homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sindrom astenic (depresiv)-2


#20 2009-05-25 17:17:42

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Multumesc mult, scumpa puss

ET - Nu o sa combin nimic cu nimic, fac exact asa cum a zis doctorita smile

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2009-05-25 17:19:56)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 



#21 2009-05-25 17:26:14

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Pai tu iei anxiolitic, eu ii ziceam Adinei. tongue

Asa-i cel mai bine, sa te iei dupa medic.

Offline

 

#22 2009-05-25 17:29:44

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

da asa e ai dreptate ET:kiss: si mai stiu k in timplu tratam nu se consuma ness alcool cola ciocolata tot cee p baza d cofeina stiu k ai voie cafeaua d dim;))    big_smile big_smile


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#23 2009-05-25 18:57:34

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Pe bune? Trebuie sa citesc prospectul cu atentie! Oare interactioneaza cu Yasmin?


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#24 2009-05-25 19:16:16

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: Sindrom astenic (depresiv)

E posibil sa interactioneze...


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-05-25 19:39:58

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Am citit acum - nu scrie nici de cafea, cola & co si nici de antibebe.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#26 2009-05-25 20:02:09

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

pai nu scrie p prospect asta iti zice medicul scrie doar d alcool..................p ale mele scrie k nu am voie sa consum alcool si grefa..........alcoolul stiu k e interzis orice antidep ai lua.......iar cat despre cola ness si energizante mie medicul mi.a zis sa renunt la ele k stimuleaza nu stiu cucm creierul ..........daca mai stie cineva despre asta sa ne dea un sfat


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#27 2009-05-25 20:08:08

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Asta asa e - ele creeaza anxietate si au efect negativ neutral


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#28 2009-05-25 20:09:07

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

"Ştiind că persoanele care suferă de depresii, astenii anxietate pierd multe vitamine se impune o suplimentare a necesarului de vitamine, ?n primul r?nd complexul B (distruse de cofeină), vitaminele C, E şi PP care asigură o bună funcţionare a sistemului nervos. Aceste vitamine menţin flexibilitatea vasculară, asigură o bună irigare a creierului şi stimulează eliberarea hormonilor antistres.
Vitamina C se va lua prin consumul de salată, spanac, urzici, suc de sfeclă roşie şi gem de măceşe, iar vitamina E din germeni de gr?u şi ulei de soia.
Persoanele trebuie să reziste tentaţiei de a consuma  alcool, tutun, droguri şi cafele."
        eu stiu k e voie cafeau d dim dar nu cred eu k esti asa puternic lovita d astenie dar stii cum e pt sanatate iti faci ordine si iti calculezi orice
puss puss


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#29 2009-05-25 20:12:40

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Asa este smile
O sa beau cafea din aceea decofeinizata, si doar jumate de portie, mai ales ca-mi iau si medicamentele de dimineata.

Si vitamenele le voi "procura" atat din alimentatie cat si din suplimentul prescris de medic...

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2009-05-25 20:13:27)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#30 2009-05-25 20:19:49

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

blueeyes eu am luat 10 zile calciu fiolele asta pt k eu am fost mai rau k tine........dupa care am luat magne b6........dupa kre am renuntat la orice supliment nutriti(vitamine calciu si altele) si am inceput  sa :nu ma merg la fast food, fara sucuri si dulciuri(decat daca chiar lesinam d pofta) f multe fructe(mango ,kiwi, portocale ,banane) si imi faceam zilnic timp d 3 luni suc natural cu morcovi si alte fructe.....spre primavara imi mai adaugam si niste sfecla rosie.......dulciurile si carnea nu ma mai atrageau deloc nu stiu dc dar nu mai mancam.....si f multe seimnte d susan batoane d acele  cu miere, fistic si migdale in stare cruda............si mai aveam d la medicul naturist niste plantute(detoxiplant) si sa stii k eram vioaie  big_smile big_smile


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#31 2009-05-25 21:00:44

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Eu am luat deja si calciu si magneziu B6 si Extremvit, pentru ca nu stiam de la ce mi se trage slabiciunea asta si am zis ca e astenia de primavara... Singurul care a avut si are in continuare efect e calciul ionic, la 5 minute dupa o ameteala din aceea crunta de care am de obicei ma simt deja bine - daca iau calciu.

La alimentatie sunt ok, zic eu, singurul la care ma scap sunt dulciurile, asta pentru ca am pofta de dulce non stop... Seminte nu am voie in primul rand pentru ca streseaza bila, iar in doilea rand pentru ca de la ele ma ingras cel mai mult...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#32 2009-05-25 21:13:11

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

nu am auzit d migdale si fistic crud sa ingrase ba mai mult .......Continutul ridicat in vitamina E, un antioxidant puternic, face migdalele indicate in tratamentul pielii si parului. Consumand trei migdale pe zi, veti beneficia de efectul revitalizant pe care il au aceste fructe asupra podoabei capilare afectate de vopsirile repetate. Migdalele duc la scaderea nivelului de colesterol din sange, avand chiar efect similar cu tratamentul medicamentos in astfel de cazuri.Daca vrei sa iti pastrezi inima tanara si sa ticuiasca ca o masina foarte bine unsa , atunci mananca zilnic un pumn de fistic
si mie mi.a fost greu cu dulciurile.......dar am renuntat si acum m.am apucat iar d ele chicot  chicot


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#33 2009-05-26 08:49:48

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Sindrom astenic (depresiv)

si ce buuuune sunt, nu-i asa? tongue
Azi e prima zi de tratament smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#34 2009-05-26 09:19:59

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sindrom astenic (depresiv)

blue, n-am fost atenta, tu zici ca ti-ai facut analize si totul e ok ? ma gandesc ca si regimul tau a avut o oarecare contributie... macar la astenie, daca nu la depresie

Offline

 

#35 2009-05-26 09:44:37

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Da heimdall, mi-am facut toate analizele si sunt ok, chiar au iesit mai bine decat niciodata! Si totusi eu ma simt(eam) de toata jena...

Dar eu tin regimul inca din toamna, m-am obisnuit cu el pana acum, n-ar fi trebuit sa ma doboare tocmai acum.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#36 2009-05-26 09:47:20

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Pai tocmai, are si organismul niste limite... in fine, poate nu e asta cauza la tine, dar la mine sunt cam legate oboseala / infometarea / stresul si starile depresive, de asta am si lasat-o mai moale o perioada acum in primavara.
Ai grija de tine  puss

Offline

 

#37 2009-05-26 09:54:03

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Sa stii ca nu zici prostii, heimdall puss ... Simptomele se tin mana in mana sunt stresata, nu mananc calumea, sunt obosita, sunt iritata dar nu ma pot odihni ca sunt stresata... si uite asa se tine in cerc...

Oricum eu am terminat sa mai urmaresc cu lupa ce mananc, o sa am o alimentatie sanatoasa si o sa fac miscare si Dumnezeu cu mine smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#38 2009-05-26 09:54:15

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

neatza blueeyes .....bafta cu noul tratament.........puss............am uitat sa.ti zic k astenia asta apare d obicei inceputul primaverii si  vara asta pt k toamna si iarna corpul nostru e privat d anumite alimente verdeturi si altele sad..........sa.mi zici cum e cu pastilele daca esti somnoroasa sau nu puss


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.