de rezultat se monteaza sterilet,s-a intamplat cu totul altceva.Mi s-a montat sterilet fara sa mai astept nimic deci,chiar de la prima vizita.Aici a fost greseala mea ca am fost de acord(dar cum nu este nici o placere sa te urci pe masa aceea am zis sa scap).Rezultatul la PAP a iesit III,iar la colposcopie mi-a descoperit o rana pe col,chiar si asa el mi-a pus steriletul.Am primit ovule cu neomocina sa fac tratament si dupa sa-mi refac PAP-ul.Dupa trat. mi-a iesit I,desi la rana nu am umblat(am fost sfatuita sa o cauterizez,dar nu mi-a spus ca este o urgenta).Se apropiau sarbatorile de iarna.A.......si ce mi-a facut dr.-ul drept colposcopie,nu era decat echografie transvaginala,dar incasata la pret de colposcopie.
     Acum am ajuns la o doamna doctor care isi da interesul dr.BRAGARU MARIANA,care trateaza fiecare pacient in parte cu rabdare.Desi eram foarte speriata si puneam intrebari prostesti cateodata,nu se supara si-mi raspundea cu rabdare.Aici se pastreaza si intimitatea pacientului(nu intra mai multe persoane odata,ca la cab.din Militari,bd.Iuliu Maniu,cand cineva era pe masa si eu eram sa platesc sau invers).
      Si aici mi-a iesit PAP bine,dar la colposcopie(aici am vazut ce inseamna) nu ia placut ce vede si se mira cum a putut sa-mi iasa bine rezultatele.Mi-a recoltat din nou PAP dar de data aceasta mai profund si chiar de unde vedea ca nu era in regula,dar am inceput sa sangerez si iar nu ia placut.......si de aici s-a ajuns sa mi se faca biopsie care a iesit cum a iesit.Cu lamele am fost trimisa la Instit. Victor Babes sa mi se faca examen imunohistochimic. Acum astept rezultatul de acolo si apoi "sentinta".

Ultima oara a fost editat de DeeaM (2009-04-01 15:05:41)

Offline

 

#7 2009-04-01 21:04:35

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Colposcopia. Consultatie.

DeeaM , cazul tau e aiurea rau de tot! Vrei sa spui ca inainte de sarbatori ai avut pap I? Iar apoi spui ca acum de curand ai avut "PAP bine"? Chiar nu era nici un avertisment acolo? Nu scria nimic neobisnuit? De asta zic eu ca in primul si in primul rand noi femeile trebuie sa ne bazam in primul rand pe noi, si nu pe doctori. Doctorii au tendinta sa spuna : pap II- in regula! Eu imi analizez pap-ul pana la ultimul rand. Ma uit pe forum-uri, studiez atlase de citologie pe net, nu ma las pana nu deslusesc fiecare "celula" de acolo. De asta spun ca tu , cu CIN I pe exocol NU AVEAI CUM sa ai un pap bun. Oricum ar fi recoltat , acele celule nu aveau cum sa scape. Intr-adevar, problema din endocol ar fi putut sa scape, daca nu recolta fix de acolo. Sa stii ca daca se confirma, nu e prea bine. Tu esti suspecta de adenocarcinom, care este un soi de cancer care apare din celulele glandulare, si este mai agresiv decat cel "obisnuit" care apare din celulele scuamoase ( epiteliale). Iti spun asta nu ca sa te sperii, ci ca sa fii pregatita , si sa actionezi cat mai repede. Nu iti face insa griji, atunci cand este "in situ" ( ca la tine), sansele de vindecare sunt de 100%. Eu stiu pe cineva care s-a operat la 27 de ani ( era in stadiul I B, deci avansat binisor, in plus operatia s-a facut acum vreo 25 de ani- si intre timp medicina a mai progresat) si acum este bine mersi. Deci- curaj! (Eu iti doresc bineinteles sa se intample o minune, si rezultatul analizei sa fie favorabil!)


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#8 2009-04-02 09:04:27

DeeaM
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 11

Re: Colposcopia. Consultatie.

Pt. Rose:
     Da ,dupa ce am facut tratamentul cu ovule cu neomicina(preparate in cabinet) mi s-a facut iar PAP.Si intradevar a iesit I.Nu mi-a venit sa cred,dar a zis ca este bine si sa nu mai imi fac griji.Cand ma hotatasc, sa vin sa-mi cauterizez rana. Si mormaia ceva ce auzea numai dansul si-si nota pe un caiet(nici macar nu mi s-a facut fisa).Asa am ajuns la d-na doctor Bragaru,pt.ca vroiam alta parere in legatura cu cauterizarea ranii.Si aici surpriza.... mi-a scos imediat steriletul(era pus in imediata apropiere a ranii si o deranja),spunandu-mi-se ca nici nu trebuia pus pana nu se facea ceva cu rana.
    Dar asta este,cand nu te interesezi si contezi pe ce spun medicii(in care ar trebui sa ai incredere ca-si fac datoria,dar nu pt.bani) suporti consecintele.Fiind stadiul I si celulele canceroase se gasesc numai la nivelul colului,ma operez.
   Am inceput sa gandesc pozitiv,dar acum imi este frica de operatie.

Ultima oara a fost editat de DeeaM (2009-04-02 09:10:03)

Offline

 

#9 2009-04-02 09:18:41

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Colposcopia. Consultatie.

yikes oare cum pot fi unii medici atat de nepasatori? cum poti practica o asemenea meserie numai pt bani? tb sa ai mult sange rece, probabil.

multa sanatate DeeaM si curaj, o sa fie bine la operatie!

tu ai facut pap-urile in acelasi loc? poate nu au fost analizate cum trebuie. eu sincer am dubii legat de orice tip de analize. nu pot fi nicidata sigura ca intr-adevar s-a facut analiza si nu s-a scris un rezultat doar de flori de mar. si asta pt ca niciodata nu poti demonstra ca analiza respectiva a fost sau nu facuta.
ma gandesc numai la un caz despre care am citit anul trecut, cu analizele gratuite de la stat: un batranel a incurcat recipientele si a dus nu mai stiu ce substanta in loc de urina. abia cand a ajuns acasa si-a dat seama ca a dus altceva. si pt asta i-au iesit analizele (inclusiv cele de urina) ft bune lol

Offline

 

#10 2009-04-02 09:42:50

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Colposcopia. Consultatie.

ce ma mai speriati fetelor!! anca, chiar crezi ca se poate ca o persoana care a depus un juramant si care are in maini vietile unor oameni sa scrie asa un rezultat doar de de flori de mar?daca da, atunci ce e de facut??de fiecare data tu iti repeti analizele la mai multe laboratoare??

Offline

 

#11 2009-04-02 12:03:37

DeeaM
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 11

Re: Colposcopia. Consultatie.

Cand eram la dr.Filipescu le recolta dansul si nu stiu lab.,la dr. Vlad la fel,iar acum ar fi al-III-lea loc.Deci nu in acelasi loc. Nu stiu ce sa mai zic.Vreau doar sa se termine odata ca simt ca nu mai pot.Asteptarea este cea mai grea.Dar din toate astea m-am ales cu ceva:am slabit vreo 2 kg.

Offline

 

#12 2009-04-07 08:45:52

crisu_85
Full member
Inregistrat: 2006-07-24
Mesaje: 258

Re: Colposcopia. Consultatie.

Ieri am facut o colposcopie iar azi m-am trezit cu o secretie galbuie, cum e un puroi. Sa fie de la substantele bagate?Stiu sigur ca mi-a dat cu ser, de la asta nu are cum sa fie, restu nu mai stiu.


Inainte sa-l gasesti pe Fat-Frumos, trebuie sa saruti multe broasteā€¦

Offline

 

#13 2009-04-07 09:52:07

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Colposcopia. Consultatie.

sigur e de la substantele alea. si eu am patit. dispare in 2-3 zile.

Offline

 

#14 2009-04-07 10:39:37

crisu_85
Full member
Inregistrat: 2006-07-24
Mesaje: 258

Re: Colposcopia. Consultatie.

anca9 a scris:

sigur e de la substantele alea. si eu am patit. dispare in 2-3 zile.

Multumesc, m-ai linistit.


Inainte sa-l gasesti pe Fat-Frumos, trebuie sa saruti multe broasteā€¦

Offline

 

#15 2009-05-04 11:46:31

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Colposcopia. Consultatie.

de la sine nu trece, mai ales ca o ai de ceva timp. inainte de colposcopie ar fi bine sa nu umbli inauntru. si nu te speria pana nu ai un rezultat concret.

Offline

 

#16 2009-05-06 13:50:59

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Colposcopia. Consultatie.

la colposcopia nu se intampla nimic rau, e doar o investigatie. daca e cazul, iti va face si o biopsie, dar cu acordul tau. altfel, doar da cu niste solutii si se uita cu un microscop la col.

Offline

 

#17 2009-05-06 23:59:57

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Colposcopia. Consultatie.

pai nu e indicat sa ai contact 48 de ore inainte...

Offline

 

#18 2009-05-07 09:48:18

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Colposcopia. Consultatie.

da, nu e voie sa introduci nimic inauntru cu ceva timp inainte de colposcopie. nu stiu exact perioada, dar sigur sunt minim 48 h.
iar frica nu are de ce sa-ti fie. nu-i o operatie, e doar o investigatie. ti-am spus, doar se uita cu un microscop (colposcop) inauntru. colposcopul ramane in afara, deci tot ce baga inauntru vor fi niste betigase cu vata in varf (asa arata, nu sunt chiar betigase smile ), imbibate in niste solutii.
iar rezultatul tb sa il afli, asta e un pas pe care tb sa-l faci. curaj! sa ne spui cum a fost.

a, si nu e nevoie sa mai mergi cu cineva. si eu am fost tot singura.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-05-07 09:49:31)

Offline

 

#19 2009-05-07 12:09:27

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Colposcopia. Consultatie.

poate zona aceea "arsa" are legatura cu intreruperea neutral
legat de rana, eu stiu ca nu intotdeauna se cauterizeaza direct. e bine sa vezi din ce cauza e rana si daca poate fi tratata. dar daca vrei sa n-o lungesti, poti s-o cauterizezi direct, daca asa zice doctorul...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.