homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Stari de lesin


#1 2009-06-06 13:22:42

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Stari de lesin

Noaptea trecuta s-a intamplat din nou. M-am ridicat din pat fara sa am vreo problema, iar cand eram deja in fund m-au apucat caldurile. Nu am luat in seama. Am mers la toaleta si ma incalzeam tot mai tare, am inceput sa tanspir si intr-un minut curgeau siroaie reci de pe frunte, desi tot corpul imi ardea. In tot acest timp ma pandea si o senzatie teribila de voma, care s-a sfarsit in diaree... am simtit ca ma lasa picioarele, mi s-a ingreunat capul rau si am mers rapid la iubit ca-mi era frica sa nu pic jos. Cand am ajuns in dormitor nu am mai putut sa ma tin pe picioare si am cazut in pat, atunci sensatiile toate s-au diminuat. De dimineata am avut din nou oarecare dificultati in a ma mentine in picioare. Noaptea trecuta dupa calduri a inceput sa-mi fie frig.

1. Iau Yasmin.
2. Sunt la dieta si am mancat ieri de dimineata doi gogosi*ca dieta o incepusem apoi si o salata verde mare, o tomata, castravete cu putin ulei de masline. Atat. Am baut in jur de 2,5l apa.
3. Am baut un ceai tare de tei cu lamaie seara.

Ce poate fi? Lipsa de calciu, dieta, dar abia am inceput-o ieri... Lipsa fier, lipsa proteine?


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 



#2 2009-06-06 13:52:29

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Stari de lesin

Tei, poate fi de la dieta si poate fi si de la ceva ce ai mancat daca zici ca ai avut greata si diaree. Incearca sa te hranesti bine
Si eu zic ca nu ar strica niste analize(cel putin de sange) sa vezi cum stai cu anemia, calciul etc
De cat timp iei yasmin? analizele sunt recomandate la 6 luni

Offline

 

#3 2009-06-06 14:01:08

ioana.cristina83
Full member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-11-06
Mesaje: 479

Re: Stari de lesin

poate sa fie spasmofilie..anemie mai avansata....si eu am avut caderi din astea...cu frisoane si lesin...si venea salvarea la scoala si ma lua...imi facea un calciu si gata imi reveneam...
dar daca ai si greturi poate si se de la ficat..se poate sa fi mancat ceva ce nu ti a cazut bine si atunci sunt clare simptomele descrie..
daca se mai intampla cel mai bine ar fi sa mergi la niste analize
sanatate multa smile


one day we're gonna get somehow...rodnar

Offline

 

#4 2009-06-06 14:05:42

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Stari de lesin

Dar nu stiu in ce masura e dieta pentru ca abia ieri am inceput-o si am tinut alta data si mai drastica(pe aceea daneza) si nu am avut astfel de probleme. Am facut analize acum ceva timp si avea lipsa de vitamina, atat.
Yasmin iau de vreo 7 luni cred, le-am luat si inainte cu o pauza de un an intre, in total 3 ani si ceva. Dar de cand le-am reluat nu prea m-am simtit excelet cu ele, in sensul ca-mi accentureaza pana ma duce la disperare sindromul P.M. Totusi nu cred ca dupa atata timp sa imi cauzeze ele strari de lesin. Adica asa rau nu m-am simtit demult. Nici astazi nu sunt prea bine, imi cam tremura mainile, nu am putere si in picioare abia stau. Sunt vadit slabita, desi grasa...

Apoi, putin off-topic, au efect pastilutete? Doar un scaun moale am avut noaptea trecuta. Eu iau pastila acum, la ora doua.


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#5 2009-06-06 14:09:34

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Stari de lesin

acel scaun nu are legatura, problema ar fi daca ai avea 4 scaune apoase dupa ce ai luat pastila

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-06-06 14:21:51

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Stari de lesin

Oare pot sa iau multi vitamine alternativ cu magneziu, calciu efervescente?
Dar am o idee proasta infipta-n adancul mintii cum ca vitaminele ma ingrasa. Si atunci ma deprim pentru ca am facut atatea eforturi sa slabesc inca simt ca am ajuns la capatul puterilor, iar pe langa eforturi sa iau vitamine si sa-mi faca rau ma demoralizez complet. Dar si de starile astea in care sunt incapabila sa ridic o mana de tremurat m-am saturat. Zilele trecute am spart o farfurie pentru ca nu am avut putere s-o tin... noaptea trecuta mi-a fost tare rau, azi iar ma simt slabita de nu vad bine nici literele de pe monitor...  Macar de-as stii ce sa fac. grater


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#7 2009-06-06 18:32:02

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Stari de lesin

tremuraturi, greturi, transpiratii, tulburari digestive si toate astea noaptea dupa o trezire din somn....poate fi si o hipoglicemie....nu spun ca asta e sigur dar poate fi...asa ca niste analize nu strica deloc. in plus, spui ca ai facut eforturi sa slabesti - ceea ce inseamna ca sigur nu ai mancat tot ceea ce ar trebui - iar de ieri ai inceput o dieta, din tot ce ai mancat ieri, singurul lucru care se putea transforma in glucide care sa iti mentina glicemia pe parcursul zilei sunt gogosile  sad  pe de alta parte, nimic din meniul tau nu iti asigura calciul si o hipocalcemie e si ea cu tremuraturi si transpiratii si ameteli...

cand o sa invatati ca cel mai important lucru e sanatatea si nu felul in care aratati? stii ca poti ajunge si la un diabet?
asa ca fuga la doctor sa iti faci analizele si pune mana si mananca sanatos!


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#8 2009-06-06 19:58:18

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Stari de lesin

astazi am mancat:
mic dejun
2 oua omleta cu ulei masline
1 castravete

cina pe la 18:
broccoli
ardei
ciuperci
1 rosie

tot rau m-am simtit. Cald, frisoane, slabiciune teribila. nu pot sa stau la birou, toti muschii parca imi sunt fleci si simt nevoia de zahar. Daca renunt si la dieta asta probabil va fi si ultima tinuta vreodata...
Nu pot merge deocamdata la spital. Poate maine...
grater

Am luat azi multivitamine plus minerale. Acum dupa mancare imi vine si greata cand ma gandesc inapoi la ce am mancat.
Si ce inseamna sa mananc sanatos? Oare cele de mai sus nu compun o alimentatie sanatoasa?


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#9 2009-06-06 20:25:10

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Stari de lesin

sanatoasa dar insuficienta! in primul rand ti-ar trebui 3 mese pe zi, in al doilea rand, incearca mai bine un regim din ala cu 2 zile lactate, doua zile legume si fructe, doua zile carne, o zi de toate.
daca simti nevoia de zahar, ia putin zahar cu apa. chiar  te rog sa te duci sa iei o lingurita de zahar si sa ne spui dupa aia cum te simti...daca ti-a scazut glicemia si continui asa poti sa ajungi sa faci si coma hipoglicemica care este foarte periculoasa
in momentul asta nu cred ca dieta e mai importanta decat sanatatea!


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#10 2009-06-06 20:39:02

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Stari de lesin

Lucia, ai mare dreptate, din pacate totusi.
Am facut o criza de hipoglicemie, este acum mai mult decat evident si-ti multumesc ca practic m-ai salvat. Ceea ce s-a intamplat sunt exact simptomele hipoglicemiei. Sa recapitulam si simptomele pe care nu le-am bagat in seama: maini transpirate, stare de confuzie azi vedeam lucrurile si parca nu le puteam percepe toata ziua. Dureri de cap usoare si bruste: Ieri cand era sa-mi pierd constiinta am simtit capul foarte greu dintr-o data. ameteala teribila. Organismul meu care cere in mod vadit zahar. Anxietatea si plansul meu de azi fara nici un motiv clar, plus tremuratul mainilor si slabiciunea muschiilor.

Ce sa fac acum?
Mi-e asa frica. Uite ce prostie am facut... parca mi-am pierdut mintea, in schimbul kilogramelor. Sunt asa agitata caci mi-e teama sa nu am iar o criza si sa cad jos.


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#11 2009-06-06 20:43:53

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Stari de lesin

in primul rand sa te calmezi! pune mana si ia niste zahar cu apa. iei o lingurita de zahar, il ti in gura, iei si putina apa si sugi asa zaharul prin apa. asta iti va produce o crestere mai rapida a glicemiei. si pune mana si mananca ceva, dar mananca si ceva paine, fainoasele se transforma in glucide si ele cresc glicemia cu efect mai tarzior.
si mai lasa si tu dieta asta ca e prea de tot! mananca cel putin 2 felii de paine pe zi sau 2-3 covrigi din aia simpli, clasici si niste miere dar nu-ti mai priva organismul de ce are nevoie. nu te apuca acum sa bagi nu stiu cat zahar in tine! iei o lingurita, mananci si ceva si mai tarziu daca simti nevoia mai iei una.
hai, calm si mancare si trece! smile  puss


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#12 2009-06-06 20:47:14

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Stari de lesin

par  kram  Multumesc din suflet, Lucia ca mi-ai deschis ochii. Nu as fi ghicit nici intr-o saptamana ce se intampla cu mine...


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#13 2009-06-06 20:51:03

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Stari de lesin

pai stiu pentru ca mi s-a intamplat si mie...numai ca la mine s-a tras de la o anorexie pe fond nervos...si de atunci am ramas cu o glicemie la limita minima care imi impune sa mananc ceva si la prima ora si apoi la 2-3 ore...ori un sandwich mic, ori o patratica de ciocolata....pentru ca ma simt brusc obosita si putin ametita si stiu deja ca incepe sa scada glicemia...nu mai astept s-mi transpire si palme si alte alea  smile  si sa vezi ce tacticos imi scot patratica de ciocolata chiar si in sedinta.... rotfl


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#14 2009-06-06 21:46:38

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Stari de lesin

S-ar putea, acum ca spui, sa am si eu probleme in general. Uneori in timpul timinetii sunt foarte obosita, parca nu/mi pot misca mainile, corpul, desi dorm bine noaptea si suficiente ore... o sa incerc si eu cu patratica si am sa-mi dau atunci seama e glicemia sau ce e...


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#15 2009-06-06 22:21:53

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Stari de lesin

Tei...parerea mea este ca la tine nu e doar problema cu glicemia...am vazut aici simptomele mai multor boli...lipsa de calciu si anemia se numara printre ele si desi par o joaca nu prea e...ar trebui sa mergi cat mai repede sa iti faci analizele si sa iei medicamente corespunzatoare...ai grija la calciu...ia cam 3 luni...doar 10 zile pe luna...altfel se poate fixa pe unde nu trebuie...si dormi cat poti de mult...


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#16 2009-06-06 22:44:16

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Stari de lesin

x_ynna, acum Tei este bine, a scris la offtopic, a luat zahar, a papat si s-a bagat la nani. oricum si-a revenit. niste analize trebuie sa-si faca sa vada cum sta si cu anemia si cu celelalte ca a tot tinut diete. sper sa mearga sa isi faca un control  smile


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#17 2009-06-06 23:37:40

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Stari de lesin

...poi da lucia...asta am vrut sa o fac sa inteleaga si eu...ca trebuie sa mearga la spital sa isi faca analizele...astea nu sunt boli grele...dar netratate se manifesta destul de urat...eram in practica in spital si am vazut o tipa care venise la urgente si m-am speriat...nu stiam la inceput ce are si nici cum as putea sa o ajut...cu putina glucoza si ce i-a mai pus doctorul acolo si-e revenit...dar nu se merita sa se ajunga chiar pana aici...e un chin inutil zic eu

Ultima oara a fost editat de x_ynna (2009-06-06 23:38:24)


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#18 2009-06-06 23:46:34

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Stari de lesin

da x_ynna, ar fi foarte bine sa isi faca analizele sa vada exact cum sta si sa ia masurile necesare sa corecteze deficientele. oricum, nu este cazul sa o speriem pe Tei, ast-noapte si azi a tras oricum o sperietura zdravana...si cineva care a trecut recent prin ce a trecut ea, daca ii spui ca sunt siptomele mai multor boli se va speria. acum a fost vorba de o hipoglicemie, mi-am dat seama din ce a povestit aici ca simte si ca a facut...era de asteptat.
maine daca va manca , corect va fi si mai bine ... si dupa dietele ei ii trebuie si fructe si mancare serioasa ( gatita ) ca sa poata recupera organismul ce ii lipseste...ai auzit Tei? smile

asta e hipoglicemia: te ia oboseala, ameteala, transpiratiile, nu mananci in continuare, incep si starile de greata si nici atat nu te gandesti sa mananci ti se face din ce in ce mai rau, simptomele se amplifica, tremuri, putere sa mai faci ceva nexam!, apare si starea de confuzie si nici atat nu-ti mai trece prin cap sa mananci .... e un tobogan!  sad  urat

Ultima oara a fost editat de lucia05 (2009-06-06 23:49:53)


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#19 2009-06-06 23:49:28

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Stari de lesin

...nu e nimic de speriat lucia...tocmai sufar si eu de o hipocalcemie si o anemie de toata frumusetea...saptamana asta chiar am aflat...iau doua-trei pastile...cum ai spus tu...multe fructe...si multa dragoste wink)...puss


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.