homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionalele si menstuatia-2


#20 2009-02-13 00:29:18

b_oana
Hero member
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 2737

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

poti sa intrerupi acuma..dar dupa alea 7 zile trebuie sa iei o folie intreaga..


Viata e scurta, incalca regulile, iarta repede, saruta incet, iubeste cu adevarat, razi necontrolat, si nu regreta nimic care te face sa zambesti!!
..."ai nevoie de cineva ca sa suferi si mai apoi sa te vindeci"...

Offline

 



#21 2009-02-13 00:34:15

Yasmina_dya
New member
Inregistrat: 2009-02-12
Mesaje: 5

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

nu inteleg poti sa imi explici mai babeste ca sunt la inceput si nu stiu te rog mult multumesc pt raspunsuri ms mult

Offline

 

#22 2009-02-13 09:18:17

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Poti sa opresti acum anticonceptionalele. Faci pauza de sapte zile si apoi, in a opta zi, incepi o noua folie. Intre timp, poate ajungi la un medic de planning.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#23 2009-03-08 02:20:59

simona_nae
New member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 19

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Am si eu o intrebare. Este posibil ca la intreruperea anticonceptionalelor in prima luna ciclul sa vina cu cateva zile mai devreme?

Offline

 

#24 2009-03-08 07:12:22

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

da simona. poate sa vina mai devreme sau mai tarziu... iar daca menstruatia ta a fost neregulata inainte sa iei anticonceptionale, asa va fi si acum

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-03-17 11:36:06

Roxana_bl
Membru
Inregistrat: 2008-10-17
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

buna...am si eu o intrebare...dupa o pauza de cateva luni am reinceput sa iau AC(novynette)....le-am luat corect dar desi vineri am luat ultima pastila pana azi nimic...si deobicei menstr debuta luni sau marti....ar trebui sa-mi fac griji???......

Offline

 

#26 2009-03-17 11:43:42

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

mesntra vine in oricare din alea 7 zile de pauza... deci nu e o regula sa vina in ziua de...x
stai linistita, o sa vina


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#27 2009-03-17 12:14:41

mamamia
New member
Inregistrat: 2008-03-04
Mesaje: 12

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

salut. am intampinat si eu o problema. am inceput sa iau yasmin, dar de cand am inceput nu mi-a trecut inca ciclul. de vreo zece zile tot tine asa. sa nu le mai iau sau este normal sa se intample asta pana se obisnuieste corpul?

Offline

 

#28 2009-03-17 12:18:37

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Roxana_bl azi e marti smile mai este timp

mamamia ai spotting si este normal in primele 3 luni de administrare a anticonceptionalelor, pana se obisnuieste organismul cu ele. daca si dupa cele 3 luni de acomodare spottingul persista, mergi la medicul care ti le-a prescris sa ti le schimbe.

Offline

 

#29 2009-03-17 15:39:19

mamamia
New member
Inregistrat: 2008-03-04
Mesaje: 12

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Cand am mai luat anticonceptionale am avut spotting, dar se manifesta printr-o scurgere maronie din cand in cand, nu era abundenta si nici nu a tinut asa mult. acum e un ciclu continu de ceva timp. m-am tot gandit sa nu fie alte chestii grave gen hemoragie sau mai stiu eu ce. desi nu am mai avut probleme pana acum si am un organism foarte rezistent si sanatos...

Offline

 

#30 2009-03-17 16:54:34

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

mamamia a scris:

Cand am mai luat anticonceptionale am avut spotting, dar se manifesta printr-o scurgere maronie din cand in cand, nu era abundenta si nici nu a tinut asa mult. acum e un ciclu continu de ceva timp. m-am tot gandit sa nu fie alte chestii grave gen hemoragie sau mai stiu eu ce. desi nu am mai avut probleme pana acum si am un organism foarte rezistent si sanatos...

daca e abundent mergi si vb cu medicul tau caci nu e chiar normal

Offline

 

#31 2009-04-25 21:41:28

anutza07
New member
Inregistrat: 2009-04-25
Mesaje: 12

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

dupa inceperea vietii sexuale (acum 2 luni), mi s-a dereglat putin menstruatia: nu mai vine la 22 de zile asa cum s-a intamplat in ultimii 2 ani, dureaza mai mult si am si dureri mai mari. in prima luna de dupa contactul sexual, menstruatia mi-a intarziat 2 zile. am fost la un medic ginecolog care mi-a recomandat sa iau duphaston, adaugand ca menstruatia ar trebui sa-mi vina in interval de 10 zile, respectiv 5 dupa ce incetez sa iau pastilele, asta daca nu sunt insarcinata. menstruatia mi-a venit in a 9-a zi. acum am inceput sa iau anticonceptionale, mercilon, incepand cu prima zi de menstruatie din a doua luna de dupa contact. asa cum am mai spus si intr-un alt mesaj, in ziua a 6-a am crezut ca menstruatia s-a terminat (de pe la pranz nu am mai observat nici o sangerare) astfel ca seara am avut un contact sexual neprotejat cu prietenul meu. a doua zi am observat o usoara sangerare. este posibil sa raman insarcinata? de ce mi s-a dereglat menstruatia? ce probleme pot avea? am citit ca se poate sa ai o sangerare care poate fi luata drept menstruatie in timp ce esti insarcinata. nu am facut un test de sarcina, dar medicul ginecolog mi-a spus ca daca mi-a venit menstruatia dupa duphaston, nu sunt insarcinata. mie inca mi-e frica si de aceea pun aceste intrebari cu riscul de a stresa lumea. va rog mult, ajutati-ma si imi cer scuze pt insistenta cu care vorbesc! va multumesc!

Ultima oara a fost editat de anutza07 (2009-04-26 13:09:09)

Offline

 

#32 2009-04-25 23:34:11

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

cred ca e spotting anutza07, este normal sa apara acea mica sangerare pe parcursul primelor 3 luni de administrare de ac. chiar daca ai spotting, protejara tot esti, deci stai linistita.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#33 2009-04-26 14:47:00

anutza07
New member
Inregistrat: 2009-04-25
Mesaje: 12

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

dupa inceperea vietii sexuale (acum 2 luni), mi s-a dereglat putin menstruatia: nu mai vine la 22 de zile asa cum s-a intamplat in ultimii 2 ani, dureaza mai mult si am si dureri mai mari. in prima luna de dupa contactul sexual, menstruatia mi-a intarziat 2 zile. am fost la un medic ginecolog care mi-a recomandat sa iau duphaston, adaugand ca menstruatia ar trebui sa-mi vina in interval de 10 zile, respectiv 5 dupa ce incetez sa iau pastilele, asta daca nu sunt insarcinata. menstruatia mi-a venit in a 9-a zi. acum am inceput sa iau anticonceptionale, mercilon, incepand cu prima zi de menstruatie din a doua luna de dupa contact. asa cum am mai spus si intr-un alt mesaj, in ziua a 6-a am crezut ca menstruatia s-a terminat (de pe la pranz nu am mai observat nici o sangerare) astfel ca seara am avut un contact sexual neprotejat cu prietenul meu. a doua zi am observat o usoara sangerare. este posibil sa raman insarcinata? de ce mi s-a dereglat menstruatia? ce probleme pot avea? am citit ca se poate sa ai o sangerare care poate fi luata drept menstruatie in timp ce esti insarcinata. nu am facut un test de sarcina, dar medicul ginecolog mi-a spus ca daca mi-a venit menstruatia dupa duphaston, nu sunt insarcinata. mie inca mi-e frica si de aceea pun aceste intrebari cu riscul de a stresa lumea. va rog mult, ajutati-ma si imi cer scuze pt insistenta cu care vorbesc! va multumesc!

Offline

 

#34 2009-04-26 15:31:58

persifona
Vizitator

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Daca ai inceput anticonceptionalele in prima zi a menstruatiei, asa cum zici, esti protejata inca de atunci, deci nu-s riscuri de sarcina. Sangerarea aia probabil era inca de la menstruatie sau e spotting, care e normal in primele 3 luni de anticonceptionale.

deci n-ai de ce sa-ti faci griji

 

#35 2009-04-26 16:06:52

nyko91
Membru
Inregistrat: 2009-04-25
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

buna st noua pe acest forum
mi se pare tare interesan
am si eu o problema st in perioada de pauza in cele 7 zile si de obicei imi venea mestuatia dupa 3 zile
dar akuma nu mi.a veni
ar trebui sa am motive de ingrijorare?va rog ma puteti ajuta cu un sfat
sunt foarte stresata din cauza asta

Offline

 

#36 2009-04-26 16:51:56

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

ai warn pt posturi multiple, citeste regulamentul!

menstra poate veni in oricare din cele 7 zile de puauza, mai asteapta. daca le-ai luat corect nu ai motiv de ingrijorare
si ti s-a raspuns si dincolo

Offline

 

#37 2009-04-26 17:53:33

anutza07
New member
Inregistrat: 2009-04-25
Mesaje: 12

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

multumesc mult! dar nu exista un risc pt ce s-a intamplat in prima luna? sa fac totusi un test de sarcina?

Offline

 

#38 2009-04-26 17:57:05

anutza07
New member
Inregistrat: 2009-04-25
Mesaje: 12

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

ma sperie faptul ca poti fi insarcinata si sa ai totusi menstruatie

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.