homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum se manifesta ciclul peste sarcina?


#1 2006-08-09 21:27:12

Alecsza
New member
Inregistrat: 2006-07-04
Mesaje: 66

cum se manifesta ciclul peste sarcina?

km se manifesta ciclul peste sarcina fetelor?k sunt f curioasa...ati spus k el altfel cantitativ si din punct de vedere al aspect,dar cam cum arata?

Offline

 



#2 2006-08-09 21:28:19

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

e mai putin. si maro.


Nobody home

Offline

 

#3 2006-08-09 21:58:28

Alecsza
New member
Inregistrat: 2006-07-04
Mesaje: 66

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

deci nu e in nici un caz sange cu membrana,nu?am o prietena kre e akm la mare cu ai ei si i-a intarziat 3 zile si dup-aia a avut doar doua zile,dar sange cu membrana...si il are regulat...s-a protejat tot tp cu prez,dar s-a speriat pt  inainte o tinea 5-6 zile...ce sa-i zic?

Offline

 

#4 2006-08-09 22:05:22

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

sa faca totusi un test. dar nu cred ca are motive sa se sperie.


Nobody home

Offline

 

#5 2006-08-09 22:19:55

Alecsza
New member
Inregistrat: 2006-07-04
Mesaje: 66

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

key,am sa-i zic wink ms mult puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-08-10 00:25:01

otilia
New member
Inregistrat: 2006-04-26
Mesaje: 98

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

am nevoi mare de un raspun,pls cat mai urgent ca simt ca o iau razna...trebuie neaparat sa mentionez ca sunt foarte paranoica si ca am o putere ed autosugestie incredibila,acum cateva luni aveam toate satrile posibil ede sarcina si nu a fost nimik...ok s atrec la problema mea:acum o luna in prima zi de menstruatie am facut sex neproteja dar nu a terminat, apoi dupa 4 zile de la mestruatie inca 2 zile la rand am avut parte de sex neprtejat si  la fel nu a terminat(prietenul meu pune ca in timpul mestruatiei si dupa in urmatoarele 5 zile nu enimik...in fine...de atunci eu paranoica)am fost dupa 14 zile la ginecolog si a spus ca nu e nimik dar s-ar putea sa fie ca sarcina s afie f mica si s anu vada...si am facut la ginecolog test de sarcina...a iesit negativ...pt siguranta am mai facut dupa 2 sapt ,adica ieri inca un test...tot negativ a iesit,si azi mi-a venit mestruatia...si intru pe forum si vad ca scrie ciclu peste sarcina...jur ca iar sunt paranoica...si m-am uitat si si al meu e un pic maro...dar drept e ca nu au trecut edcat vreo 3 ore de cand a venit...si simt ca inebunesc ce-mi spuneti va rog...dupa tot ce am scris mai sus...va rog raspundeti-mi cat mai urgent...pt ca acum vreau sa iau pastile..si sa stiu cum fac...acum o fac ca la carte...ma duc la ginecolog sa-mi prescrie...dar s epoate s aam ciclu dupa tot ce am povestit si s afiu...sau s alas paranoia mea la o parte si sa iau pastile anticonceptionale...pls cat mai urgent sa pot incepe cu pastilele...si daca credeti c apot imi spuneti cum procedez daca azi mi-a venit mestruatia?..(ginecologul mi-a recomadat yasmine sau jannine...nu mai stiu exact...astept raspunul cu nerabdare)multumesc

Offline

 

#7 2006-08-10 00:28:17

ancaaa
Full member
Inregistrat: 2006-07-29
Mesaje: 215

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

otilia,dupa parerea mea cel mai bine ar fi sa incepi cu pastilele pana in a 5`a zi de menstruatie si sa te protejezi suplimentar dupa aceea 7 zile.Pana atunci iti dai seama de compozitia ciclului,de culoare...daca seamana cu cel obisnuit.


Niciodata sa nu renunti la ceea ce`ti doresti cu adevarat !

Offline

 

#8 2006-08-10 01:04:38

smiley
Full member
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 169

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

eu am mi-am inceput viata sexuala acum o luna.pana ieri nu o mai facusem d 3sapt,timp in care mi-a venit d 2ori,prima oara  a fost cum ziceti voi mai maroniu si mi-a tinut 3zile,curgand in cantitati mai mici dekt d obicei,iar a 2a oara mi-a venit normal...credeti k e posibil sa fiu insarcinata,nefolosind nici o metoda contraceptiva niciodata:D..va rog sa-mi rasp cat d repede puteti.

Offline

 

#9 2006-08-10 01:50:22

kissgirl
New member
Inregistrat: 2006-07-31
Mesaje: 61

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

daca a doua oara ti-a venit normal nu cred..
eu nu stiu ce sa zic de acest ciclu "maro"..
in ultimii 2 ani am avut de cel putin 7-8 ori... si asta cand eram racita sau eram suparata/stresata... inainte de examene... deci pentru mine asta nu reprezinta deloc un reper (daca sunt insarcinata sau nu// sper ca nu doamne fereste smile )

Offline

 

#10 2006-08-10 10:03:38

nereida
Full member
De la: Neverland
Inregistrat: 2006-07-29
Mesaje: 331

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

_deea nu am auzit de cazuri in care sa fie 2 menstruatii peste sarcina,asa ca nu cred ca ai de ce sa iti faci griji.pt linistea ta fa un test de sarcina si ar fi bine sa folosesti metode contraceptive daca nu vrei sa treci prin tensiune in fiecare luna asteptand menstratia.


Be happy for this moment cause this moment is your life...take care!

Offline

 

#11 2006-08-10 10:15:11

Alecsza
New member
Inregistrat: 2006-07-04
Mesaje: 66

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

daca iei doua luni anticonceptionale peste sarcina,kre sunt efectele secundare pentru tine si pt copil?pierzi sarcina?

Offline

 

#12 2006-08-10 10:28:08

Alecsza
New member
Inregistrat: 2006-07-04
Mesaje: 66

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

imi cer scuze k va bombardez cu atatea intrebari,dar vreau sa aflu kt mai multe lucruri legate de contraceptie si sarcina big_smilebig_smile

Offline

 

#13 2006-08-10 11:05:53

nereida
Full member
De la: Neverland
Inregistrat: 2006-07-29
Mesaje: 331

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

pai cum sa iei 2 luni anticonceptionale?cand observi absenta menstruatiei incepi sa iti faci griji si primul gand este ca esti gravida,deci intreupi pastilele.efectele asupra sarcinii nu stiu care sunt...


Be happy for this moment cause this moment is your life...take care!

Offline

 

#14 2006-08-10 11:18:16

Alecsza
New member
Inregistrat: 2006-07-04
Mesaje: 66

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

dar nu zic de mine nereida wink dar zic de persoanele kre de ex au ciclu peste sarcina si kre afla la un moment dat k sunt gravide...si totusi vor sa pastreze copilul..

Offline

 

#15 2006-08-10 11:19:19

Alecsza
New member
Inregistrat: 2006-07-04
Mesaje: 66

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

eu am avut menstra,nu am prb de genul asta wink)

Offline

 

#16 2006-08-10 11:29:27

nereida
Full member
De la: Neverland
Inregistrat: 2006-07-29
Mesaje: 331

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

alecsza stiu ca nu zici de tine dar nu am auzit sa existe 2 menstruatii peste sarcina si in plus sunt diferite din punct de vedere al culorii si al cantitatii de o menstruatie normala .cat despre efecte cred ca doctoressa este cea mai in masura sa raspuna


Be happy for this moment cause this moment is your life...take care!

Offline

 

#17 2006-08-10 11:33:23

otilia
New member
Inregistrat: 2006-04-26
Mesaje: 98

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

ciclul e ca de obicei,m-am panicat eu prea tare cred,in primele ore de cand imi venise era maro,acum e ok asa cum era mereu...daca mi-a venit aseara ,pe la 22 si maine as vrea sa merg la medic pt pastile este tarziu?(sau doar in prima zi de mesntruatie este bine sa incepi pastile...trebuie sa mentionez ca nu am mai luat niciodata),pt ca medicul l acare vreau s amerg nu este azi...si vreau s afac totul ca la carte de data asta, s apot sa dorm si eu linistita..asa-i  ca nu e posibil o sarcina,daca e ciclul e normal,astept raspuns...multumesc...daca mai imi raspunde si altcineva inafara de anca va rog s acitit ce am postat mai sus(multumesc)

Offline

 

#18 2006-08-10 11:39:23

marmota
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 217

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

Anticonceptionalele se incep din prima zi de menstruatie si esti protejata din acel moment sau din ziua a 2-a, 3-a, 4-a sau a 5-a si te protejezi suplimentar 7 zile.
Si nu iti face probleme k nu e vorba de bebe. Voi ati avut contacte sexuale protejate (e adevarat  k nu f eficient, dar totusi protejate) de coitul intrerupt. 
PS: Prietenul tau pune gresit alea 5 zile dupa menstruatie k fiind safe. Daca ai un ciclu regulat la 28 de zile safe sunt primele 7 zile incepand de cand ti-a venit menstruatia (perioada fertila este in aces caz intre a 7-a si a 16-a zi).

Ultima oara a fost editat de marmota (2006-08-10 11:42:44)


How good it is to live, even at the worst!

Offline

 

#19 2006-08-10 11:54:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

Sa ne lamurim: in primul rind, singerarea peste sarcina nu este un fenomen frecvent, si poate fi ori extrem de scurta(citeva picaturi intr-o zi) fie prelungita pe mai multe zile, insa nu seamana cu o menstruatie obisnuita. Ce anume inseamna ca nu seamana cu o menstruatie obisnuita, este destul de dificil de explicat, deoarece menstruatia in sine nu arata la toata lumea la fel
Pentru Otilia: poti incepe contraceptivele in oricare din primele 5 zile...daca tii musai la medicul respectiv, poti merge si miine la fel de bine. Personal, pentru contraceptive eu as vorbi cu un medic de planning mai degraba, insa si cu ginecologul, daca are timp si rabdare sa-ti explice ce si cum, este la fel de bine.
Pentru Alecsza: de regula, daca ramii insarcinata peste anticonceptionale nu apare menstruatia...pe de alta parte, eu una consider ca daca iei contraceptive asta inseamna ca nu doresti o sarcina si atunci nu vad de ce sa iti asumiriscurile mentinerii unei sarcinii obtinute dintr-un accident nedorit. Mai mult, riscul de avort in acezul unei sarcinii peste care ai luat contraceptive nu e de neglijat...Personal, optez pentru intreruperea sarcinii peste care au fost luate contraceptive mai multe luni(in cazul ipotetic in care asa ceva se poate intimpla) pentru ca nu se stie cu certitudine impactul pe care l-ar avea asupra dezvoltarii sexuale a copilului
Pentru Nereida: sa stii ca se pot intimpla si mei multe false menstruatii peste sarcina...chiar si 4-5


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.