homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pt doctoreassa...ce sa fac?pls


#1 2007-04-26 21:58:45

sasha
New member
Inregistrat: 2007-03-04
Mesaje: 20

pt doctoreassa...ce sa fac?pls

am probleme cu sanul drept de mai bine de doi ani,am fost la mai multi medici si fiecare mi-a pus cate un diagnostic,am urmat mai multe tratamente dar nimic,uneori ma simt mai rau ca la inceput.ultimul diagnostic a fost mastoza fibrochistica,si o tetanie cronica.mi s-a spus ca nu am de ce sa ma speri ca nu e decat o 'tumoare' benigna.mi-am facut un ecofraf si 'nodulul',asa cu mi s-a spus avea 11/12mm
azi am fos la un medic ginecolog pt a mi se prescrie antibebe,si am mentionat si de aceasta problema cu care ma confrunt.mi s-a spus ca nu mi se pot da ac din cauza sanului,pt ca mai tarziu sa nu am probleme mai grave,sa nu degenereze in cancer.
mi-a dat trimitere catre IOB,pt control si investigatii de specialitat(mi-a specificat sa merg la patologie mamara,sau ceva de genul...cred ca asta e)ceilati medici la care am fost chiar mi-au recomandar antibebe,pana la urma care este adevarul?
pot sau nu sa iau ac?dc da,care ar fi acelea?
si in legatura cu sanul ce sa fac,care este adevarul?

Ultima oara a fost editat de sasha (2007-04-26 22:01:55)

Offline

 



#2 2007-04-27 16:11:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pt doctoreassa...ce sa fac?pls

poti lua anticonceptionale, fireste. mastoza ta nu va degenera in cancer. sinul sa il tii sub urmarire prin mamografii anuale si sa te ungi cu mastoprofen cind te doare. Ce anticonceptionale poti lua nu8 stiu, nu stiu nimic despre tine si nici nu dau consultatii pe net


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-05-03 19:51:46

sasha
New member
Inregistrat: 2007-03-04
Mesaje: 20

Re: pt doctoreassa...ce sa fac?pls

doctoressa a scris:

poti lua anticonceptionale, fireste. mastoza ta nu va degenera in cancer. sinul sa il tii sub urmarire prin mamografii anuale ...

pot face mamografie daca am 20 de ani?
mi s-a spus ca de la 30 de ani se face.

Offline

 

#4 2007-05-03 20:00:53

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: pt doctoreassa...ce sa fac?pls

sasha eu acum cateva saptamani am afost diagnosticata cu mastoza fibrichistica eu am la sanul drept un nodul de 12 mm.eu am facut ecografie mamara.mamografia stiu ca se face dupa 40 de ani si spre deosebire de ecografie e cu raze in + am inteles ca paote sa nu se vada bine sanul cand o faci daca ai o varsta prea frageda.dar daca vrei tu neaparat sa iti faci una nu cred ca sunt probleme smile.ac poti sa iei linistita poate chiar ajuta si trece nodulul.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#5 2007-05-07 12:03:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pt doctoreassa...ce sa fac?pls

ma rog, nu mamografie, echo mamara....important e ca se investigheaza astfel


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-06-07 12:38:06

alexandraaa
New member
Inregistrat: 2007-06-07
Mesaje: 66

Re: pt doctoreassa...ce sa fac?pls

de ce nu poti lua anticonceptionale daca ai un nodul?daca nu stii ca el exista ce se poate intampla in cazul in care iei antibebe?

Offline

 

#7 2007-06-07 12:53:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pt doctoreassa...ce sa fac?pls

doctoressa a scris:

poti lua anticonceptionale, fireste. mastoza ta nu va degenera in cancer. sinul sa il tii sub urmarire prin mamografii anuale ...

......asadar poti.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.