homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

NuvaRing


#1 2009-04-25 14:15:26

Delphinash
Full member
Inregistrat: 2006-04-27
Mesaje: 168

NuvaRing

Am inteles ca in cateva saptamani vor aparea si in farmaciile din Romania acest nou contraceptiv NuvaRing, ce parere aveti despre el?

Ca sa aflati mai multe despre el aveti mai jos link-ul cu informatiile de rigoare:


http://www.nuvaring.com/Consumer/index.asp

Offline

 



#2 2009-04-25 14:35:26

princesss
Banat
De la: plaja
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1037

Re: NuvaRing

nu l'as folosi.in primul rand as avea ciclu neregulat....apoi mi se pare greu de introdus/scos....
creste riscul de infectii,candidoze...
...ar mai fi ceva..oare nu se deplaseaza in timpul actului,sau nu ai cum sa'l simti?

Offline

 

#3 2009-04-25 14:41:52

b_oana
Hero member
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 2737

Re: NuvaRing

din cate am citit functioneaza exact ca si ac..deci ciclul e regulat. eu stiu o tipa care il foloseste..si e ok. eu una cred ca l-as folosi smile


Viata e scurta, incalca regulile, iarta repede, saruta incet, iubeste cu adevarat, razi necontrolat, si nu regreta nimic care te face sa zambesti!!
..."ai nevoie de cineva ca sa suferi si mai apoi sa te vindeci"...

Offline

 

#4 2009-04-25 15:01:23

persifona
Vizitator

Re: NuvaRing

Si nu dai cu penisu in el cand vrei sa faci sex? lol
Nush de ce dar la asta sunt cam sceptica..

 

#5 2009-04-25 15:07:23

princesss
Banat
De la: plaja
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1037

Re: NuvaRing

asta ma intreb si eu lol persifona

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-04-26 20:16:02

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NuvaRing

Delphinash a scris:

Am inteles ca in cateva saptamani vor aparea si in farmaciile din Romania acest nou contraceptiv NuvaRing, ce parere aveti despre el?

Ca sa aflati mai multe despre el aveti mai jos link-ul cu informatiile de rigoare:


http://www.nuvaring.com/Consumer/index.asp

aceleasi efecte secundare si restrictii ca si contraceptivele orale combinate...
vad la efecte secundare, in prima linie, infectiile si iritatiile vaginale...ce sa zic
astepta sa vad daca primesc vreo informatie in plus....
insa parca mie mi se pare mai comod de inghitit pastiluta zilnic decit de pus inelul in vagin...
pe de alta parte, daca vrei musai sa pitesti foarte bine faptul ca utilizezi contraceptive...cred ca inelul e folositor


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2009-05-10 03:55:44

Delphinash
Full member
Inregistrat: 2006-04-27
Mesaje: 168

Re: NuvaRing

In ceea ce priveste ce a zis Persifona nu prea ai cum sa lovesti in el atunci cand faci sex, se muleaza perfect, cand e vorba de un sex mai salbatec exista riscul sa iasa insa il speli si il pui la loc... atat timp cat nu depaseste 3 ore cat stai fara el cica e ok...
Mie cel mai tentant imi pare faptul ca nu mai esti cu ora fixa ca si anticonceptionalele orale. Asta este un punct forte pentru el, insa ca si eficacitate nu stiu ce sa zic, pe forumurile din strainatate se scriu pareri pro si contra cam in aceeasi masura, ceea ce nu e un lucru tocmai bun...
Parca totusi nu-mi vine sa experimentez pe propria-mi piele. As fi curioasa sa stiu daca exista cineva care l-a folosit si ce remarci are despre el.

Ultima oara a fost editat de Delphinash (2009-05-10 03:57:36)

Offline

 

#8 2009-05-10 14:01:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NuvaRing

avem NuvaRing in farmacii...
evicienta se instaleaza la 3 zile dupa ce l-ai montat
se poate scoate pentru contactul sexual(poti sta 2 ore fara el)
se pastreaza 3 saptamini si apoi se face o saptamina pauza


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2009-05-14 22:05:46

lapusic
Membru
Inregistrat: 2009-05-14
Mesaje: 1

Re: NuvaRing

Buna. Folosesc Nuvaring de 9 luni si e super, nu am avut niciodata probleme cu el, dar pana acum l-am primit din strainatate. Cine a gasit in Bucuresti va rog sa-mi scrieti unde anume

Offline

 

#10 2009-05-19 09:52:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NuvaRing

lapusic a scris:

Buna. Folosesc Nuvaring de 9 luni si e super, nu am avut niciodata probleme cu el, dar pana acum l-am primit din strainatate. Cine a gasit in Bucuresti va rog sa-mi scrieti unde anume

farmaciile de pe Bd. Dacia au sigur


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2009-05-20 13:52:00

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: NuvaRing

mi se pare o metoda mult mai chinuitoare decat ac. adica.. in afara de faptul ca nu mai iei pastila in fiecare zi, nu vad ce alte avantaje ti-ar putea oferi...
Stie cineva cat costa acest contraceptiv ? (sa il evaluez din toate punctele de vedere  big_smile  )

later edit: am aflat pretul. 190 ron un inel. mi se pare enorm  va

Ultima oara a fost editat de Alex2 (2009-05-20 14:04:00)

Offline

 

#12 2009-05-20 17:25:47

persifona
Vizitator

Re: NuvaRing

Mama neutral pai cu toata scumpirea anticonceptionalelor din ultimul timp, tot nu se compara..

 

#13 2009-05-22 12:09:06

sereniti
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-05-02
Mesaje: 67

Re: NuvaRing

buan fetele, am luat azi un inel nuvaring de la farmacie. se gaseste acum si la noi (chiar si la farmacia mea mica de cartier)

am dat pe el 52 de RON. eu nu mai am voie sa iau anticonceptionale deoarece mi s-a gasit o hepatita B. de aceea caut alte metode contraceptive, iar asta cu inelul mi se pare interesanta. o sa il montez zilele acre urmeaza, si dupa ce ma obisnuiesc cu el o sa va spun cum e.

oricum... sper sa nu dea gres smile

Offline

 

#14 2009-05-26 01:07:26

andreea-emilia
Membru
Inregistrat: 2009-05-26
Mesaje: 1

Re: NuvaRing

buna! folosesc nuvaring de 2 luni. sincer, ma simt foarte bine cu el. nu mai iau in greutate si chiar ma ajuta sa slabesc. mi-as dori sa-l gasesc si in farmaciile noastre pentru ca abia am venit din franta si nu cred ca ma mai pot intoarce iar la vechiul program din fiecare seara la ora 10. din franta l-am achizitionat la pretul de 15 euro si cred ca aici este mai ieftin pentru ca acolo toate anticonceptionalele sunt mai scumpe. e foarte usor de folosit: il pui in seara asta si il mai scoti exact peste 3 saptamani, daca nu vrei sa ai menstruatie o luna il scoti la 3 saptamani si pui altul imediat pe care il tii aceeasi perioada (ar fi de preferat sa nu-l uiti acolo). a, si inca ceva...nu-l simti, iar la un contact sexual provoaca placere. incercati-l cu incredere

Offline

 

#15 2009-05-26 09:47:06

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NuvaRing

sereniti a scris:

buan fetele, am luat azi un inel nuvaring de la farmacie. se gaseste acum si la noi (chiar si la farmacia mea mica de cartier)

am dat pe el 52 de RON. eu nu mai am voie sa iau anticonceptionale deoarece mi s-a gasit o hepatita B. de aceea caut alte metode contraceptive, iar asta cu inelul mi se pare interesanta. o sa il montez zilele acre urmeaza, si dupa ce ma obisnuiesc cu el o sa va spun cum e.

oricum... sper sa nu dea gres smile

ai trecut pe la un medic de planning si ai discutat chestia assta?
sau ai mers direct la farmacie?
pentru ca e bine sa stii ca si Nuva Ring e tot contraceptiv, tot cu hormoni, tot cu absorbtie sistemica, tot cu pasaj hepatic(e drept ca doar unul, nu 2)...De aceea, cuminte e sa mergi sa discuti cu un medic...nu zic ca nu il poti folosi, oricum nu am informatiile necesare...zic doar ca pari a trata inelul ca si cum ar fi altceva si nu prea e decit partial


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2009-05-27 17:12:14

petrutza
Membru
Inregistrat: 2009-05-27
Mesaje: 1

Re: NuvaRing

inelul costa 49 ron la mine e prima luna cand il folosesc dar nici macar nu imi dau seama ca il am sa vedem dupa menstruatie ce reactii o sa am

Offline

 

#17 2009-05-31 17:00:20

sereniti
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-05-02
Mesaje: 67

Re: NuvaRing

doctoressa a scris:

ai trecut pe la un medic de planning si ai discutat chestia assta?
sau ai mers direct la farmacie?
pentru ca e bine sa stii ca si Nuva Ring e tot contraceptiv, tot cu hormoni, tot cu absorbtie sistemica, tot cu pasaj hepatic(e drept ca doar unul, nu 2)...De aceea, cuminte e sa mergi sa discuti cu un medic...nu zic ca nu il poti folosi, oricum nu am informatiile necesare...zic doar ca pari a trata inelul ca si cum ar fi altceva si nu prea e decit partial

am fost la doi medici. la cel pentru hepatita mi-a zis ca asi putea lua inca anticonceptionale daca iau in acelasi timp si un hepatoprotector deoarece hepatita nu este avansata.. este chiar la inceput. eu insa am decis ca mai bine nu mai iau anticonceotionale si ma uit dupa niste metodealternative, astfel inca m-am dus la farmacie si am intrebat. si mi-a dat nuvaring.. o sa il pun imediat cum apare menstruatia.. dar momentan nu stiu de ce nu ami vine grater(

Offline

 

#18 2009-06-01 10:09:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NuvaRing

sereniti a scris:

doctoressa a scris:

ai trecut pe la un medic de planning si ai discutat chestia assta?
sau ai mers direct la farmacie?
pentru ca e bine sa stii ca si Nuva Ring e tot contraceptiv, tot cu hormoni, tot cu absorbtie sistemica, tot cu pasaj hepatic(e drept ca doar unul, nu 2)...De aceea, cuminte e sa mergi sa discuti cu un medic...nu zic ca nu il poti folosi, oricum nu am informatiile necesare...zic doar ca pari a trata inelul ca si cum ar fi altceva si nu prea e decit partial

am fost la doi medici. la cel pentru hepatita mi-a zis ca asi putea lua inca anticonceptionale daca iau in acelasi timp si un hepatoprotector deoarece hepatita nu este avansata.. este chiar la inceput. eu insa am decis ca mai bine nu mai iau anticonceotionale si ma uit dupa niste metodealternative, astfel inca m-am dus la farmacie si am intrebat. si mi-a dat nuvaring.. o sa il pun imediat cum apare menstruatia.. dar momentan nu stiu de ce nu ami vine grater(

deci nu am fost destul de clara...nu e o metoda alternativa
face pasaj hepatic , te afli deci cam in aceeasi situatie in care ai fi daca ai lua pastile(spun cam aceeasi situatie pentru ca nu e identica)...asadar se aplica perfect zicerea medicului care te urmareste pentru hepatita cu pricina


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#19 2009-06-01 11:00:43

aaaalina
New member
Inregistrat: 2009-05-31
Mesaje: 21

Re: NuvaRing

shi eu am inceput sa folosesc nuvaring dar pana acum nu am avut contact sexual deloc dar sincer vreau sa schimb metoda de contraceptie...dar nu stiu exact cum sa fac....mai am cateva zile de tinut nuvaring shi apoi fac pauza de cele 7 zile...cum trebuie sa procedez dak vreau sa schimb metoda de contraceprie cu nuvaring...cu cea cu pilule...VA ROG SFATUITI-MA !!!VA MULTUMESC! stiu ca trebuie sa consult un medic am sa o fac zilele astea dar totusi poate imi da shi mie cineva vreun sfat big_smile

Ultima oara a fost editat de aaaalina (2009-06-01 11:02:24)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.