homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

YazBuna


#1 2009-05-22 09:19:52

jena
Membru
Inregistrat: 2008-06-24
Mesaje: 3

yazBuna

Buna ziua!
Am nevoie de putin ajutor. Vreau sa iau contraceptivele noi aparute pe piata Yaz. Am citit despre ele ca au foarte mica de hormoni fata de celelate contraceptive. Nu au fost recomandate de nici un doctor ginecolog. (stiu ca si ele au o groaza de reactii adverse am citi pe prospectul original)
De ce? Pentru ca la ultimul control ginecologic am ramas cu un gust amar.A vrut sa imi recomande un contraceptiv dar i-am spus ca nu vreau sa le iau. Asta de ce ? Pentru ca nu ma intrebat de nimic de trecutul familei mele ,daca am mai luat vreo data pastilele sau chestii obisnuite care trebuie sa le intrebe un doctor ginecolog. Imi recomanda Yasmin.
Am luat dupa  o jumatate de an Yasmin si nu mam simtit bine cu el, nu il suportam si am mai luat  Diane acum vreo 5 ani si nici eu el nu mam simti bine. ( greta,tensiune mamara, dureri cap.....). Ginecologul mia descoperit niste chisturi pe ovar si normal daca am la ovare am si la san.Sunt facute controale la san si le tin sub control.
Oricum nu este singurul medic ginecolog care procedeaza asa si alti medici la fel procedeaza la fel. Se uita la tine si se gandeste pocneste din degete si zice tie iti prieste ...... ala. (nu vreau sa fiu rea) 
Intrebarea este:
Pot folosi Yaz impreuna cu Lepicol?
Daca cu Yasmin,Diane nu mam simtit bine este posibil ca nici la acestea sa nu ma simt bine?
Lepicol  reface flora intestina are fibre , probiotice si lactobacili.  Sufar de  sindromului colonului iritat.Eu zic nu merge dar vreau si un sfat.....

Va multumesc!!

Offline

 



#2 2009-05-22 09:38:22

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: yazBuna

pai tu ai gresit, fara suparare! anticonceptionalele se recomanda de medicul de la planning, acela va sta de vorba cu tine, te va intreba despre istoricul bolilor din familia ta, inclusiv despre tine, va lua in calcul ce probleme ai, normal iti va da sa faci cateva analize la sange, cu el vei discuta ce alte medicamente iei si care este posibila interactiune dintre ele si in functie de asta iti va recomanda ce anume sa iei. asa ca du-te la un cabinet de planning, este cel mai bine! noi nu iti putem spune ce sa iei si ce ti-ar merge tie.


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#3 2009-05-23 08:41:26

jena
Membru
Inregistrat: 2008-06-24
Mesaje: 3

Re: yazBuna

Am uitat sa spun ca acel medic ginecolog era si de planing familial!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Si acum cativa ani ,cred ca 5 ani ,am fost la un medic de planing familial unde a descoperit niste noduli, rezultatul examinarii ei fibroza microchistica.  In primul rand nu a intrebat absolut nimic de abrorele familiei si nici de analize la sange nu am facut.Am inghitit o groza de chestii inutile. Sa nu zic ca si sperietura care am tras-o.Pana la urma am ajus la Clinica de Oncologie din Cluj .Surpiza am niste noduli care dupa o sarcina pot disparea.  Nici urma de fibrom care duce la cancer .  Asa te rog nu mai mentiona de medici de planing sau ginecologi ca sunt niste inconpetenti . Persoanele de fata se exclud.  Nu vreaus a fiu rea dar in orasul unde locuiesc asa se procedeaza .
Asta vorbesc nu de unul singur ci toti. box

Offline

 

#4 2009-05-23 09:26:36

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: yazBuna

noi nu putem sa-ti recomandam nimic jena. daca nu ai incredere in medici noi nu te putem ajuta cu nimic...pe forum nu se prescriu medicamente.

Offline

 

#5 2009-05-25 16:46:03

jena
Membru
Inregistrat: 2008-06-24
Mesaje: 3

Re: yazBuna

As vrea doar raspuns la intrebarea daca pot lua Yaz cu Lepicol?
Atat nimic mai mult. Vreau sa stiu daca Lepicol ai micsoreaza din eficacitate avand in vedere el reface flora intestinala dar si poate avea un mic efect purgativ.....................
Lepicol este asemanator ca si Activia dar ca este  mai concentrat..........ATAT

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-05-25 16:52:49

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: yazBuna

sa inteleg ca dupa Lepicol mergi mai mult/des la baie? daca da, daca nu ai mai mult de 4 scaune moi pe zi e ok...

Offline

 

#7 2009-05-26 09:55:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: yazBuna

jena a scris:

As vrea doar raspuns la intrebarea daca pot lua Yaz cu Lepicol?
Atat nimic mai mult. Vreau sa stiu daca Lepicol ai micsoreaza din eficacitate avand in vedere el reface flora intestinala dar si poate avea un mic efect purgativ.....................
Lepicol este asemanator ca si Activia dar ca este  mai concentrat..........ATAT

da, se poate lua...
si faptul ca tun ai avut o experienta neplacuta cu un medic nu inseamna ca toti sunt incompetenti...si nici ca e in regula sa iei pastile dupa ureche...pentru ca acum 5 ani ai avut o experienta proasta la medic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2009-05-28 14:09:17

mayra19
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-28
Mesaje: 1644

Re: yazBuna

buna.
de 2 zile am fost la ginecolog si mia recomandat contraceptivele Yaz.(defapt m-am dus la control pentru ca aveam dureri de burta mari la menstra).A zis sa le iau si pentru a-mi regula ciclul si ca protectie.Dar nu inteleg de ce mi lea recomandat tocmai pe astea din moment ce sunt si eleva si ele costa 44,00 lei.e absurd de mult.Ma pot intoarce sa-mi prescrie altele? am vazut aici ca fetele le iau cu pret de putin peste 10 lei.. pease help..


Voi fii mereu lângă tine hjarta La rău şi la bine hjarta Când ai nevoie de mine hjarta

Offline

 

#9 2009-05-28 14:11:14

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: yazBuna

dar am senzatia ca de la planning le-ai putea lua gratuit fiind eleva....sau mai ieftin oricum


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#10 2009-05-28 14:23:37

mayra19
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-28
Mesaje: 1644

Re: yazBuna

mersi mult:)


Voi fii mereu lângă tine hjarta La rău şi la bine hjarta Când ai nevoie de mine hjarta

Offline

 

#11 2009-05-28 17:09:00

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: yazBuna

de ex...la noi in cluj la planning...nu ofera anticonceptionale gratuite...decat LO FEMENAL(insa n-au nici un prospect nimik...iar mie fff rau mi-a fost de la ele)...iar restul le poti cumpara cu o anumita reducere... asa ca nu merita sa le iei din farmacii dak esti studenta.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#12 2009-05-28 19:50:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: yazBuna

mayra19 a scris:

buna.
de 2 zile am fost la ginecolog si mia recomandat contraceptivele Yaz.(defapt m-am dus la control pentru ca aveam dureri de burta mari la menstra).A zis sa le iau si pentru a-mi regula ciclul si ca protectie.Dar nu inteleg de ce mi lea recomandat tocmai pe astea din moment ce sunt si eleva si ele costa 44,00 lei.e absurd de mult.Ma pot intoarce sa-mi prescrie altele? am vazut aici ca fetele le iau cu pret de putin peste 10 lei.. pease help..

eu zic sa mergi la un medic de planning si sa vorbesti cu medicul de acolo...sunt si alte variante de contraceptive


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2009-06-01 22:38:27

Adytz
New member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 19

Re: yazBuna

si mie mi-a recomandat doctora mea,dupa un set de analize,anticonceptionale yaz...la noi au aparut de putin timp si cred ca d`aia sunt asa scumpe.
Sunt destul de ok..in sensul ca eu nu m-am ingrasat de la ele (cum mi sa intamplat de la desorelle)..dar de cand le iau ma simt cam obosita si am o senzatie de greata..sa fie oare de la fumat? (nu se recomanda sa fumezi in timp ce le iei)

Offline

 

#14 2009-06-01 23:07:23

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: yazBuna

Adytz a scris:

si mie mi-a recomandat doctora mea,dupa un set de analize,anticonceptionale yaz...la noi au aparut de putin timp si cred ca d`aia sunt asa scumpe.
Sunt destul de ok..in sensul ca eu nu m-am ingrasat de la ele (cum mi sa intamplat de la desorelle)..dar de cand le iau ma simt cam obosita si am o senzatie de greata..sa fie oare de la fumat? (nu se recomanda sa fumezi in timp ce le iei)

cum am spus si dincolo, nu e de la fumat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#15 2009-06-02 17:47:04

piscotel
New member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 86

Re: yazBuna

E mai misto la planning decat la ginecolog, pt ca nu te mai suie si pe calul balan sa-ti ia 50 lei pt un consult gineco (care nu este necesar pt prescrierea de contraceptive). Eu am fost azi, am vorbit o ora cu doamna de la planificare familiala si nici nu mi-a cerut bani pe consultatie. Bine, era la policlinica si eu sunt studenta. Dar mi-a fost de mare folos folos si nici nu m-a costat nimic. data viitoare o sa-i duc o cutie de bomboane tongue

Offline

 

#16 2009-06-05 16:28:23

Ameliii
New member
Inregistrat: 2009-06-05
Mesaje: 7

Re: yazBuna

stii cumva in cta daca este planning familial?

Offline

 

#17 2009-06-05 16:43:29

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: yazBuna

http://www.dragostefaragriji.ro/Cabinet … =constanta


Uite aici o lista cu cabinetele de planning.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#18 2009-06-06 08:17:47

Ameliii
New member
Inregistrat: 2009-06-05
Mesaje: 7

Re: yazBuna

mersi mult

Offline

 

#19 2009-06-12 19:24:53

andona
Membru
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 4

Re: yazBuna

Buna!
am citit ce s-a discutata mai sus.vad buna parere despre aceste noi contraceptive Yaz. spunea jena mai sus ca au cel mai scazut continut hormonal ceea ce ma scuzati nu este adevarat.sunt mai multe contraceptive cu continut scazut in etinilestradiol iar dca vorbim despre concentratia de progestartiv nu este nici pe departe contraceptivul cu cel mai scazut continut hormonal. sunt de acord ca nimeni nu ar trebui sa isi prescrie singura contraceptve  si nu sunt de acord ca toti medicii sunt incompetenti. cred ca ar trebui sa ne cautam acel medic cu care sa poti discuta si ale carui servicii sa te multumeasca.exista si oameni deosebiti si dedicati meseriei.
si o intrebare.am vazut aici ca pretul Yaz este 44 ron.ce justifica acest pret atat de mare?ce au atat de deosebit aceste contraceptive ca sa coste asa de mult?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.