homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mercilonul..


#1 2009-05-29 09:52:57

deea02
New member
Inregistrat: 2006-03-19
Mesaje: 75

mercilonul..

Salutare...daca ma poate sfatui si pe mine cineva..am si eu o problema...iau de cativa ani buni mercilon..si luna aceasta. mai exact sambata trecuta am luat ultima pastiluta, deci sunt in pauza de 7 zile...cu 2 zile inainte sa termin folia de pastilute mi-a venit o scurgere maronie...care o mai am si acum..dar menstruatia nu a venit..e deja vineri...duminica ar trebui sa iau prima pastila din folie...e normal?sa-mi fac griji?poate sa fie un efect al pastilelor ca le iau de multi ani si nu am facut pauza...si am luat vreo 2 pastilute cu intarziere de vreo ora...sau faptul ca am avut contact sexual in prima zi de pauza??...nu stiu ce sa cred...de obicei pana maxim joi venea menstruatia...imi cam fac griji...poate ma lumineaza si pe mine cineva....

Offline

 



#2 2009-05-29 10:44:28

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: mercilonul..

Acea scurgere maronie, e spotting. Nu prea e normal sa apara dupa atata timp de utilizare. Daca ai luat corect pastilele, nu ai luat nici un medicament care sa scada protectia, nu ai avut mai mult de 4 scaune moi intre 2 pastile si nu ai vomat in primele 4 ore de la luarea pastilei, nu se pune problema de sarcina.

Insa cred ca sa impune o vizita la medicul de planning. De-a lungul anilor e posibil ca organismul tau sa se fi modificat hormonal si sa nu iti mai priasca pastilutele.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2009-05-29 10:56:24

deea02
New member
Inregistrat: 2006-03-19
Mesaje: 75

Re: mercilonul..

da..nu am avut simptomele astea...de obicei inainte de menstruatie aveam scaune moi...si ma balonam...ma dureau sanii...acum vad ca nu...am putin sanii sensibili..dar nu se compara cum e in mod normal cand vine menstruatia...am sa merg la medic...dar nu stiu ce sa fac..oare sa mai incep folie noua de mercilon?

Offline

 

#4 2009-05-29 11:12:11

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: mercilonul..

Poate poti sa ajungi azi la medic. Si el iti va spune daca sa continui sau daca e cazul sa le schimbi.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.