homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pt cine are sau a avut pisica-5


#77 2009-01-24 22:40:08

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: pt cine are sau a avut pisica

zlata a scris:

Am auzit ca pisicile fac pietre la rinichi din cauza granulelor si a apei si ca sunt de cumparat ceva granule speciale impotriva formarii pietrelor.Pai pisi a mea mananca aproape numai granule si odata pe zi piept de pui,nu vrea altceva nimik.Mie frica sa nu faca pietre.

eu am o prietena a carui motan a facut blocaj renal din cauza asta, eu motanului meu ii dau granule pt rinichii amestecate in cele normale si ii mai dau si o masa de hrana umeda.

Offline

 



#78 2009-01-24 22:46:54

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: pt cine are sau a avut pisica

Hrana umeda nu este foarte recomandata... decat rar, de pofta. Medicul meu veterinar mi-a zis mai bine deloc.

Pietrele la rinichi nu se fac din cauza granulelor, ci din alte cauze.
Trebuie sa-i cumperi bobitze speciale cu ph-control si ce-or mai fii pt asa ceva. Cel mai bine e sa fie mancare de calitate (royal canin).

Offline

 

#79 2009-01-24 22:47:11

zlata
Full member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 377

Re: pt cine are sau a avut pisica

chiar nu stiu cum sa o invat la hrana umeda....ca nu vrea nicicum sad Trebuie sa ii cumpar si eu granule ptr rinichi neaparat.


Oricat ti-ar fi de greu nu uita sa zambesti...maine va fi mai bine smile

Offline

 

#80 2009-01-27 02:43:49

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

zlata a scris:

Am auzit ca pisicile fac pietre la rinichi din cauza granulelor si a apei si ca sunt de cumparat ceva granule speciale impotriva formarii pietrelor.Pai pisi a mea mananca aproape numai granule si odata pe zi piept de pui,nu vrea altceva nimik.Mie frica sa nu faca pietre.

in general motanii sunt mai predispusi la probleme urinare decat pisiicile (vetul mi-a zis ca aproximativ 80% din motani din cauza asta mor), dar asta nu inseamna ca pisicile sunt ferite de probleme.
ca sa o pazesti de probleme in viitor e recomandat sa ii dai hrana de calitate, cu ph-control (marci de granule cu ph control: royal canin, hill's, purina pro plan,, biomill). Probabil ca exista si mancare umeda cu ph control (cred ca gourmet, sechir....dar e bine sa manance asa ceva doar ca un desert). De asemenea apa de la noi din tara e foarte dura si poate ajuta la formarea pietrelor. eu ii dau motanului meu, la sfatul medicului veterinar, apa plata (sau in fine...din aia de masa, la 5 litri). apa plata nu e recomandata daca e minerala necarbogazoasa (adica mai are si alte substante in plus...pt om sunt bune, dar la pisici poate face rau). De asemenea o alta varianta ar fi sa fierbi apa...apoi sa o lasi o zi doua sa se depuna calcarul pe fundul sticlei/vasului...si abia apoi sa i-o dai pisicii.
daca cumva pisica are deja probleme renale (asta veterinarul isi da seama), exista si granule pt asemenea probleme (royal canin urinary, hill's cd, hills sd). in general nu e bine sa-i dai mancare de dieta doar pt prevenire...daca nu are probleme poate totusi sa-i faca rau. Oricum, in mare parte mancarea de dieta ar trebui sa se gaseasca doar in cabinetele medicale, nu si in pet shopuri. La o pisica sanatoasa, daca ii dai mancare de calitate (deci fara whiskas, kitekat...deloc) si ai grija si la apa....ar trebui sa fie de ajuns pt a preveni problemele (si sa nu fie nevoie si de dieta pt probleme urinare).
si e bine de stiut semne ale problemelor urinare...daca observi din timp poti salva viata pisicii. Primul semn ar fi ca urineaza greu (sau deloc)...se duce la nisip si nu face decat putin pipi, sau chiar deloc...miauna (din cauza durerii)..poate sangera atunci cand urineaza... De asemenea poate incepe sa faca prin alte parti decat la nisip (asociaza ladita de nisip cu durerea care o simte atunci cand face pipi si incearca sa caute alte locuri). cand observi primele semne e bine sa o duci imediat la veterinar...motanului meu i-a facut o ecografie pt a-i vedea rinichii...si analiza de urina (i-a facut o injectie si mi-a zis ca in maxim jumatate de ora o sa faca pipi...asa ca m-am dus acasa, am luat nisipul din cutia lui unde face pipi...si el a facut acolo...apoi cu o seringa am luat urina, am pus-o intr-un borcan si am dus-o veterinarului pt analize).
Daca problema se agraveaza, pisica ajunge sa nu mai poata urina deloc. Daca nu se actioneaza la timp (deja in stadiul asta e nevoie de sondare pt a ajuta pisica sa urineze), poate fi prea tarziu. E recomandat ca o singura persoana sa curete nisipul pisicii...astfel incat sa isi dea seama daca face nomal pipi...sau doar putin...sau chiar deloc. Asa daca toata familia curata, e greu sa mai tii evidenta de cate ori pe zi urineaza. De asemenea cand sunt mai multe pisici in casa e greu de depistat...
alte informati despre problemele urinare...din cat am inteles eu exista 2 tipuri de caliculi (pietre): unul se formeaza atunci cand urina e prea acida si celalalt atunci cand urina e prea alcalina. Din cauza asta nu e bine sa dai tratament fara sfatul medicului...ca practic cele 2 probleme sunt opuse....daca motanul deja are urina acida...si tu ii dai mancare care sa elimine celalalt tip de caliculi...practic acel tratament face urina si mai acida....putand chiar sa se agraveze boala. Pentru asta e necesar sa fie facut si analiza urinei...pt a vedea ph-ul si exact tipul de caliculi...doar de la ecograf de ex nu poate sa isi dea seama decat ca are probleme urinare, nu si tipul de caliculi.
la motanii maturi, e bine sa fie facuta o analiza de urina cam la un an...un control de urina pt a detecta din timp problemele. In plus mai exista si un tip de nisip care daca urina pisicii e prea acida se inroseste si iti indica ca ar fi timpul sa il duci la veterinar. e destul de util sa ai o punga de nisip din ala...si o data la vreo 2-4 luni sa ii lasi cateva zile, sa vezi daca nu cumva isi schimba culoarea.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#81 2009-02-16 13:05:29

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

o intrebare...vreau sa-mi scot pisica afara ..sa se joace si ea  ca e frumos afara....cred ca i-ar placea.Ma gandeam sa ii iau o zgardița si sa o scot.
e bine sau e rau?Nu am mai scos-o afara

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2009-02-16 14:20:13

andutu
Full member
Inregistrat: 2008-10-05
Mesaje: 532

Re: pt cine are sau a avut pisica

of melany.....a mea sta saraca in casa si se uita pe geam la tot ce se intampla afara,nu mai zic ca daca vede o vrabie care zboara sau ciripeste la geam se uita atent la ea si incearca sa o imite la ciripit  rotfl  rotfl si dupa aia prin casa mai face un timp pana uita.....eu am incercat sa o scot afara,am pus-o in iarba(asta vara)dar ii foarte speriata si nu se misca de unde o pun....tremura toata cand o aduc in casa....imi este mila de ea ca sta numai in casa(parca o rup de realitate),dar nici sa o dau de tot afara nu vreau si cu scosul afara...am zis mai sus


Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata!

Offline

 

#83 2009-02-16 14:29:47

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

a mea abia asteapta sa-i deschid usa ca tzup si ea pe scari...cred ca va fi putin speriata la inceput da lasa ca ii prieste aeru proaspat

Offline

 

#84 2009-02-16 19:26:45

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

Melany1 a scris:

a mea abia asteapta sa-i deschid usa ca tzup si ea pe scari...cred ca va fi putin speriata la inceput da lasa ca ii prieste aeru proaspat

eu incerc sa il sperii pe al meu cat mai mult de tot ce inseamna "afara". Nu vreau sa il invat sa iasa pe usa cum se deschide...pentru ca intr-o zi pot risca sa iasa fara sa imi dau seama...si cine stie ce i se poate intampla (acum un am a murit un motanel de pe forumul de animale exact din acest motiv...a iesit seara cand s-a deschis usa, stapanii nu si-au dat seama, iar a 2a zi dimineata l-au gasit mort, langa bloc  grater ).
Deci asta ar fi primul risc la care o poti supune daca o scoti afara...sa se invete cu iesitul afara. O alta problema ar fi parazitii care ii poate lua de pe afara (pureci, capuse sau paraziti interni de prin iarba de ex...), alte animale (caini, motani cu chef de bataie, nu mai zic ca daca nu e aterilizata poate strange toti motanii dupa ea)...sau poate scapa din lesa (prietena mamei imi povestea cum motanul ei a reusit sa scape din lesa...si statea iarna sa il caute peste tot...ba chiar a pus si niste vanzatori de pe la magazinele din jur sa o ajute sa-si gaseasca motanul...din fericire pana la urma au reusit...dar e un risc si asta...).
Acum nu stiu...fiecare face ce vrea..dar eu nu mi-as scoate motanul afara. Da...poate o pisica e mai activa si poate "mai fericita" afara, in libertate...are ce face, sare, se joaca....dar daca te gandesti ca o pisica de afara are o medie de viata in jur de 2-3 ani, iar una crescuta in apartament 10-20 ani, parca eu zic ca se merita... Incerc sa evit pe cat posibil toate riscurile...si cel mai sigur e sa fie in casuta lui, unde e in siguranta. smile


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#85 2009-02-16 23:33:33

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

sa va spun peripetia :
am cumparat o lesa si un ham..sa ne tinem fiara in frau tongue
dupa o ora de chin ,saraca matza cat a plans, sa ii punem hamu...am scos-o afara...
daca nu a tremurat..se vedea la labute cum tremura...apoi s-a mai obisnuit ,am dus-o prin parcu din fata blocului a stat ea ce a stat si a dat de un catel-pechinez.
Saracu el nu ii facea nimic,da ea se infoia de mama mama...
am stat cam 15 min cu ea afara si pana la urma am dus-o sus ptr ca mai venise un catel si desi nu ii faceau nimic ,se criza...
mi-a scapat de vreo 2 ori din ham ..ptr ca nu am stiut cum sa-l strang mai bine.E cam fraiera si prea speriata...
Cred ca trebuia sa-mi iau catel tongue
acum isi cam ia palme la fund ca musca..si musca rau.

Ultima oara a fost editat de Melany1 (2009-02-16 23:34:07)

Offline

 

#86 2009-05-05 10:48:46

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: pt cine are sau a avut pisica

Pisica mea vomita de 2 zile.. asta e a 3-a zi. A vomat cam de 2 ori pe zi... hrana nedigerata.
Nu are niciun semn de boala, e foarte jucausa, alearga, mananca, nu se vede niciun semn ca s-ar simti rau, doar asta cu vomitatul neutral E normal? Eu stiu ca e normal sa vomite cam o data pe luna din cauza ghemului de par care se acumuleaza in stomac... dar 3 zile consecutiv?
Sa o duc la vet?

Offline

 

#87 2009-05-05 10:58:38

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pt cine are sau a avut pisica

Mai bine du-o la doctor, alexia
Ai cumva plante prin casa pe care ar fi putut sa le manance ? Multe din plantele de interior sunt toxice pentru pisici, si cu toate astea lor le place sa le rontaie...

Offline

 

#88 2009-05-05 11:08:02

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: pt cine are sau a avut pisica

Am plante prin casa, dar nu cred ca le rontaie.. singura chestie ciudata pe care o mananca e salata pe care o fura depe colivia papagalului.. asta sa fie? dar mananca salata de mai mult timp si nu a vomat pana acum..

Offline

 

#89 2009-05-05 11:11:15

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pt cine are sau a avut pisica

Nu, plantele de ghiveci, de ex leandrul e toxic, dracena la fel... poate a luat o gura din ele

Offline

 

#90 2009-05-05 11:11:43

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

mai bine du-o la doctor...nu este normal.De la salata nu cred
a mea nu prea mananca iarba dintr-aia desi i-am luat...si nu a vomitat pana acum,desi are 5 luni
decat o singura data cand a ros jumatate de siret si l-a vomitat rotfl2 daca e prostutz eu n-am ce-i face..se vede ca ii era rau...dupa aia era vesel tzopaia

Offline

 

#91 2009-05-05 11:24:10

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: pt cine are sau a avut pisica

si al meu are perioade cand vomita insistent dar atata timp cat starea generala nu i-a fost afectata nu l-am dus la doc. si n-a avut probleme pana acum. nu zic sa faci si tu ca mine ca poate nu e acelasi lucru, poate intradevar ar fi mai cuminte din partea ta sa-l duci la doc.

al meu manaca o planta din gradina... de fapt, toate pisicile si cainii merg acolo sa o pasca  rotfl  nu stiu ce planta e, arata ca o iarba f inalta si cu 2 nuante de verde. si mai vomita dupa aceea ca o inghite intreaga.  al meu mai e pasionat si de pungi. daca poate sa inghita bucatele de punga e minunat, daca nu, se multumeste sa le linga  rotfl  scuze de offtopic

Offline

 

#92 2009-05-05 17:02:30

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: pt cine are sau a avut pisica

alexia, i-ai schimbat mancarea? a mea face asa daca nimereste anumite soiuri de mancare care nu-i priesc.... de ex, e soiul ala de la purina, pt "pisici delicate"... matza-mea e moarta dupa el (si vorba aia, e haleala de calitate, scumpa in draci), dar daca mananca mai mult de 2 zile consecutiv, vomita....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#93 2009-05-05 20:27:37

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: pt cine are sau a avut pisica

katami, i-am schimbat mancarea acum mai bine de o luna si a acceptat-o imediat.. abia acum a vomat...
N-am fost azi la vet, am zis ca ma duc maine daca mai vomita. Pana acum n-a mai vomat.. sper sa fie ok..
Ca daca ma duc sigur ma pune medicul sa dau milioane pe analize si cine stie ce tratamente inutile...

Offline

 

#94 2009-05-05 20:30:12

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: pt cine are sau a avut pisica

Pisicile vomita ca sa elimine parul pe care il inghit cand se ling. Uneori mananca iarba tocmai ca sa vomite mai usor. Nu e grav daca vomita din cand in cand, daca altfel pisica se simte bine si e vesela.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#95 2009-05-05 20:31:56

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: pt cine are sau a avut pisica

Stiu asta cu ghemul de par, dar totusi... 3 zile la rand? big_smile Si in plus, am perchezitionat putin voma si nu avea par prin ea hmm

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.