homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Conizatie sau histerectomie ?


#1 2008-11-24 10:39:36

Cristina 1970
New member
Inregistrat: 2008-11-24
Mesaje: 5

Conizatie sau histerectomie ?

Sunt noua pe forum dar va citesc de cca. 2 luni de cand ma confrunt cu problema mea si m-am hotarat sa ma inscriu pentru ca doresc o parere si de la voi. Am sa incep cu inceputul si anume: acum vreo 3 ani la controlul ginecologic (in ultimii 7 ani am avut aceeasi dr., cu care acum 7 ani am nascut fata cea mica) mi s-a spus ca am o rana pe col si trebuie cauterizata; mi s-a facut testul papanicolau ,mi-a iesit 2 si mi s-a facut cauterizarea fara colposcopie sau alta analiza.Dupa prima menstra cand am revenit la control doctorita m-a cauterizat din nou spunandu-mi ca a ramas ceva necauterizat, si dupa urmatorul control totul era ok.La inceputul anului trecut doctorita mea a iesit la pensie si m-am dus la alta doctorita sa-mi recolteze testul papanicolau si pentru controlul anual( fac testul si controlul periodic la un an de cand am nascut ultima data; am 38 ani si sunt din Focsani).Testul a iesit tip 2 fara anomalii celulare si frotiu negativ pt. leziune intraepiteliala maligna, doar o flora microbiana polimorfa abundenta pentru care am luat un tratament. Anul acesta si mai exact in mai m-am dus la o doctorita la un cabinet particular( dr. de anul trecut era la stat si nu mi-a placut cum m-a tratat ) care are referinte foarte bune aici la noi in oras , am facut contol ginecologic si la san si m-am programat la papanicolau la inceputul lui octombrie.Cand a venit rezultatul era de tip 3 cu celule intermediare cu diskarioze usoare si moderate frecvente, celule endocervicale cu diskarioze usoare relativ frecvente, cu diskarioze moderate rare, celule cu metaplazie imatura relativ frecvente, nuclei denudati cu origine endocervicala, atipici prezenti, LSIL + AGC. Doctorita a fost foarte mirata de rezultat( tinand cont de cel de anul trecut), m-a intrebat daca mi-am schimbat partenerul in ultimul an etc( am acelasi partener si anume sotul meu de 16 ani si el a jurat ca de cand suntem casatoriti nu a avut alta partenera inafara de mine).Mi-a dat un tratament cu colposeptine , 6 zile pe luna timp de 3 luni dupa care sa fac din nou testul si apoi mai vedem. Normal ca n-am putut sta asa pana in februarie cand zicea doctorita sa revin la ea si mi-am facut programare la o clinica particulara din Bucuresti la doctorita Teodosescu unde mi-am facut colposcopie si o ecografie genitala . La colposcopie mi-a gasit un polip endocervical, JSC vizibila, zona transformare pavimentoasa tipica: orificii glandulare,si transformare pavimentoasa periorificiala si zona de transformare pavimentoasa atipica: zona aceto-alba si mozaic. Mi-a recomandat ERAD si mi-a luat qB fractionat (asta nu stiu ce e). Joi mi-a venit rezultatul la biopsie si am fost sa vorbesc cu d-na doctor. Din rezultat doamna mi-a zis ca ce e mai grav e ca am displazie severa a epiteliului de endocol si glandular, epiteliu epidermoid cu displazie severa, local carcinom in situ( asta a subliniat d-na doctor)Mi-a dat doua optiuni din care sa aleg; 1) conizatie si apoi din 6 in 6 luni test papanicolau si chiuretaj pe endocol( sau ceva de genul asta ca eram bulversata complet)
2)histerectomie, cu eliminarea uterului si colului,( fara eliminare de trompe si ovare )prin vagin
Pe 8 decembrie sunt programata la operatie si trebuie sa ma decid ce fac si astept si de la voi o parere.
Am uitat sa adaug ca si doctorita de la Bucuresti a fost mirata de rezultatul de la papanicolau de anul acesta dupa cel de anul trecut.

Offline

 



#2 2008-11-24 11:13:10

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Conizatie sau histerectomie ?

Cristina am lasat link cu problema ta doctoressei. Iti va raspunde dansa cand va intra.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2008-11-24 13:02:51

Cristina 1970
New member
Inregistrat: 2008-11-24
Mesaje: 5

Re: Conizatie sau histerectomie ?

multumesc andreea

Offline

 

#4 2008-11-24 13:40:35

monica01
New member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 41

Re: Conizatie sau histerectomie ?

Buna Cristina,

Mie una mi se pare prima varianta mai de incredere; eu ti-as recomandao si pe Veronica Tarlea de la Sanador - care e foarte buna in ceea ce ai tu.

Multa sanatate si bafta.

Offline

 

#5 2008-11-26 21:18:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Conizatie sau histerectomie ?

Cristina 1970 a scris:

Sunt noua pe forum dar va citesc de cca. 2 luni de cand ma confrunt cu problema mea si m-am hotarat sa ma inscriu pentru ca doresc o parere si de la voi. Am sa incep cu inceputul si anume: acum vreo 3 ani la controlul ginecologic (in ultimii 7 ani am avut aceeasi dr., cu care acum 7 ani am nascut fata cea mica) mi s-a spus ca am o rana pe col si trebuie cauterizata; mi s-a facut testul papanicolau ,mi-a iesit 2 si mi s-a facut cauterizarea fara colposcopie sau alta analiza.Dupa prima menstra cand am revenit la control doctorita m-a cauterizat din nou spunandu-mi ca a ramas ceva necauterizat, si dupa urmatorul control totul era ok.La inceputul anului trecut doctorita mea a iesit la pensie si m-am dus la alta doctorita sa-mi recolteze testul papanicolau si pentru controlul anual( fac testul si controlul periodic la un an de cand am nascut ultima data; am 38 ani si sunt din Focsani).Testul a iesit tip 2 fara anomalii celulare si frotiu negativ pt. leziune intraepiteliala maligna, doar o flora microbiana polimorfa abundenta pentru care am luat un tratament. Anul acesta si mai exact in mai m-am dus la o doctorita la un cabinet particular( dr. de anul trecut era la stat si nu mi-a placut cum m-a tratat ) care are referinte foarte bune aici la noi in oras , am facut contol ginecologic si la san si m-am programat la papanicolau la inceputul lui octombrie.Cand a venit rezultatul era de tip 3 cu celule intermediare cu diskarioze usoare si moderate frecvente, celule endocervicale cu diskarioze usoare relativ frecvente, cu diskarioze moderate rare, celule cu metaplazie imatura relativ frecvente, nuclei denudati cu origine endocervicala, atipici prezenti, LSIL + AGC. Doctorita a fost foarte mirata de rezultat( tinand cont de cel de anul trecut), m-a intrebat daca mi-am schimbat partenerul in ultimul an etc( am acelasi partener si anume sotul meu de 16 ani si el a jurat ca de cand suntem casatoriti nu a avut alta partenera inafara de mine).Mi-a dat un tratament cu colposeptine , 6 zile pe luna timp de 3 luni dupa care sa fac din nou testul si apoi mai vedem. Normal ca n-am putut sta asa pana in februarie cand zicea doctorita sa revin la ea si mi-am facut programare la o clinica particulara din Bucuresti la doctorita Teodosescu unde mi-am facut colposcopie si o ecografie genitala . La colposcopie mi-a gasit un polip endocervical, JSC vizibila, zona transformare pavimentoasa tipica: orificii glandulare,si transformare pavimentoasa periorificiala si zona de transformare pavimentoasa atipica: zona aceto-alba si mozaic. Mi-a recomandat ERAD si mi-a luat qB fractionat (asta nu stiu ce e). Joi mi-a venit rezultatul la biopsie si am fost sa vorbesc cu d-na doctor. Din rezultat doamna mi-a zis ca ce e mai grav e ca am displazie severa a epiteliului de endocol si glandular, epiteliu epidermoid cu displazie severa, local carcinom in situ( asta a subliniat d-na doctor)Mi-a dat doua optiuni din care sa aleg; 1) conizatie si apoi din 6 in 6 luni test papanicolau si chiuretaj pe endocol( sau ceva de genul asta ca eram bulversata complet)
2)histerectomie, cu eliminarea uterului si colului,( fara eliminare de trompe si ovare )prin vagin
Pe 8 decembrie sunt programata la operatie si trebuie sa ma decid ce fac si astept si de la voi o parere.
Am uitat sa adaug ca si doctorita de la Bucuresti a fost mirata de rezultatul de la papanicolau de anul acesta dupa cel de anul trecut.

iti voi spune ca ce as face eu daca ar fi rezultatul meu: CONIZATIE...si urmarire prin papanicolau ulterior


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-11-29 09:23:42

Cristina 1970
New member
Inregistrat: 2008-11-24
Mesaje: 5

Re: Conizatie sau histerectomie ?

Iti multumesc doctoreassa pentru raspuns. Am citit pe net tot felul de articole medicale si am constatat ca medicii recomanda histerectomia in momentul in care ai cancer de col in diferite stadii. Tinand cont ca la mine doctorita mi-a spus ca nu am cancer( ca in situ inseamna ca nu a strapuns membrana colului sa invadeze) si in special doctorii recomanda ca prima faza conizatia de ce mi-a spus de histerectomie ca metoda cea mai buna?
Mai vreau sa te intreb cum imi va afecta viata histerectomia fara extirpare de ovare si trompe , deoarece tot ce am gasit este doar despre histerectomia cu tot cu anexe si daca poti explica-mi si mie ce se va intampla dupa conizatie: imi face analiza la ce-mi scoate, dupa cat timp de la operatie merg sa-mi fac papul si daca iese tot 3 sau mai mult ce fac ajung tot la histerectomie sau imi face iar conizatie?. Oricum saptamana viitoare merg la un doctor de la mine din oras sa ascult si o alta opinie.
Si inca ceva: am citit o postare de a ta care vorbeste despre testul papanicolau ( articol medical de dr.Ciprian Ouatu) care asociaza displazia severa la un test de clasa 4-5  ,iar LSIL- analog cu CIN I si modificarile celulare asociate cu HPV; Daca mie la pap mi-a iesit clasa 3 si Lsil cum la examenul biopsic mi-a iesit displazie severa, ca nu inteleg?
Iti multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Ultima oara a fost editat de Cristina 1970 (2008-11-29 09:36:45)

Offline

 

#7 2008-11-29 10:38:01

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Conizatie sau histerectomie ?

Faptul ca ti-a iesit pap 3 la un an dupa pap 2 este cam ciudat ( si nu atat faptul ca este pap 3, cat rezultatul biopsiei...) Nici macar daca unul dintre voi ar fi fost infidel, in mod normal boala nu ar fi trebuit sa progreseze asa intr-un an...Tind mai mult sa cred ca la tine era ceva in neregula de cand cu rana pe col cauterizata. Stii ca acum nu prea se mai face cauterizare "obisnuita", pt ca se considera ca exista pericolul ca epiteliul sa se refaca la suprafata, dar celulele bolnave sa ramana in interiorul epiteliului, si sa nu iasa la pap...Poate asta s-a intamplat si la tine...Ce fel de "cauterizare" ti-a facut??? Sau o alta varianta ar fi o greseala a laboratorului. Desi tu ai facut cel putin in doua locuri , de-a lungul timpului, si ti-a iesit 2, asa ca o greseala este improbabila...
Legat de faptul ca la pap ti-a iesit 3, iar la biopsie ti-a iesit asa de grav, sa stii ca discrepanta nu este atat de mare. In pap-ul tau sunt niste elemente care denota gravitatea ( acei nuclei denudati si AGC), este mai mult un 3 spre 4, sa stii...De asemenea, in decizia care o iei, sa tii cont ca tu ai o displazie a epiteliului glandular ( care a aparut si la pap, acel AGC, si la biopsie). Aceasta are o evolutie mai severa decat displazia obisnuita ( a celulor scuamoase), si cere un tratament mai agresiv, asa ca tine cont de acest amanunt cand citesti materiale pe net, pt ca este posibil ca tu sa citesti la displazia scuamoasa, iar tu ai (si) altceva.
Legat de histerectomie, eu nu stiu ce sa iti zic...dar cunosc pe cineva care a facut, si zicea ca nu e nici o diferenta din punctul de vedere al vietii sexuale...Doar ca ea facuse histerectomie totala, si trebuia sa faca si tratament de substitutie, dar si din punctul asta de vedere zicea ca e ok. Vreau sa mai adauga , ca este vorba de o femeie foarte draguta si foarte feminina, si care dupa operatie a ramas la fel, adica nu a ajuns vreo tanti grasa la cratita, sau mai stiu eu cum...Nu stiu daca ma intelegi...
Dupa conizatie iti va face biopsia la ce iti scoate, apoi vei face un pap la vreo 4 luni, cred. Cred ca daca ti-ar iesi prost, ti-ar face histerectomie...nu am auzit de doua conizatii...Ideea este ca dupa conizatie , cand iti face biopsia se poate vedea daca conizatia a fost suficienta sau nu , pt ca se vede daca marginile probei sunt in tesut sanatos ( adica, daca s-a taiat suficient). Eu as zice , deci , ca e mai bine sa incepi cu conizatia, pt ca daca se dovedeste ca nu e suficienta, poti apoi sa faci histerectomia...Oricum eu zic sa te interesezi bine inainte de a decide, si sa vorbesti cu mai multi doctori...
Iti doresc multa sanatate!


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#8 2008-11-29 14:00:36

Cristina 1970
New member
Inregistrat: 2008-11-24
Mesaje: 5

Re: Conizatie sau histerectomie ?

Iti multumesc foarte mult Rose. Am sa-ti scriu tot rezultatul de la biopsie sa-mi spui daca si altceva a impins-o pe doctorita sa ma sfatuiasca spre histerectomie. Deci:fragmente de endometru cu glande in faza poliferativa(cred), edem si sufuziuni(cred) hemoragice interstitiale si corion fibropar.Fragmente de col uterin cu metaplaza spumoasa cu displazie severa a epiteliului de endocol si glandular ,cervicita policulara, epiteliu epitdermoid cu displazie severa, local carcinom in situ.
Eu una vreau sa iau decizia cea mai buna si mai sigura pentru mine si pentru familia mea, sa nu ma trezesc dupa 4 luni ca o iau de la capat, alte emotii majore, alte drumuri la Bucuresti si evident alti bani cheltuiti( este o clinica particulara si costa ceva aceste interventii). Eu una ma hotarasem pentru histerectomie, dar dupa ce am citit prin articole m-am cam intors; imi este frica sa nu iau o hotarare prea radicala si sa nu fie chiar nevoie.
Asa este, doctorita mi-a spus ca totul s-a dezvoltat pe rana cauterizata acum 3 ani si vreau sa-ti spun ca la noi in oras mai toti doctorii (daca nu chiar toti) fac aceste cauterizari fara alta analiza inafara de pap( si stiu asta de la o prietena a mea ce lucreaza la UPU la noi la spital)Cauterizarea a fost obisnuita cu un cauter( cred ca asa se cheama) electric fara anestezie fara nimic.
In legatura cu ingrasarea nu ma preocupa acest lucru deoarece stiu sa am grija de greutatea mea , iar viata sexuala ma ingrijoreaza putin, dar tinand cont ca mi s-a spus ca nu mi se extirpa si ovarele cu trompele ,banuiesc ca nu e asa o problema. Eu vroiam sa stiu mai mult daca vor fi   probleme fizice si emotionale( nu am apucat sa vorbesc foarte mult cu doctorita pe tema asta mi-a spus ca nu voi mai avea ciclu, dar nu intru la menopauza si atat), deci cum imi va schimba viata, totul va fi ca inainte sau va trebui sa fac ceva anume?

Offline

 

#9 2008-11-29 20:50:51

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Conizatie sau histerectomie ?

Cristina, in biopsie nu vad nici un element in plus fata de ceea ce am discutat mai devreme. Acum mi-am amintit ca am mai cunoscut pe cineva, o doamna care are acum vreo 50 de ani , care a facut histerectomie la 27. La ea a fost si mai rau , cancer clar, stadiul II B. Este absolut ok, are o familie frumoasa , nu pare a avea probleme emotionale...Ce sa zic, mai vezi pe alte forumuri, sunt fete care au facut si le poti intreba pe ele...aici nu am auzit pe nimeni , dar cine stie , poate apare cineva si iti poate raspunde "la prima mana". Din ce am mai citit eu pt carcinom in situ se recomanda histerectomie, daca femeia nu mai doreste alti copii, si conizatie in anumite cazuri , daca femeia doreste sa mai aiba copii. Deci optiunea era in functie de dorinta de a mai avea copii, fiind favorizata histerectomia. Dar sincer, nu vreau sa te influentez in nici un fel intr-o problema asa de delicata. La ce clinica ai fost? Ai incredere in doctorita? Ti-a fost recomandata? Eu zic s-o intrebi pe doctorita , si sa faci ce te sfatuieste ea...
PS. Ca sa te incurajez: Eram odata la cabinet si doctorita vorbea cu asistenta si ii zicea ca vine nu stiu cine, gravida, la control - care a avut carcinom in situ si i-a facut conizatie. Deci, fii optimista! Se rezolva! smile


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#10 2008-11-30 12:46:15

Cristina 1970
New member
Inregistrat: 2008-11-24
Mesaje: 5

Re: Conizatie sau histerectomie ?

Roze, clinica se numeste Gynecoland, iar recomandarea a fost pentru doctorul Stoian , dar acesta avea programari pina in ianuarie , asa ca m-am orientat spre una din doctoritele cu care lucreaza.Alta recomandare in afara de CV-ul ei, pe care l-am citit pe net ,nu am avut.Daca stii tu ceva mai mult despre clinica sau doctorita Teodosescu astept sa-mi scrii.

Offline

 

#11 2008-12-01 22:09:36

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Conizatie sau histerectomie ?

Nu stiu nimic de aceasta doctorita...despre Gynecoland am auzit ca ar fi o clinica buna. Eu ti-as recomanda pe doctorita Tarlea ( este la Sanador si Medsana...si parca si la Euroclinic). Despre ea iti spun sigur ca e foarte buna...Poate ar merita sa incerci sa dai de ea intr-un fel...sa suni la aceste clinici, si sa le rogi pe fetele de la receptie, poate a renuntat cineva la o programare...Si poate sa incerci si la Micomi, la Mihaela Badea.(www.micomi.ro). Din cate am auzit, la Micomi sunt intelegatori, daca ii rogi frumos iti faciliteaza o consultatie , sau macar o intrevedere peste rand...


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#12 2009-04-02 18:26:55

anda23
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-12
Mesaje: 556

Re: Conizatie sau histerectomie ?

buna..
mama mea a facut histerectomie..operatie , nu scoaterea ovarelor prin vagin. ideea e ca de 2 ani, de cand a facut operatie se simte foarte rau, cu stari de greata, e slabita...nu stie ce poate fi..a fost la tot felul de medici, analize, etc..ce analize ar putea sa mai faca sau unde sa se duca?
eu as vrea sa se duca in strainatate la o clinica specializata, dar nici nu stiu unde, nici nu am recomandari.. sad  aveti idee de asa ceva?
multumesc mult ..

Offline

 

#13 2009-04-02 18:41:17

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Conizatie sau histerectomie ?

Anda, avand in vedere ca a intrat la menopauza cand a suferit operatia e oarecum normala starea ei. Are bufeuri, stari de nervozitate?

Ultima oara a fost editat de ET (2009-04-02 18:41:30)

Offline

 

#14 2009-04-03 14:54:13

DeeaM
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 11

Re: Conizatie sau histerectomie ?

Pt. Cristina 1970:
     Si eu sunt in aceeasi situatie ca tine. Mi s-a recomandat sa fac conizatie sau histerectomie.Dar eu am luat hotararea sa fac histerectomie;am doi copii si nu mai vreau altii.Crede-ma in patru luni am mers la ginecolog cat as fi mers in cativa ani.M-am saturat.Dupa operatie o sa va scriu sa va spun cum este.Eu se pare ca o voi face mai repede.Marti imi da rezultatul de la Victor Babes si dupa ce imi trece si ciclul ma duc la d-na doctor.
     Te rog gandeste pozitiv ca si daca, cazi in depresie nu rezolvi nimic.Am aflat pe pielea mea.Dupa ce am aflat rezultatul plangeam tot timpul,eram nervoasa,tipam la copii,desi ei nu aveau nici o vina.Acum m-am calmat si sper(trebuie)sa fie bine.
      Te pup si numai bine.

Offline

 

#15 2009-04-03 20:01:34

anda23
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-12
Mesaje: 556

Re: Conizatie sau histerectomie ?

ET a scris:

Anda, avand in vedere ca a intrat la menopauza cand a suferit operatia e oarecum normala starea ei. Are bufeuri, stari de nervozitate?

stari de nervozitate nu are pentru ca nu are energia necesara..adica este mai tot timpul lesinata, nu poate sa se duca la serviciu...totusi la menopauza nu esti chiar asa.. sad

Offline

 

#16 2009-04-04 08:20:04

DeeaM
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 11

Re: Conizatie sau histerectomie ?

Scuze acum am vazut ca era pe 2008. Te rog, daca te-ai operat spune-mi si mie cum te simti,cum a fost?
     Multumesc si sanatate!

Offline

 

#17 2009-04-27 09:30:26

DeeaM
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 11

Re: Conizatie sau histerectomie ?

Chiar nu poate nimeni sa-mi spuna si mie cum este cand faci amputatia colului? Va rog,mai am putin si ma duc sa ma operez si-mi este foarte frica.

Offline

 

#18 2009-04-27 20:43:53

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Conizatie sau histerectomie ?

am lasat link doctoressei

Offline

 

#19 2009-04-28 11:56:32

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Conizatie sau histerectomie ?

DeeaM a scris:

Chiar nu poate nimeni sa-mi spuna si mie cum este cand faci amputatia colului? Va rog,mai am putin si ma duc sa ma operez si-mi este foarte frica.

adica ce sa fie?
Nu are de ce sa iti fie frica, nu te vor opera pe viu


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.