homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama


#1 2009-04-08 22:41:34

carla_bebita2007
New member
Inregistrat: 2009-04-08
Mesaje: 14

examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

Buna seara! Am si eu oproblema ce persista de cativa ani buni. Initial mi-a aparut o candidoza cand incanu-mi incepusem viata sexuala, am facut tratament, apoi a tot reaparut, inclusiv in perioada sarcinii. De un an si cateva luni nu am mai avut candidoza, insa la ex papanicolau mi-a iesit gardnerrella vaginalis, s-a trata si partenerul meu atunci. Acum mi-a reaparut candidoza, la ginecolog am aflat ca nu e vb doar de candidoza ci am o vaginita mixta. Mi s-a dat recomnadare sa fac ex secretiei vaginale, cultura secretie vaginala pt fungi si bacterii antibiograma, antifungigrama.  cultura secretie pt streptocop grupa b. Mi s-a recomandat sa stau 2 zile de la controlul ginecologic, apoi sa ma duc la clinica sa iau recipientele sa vin la dr sa mi se ia secretie sa duc apoi recipientele cu secretia la clinica. La clinica se faceau analizele dar cine lua secretie e in concediu. Dr mea joi nu e vine vineri doar dar eu vineri sunt de serv si nu-mi pot lua liber, saptamana viitoare imi vine ciclul luni cel tarziu marti mereu a fost regulat 28 max 29 de zile. Dar dr nu e nici  luni si nici marti. Sg solutie e sa-mi iau eu secretie, dar mi-e sa nu fac vreo greseala. Recipientele deja le am, va rog explicati-mi ce sa fac si cum sa iau secretie cum trebuie sa procedez.
Nu vreau sa astept pana trece ciclul pt ca vine pastele si la clinica nu se lucreaza iar dr pleaca din tara pt 1 luna jumate la altcineva nu mai ma duc ca ma tratez deja de prea mult timp peste tot si ea e singura in care mai am incredere

Offline

 



#2 2009-04-09 00:35:42

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

nu stiu daca ai cum sa-ti recoltezi singura
nu gasesti un alt doctor care sa-ti recolteze?

Offline

 

#3 2009-04-09 00:38:18

carla_bebita2007
New member
Inregistrat: 2009-04-08
Mesaje: 14

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

Ar mai fi dr la care m-am tratat inainte dar sigur nu ma va mai primi pt ca mi-a dat trat in timpul alaptarii cu fel si fel de antibiotice si tot felul de tampenii de mai rau mi-a facut si mie si copilului, si am avut o discutie mai aprisa cu ea
Poate ma ajuta doctoreassa si pe mine cu cateva inf si reusesc sa recoltez singura
Deja simt ca inebunesc, ma mananca rau si stiu ca analizele astea mai dureaza si mult grater
Copilul poate sa aiba si el daca a facut baie cu mine in cada inainte sa-mi apara simptomele si foloseste aceeasi toaleta ca si noi?

Ultima oara a fost editat de carla_bebita2007 (2009-04-09 00:39:24)

Offline

 

#4 2009-04-09 00:42:48

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

imi pare rau ca nu pot sa te ajut, mai asteapta sa vezi ce zic si celelate fete.
sigur doar 2 doctori sunt la tine in oras?

Offline

 

#5 2009-04-09 00:47:15

carla_bebita2007
New member
Inregistrat: 2009-04-08
Mesaje: 14

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

2 dr buni la care ai curaj sa te duci si sigur nu mai iei altceva de acolo. Problema e ca daca apuci sa te duci la unul restul te trateaza cu indiferenta sau nu te baga deloc in seama pe motiv ca nu l-ai ales pe el sa-i bagi bani in buzunar.  de vreo 6 ani decand am eu problema i-am cam testat pe toti, mai era  o dr f buna dar din pacate ea vine doar vinerea, ea sigur m-ar primi dar vineri nu e nimeni la clinica si nu am cum sa duc recipientele cu secretia. nu stiu ce solutie sa gasesc, mai bn ma culc maine ma ia copil de odihnita si eu sunt si cu moralul  la pamant

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-04-09 09:27:03

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

carla, de recoltat sg nu stiu ce sa iti zic,
si eu trec prin aceasi drama ca si tine cu medicii ginecologi si mi`ar conveni si mie de minune recoltatul singura, dar nu stiu daca reusesti sa iei de unde trebuie, de aia sa mergi la un medic sau la un laborator.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#7 2009-04-09 09:31:38

carla_bebita2007
New member
Inregistrat: 2009-04-08
Mesaje: 14

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

Da stiu ca asta trebuie sa fac dar am explicat deja, dr azi nu e , maine nu ma pot duce eu, si oricum nu garanteaza nici dr ca vine maine ca e posibil sa nu poata ajunge din cauza altor urgente, mai ales ca ea nu e din oras si mai are si la alt spital garda. Daca astept pana asapt viitoare sa vina dr imi vine ciclul si apoi vine si Pastele si inseamna ca va trebui sa ma duc la dr dupa sarbatori cand dr pleaca in strainatate la un curs. La alt dr nu am la care sa ma duc ca sunt niste incompetenti pe aici
Inca astept un raspuns de la doctoreassa, sigur ma va lamuri ea mai bn

Offline

 

#8 2009-04-09 10:05:17

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

nu stiu ce sa iti zic, sincer,
asteapta raspunsul doctoressei, poate te va lamuri mai bine.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#9 2009-04-09 10:35:59

carla_bebita2007
New member
Inregistrat: 2009-04-08
Mesaje: 14

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

intre timp nu am mai putut astepta si am recoltat singura secretia, dar la clinica mi-au zis ca pt streptococol b se lua din col nu din vagin , asa ca pt analiza asta tot trebuie sa astept pana dupa Paste. Cine ma lamureste si pe mine ce e cu streptocolul asta b ca sunt in ceata rau

Offline

 

#10 2009-04-09 11:21:05

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

streptococ e o bacterie care iti poate da batai de cap.
si ce ai facut cu ce ai recoltat?


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#11 2009-04-09 11:24:59

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

E un topic intreg despre streptococ, uite aici:
http://forum.anticonceptionale.ro/t7260 … up-B-.html
Sper sa-ti fie de ajutor...

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2009-04-09 11:25:24)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#12 2009-04-09 15:20:48

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

curios, mie mi s-a spus ca streptococul de grup B se evidentiaza mai bine in secretia vaginala

Offline

 

#13 2009-04-09 15:29:56

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

problema cu streptococul de grup b, ca si cu gardnerella, etc, e in relatie cu dezvoltarea sa in exces in secretie, pe fondul modificarii florei si a micsorarii dramatice a numarului de bacili Doderline
parerea mea e ca e cazul sa astepti sa vina din concediu persoana care recolteaza(de ce o fi una singura?) si sa mergi apoi sa ti se recolteze cum se cuvine, in conditii cit mai bune, asa incit sa nu iti iasa tot felul de bazaconii la analiza aia


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2009-04-09 19:56:39

carla_bebita2007
New member
Inregistrat: 2009-04-08
Mesaje: 14

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

nu are de ce sa iasa tot felul  de bazaconii pt ca am  folosit recipientele sterile de la clinica, nu le-am atins de piele, le-am dus la 10 minute dupa ce le-ar recoltat. Problema e ca pt streptococ nu pot face, nu as putea lua dincol secretie. la noi in oras sunt doar 3 cabinete ginecologice, unu e  mizerabil, daca te duci acolo imposibil sa nu pleci cu ceva, unul e al unui dr f nesimtit, care habar nu are ce face, si al 3 unde am fost eu lucreaza 2 dr, a mea si inca un dr, fiecare cu asistenta lui, si nu se baga una peste cealalta, am fost acolo sa-mi recolteze si a zis ca nu poate ca sa vin cand e dr mea. Asa nu puteam sta 2 saptamani pana dupa paste si inca 1 luna si ceva dupa, deci practic 2 luni, putea sa se agraveze sau cine stie ce sa patesc. Daca as fi locuit intr-un oras mare cum e bucurestiul probabil nu ar fi fost problemele astea
 

As mai avea cateva intreb pt doctoreassa sau pentru cine ma poate lamuri
. Inainte cu 3-4 zile sa-mi apara mancarimea in zona genitala am facut niste analize la sange si la urina. Mi-au iesit la sange toate bune mai putin glicemia care e la limita superioara si fierul la limita inferioara. Exista vreo legatura intre candida si glicemia crescuta?
La urina mi-a iesit
- densitata 1.020
ph 5
leucocite - negativ
hematii - negativ
nitriti- negativ
corpi cetonici - negativ
bilirubina negativ
urobilinogen - normal
proteine negativ
glucoza - negativ
acid ascorbic negativ
Celule epiteliale relativ frecvente Leucocite rare
Trebuia sa iasa ceva modificat in cazul in care la cateva zile am inceput sa am probleme (mancarimi secretie abundenta)?
E posibil sa fi luat si de pe recipientulpt urina ceva daca din greseala l-am atins de piele

La papamicolau acum cateva luni mi-a iesit
frontiu conventional satisfacator pt evaluare
celule endocervicale absente
peste 75% din frontiu este acoperit de hematii
modificari celulare benigne-  garnerella vaginalis
alte modificari non-neoplazice inflamatie
Negativ pt leziuni intraepiteliale
Diagnostic citologic final Negativ pentru leziuni intraepiteliale clasa I

Aici candida nu a mai aparut, e posibil odata sa apara la analize odata nu?

pt garnerella ce trat era indicat? Noua ni s-a dat metronidazol 7 zile, si mie mi s-a mai dat colposeptine (nu stiu daca am scris corect)
E posibil sa nu fi trecut dupa trat?
Este posibil ca in urma uneoi dereglari hormonale sa-mi apara infectie vaginala?

Ultima oara a fost editat de carla_bebita2007 (2009-04-09 21:54:53)

Offline

 

#15 2009-04-09 22:39:25

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

Vezi ca papanicolaul ala este dubios. In primul rand nu au fost prezente celule endocervicale, ceea ce inseamna ca nu a fost recoltat bine, deci ar trebui repetat. In al doilea rand inflamatie inseamna clasa II.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#16 2009-04-09 22:42:11

carla_bebita2007
New member
Inregistrat: 2009-04-08
Mesaje: 14

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

eram deja speriata acum sunt fffffff speriata si confuza

Offline

 

#17 2009-04-10 09:35:26

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

Tu ai fost la recoltare aproape de menstra? Ai colul acoperit de hematii (sange) in proportie de 75%...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#18 2009-04-10 19:09:38

carla_bebita2007
New member
Inregistrat: 2009-04-08
Mesaje: 14

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

la o saptamana de la recoltare mi-a venit ciclul

Offline

 

#19 2009-04-10 19:17:45

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

Din pap-ul tau nu reiese ca ai avea ceva, pare doar prost recoltat/prost interpretat. Eu zic sa-l repeti.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.