homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Probleme care par fara sfarsit


#1 2009-05-26 18:46:54

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Probleme care par fara sfarsit

Nu obisnuiesc sa scriu pe forumuri decat cand sunt in panica, asa ca rog putina intelegere daca voi parea iresponsabila sau chiar putin absurda.
Acum 2 saptamani si o zi am facut avort, a fost cum mi-a zis doctorul,dupa vreo 3-4 zile a inceput un alt fel de sangerare decat pana atunci,putin mai intensa. Problema e ca nu se mai vindeca. Mi-a dat o vreme diclofenac, biseptol,no spa si ergomet, am facut tratamentul.
Apoi am fost la control, am facut si ecografie.
Nu au ramas resturi in uter dupa interventie dar este inca inflamat, dupa 5-6 zile de zanocin si piroxicam (flamexin). Am avut tot felul de dureri. A zis ca sa iau in continuare antiinflamatoare. Scurgerea nu s-a oprit de tot, deci presupun ca rana e inca deschisa cumva.
O mare problema ar fi ca antiimflamatoarele imi dau din ce in ce mai tare niste stari de ameteala si probleme la lumina, nu mai pot sa citesc, trebuie sa stau o vreme sa imi amintesc unele cuvinte destul de banale, inlocuiesc litere intre ele cand tastez sau pur si simplu mi se opreste mintea, ca si cum as fi obosita, pentru perioade de cateva secunde.
Nu stiu daca ar trebui sa continui tratamentul si cu ce,si nici daca e normala situatia.
E si asa destul de greu sa trec peste ideea ca am trecut prin asta,acum cosmarul nu se mai termina si pare ca toate fricile pe care le am vor deveni realitate si mi-am facut un rau ireparabil.
Intrebarea de baza ar fi...o sa imi revin?Cum?Sunt un caz special,sunt eu prea sensibila?Ar trebui sa fac ceva in plus ca sa fie bine? Ar fi in regula sa iau alte feluri de medicamente, de exemplu aspirina, capsule vaginale? Si nu vreau sa mi se spuna iar "du-te la doctor" ca de fiecare data ma duc degeaba de ani de zile, nu prea mai suport.
Am inceput sa iau niste vitamine, culmea ironiei, prenatale, ca doctorita mi-a zis ca organismul ar trebui sa aiba si forta de la sine sa se refaca.
Si inca ceva ciudat, cu toate ca ma doare si cu toate ca nu mi-am revenit, excitatia sexuala ocazionala nu lipseste si sincer ma intreb daca asta nu e ceva rau, tinand cont ca ar trebui sa fiu in repaus, in special pe acel segment.

Ultima oara a fost editat de Rosa (2009-05-26 19:11:19)

Offline

 



#2 2009-05-27 19:31:51

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Probleme care par fara sfarsit

anca9 a scris:

alt sfat decat sa mergi la un doctor bun, sa-i spui absolut tot ce ai luat si cum te simti, nu vad. numai un doctor iti poate da tratament. si eu zic ca ar fi de preferat un tratament local in loc de atatea antibiotice orale.

cam ce fel de tratament local????
of...nu cred ca de la antiinflamatoare ai starile pe care le descrii. pe de alta parte, iti convine sau nu, aceasta singerare post-abortum prelungita reclama supraveghere medicala, asadar, oricit de neplacut iti suna e bine sa mergi totusi la medic
excitatia sexuala e absolut firesc sa apara, nu e deci nimic rau, pe de alta parte esti o fiinta rationala, stii ca acum trebuie repaos sexual si deci nu vei face sex, in ciuda faptului ca te exciti


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2009-05-28 20:18:40

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: Probleme care par fara sfarsit

Multumesc  pentru raspunsuri. Tratament local nu o sa fac (presupun ca te refereai la ovule sau ceva asemanator), in schimb am facut presupunerea ca ar fi o anemie, amintindu-mi cat sange am pierdut de fapt in total (doctorul chiar mentionase in operatie ca pierd mult sange), asa ca am inceput sa iau vitamine prenatale si dupa 4 zile ma simt cat de cat bine la nivel de ameteli. Si am inceput si un tratament cu polidin. As merge la un doctor, dar cum am zis, din vreo 3 medici, singurele sfaturi bune le-am primit de la o farmacista si de la o doamna biolog, care are laborator de analize. Si da,sunt o persoana rationala, atunci cand sunt sanatoasa. big_smile  Dar ma rog, asta e, oricum o sa ma duc la doctor maine, ca ma stiu si nu o sa trec prin weekend fara griji continue.

Offline

 

#4 2009-06-01 01:59:39

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: Probleme care par fara sfarsit

Am vorbit cu doctorul, a zis ca am o raceala si candida, asa ca iau supozitoare cu diclofenac, no spa si lomexin.
Mai am niste intrebari, ca acum nu prea imi permit sa risc si vreau sa stiu tot. As vrea sa stiu: testele de ovulatie care prezinta o linie pala dupa ovulatie daca m-ar putea ajuta sa calculez cu cat timp in urma aveam perioada fertila(daca prezenta mai slaba a hormonului lh este legata de un anumit interval pre si post fertil), si  cum o sa fac cu pastilele.
Pot sa iau si acum pastile contraceptive, chiar daca nu mi-a venit menstruatia? Stiam ca trebuie sa ma protejez suplimentar 7 zile, dar in conditiile date, mi-e sa nu imi dau organismul peste cap si nu as sti daca respect exact aceleasi reguli ca daca as incepe din prima zi.
Sper ca nu e rau ca am scris tot aici, am tot cautat prin alte topicuri,dar ma intereseaza mai multe despre testele de ovulatie,lucruri care nu apar pe nicaieri. Pentru ca de exemplu ma gandeam ca se poate face un test de ovulatie repede, eventual, inainte de luarea pastilei de a doua zi posibil degeaba, dar nu stiu daca se poate asa. Chiar as vrea sa stiu asta, ca mi-am facut un nou hobby, caut cat mai multe informatii, ca sa fiu oricand gata sa pastrez si sa regasesc controlul, dar e greu...chiar e greu sa iti revii dupa un avort, si nici nu imi dadeam seama prin ce treceam de fapt.
Si inca ceva, am intrat pe un site am dat search si am gasit la postinor ca ar fi valabil doar un interval ft scurt de la momentul contactului,ceea ce mi se pare ft ciudat. Nu mai exista pe termen mai lung, sau...? nu prea inteleg,ca e cam aiurea, sa pleci disperat sa intri in intervalul ala, plus ca daca nu stii deja asta, risti sa risti prea multe crezand ca mai ai timp.

Ultima oara a fost editat de Rosa (2009-06-01 02:11:19)

Offline

 

#5 2009-06-01 07:29:02

persifona
Vizitator

Re: Probleme care par fara sfarsit

Postinorul trebuie luat in maxim 72 de ore de la contactul cu risc. Si cu cat il iei mai repede cu atat sunt sanse sa-si faca efectul.

Cat despre anticonceptionale, parerea mea e ca mai bine astepti pana la prima menstruatie, ca sa fii sigura ca e ok.

La intrebarea cu testele de ovulatie nu stiu sa-ti raspund, dar sigur va raspunde cineva.

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-06-01 08:33:06

accumaria
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-12-03
Mesaje: 1064

Re: Probleme care par fara sfarsit

Rosa, in cazul tau, testele de ovulatie nu cred ca ajuta foarte mult. Ele iti spun cand sunt sansele cele mai mari sa poti ramane insarcinata, sa fii cea mai fertila. Dar nu iti spun si cand nu mai esti fertila deloc. Inainte de ovulatie spre exemplu cu 5 zile testul poate sa iasa negativ total, dar spermatozoizii sa traiasca si sa fecundeze ovulul peste 5 zile. Cel mai sigur sa nu ramai insarcinata este intr-adevar dupa ovulatie, dar testele nici asta nu iti pot spune foarte sigur cand se intampla. Ele se pozitiveaza cand nivelul de lh este cel mai mare in organism. Din momentul unui test pozitiv de ovulatie, poti sti ca aceasta va aparea peste 12-48 de ore, dar nu stii exact cand. Parerea mea este ca daca vrei sa fii sigura ca nu ramai insarcinata, sa folosesti alte metode contraceptive, testele de ovulatie nu sunt deloc cea mai buna solutie pentru asta. Sper ca te-a ajutat raspunsul meu si iti doresc vindecare rapida si sa ti se sfarseasca problemele smile


Fiti buni daca vreti sa fiti fericiti!
http://www.fertilityfriend.com/home/accumaria
Bebe mic, te asteptam de 2 anishori... hai odata, ce tot faci? smile

Offline

 

#7 2009-06-01 09:43:05

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: Probleme care par fara sfarsit

Oau, foarte rapid mi-ati raspuns! Mersi mult. tummenupp  Probabil o sa se termine si problemele, chiar daca nu toate, trebuie sa ma obisnuiesc cu unele, dar fie.
Am fost de multe ori in farmacii si in una am intrebat, mi-a zis ca are postinor2 doar, si ca se ia in maxim 12 ore. Deci ciudata chestia, dar...sper sa nu am nevoie, oricum, vroiam sa fiu sigura.
Mi-am luat si teste de ovulatie, am gasit la diverse preturi in fiecare farmacie, dar nu erau foarte scumpe, din pacate nici farmacistele nu prea stiau sa explice ft bine cum se pot folosi. Eu eram curioasa in cat timp s-ar retrage lh-ul ca sa nu mai fie observat si daca se poate lua in considerare acest timp ca fiind util.
De exemplu daca imediat dupa contact fac test de ovulatie, sau in maxim 12 ore, si iese negativ, inseamna ca sunt sanse mici de risc?
Eu nici nu stiu daca dupa avort se poate calcula perioada fertila(mai ales ca sangerarea a aparut dupa 3 zile,pana la care a fost ceva roz), de aia am si facut testul, sa vad ce si cum si nu eram in perioada fertila, dar nici nu stiu cand ar fi trebuit sa fiu. Desi.... vineri am avut o stare ciudata, ma intreb daca putea sa aiba legatura, eram foarte sensibila, ma suparam usor... parca si un fel de oboseala, dar altfel. Si testul de ovulatie l-am facut duminica. Se poate sa fi fost vineri si daca da,atunci care ar fi perioada fertila,sau...nici eu nu mai sunt sigura ce intreb, vreau toate detaliile si cateva in plus despre tot. Scuze daca ametesc pe cei care citesc postul.

Ultima oara a fost editat de Rosa (2009-06-05 22:06:17)

Offline

 

#8 2009-06-05 22:08:15

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: Probleme care par fara sfarsit

Imi pare rau, dar nu stiu cum sa nu postez de 2 ori consecutiv pt ca nu mi s-a mai raspuns si totusi au am ceva nou de zis.Daca se poate niste lamuriri tehnice, nu ma supar. buga  (adica stiu sa editez, dar nu stiu daca ma mai ia cineva in seama, adica daca apare sau nu ca modificat recent)
Si revin cu o problema noua(ca sa nu para ca am glumit la titlul topicului) : in ziua 25 dupa avort a inceput menstruatia,si am inceput sa iau anticonceptionale, dar este ft ft putin si e un maro inchis. Nici prea bine nu ma simt chiar acum, desi avusesem vreo saptamana, cred,  de revenire in care chiar am fost bine. O fi de oboseala nervoasa starea asta, dar nu stiu daca e in regula si cum imi dau seama.
Doctorita mea e foarte tacuta de fiecare data cand ma duc la ea, asa ca daca nu e grav evit sa ma duc ca aflu mai putine decat stand pe internet.

Ultima oara a fost editat de Rosa (2009-06-05 22:09:28)

Offline

 

#9 2009-06-05 22:15:10

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Probleme care par fara sfarsit

Rosa, nu ai voie sa postezi consecutiv in interval de 15 minute. daca a trecut mai mult poti posta cat vrei tongue ideea e sa putem urmari posturile mult mai usor si sa nu ne pierdem printre ele
si daca ai ceva de adaugat in mai putin de 15 min exista butonul editare

in legatura cu testele de ovulatie nu stiu ce sa-ti spun
menstra poate fi asa redusa cantitativ tocmai pt ca ai inceput ac.
si nu pot sa nu repet ce ti-au zis fetele si doc: noi te putem ajuta cu sfaturi dar cand ai o pb tot la medic trebuie sa ajungi

Offline

 

#10 2009-06-06 05:46:44

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: Probleme care par fara sfarsit

Perfect,ms. big_smile
Atunci lucruri la care poate ca puteti raspunde: ce se intampla daca iei anticonceptionale peste sarcina, e riscant pt copil? Si cat de grav e daca raman gravida la ft putin timp dupa avort?
Am citit ca e bine sa se astepte 5-6 luni, dar ce se intampla daca nu? Presupun ca nu e situatia ideala, dar intr-un caz de sarcina imediat dupa avort presupun ca nu se poate recomanda mai repede tot un avort decat pastrarea sarcinii, nu? (ar fi trebuit sa numesc topicul "prea multe insomnii" ca nu am mai putut sa dorm de ft mult timp, parca m-am stricat de tot)
Exista vreo metoda prin care as putea verifica daca e menstruatie sau nidare?
O sa fiu sincera, cu marele risc sa ma faca oamenii in multe feluri, dar am avut contact sexual neprotejat, cu ejaculare afara. Stiu ca sunt riscuri dar nu am vrut sa iau pastila de a doua zi. Iar legat de motivatie pt toate...sunt multe lucruri de zis,asa ca rog, fara comentarii despre cat de proasta as putea fi. Inca nu stiu nici eu daca sa ma consider asa mai mult decat picul ca am facut totul atat de repede.

Si...eu multumesc sincer pt raspunsurile de aici, cat de incomplete sau de nesigure ar fi, pentru ca nu prea am cu cine sa vorbesc. Mama n-a mai vorbit cu mine pe tema de cand eram mica, iar ceilalti in general stiu cel mult cam cat stiu eu, dar in general am prieteni de varsta mai mica, asa ca ajung eu sa le dau sfaturi. Noroc ca sunt o fire autodidacta, dar uneori incepi sa te simti singur si dezolat, asa ca puss  pt orice idee si cuvant bun.

Ultima oara a fost editat de Rosa (2009-06-06 06:38:02)

Offline

 

#11 2009-06-06 12:00:19

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: Probleme care par fara sfarsit

Nu incepuse bine pe 4 si acum vad ca s-a si oprit treptat pana azi. O sa sper ca e de la ac pana pot face un test. Ironia sortii e ca de unde ma simteam mereu rau, dupa interactiunea cu prietenul nu am mai avut dureri doar ca mi-am dat seama ca nu e sanatos daca raman iar acum, indiferent ce urmeaza, dar o sa vad cu timpul. 
Sper totusi sa nu fie cazul, ca organismul meu chiar era daramat si nu stiu acum cum e, tot nu sunt super ok.

Offline

 

#12 2009-06-09 10:53:59

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Probleme care par fara sfarsit

Rosa a scris:

Perfect,ms. big_smile
Atunci lucruri la care poate ca puteti raspunde: ce se intampla daca iei anticonceptionale peste sarcina, e riscant pt copil? Si cat de grav e daca raman gravida la ft putin timp dupa avort?
Am citit ca e bine sa se astepte 5-6 luni, dar ce se intampla daca nu? Presupun ca nu e situatia ideala, dar intr-un caz de sarcina imediat dupa avort presupun ca nu se poate recomanda mai repede tot un avort decat pastrarea sarcinii, nu? (ar fi trebuit sa numesc topicul "prea multe insomnii" ca nu am mai putut sa dorm de ft mult timp, parca m-am stricat de tot)
Exista vreo metoda prin care as putea verifica daca e menstruatie sau nidare?
O sa fiu sincera, cu marele risc sa ma faca oamenii in multe feluri, dar am avut contact sexual neprotejat, cu ejaculare afara. Stiu ca sunt riscuri dar nu am vrut sa iau pastila de a doua zi. Iar legat de motivatie pt toate...sunt multe lucruri de zis,asa ca rog, fara comentarii despre cat de proasta as putea fi. Inca nu stiu nici eu daca sa ma consider asa mai mult decat picul ca am facut totul atat de repede.

Si...eu multumesc sincer pt raspunsurile de aici, cat de incomplete sau de nesigure ar fi, pentru ca nu prea am cu cine sa vorbesc. Mama n-a mai vorbit cu mine pe tema de cand eram mica, iar ceilalti in general stiu cel mult cam cat stiu eu, dar in general am prieteni de varsta mai mica, asa ca ajung eu sa le dau sfaturi. Noroc ca sunt o fire autodidacta, dar uneori incepi sa te simti singur si dezolat, asa ca puss  pt orice idee si cuvant bun.

nu e deloc grav daca ramii gravida repede dupa avort...daca e un avort in luna mica, ca in cazul tau...insa eu nu inteleg, vrei sau nu vrei sarcina?
parca te apucasesi sa iei contraceptive, din nou...le-ai oprit...sau de ce vorbim despre ejaculare afara???
CA PASTILELE TE PROTEJEAZA EFICIENT DE SARCINA....ma rog
ceva imi scapa in toata povestea asta, de aceea o pot urmarii cu extrem de multa greutate....nu esti proasta...cred ca ai primit la ubn moment dat informatii eronate...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2009-06-09 16:35:52

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: Probleme care par fara sfarsit

N-as vrea sa fie sarcina. Nu asa de repede. Nu ma simt pregatita si nu era chiar mica sarcina pierduta. Dar da, am primit informatii destul de proaste si totul a fost ametitor, mai ales ca la un moment dat eram undeva pierduta intre doctorita mea si doctorul care a facut interventia, nu cadeau deloc de acord, ba chiar doctorul de la Bucur, in care acum sincer am toata increderea a spus ca majoritatea lucrurilor spuse de cealalta doctorita nu au fost tocmai bune si am simtit pe pielea mea ca cel putin in parte avea dreptate.
Am avut si complicatii dupa avort, si nu cred ca am curaj de alta sarcina. Dar cred ca am vrut copilul, doar ca nu a mai depins de mine. Cred sincer ca asta e si cazul pentru o mare parte din avorturile la cerere, dar la mine organismul nu putea sa faca fata...alte detalii nu dau, dar nu, nu vreau alta sarcina inca o vreme pana lamuresc multe lucruri si pana nu simt ca mi-am revenit.
Si da, iau anticonceptionale...sunt linistita acum, dar nu imi explicam de ce menstruatia nu e tocmai cum ma asteptam, desi...nimic nu a fost previzibil. smile

Ultima oara a fost editat de Rosa (2009-06-09 16:38:40)

Offline

 

#14 2009-06-09 17:20:05

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Probleme care par fara sfarsit

sanatate rosa  kram

Offline

 

#15 2009-06-10 02:31:00

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: Probleme care par fara sfarsit

tttttt a scris:

sanatate rosa  kram

Ms mult, si iti urez acelasi lucru puss ...la fel celor care mai au niste nevoie de asta  tongue
Macar am reusit sa trec peste depresia de dupa. Sau asa imi pare. Sau macar ma prefac ca da. smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.