homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Analize mari in timpul sarcinii


#1 2007-06-08 15:57:27

raluca_242000
Membru
Inregistrat: 2007-06-08
Mesaje: 2

analize mari in timpul sarcinii

Buna, sunt noua pe acest forum, dar va urmaresc de ceva timp si sfaturile vostre m-au ajutat in multe situatii.
In ultimii 3 ani am incercat sa ramin insarcinata si cind deja renuntasem, s-a intimplat.
Acum am o sarcina de 13 saptamini si totul pare sa decurga normal, cu o singura exceptie: analizele de singe, mai exact VSH-ul si fibrogenul mi-au iesit mari. Din pacate eu sunt plecata din tara pentru citeva saptamini si nu pot ajunge la un medic, asa ca apelez la voi daca ati putea sa-mi dati un sfat, poate ma mai linistesc.

De asemenea as vrea daca puteti sa-mi recomandati un medic ginecolog bun (indiferent daca este femeie sau barbat), pentru ca am incercat pina acum la 2 si sunt mai mult decit dezamagita. Una din doctorite mi-a interzis complet sa fac orice fel de ecografie pina nu ajunge sarcina la 5 luni si cealalta mi-a zis ca degeaba imi urmareste sarcina, dinsa in luna Decembrie (cind eu ar trebui sa nasc) nu va fi in tara si mai bine imi caut pe altcineva.

multumesc

Offline

 



#2 2007-06-08 16:01:40

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: analize mari in timpul sarcinii

pentru ca asa e normal sa iti iasa si VSH-ul si fibrinogenul...cine ti-a zis sa faci VSH-ul si fibrinogenul????orice medic de familie de ginecolog nu mai zic stie ca in sarcina nu se recomanda teste de inflamatie(adica exact VSH si fibrinogen) tocmai pentru ca valorile ies mari(asa e normal sa iasa)...plus ca exista riscul ca femeia aia sa le vada asa si sa se sparie aiurea ca in cazul tau


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-06-08 16:12:49

raluca_242000
Membru
Inregistrat: 2007-06-08
Mesaje: 2

Re: analize mari in timpul sarcinii

multumesc mult de tot pentru raspuns
medicul meu de familie mi-a dat o lista de analize... am crezut ca stie despre ce este vorba... se pare ca m-am inselat smile
oricum m-am linistit mult

referitor la medic ginecolog mi-ai putea face vre-o recomandare?

multumesc inca odata

Offline

 

#4 2007-06-08 16:19:02

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: analize mari in timpul sarcinii

medicul de familie va fi foarte fericit cind casa de asigurari il va pune sa plateasca aceste analize inutile...
cit despre ginecolog uita-te aici:
http://forum.anticonceptionale.ro/viewtopic.php?id=1742


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.