homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarziere de menstruatie sau altceva?


#1 2009-05-26 23:00:13

lola20
New member
Inregistrat: 2009-05-26
Mesaje: 5

intarziere de menstruatie sau altceva?

buna seara! luna trecuta am luat postinor si mi-a venit menstruatia cu mai bine de o saptamana inainte, adica pe9 aprilie si a curs cantitativ mai putin ca de obicei. dupa o saptamana am facut un test de sarcina sa siu sigura ca nu s-a intamplat nimic si a iesit negativ. dupa am luat niste pastile pentru candida si niste ovule pe care le-am terminat in vreo doua saptamani..menstruatia trebuia sa imi vina pe data de 9 mai. contactele pe care le-am avut au fost protejate (prezervativ), dar totusi exista urme de indoiala in privinta protectiei.mici,dar sunt. nu am mai avut nici un caontact de pe data de 3 mai. menstruatia nu mi-a venit.am facut 3 teste de sarcina sure check dimineata la interval de aproximativ 1 saptamana intre ele (poate chiar mai bine) si toate au iesit negative.ultimul a fost ieri.am luat dufaston 2 pastile pe zi cate 5 zile,  astazi este a 5-a zi dupa ce am teminat pastilele (adica a 10-a de cand am luat prima pastila) si nu a venit. sunt si foatre stresata cu examenele.nu stiu ce sa cred.sunt insarcinata sau am o dereglare posibila de la postinorul de luna trecuta? nu am nici un simptom. sanii mi s-au marit putin si ma dor sfarcurile si sanii la atingere (cum patesc de obicei inainte de menstruatie) la cat timp dupa dufaston ar trebui sa imi vina? sper sa primesc un raspuns.
va multumesc

Offline

 



#2 2009-05-26 23:10:04

persifona
Vizitator

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

Nu e vorba de sarcina daca testele au iesit negative, mai ales ca ultimul a fost la mai bine de 3 sapt de la ultimul contact. Eu cred mai degraba ca e o dereglare de la Postinor, foarte probabila de altfel. Mai ai un pic de rabdare, ca dupa Duphaston ar trebui sa vina, mai ales ca ai si simptome din cate spui.

 

#3 2009-05-26 23:14:13

lola20
New member
Inregistrat: 2009-05-26
Mesaje: 5

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

iti multumesc din suflet pentru raspuns.nu stiu ce sa mai fac.sunt o persoana foarte prapastioasa si imi fac griji din orice.sper sa ai dreptate. ma sperie foarte tare gandul ca mi-a intarziat mai nbine de 2 saptamani jumatate. si simptomele (sanii "gelatinosi") stiu ca sunt simptome si de sarcina.
mi s-a mai intamplat sa imi intarzaie dar dupa ce luam duphaston imi venea in 3 4 zile dupa terminarea pastilelor. daca mai aveti sfaturi sunt aici smile

Offline

 

#4 2009-05-27 15:42:01

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

lola20 a scris:

iti multumesc din suflet pentru raspuns.nu stiu ce sa mai fac.sunt o persoana foarte prapastioasa si imi fac griji din orice.sper sa ai dreptate. ma sperie foarte tare gandul ca mi-a intarziat mai nbine de 2 saptamani jumatate. si simptomele (sanii "gelatinosi") stiu ca sunt simptome si de sarcina.
mi s-a mai intamplat sa imi intarzaie dar dupa ce luam duphaston imi venea in 3 4 zile dupa terminarea pastilelor. daca mai aveti sfaturi sunt aici smile

si eu zik sa stai linistita caci nu sunt semne ca ai fi insarcinata mai ales k ai facut si teste.....dar esti foarte stresata si sa stii k si din cauza asta nu vine....fii mai relaxata si incerca sa ei AC si o sa vezi k va fi bine....iar postinorul poate avea efecte....


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#5 2009-05-27 20:25:27

briana_maria
Full member
Inregistrat: 2009-03-06
Mesaje: 240

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

revin si eu cu vechea mea problema
mai intai tre sa va spun ca am un cm f neregulat ,adica imi vine menstruatia odata la 3, 4 luni
pt aceasta problema am luat duphaston apoi am dat-o pe anticonceptionale, la indrumarea dr gineco
pana acum nu-mi faceam probleme pt ca nu eram casatorita si nici nu-mi doream un copil dar acum imi doresc f mult un bebe si eu si sotul meu
am intrerupt ac luna trecuta si dupa calculele mele trebuia sa-mi vina menstruatia pe 19 mai si azi suntem in 27 si nimic
de cand am intrerupt ac am avut mai multe contacte neprotejate
mi-as dori sa fac un test de sarcina si sa iasa pozitiv dar.....nu stiu ce sanse sunt pt ca nu am nici un simptom, nu am greturi, nimic...... doar o usoara ameteala dar cred ca e din cauza anemiei ca am mai avut ameteli de genu asta .....dar se rezolva cu un tb de supradyn
voi ce credeti ?? e vreo sansa sa fiu insarcinata tinand cont de tot ce v-am spus pana acum???


rugaciune sanatatea e mai buna decat toate rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-05-27 20:36:23

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

Sanse ar putea fi, daca zici ca ai intrerupt AC de o luna. In plus, sarcina ar fi mica si nu e obligatoriu sa ai simptome de acum. Eu zic sa faci un test ca sa nu te mai framanti. Multa bafta! smile

Offline

 

#7 2009-05-27 20:43:28

briana_maria
Full member
Inregistrat: 2009-03-06
Mesaje: 240

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

ma gandesc totusi ca sunt sanse cam mici
am tot citit pe aici ca in prima luna dupa ce termini AC nu apare ovulatia si sunt cam dezamagita
o sa fac un test saptamana viitoare
dar daca o sa iasa negativ cat sa mai astept pana sa merg la dr???
ca daca nu-mi vine tre sa merg la dr....dar cat sa astept??
unei prietene , dupa intreruperea AC i-a venit cu o intarziere de 10 zile
mie in situata mea cine stie cat o intarzia.....
mai astept pareri
multunesc


rugaciune sanatatea e mai buna decat toate rugaciune

Offline

 

#8 2009-05-27 20:53:10

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

Depinde de organism, dar si de durata administrarii AC. Nu e exclus sa poti ramane insarcinata asa repede. Pana afli despre ce e vorba, poti sa mai "lucrezi" in acest sens wink

Offline

 

#9 2009-05-27 21:00:51

briana_maria
Full member
Inregistrat: 2009-03-06
Mesaje: 240

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

eu sunt cam negativista asa de felul meu
pun raul inainte mereu
cateodata ma gandesc ca n-o sa pot avea copii
am citit pe aici ca multe femei au probleme si nu pot avea copii
oare daca am menstruatia atat de neregulata pot avea copii??


rugaciune sanatatea e mai buna decat toate rugaciune

Offline

 

#10 2009-05-27 21:27:11

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

Numai medicul iti poate spune exact care este cauza menstrei neregulate. Nu este ceva chiar atat de grav, multe femei se confrunta cu problema asta. Important e sa consulti un medic care sa te lamureasca si sa te indrume. Fii optimista, o sa vezi ca o sa vina si bebelushul pana la urma smile

Ultima oara a fost editat de V's bunny (2009-05-27 21:27:53)

Offline

 

#11 2009-05-27 23:46:40

lola20
New member
Inregistrat: 2009-05-26
Mesaje: 5

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

bella-yzaura a scris:

lola20 a scris:

iti multumesc din suflet pentru raspuns.nu stiu ce sa mai fac.sunt o persoana foarte prapastioasa si imi fac griji din orice.sper sa ai dreptate. ma sperie foarte tare gandul ca mi-a intarziat mai nbine de 2 saptamani jumatate. si simptomele (sanii "gelatinosi") stiu ca sunt simptome si de sarcina.
mi s-a mai intamplat sa imi intarzaie dar dupa ce luam duphaston imi venea in 3 4 zile dupa terminarea pastilelor. daca mai aveti sfaturi sunt aici smile

si eu zik sa stai linistita caci nu sunt semne ca ai fi insarcinata mai ales k ai facut si teste.....dar esti foarte stresata si sa stii k si din cauza asta nu vine....fii mai relaxata si incerca sa ei AC si o sa vezi k va fi bine....iar postinorul poate avea efecte....

vreau sa va zic ca ma dor sfarcurile si sunt mai proeminente decat de obicei, ceea ce ma sperie ca am citit pe net ca sunt semn de sarcina. pot fi testele de sarcina gresite? nu stiu ce sa mai cred..ideea este ca nici nu aveam cand sa raman, v-am zis ca ne-am protejat, dar inainte sa punem prezervativul ne jucam un minut doua fara. si nu am mai avut nici un contact de mai bine de 3 saptamani. ce sa fac? sa imi fac griji din cauza sfarcurilor, sau ele ot fi semn ca vine menstruatia? sper ca nu dau prea multe detalii, si sunt aici pentru sfaturi si pareri. multumesc.

Offline

 

#12 2009-05-28 01:07:42

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

Si eu cred ca totul e in regula. Testele de sarcina facute la 3 sapt de la contactul neprotejat dau rezultate sigure, din cate stiu. Intr-adevar, Postinorul poate produce dereglari. Eu zic ca e vorba de SPM

Offline

 

#13 2009-05-30 17:23:33

lola20
New member
Inregistrat: 2009-05-26
Mesaje: 5

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

fetelor.. este a noua zi decat am terminat duphstonul si tot nu a venit. nu ma mai dor nici sanii.. am citit pe alte forumuri ca poti fi insarcinata si testul sa arate negativ. am o intrebare daca nu imi vine dupa duphaston inseamna ca sunt insarcinata?

am secretia aceea albicioasa care o aveam de fiecare data cand imi venea menstra nu e nici mai abundenta nici mai putina..(am citit ca la sarcina e mai abundenta). vreau sa va zic ca anul asta am luat de vreo 4 ori postinor..
nu stiu ce sa mai cred.

am sa mai fac un test maine dimineata.surecheck este sigur?

din cand in cand mai am cateva intepaturi la ovare..nu cred ca sunt in imaginatia mea.nu sunt tari intepaturile si nici dese. si am pus aseara mana deasupra zonei pubiane, adica pe la ovar si era o fosfota ca niste crampe cred...

ce ziceati sunt sanse sa fiu insarcinata?repet ca am folosit si protectie dar puneam prezervativul dupa un min doua. sunt sigure testele de sarcina? daca nu vine dupa duphaston e clar ca sunt insarcinata?

astept sfaturi de la voi! va multumesc din suflet

Offline

 

#14 2009-05-30 17:35:53

Lunatica
Full member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 543

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

nu stiu f multe dar .. postinorul nu poti sal iei mai mult de 2 ori pe an .. sar putea sa te simti asa si de la el. surecheck e sigur dupa parerea mea ... in rest nu stiu ...


A man can fail many times, but he isn't a failure until he gives up!

Offline

 

#15 2009-05-30 18:38:57

lola20
New member
Inregistrat: 2009-05-26
Mesaje: 5

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

doamne ajuta sa ai dreptate. altcineva?

Offline

 

#16 2009-06-02 12:08:28

BiancaN
New member
Inregistrat: 2009-06-01
Mesaje: 32

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

eu cred ca sunt in aceeasi situatie..mai putin partea cu postinorul(nu am luat niciodata). Menstruatia mi-a intarziat vreo 3 zile...am secretie albicioasa...si am citit pe net k poate fi vorba de o amenoree secundara. La mine cred k e provocata de intreruperea de anticonceptionale..si din cauza k de o saptamana ma duc la sala..si sunt extenuata...sper k e vorba de aia...test de sarcina nu mi-am facut inca..dar am inteles k trebuie facut la o sapt de la ziua in care trb sa-mi vina. Duphastonul l-ai luat de recomandarea medicului..sau din auzite:P?
P.s. Am si intepaturi la ovare..cesafac

Offline

 

#17 2009-06-02 12:11:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

Bianca, dar ai avut contacte neprotejate dupa intreruperea AC ?
Daca nu, e foarte probabil o dereglare, mai ales daca si inainte de AC aveai ciclul mai neregulat

Offline

 

#18 2009-06-02 15:20:33

BiancaN
New member
Inregistrat: 2009-06-01
Mesaje: 32

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

am avut un contact neprotejat..dar acum 20 min mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ:D..si nu..nu aveam ciclu neregulat...chiar nu stiu de ce nu-mi vine odata:(...o sa ma duc la un ginecolog saptamana asta sa vad motivul...nu stii..duphastonul se elibereaza si fara reteta?

Offline

 

#19 2009-06-02 16:02:43

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

Testul de sarcina este concludent la 7 zile de la intarzierea menstrei sau la trei saptamani de la contactul cu risc. Daca l-ai facut mai devreme nu a concludent.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.