homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sindrom astenic (depresiv)


#1 2009-05-25 11:37:29

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Sindrom astenic (depresiv)

Fetele,

am primit diagnosticul de mai sus, dupa ce am facut o groaza de analize (sange, urina, ekg) si nu a iesit nimic suspect, desi ma simt tot timpul obosita si am crize de ameteli destul de severe, si stari aproape de lesin, fara nici un motiv aparent. Se pare totusi ca nu am nimic fizic, sunt o "obosita cronica" si un pic depresiva sad ...

A mai avut cineva asa ceva? Cum a scapat? Eu incerc sa-mi impun sa gandesc pozitiv si sa nu planific viitorul indepartat (aka nunta, mutatul la casa noua, bebe etc.), dar nu reusesc tot timpul, sunt momente in care pur si simplu imi doresc sa plec undeva in padure si sa nu ma mai intorc printre oameni...

Ocupatie am destula, am job, am iubit, am prietene, ies cu ele, am activitate fizica moderata (dans, drumetii montane, bitza, badminton) si tot nu reusesc sa scap de starea asta...

Deocamdata am primit un tratament "usor" - Eurovita antistres si Anxiar, si chiar nu as vrea sa ajung la antidepresive puternice, asa ca am nevoie de sfaturile voastre  puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 



#2 2009-05-25 11:42:41

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sindrom astenic (depresiv)

blue, nu prea stiu ce sa-ti zic, doar ca ai grija cu anxioliticul, de obicei pastilele astea dau dependenta... cat timp trebuie sa-l iei ?
Eu am luat ceva similar, Ansilan, doar vreo 3 saptamani, cat sa-mi revin si sa incerc sa ma pun eu pe picioare... pot sa-ti zic ca imediat dupa ce luam nenorocita aia de pastila simteam cum mi se ridica o perdea gri din fata ochilor... efecte secundare n-am avut (de obicei dau somnolenta chestiile astea)... deci ai grija cat le iei
dupa aceea am facut un tratament homeopat (fiecare crede si face ce vrea...) si incet-incet am iesit la suprafata
evident ca mai am recaderi si cred ca tine si de structura fiecaruia... cred ca sunt persoane mai predispuse la depresie si anxietate decat altele

Ultima oara a fost editat de heimdall (2009-05-25 11:45:47)

Offline

 

#3 2009-05-25 11:45:43

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Am prescrise 10 pastile, una pe zi, heim... Am citit prospectul lor si sincer nu prea imi vine sa le iau, pentru ca am avut un istoric negativ cu ele - dependenta de la Distonocalm, prescris de medic pentru raul de transport. neutral

M-am gandit sa le inlocuiesc cu Calmogen plant sau Sedatif PC, macar astea nu dau dependenta...

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2009-05-25 11:46:14)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#4 2009-05-25 11:54:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Si eu, din experienta mea si a altora, ti-as recomanda mai degraba ceva naturist... oricum in 10 zile nu are ce sa se intample rau, daca vezi ca esti somnolenta sau ti-e rau poti sa le opresti. Din pacate nici nu prea imi vine a crede ca te poti vindeca de depresie in 10 zile... dar de ce nu ? Ti-am zis, cand le-am luat am inteles de ce pentru multi oameni sunt o solutie pastilele astea, pur si simplu vezi viata cu alti ochi si probabil ca exista cazuri grave in care sunt singura solutie...
Evident ca poti incerca linistita ceva naturist

Offline

 

#5 2009-05-25 11:56:42

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Dupa parerea mea cea mai mare gresala pe care o poti face in astfel de situatii e sa te confrunti cu cazurile altor oameni care au avut asa ceva pt. ca e inutil, neconcludent.

Fiecare om e unic si reactioneaza in felul sau. In plus, astfel de diagnostice sunt orientative urmarindu-se starea pacientului.

A doua greaseala e sa spui ca pastilele x sau y dau dependenta. E clar ca acelasi medicament poate avea reactii diferite la 10 oameni (sa zicem).
Depinde foarte mult de medic, de dozaj, de faptul ca medicatia se scade gradat.

Antidepresivele nu dau dependenta, nu exista "slabe" sau "puternice", se merge pe alte principii.

Oricat de bine intentionati ar fi ceilalti incercand sa te incurajeze, uneori nu ajuta pentru ca nu e o situatie in care vointa celui in cauza sa joace un rol important.

E foarte important sa nu opresti tratamentul cand vrei tu, fara acordul medicului chiar daca ai impresia ca te simti bine.

Ultima oara a fost editat de ET (2009-05-25 14:35:44)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-05-25 12:47:23

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Multumesc pentru raspunsuri, fetele.

La mine nu e asa de mare problema, accentul e pe astenic, depresia vine tot din cauza stresului si oboselii si nu se manifesta decat ocazional...

Medicatia mea nu este scazuta gradual, insa in 10 zile nici nu cred ca avea cum s-o scada...

O sa vad eu ce fac, ca doar sunt fata mare si desteapta, nu ma las asa usor smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#7 2009-05-25 15:41:56

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Sindrom astenic (depresiv)

dependenta e relativa al meu a luat 3 ani prozac, xanax ... si nu le-a simtit lipsa deloc atunci cand a incetat tratamentul

Offline

 

#8 2009-05-25 16:14:09

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Eu am luat 5 zile Distonocalm si a creat dependenta neutral Deci chiar ca e ceva personal.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#9 2009-05-25 16:18:28

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Eu cunosc doua persoane care au fost dependente de Xanax, insusi medicul le-a spus, si le-a fost foarte greu sa-si revina... nu mai puteau dormi etc

Offline

 

#10 2009-05-25 16:29:36

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

blueeyes eu am fost diagnosticata acum 1 an cu anxietate, atac d panica si depresie d inutilitate knd am fost evaluata d psiholog iar mi s.a zis rezultatul analizelor am simtit k imi pica cerul p mine d atunci iau antidep la inceput eram descurataja dar cu timpul am cautat ocupatie mi.am luat med si totul a trecut...........sunt antidepresive care dau dependenta si altele kre nu.....intradevar ele dau reactii nev pers sensibile si eu am facut o reactie adversa.......asa k am continuat cu alte med si am fost la o clinica naturista timp d 6 luni am mers odata p luna la medicul naturist(tratament naturist+biorezonanta) iar azi ma simt k noua.......nu te descuraja si nu iti fie teama sa le iei sau mergi p cale naturista puss eu iti doresc multa multa sanatate pt k stiu cum este sa te lupti  cu asa ceva


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#11 2009-05-25 16:34:28

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Sindrom astenic (depresiv)

multumesc frumos, adina15 puss
Si tie iti doresc tot ce-i mai bun si multa sanatate.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#12 2009-05-25 16:40:36

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

dar daca la tine nu este atat d grav eu recomand tuturor pers stresata si astenici reflexoterapia............nici nu stiti voi ce stare d bine va induce........ big_smile.......blueeyes cu timpul te vei obisnuii cu somnolenta si starea d moleseala dar daca in astea 10 zile nu te simti bine si continua trebuie sa vb cu medicul pt a le schimba .........sunt antidep d zi si cele p kre le iei numai seara........puss


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#13 2009-05-25 16:58:21

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Dar tocmai asta e - eu nu vreau sa ma obisnuiesc cu starea de moleseala si somnolenta - eu vreau sa scap de ea! Problema mea e ca sunt rupta de oboseala si nu ma pot odihni ca sunt 100% stresata neutral


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#14 2009-05-25 17:02:37

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

din prob experietaiti spun k  eu am asa:pastila d zi doza cea mai mica (la inceput aveam stare d moleseala dar a disparut in vreo 2 sapt deja ma obisnuisem) si am pastila d seara cu care dorm (eu la 10 jum sunt in pat la 11 am deja primu vis rotfl  )


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#15 2009-05-25 17:06:57

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Eeee, eu ma trezesc din juma in juma de ora, asta dupa ce adorm pe la 1 lol
Ieri si alaltaieri am reusit sa dorm bine, am baut o cana maaare de lapte si se pare ca a ajutat...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#16 2009-05-25 17:10:22

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

eu ma mai calmam sa zic asa sau inainte d somn beam ceai d tei..iar ziua sunatoare desii sunatoarea cam spala din concentratia medica,  asa k  ma cam limitam la tei   dar u trebuie sa.i comunici med tau k te trezesti din ora in ora:kiss:........teiul ajuta si valeriana e fffff buna  (ceai sau capsule)


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#17 2009-05-25 17:12:08

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Pai stie medicul meu, de aceea mi-a dat medicatie care are si valeriana. Sunt optimista, sper sa scap repede smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#18 2009-05-25 17:16:40

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

ee normal k scapi big_smile big_smile..........puss................daca ai nev d ajutor sunt p aici sa te mai ajut  eu iti doresc multa multa sanatate big_smile


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#19 2009-05-25 17:17:13

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Just in case, sunatoarea nu se combina cu antidepresive.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.