homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

ACNEEA cum scap de ea?-2


#20 2009-05-12 14:34:03

Roxiii
Full member
Inregistrat: 2008-11-28
Mesaje: 399

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Elysze, asteptam sa ne spui si nuua reteta cu ajutorul careia ai scapat de blestemata de acnee.

Offline

 



#21 2009-05-13 20:35:52

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: ACNEEA cum scap de ea?

am fost azi la dermatolog si mi-a recomandat exfoliac- apa demachianta si acnomega 200 creema. azi mai auzit de gama asta? ati incercat-o?
ca si crema de utilizare zilnica cu spf mi-a recomandat Toleriane de la La Roche Posay sau gama solara de la SVR...de asta din urma nu am mai auzit...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#22 2009-05-14 09:54:26

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ACNEEA cum scap de ea?

eu am vazut produsele astea in farmacii, uite aici pareri daca vrei, in general sunt de bine :
http://www.beaute-test.com/acnomega_200 … foliac.php
Toleriane cred ca e ok de zi (nu stiam ca are SPF), cu Acnomega te dai seara, nu ?

Offline

 

#23 2009-05-14 10:03:40

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Acnomega spune ca se aplica de 2 ori pe zi...insa am sa incer doar o data pentru inceput si da, seara.
In principiu, mi-ar mai trebui protectie solara si un fond de ten care sa acopere problemutele...eu am vichy-ul care are spf 20 si se termina oricum acusi...cred ca o sa iau apoi Toleriane, desi vad ca tot 20 are SPF...mai este SVR cu 50 SPF, insa nu stiu ce sa zic de gama asta...Doctorita spunea ca lasa tenul foarte foarte natural...
La apa demachianta oscilez intre ce mi-a dat ea si Sebium de la Bioderma sau Solutia micelara de la LRP... solutia micelara de la vichy nu mi-a placut.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#24 2009-05-14 10:13:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Poti sa-ti iei fond de ten tot Toleriane, ma gandesc... ia-ti si demachiantul din aceeasi gama, daca asa ti-a zis doctorita, in general e mai bine (zic eu care fac o varza de obicei)
Ceva cu SPF imi trebuie si mie, cred ca 20 ar fi de ajuns...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-05-14 10:27:03

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: ACNEEA cum scap de ea?

deci sa iau si apa de la exfoliac? ok, numai s-o gasesc, ca de obicei prin sensiblu -uri gasesc asa, cate un produs da, unul ba...
de la toleriane am vazut ca e misto si fondul de ten compact si are spf 25... insa mie- sa nu-mi incarce prea tare tenul...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#26 2009-05-14 10:30:05

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ACNEEA cum scap de ea?

exista si fond de ten lichid, daca vrei... cred ca la cel compact depinde de cum te dai cu el
m-am uitat la Sensiblu si vad ca apa micelara se gaseste la 2 farmacii in Iasi, una in Moldova Mall si alta pe Strada Garii... nu stiu daca te ajuta

Offline

 

#27 2009-05-14 10:40:05

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: ACNEEA cum scap de ea?

chiar voiam sa intreb, unde se mai pot cauta pe site-ul sensiblu produsele? ca de cand au schimbat designul, stau si ma uit ca mata in calendar si nu-mi dau seama...
Ma ajuta, heim, une mi-e in drum smile


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#28 2009-05-14 10:42:18

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ACNEEA cum scap de ea?

pai ai un buton mare Cauta chiar in mijlocul paginii, Soleil smile cu o lupa

Offline

 

#29 2009-05-14 10:53:58

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: ACNEEA cum scap de ea?

ori is chioara ori... nu stiu...  va
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/4025_x.jpg

Ultima oara a fost editat de Soleil (2009-05-14 10:57:30)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#30 2009-05-14 10:58:35

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ACNEEA cum scap de ea?

acolo unde e patratul ala gri e de fapt... incerc sa-mi dau seama ce are explorerul tau de se vede asa
pana una-alta, pune-ti asta in Favorites : http://www.sensiblu.com/?page=search

Ultima oara a fost editat de heimdall (2009-05-14 11:02:36)

Offline

 

#31 2009-05-14 11:09:14

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: ACNEEA cum scap de ea?

heimdall a scris:

acolo unde e patratul ala gri e de fapt... incerc sa-mi dau seama ce are explorerul tau de se vede asa
pana una-alta, pune-ti asta in Favorites : http://www.sensiblu.com/?page=search

multumesc muuuuuuuult!  par  par  par  par  par


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#32 2009-05-15 09:34:04

Roxiii
Full member
Inregistrat: 2008-11-28
Mesaje: 399

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Elysze asteptam reteta pe care ai urmat-o si ai scapat de acnee.Fa un bine si dane-o si noua.

Offline

 

#33 2009-05-15 10:06:54

G@briela
New member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-05-12
Mesaje: 34

Re: ACNEEA cum scap de ea?

si eu am avut probleme de genul asta(de fapt mai am ink)
prescris de medicul dermatolog "zynerit"-il folosesti timp de 1 luna(sau pana ce se termina flaconul,e o solutie)se aplica dimineata nu inainte sa te speli pe fata cu apa calduta si sapun de copii apoi seara folosesti o crema hidratanta pentru ca solutia e foarte puternica si este neaparat necesara hidratarea.daca folosesti machiaj atunci te dai seara si hidratez dimineata pe parcursul zilei,cum iti este mai usor dar nu uita k de fiecare data sa te speli cu sapunul pt copii.daca acneea e prea de tot si vrei sa scapi mai repede poti folosi solutia din a 2 saptaman de folosire si de 2 ori pe zi,adik si dimineata si seara si il hidratez la 2 zile,knd simti nevoia wink
Apoi din a 2 luna folosesti "skinoren" la fel:in 1 saptamna o data pe zi(dimineata sau seara)apoi din a2a de 2 ori pe zi si hidratat knd crezi tu k nu mai rezista(pentru k te strange pielea,ti se crapaceste putin si atunci il hidratezi cat de cat si nu ai probleme
de preferat ar fi sa nu aplici machiaj peste crema(fond de ten,pudra etc)de aceea in general seara este cel mai bn sa il folosesti
mai era un unguent pt perioada de a3a luna dar nu il mai retin,dar5 daca vrei neaparat il aflu.
mie mi-e trecut,dar nu de tot pentru ca nu am continuat tratamentul,am facut doar 1 luna cu zynerit si atat in schimb prietena care a mers cu mine atunci la dermatolog la continut si a disparut de tot,nu a mai avut probleme vreo cativa ani buni.
se gasesc si in farmacii km in jur de 30ron(in parte) dar adac mergi la dermatolog se chiar la doctorul de familie se prescriu gratis
succes!


<3 Sunt simpla….. dar prea complicata, iubesc….. dar urasc iubirea…. Ador soarele dar inteleg ploaia…. Sa nu-mi faci rau…. Sunt atat de infensiva…. Incat o sa-ti para rau…<3.

Offline

 

#34 2009-05-15 10:25:12

Roxiii
Full member
Inregistrat: 2008-11-28
Mesaje: 399

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Gabriela iti multumesc pentru informatii am folosit si Zinerit si Skinoren foarte mult timp dar rezultatele sunt nule nu au avut nici cel mai mic efect sunt satula nu maiu stiu ce sa fac si ce sa mai folosesc.

Offline

 

#35 2009-05-15 13:42:19

G@briela
New member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-05-12
Mesaje: 34

Re: ACNEEA cum scap de ea?

pulhac a scris:

Gabriela iti multumesc pentru informatii am folosit si Zinerit si Skinoren foarte mult timp dar rezultatele sunt nule nu au avut nici cel mai mic efect sunt satula nu maiu stiu ce sa fac si ce sa mai folosesc.

pfdfff visslar se pare ca nu la toti au aceleasi rezultate desi majoritatea care ii cunosc au fost multumiti
nush...altceva...incearca cu leacuri babesti big_smile fierbe 1 l de apa...adauga peste o legatura de patrunjel..timp in care mai lasi sa fiarba vreo 3 min cu un capac deasupra....apoi pune apa intr-o sticla cu dop si lasa asa timp de 1 swaptamana
apoi spala-te cu apa aia in fiecare zi..eu nu am incercat dar am auzit de la mai multe persoane:)succes in continuare kram


<3 Sunt simpla….. dar prea complicata, iubesc….. dar urasc iubirea…. Ador soarele dar inteleg ploaia…. Sa nu-mi faci rau…. Sunt atat de infensiva…. Incat o sa-ti para rau…<3.

Offline

 

#36 2009-05-15 15:18:20

Roxiii
Full member
Inregistrat: 2008-11-28
Mesaje: 399

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Gabriela, mersi mult pentru sfaturi, o sa incerc si asta sa vad ce iese.

Offline

 

#37 2009-05-17 11:22:05

steffy0102
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 27

Re: ACNEEA cum scap de ea?

retin-a nu sfatuiesc pe nimeni sa incerce, pt ca deshidrateaza fata foarte tare si o face sa se exfolieze si nici macar cremele pt hidratare numai au niciun efect. Eu am incercat mult timp tot felul de creme, am fost la nenumarati doctori, dar nimic nu a mers. Si vazand ca nu merge cu creme, am incercat sa ma duc la cosmetica pt tratament antiacneic. Mi'a facut foarte bine, dar ma duceam si destul de des, cam la 2-3 saptamani. Dar dupa ceva timp deja vezi rezultate. Chiar te sfatuiesc sa incerci sa te duci la un salon, dar trebuie sa ai grija pt ca nu toate isi dau interesul si nu iti fac toate cosurile, multe dintre ele te scobesc putin si gata, incep sa dea cu zeci de creme...si de fapt nu cremele ajuta, ci scoaterea pct negre.


"Oamenii ne dau uneori vise dar viata le spulbera."
H.P.Bengescu

Offline

 

#38 2009-06-26 20:51:37

skumpi
Vizitator

Re: ACNEEA cum scap de ea?

da ceva descantece pt ingrasat nushtii ? sad

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.