homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pastila de a 2 zi-6


#96 2009-04-23 19:37:53

Baby-utza
New member
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2008-08-26
Mesaje: 9

Re: pastila de a 2 zi

Baby-utza a scris:

Buna,

Eu am luat ieri postinor 2...a doua pastila am luat-o dupa 17 ore jumate..am fost la farmacie si mi-au spus ca e ok, ca nu mai trebuie sa iau din nou pastilele. Au trecut cam 36 de ore de la actul sexual. Eu tot ingrijorata sunt...

La o alta farmacie mi s-a spus sa mai iau una la 12 ore de la a doua, ca sa fiu sigura...peste o ora trebuie sa o iau. Asa sunt mai linistita...

Offline

 



#97 2009-04-23 20:44:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pastila de a 2 zi

Baby-utza a scris:

Baby-utza a scris:

Buna,

Eu am luat ieri postinor 2...a doua pastila am luat-o dupa 17 ore jumate..am fost la farmacie si mi-au spus ca e ok, ca nu mai trebuie sa iau din nou pastilele. Au trecut cam 36 de ore de la actul sexual. Eu tot ingrijorata sunt...

La o alta farmacie mi s-a spus sa mai iau una la 12 ore de la a doua, ca sa fiu sigura...peste o ora trebuie sa o iau. Asa sunt mai linistita...

sincer toata ingineria asta si-ar putea avea rostul in anume context...adica se ridica urmatoarele intrebari:
1. ejacularea s-a produs in vagin?
2. te afii in perioada fertila(adica pe la mijlocul ciclului)?
In caz ca raspunsul la aceste 2 intrebari e da, merita sa iei si cea de-a 3-a pastila si evident sa te rogi sa fie cu folos...altminteri, Postinorul pare a fi mai mult o masura de siguranta si cea d-e treia pastila nu isi are rostul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#98 2009-04-23 21:06:24

ympulse
New member
Inregistrat: 2007-11-21
Mesaje: 80

Re: pastila de a 2 zi

merci frumos de raspuns A|3 smile

revin cu o intrebare, e normal dupa postinor, daca imi trecuse ciclu si am laut postinor, dupa doar 3-4 zile sa imi vina iar? si nu doar scurgerile acelea maronii obisnuite, ci sa imi curga normal ca intr-o perioada normala? adica sa am 2 cicluri sa interval de doar 4 zile? asa reactie adversa? ma simt obosita, slabita, mai ales de la atata sange pierdut  neutral

Ultima oara a fost editat de ympulse (2009-04-25 14:08:53)


..::nu conteaza CE ai in viata, conteaza PE CINE ai::..

Offline

 

#99 2009-04-26 11:43:24

ella325
New member
Inregistrat: 2008-04-06
Mesaje: 13

Re: pastila de a 2 zi

buna smile,

am avut un contact sexual in a 7a zi a ciclului menstrual. in mod normal daca as fi sigura ca ciclul meu menstrual e regulat banuiesc ca nu as avea nici o problema. de 2 luni am renuntat la pastile la sfatul medicului ginecolog. ciclul meu menstrual vine la 30 de zile de cand am renuntat la pastile, doar ca nu stiu daca ma pot baza pe o perioada atat de scurta pentru a trage concluzii, si deci nu stiu daca e cazul sa iau postinor si amm nevoie de sfaturi smile

multumesc anticipat

Offline

 

#100 2009-04-26 13:42:57

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: pastila de a 2 zi

ympulse, se numeste menstra falsa si e de la postinor.

ella, sincer eu personal nu m-as baza prea mult pe perioada fertila avand in vedere ca ai intrerupt ac de curand. contactul a fost cu ejaculare in vagin? cat timp ai luat ac?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2009-04-26 19:37:14

ella325
New member
Inregistrat: 2008-04-06
Mesaje: 13

Re: pastila de a 2 zi

fara ejaculare in vagin
ac am luat timp de aprox 9-10 luni

so, postinor or not? smile

thanks

Offline

 

#102 2009-04-26 20:43:40

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pastila de a 2 zi

ella, mi-e si frica sa te intreb de ce ai fos sfatuita sa opresti contraceptivele

ma rog...nu lua Postinor daca nu a ejaculat in vagin


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#103 2009-04-26 21:12:41

claus
Membru
Inregistrat: 2009-04-26
Mesaje: 4

Re: pastila de a 2 zi

buna.azi in timpul actului sexual ni sa rupt prezervativul si am continuat fara el.daca mai fac si in seara asta fara prezervativ maine cand voi lua pastila de a doaua zi(mai exact escapelle,asta mia recomandat farmacista)pastila isi va face efectul pt ambele acte sexuale??mia trecut ciclul acum 7 zile.pot ramane insarcinata daca nu iau pastila??multumesc astept raspuns!!!!!

Ultima oara a fost editat de claus (2009-04-26 21:18:39)

Offline

 

#104 2009-04-26 22:26:01

persifona
Vizitator

Re: pastila de a 2 zi

claus, ai warn pt postare multipla. Ti-am raspuns dincolo

 

#105 2009-04-27 20:31:05

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: pastila de a 2 zi

revin cu probl mea. contact cu risc minim [probabil lichid preejaculator ajuns in vagin], acum 6 zile, postinor luat cum trebuie dupa o ora, astazi o sangerare mica, de o ora. ciclul meu e neregulat, luna trecuta a vnt la 38 zile, daca ar
deveni sangerarea asta de azi mai abundenta ar putea fi menstra reala, m-as putea linisti? ar fi la 31 zile acum.


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 

#106 2009-04-27 21:48:21

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: pastila de a 2 zi

vreau si eu un rasp va rog mult k nu stiu dak pot intra maine. secretia e la fel, a curs cativa picuri. dar s-a mai intamplat la mine sa inceapa asa menstruatia.


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 

#107 2009-04-28 10:29:45

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: pastila de a 2 zi

sangerarea aceasta e mai degraba provocata de postinor

Offline

 

#108 2009-04-28 10:44:48

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: pastila de a 2 zi

A|3 a scris:

revin cu probl mea. contact cu risc minim [probabil lichid preejaculator ajuns in vagin], acum 6 zile, postinor luat cum trebuie dupa o ora, astazi o sangerare mica, de o ora. ciclul meu e neregulat, luna trecuta a vnt la 38 zile, daca ar
deveni sangerarea asta de azi mai abundenta ar putea fi menstra reala, m-as putea linisti? ar fi la 31 zile acum.

draga mea, sangerarea care o ai acum este provocata de postinor, la unele persoane este normal la altele nu, de ex eu am luat postionor de cateva ori si niciodata nu am avut acea singerare, dar in schimb am avut o dereglare adik mi-a intarziat....
eu zik sa mergi sa consulti un medik si daca tot nu ai o mestra regulata, ar fi bine sa incepi cu AC, mai ales daca ai o viatza sexuala normala, si nu te baza pe ejacularea in exterior....eu dupa al treilea contact sexual in viatza mea am ramas si la fel nu era ejaculare in interior, numai de la lichidul seminal...deci nu va riscati fetelor....
bafta...


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#109 2009-04-28 14:26:14

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: pastila de a 2 zi

am luat ac o perioada, am renuntat pt ca nu am o viata sexuala normala, se intampla rar [sa zicem o data pe luna] . acum e mai abundenta sangerarea . nu stiu ce sa cred, mai ast pareri sad [am mai scris niste mes, nu a fost ejaculare in exterior, ci cand a pus prezervativul l-a pus invers si l-a intors, de asta zic probabil lichid din ala.]


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 

#110 2009-04-28 17:50:49

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: pastila de a 2 zi

A|3 a scris:

am luat ac o perioada, am renuntat pt ca nu am o viata sexuala normala, se intampla rar [sa zicem o data pe luna] . acum e mai abundenta sangerarea . nu stiu ce sa cred, mai ast pareri sad [am mai scris niste mes, nu a fost ejaculare in exterior, ci cand a pus prezervativul l-a pus invers si l-a intors, de asta zic probabil lichid din ala.]

mergi totusi la un medik si vezi exact, si scapi de orice dubiu....e cel mai bine asa..
bafta multa!


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#111 2009-04-28 19:00:49

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: pastila de a 2 zi

"aparitia sau nu a singerarii nu ne prea da informatii despre eficacitatea pastilei(decit daca seamana cu o menstruatie obisnuita)"
asta am gasit undeva scris de doctoressa. ce vrea sa spuna in paranteza? k dak sangerarea seamana cu mestruatia e de bine?


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 

#112 2009-04-28 19:25:57

LAURA DOBRE
New member
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 6

Re: pastila de a 2 zi

Ultima menstruatie a fost intre 30 martie si 3 aprilie.
Pe 23 aprilie am facut sex protejat dar s-a rupt prezervativul iar dupa 4 ore am luat Prostinol 2 si urmatoarea pastila la fix 12 ore.
Eram in perioada fertila ?????? mentionez ca am un ciclu neregulat
Astept raspuns ......multumesc

Offline

 

#113 2009-04-28 22:37:01

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: pastila de a 2 zi

din moment ce ai cm neregulat nu prea poti calcula perioada fertila. este pe site o formula de calcul daca stii durata ciclurilor menstruale din ultimele 6 luni
oricum daca ai luat postinor sansele de sarcina sunt f mici

A|3, ma gandesc ca doc se referea la faptul ca daca aceea e menstra atunci e clar ca postinorul si-a facut efectul

Offline

 

#114 2009-04-29 14:34:26

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: pastila de a 2 zi

lady in black, ma bucur k ai rasp si u pt ca primisem foarte putine pareri.. citeste te rog mesajele puse de mine, sunt mai multe, si spune-mi ce crezi. orice parere e binevenita. la mine sangerarea e ca o menstra, am cm neregulat, acum 2 luni a vnt la 30 zile, luna trecuta la 38, acum daca ar fi chiar menstra ar fi 31 zile. sper sa fie chiar menstra sa ma pot linisti pt k am luat postinor dupa o intamplare cu sanse minime ca sa zic asa [pus prezervativul mai intai invers, apoi intors, posibil lichid preejaculator pe varful prez.]


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.