homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chist ovarian


#1 2007-06-15 22:42:23

pisica
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 113

chist ovarian

buna , am un chist ovarian de 5 cm... destul de maricel l-am descoperit intr-un mod bizar... "ma dor rinichii , ma dor rinichii" am facut echografie si rinichii sunt ok dar mi-au descoperit chistul... mi s-a prescris marvelon21....... daca mai este cineva cu chistulete pe aici sa-mi spuna si mie...... daca are dureri de spate.. gen rinichi?? pe mine ma termina durerile am facut si injectii cu no-spa si polidin mi-a cedat vre-o 2 saptamani si acum am din nou dureri.... ce sa fac?smile

Offline

 



#2 2007-06-17 13:35:53

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: chist ovarian

Buna, si mie mi-au descoperit un chist pe ovarul stang, la un control banal. Are 41/42 mm.
Daca stau bine si ma gandesc si pe mine ma durea in spate , cam prin zona rinichilor, dar niciodata nu am dat foarte mare importanta pt ca am si un disc deplasat intre L5 si S1.

ca tratament d-nul doctor mi-a dat voltaren, rupan, algifen si ospexin(antibiotic)timp de 10 zile
apoi trebuie sa merg la control imediat dupa menstruatie....
oricum sunt f speriata, pt ca eu as fi vrut sa raman insarcinata in vara asta....


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#3 2007-06-17 21:52:36

pisica
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 113

Re: chist ovarian

pei stai sa inteleg si eu din ce ti-a dat este si vre-un anticonceptional??? deci cunosc persoane care au si sarcina si chist in acelasi timp deci nu este ceva care sa puna in pericol bebelul..a nascut un bebe mare si sanatos si nici macar nu stie daca in urma nasterii mai are sau nu chistul. tie ce ti-a zis medicul??al tau cel putin e micut dar da-ti seama la mine 5 cm.. este destul de mare... dar la ce ti-a dat antibiotic? este chist cu lichid?? eu am facut doar injectii cu no-spa si polidin ptr dureri si iau marvelon21 anticonceptional. sunt curioasa ce ti-a zis medicul ...? in leg ku tratamentul.. expica-mi si mie ce sunt fiecare medicamente pls.

Offline

 

#4 2007-06-17 22:30:14

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: chist ovarian

41/42 mm = 4.1/4.2 cm - deci e aproape cat al tau
voltaren + rupan + algifen = antiinflamator + analgezic
ospexim = antibiotic


mami de minuni hjarta

Offline

 

#5 2007-06-18 00:40:02

pisica
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 113

Re: chist ovarian

stai aja deci eu nu-mi aduc aminte sa fi aflat din cat m-am info eu.. ka, un chist se resoarbe ku antibiotic... antiinflamatorul e ok antibioticul se da de obicei la infectii d c s-ar da la chisturi>? ce leg au?? am un dubiu la ce medicamentatie ia fata asta.. sincer plus ka un chist se resoarbe kam in 3 luni asta depinde d fiecare organism.... dar e clar ca nu poti lua antibiotic 3 luni iti nenorocesti ficatul si devi imun la antibiotice si nici analgezicele nu le poti lua timp indelungat stiu din propria experientza.... ka te apuka durerile de ficat dupa.. sau exista posibilitatea de a nu-si mai face efetul. hm... voi c parere aveti??? poate ne lamureste si p noi doctoressa macar un pik ptr ka eu chiar st curioasa.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-06-18 11:24:08

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: chist ovarian

medicul meu e un pic cam NECOMUNICATIV, cam SECRETOS... grater( NU A VRUT SA-MI EXPLICE PREA MULTE... adevarat e ca l-am si bombardat cu intrebari... probabil am parut cam enervanta, dar pana una-alta e vorba de sanatatea mea, si am si un copil de crescut... nu vreu sa mor la 30 de ani! din cate am mai citit pe net, antibioticul este necesar pt ca acolo este un proces inflamator, poate infectios....nu prea stiu sa explic.dar eu sunt sigura ca nu se va rezolva cu ce mi-a dat si nu scap de operatie.chistul meu e DUR, dar habar nu am ce inseamna asta!probabil il am de mult timp, nu se va resorbi cu niste banale de antiinflamatoare....
de facut copil in situatia asta NU FAC, pt ca mai am unul acasa cu ceva probleme medicale, si NU MAI VREAU SA RISC!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#7 2007-06-18 11:31:06

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chist ovarian

lili pala, nu stiu ce probleme medicale are copilul tau, insa chistul ala ovarian nu determina probleme medicale la copil ca nu are cum....chistul tau e foarte probabil un chist adevarat si solutia ar putea fi operatia(vreau sa spun ca nu e un chist functional...deci nu poate fi rezolvat cu anticonceptionale)....
pisica...daca medicul a prescris contraceptivele alea eu cred ca ar fi intelept sa le iei macar alea 3 luni si sa repeti echografia....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2007-06-18 11:34:44

carinutza
New member
Inregistrat: 2007-03-12
Mesaje: 39

Re: chist ovarian

eu am avut un chist la ovarul drept de 10 cm.aveam niste dureri in primele zile de ciclu dar am crezut k sunt dureri premenstruale,am fost la un control si asa am descoperit chistul acela imens.mi s-a spus k la dimensiuni asa mari s-ar putea sa nu se micsoreze cu antic dar am incercat 2 luni cu microgynon si antiinflamator piroxicam.la mine n-a fost nici o schimbare.chiar s-a marit un pic la 11 cm.am facut operatie laparoscopica ca sa-mi scoata chistul.mi-a fost frica dar a fost bine.am stat putin in spital,am avut dureri dupa operatie doar in prima zi.acum,la 3 saptamani am doar 3 cicatrici foarte mici.

Offline

 

#9 2007-06-18 12:07:01

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: chist ovarian

am si eu o intrebare: daca raman insarcinata, ar fi o problema daca as lasa chistul in pace pana la cezariana?(primul copil a fost nascut cu cezariana)
adica rezolv doua probleme printr-o singura operatie?...


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#10 2007-06-18 12:58:33

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chist ovarian

nu e nici o problema


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2007-06-18 15:55:38

pisica
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 113

Re: chist ovarian

pei da doctoressa asa mi-a zis si mie doctorul 3 luni de antinceptionale si apoi repet echocrafia.. dar mi-au zis 2 medici ca dupa ce termin cu chistul asta tratamentul il voi continua ptr ka sunt dispusa la asa ceva.. si mi s-a dat explicatia de catre un medic chirurg ca" nu mai suntem acum 10 ani cand operam aceeasi persoana de cate 3-4 ori pe an". dar eu tot nu-s lamurita cu tratamentul fetei.. parerea mea e ca ar trebui sa consulte si alt medic... plus ca, comunicarea este foarte importanta intre medic si pacient... cred ca fata nu a gasit medicul potrivit.. in fine..!

Offline

 

#12 2007-06-19 11:12:34

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: chist ovarian

intrebare: daca ma duc la un echografist cu experienta, acesta imi poate spune de ce natura este chistul? functional sau nu, benign sau malign...?


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#13 2007-06-19 11:17:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chist ovarian

da, cu certitudine.....mai putin treaba cu benign sau malign...aici diagnosticul il poate pune doar punctia biopsie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2007-06-19 11:18:07

dianaana
Full member
Inregistrat: 2006-07-23
Mesaje: 144

Re: chist ovarian

Pt doctoresa;
Ce parere aveti despre un chist ovarian drept cu aspect folicular cu diametru 28/34 mm. formatiunea chistica are perete suplu, regulat, fara septuri in interior si aspect functional. Asa mi s-a spus pe buletinul de la ecografia transvaginala. Doctorita de acolo a zis sa nu ma ingrijorez ca e un chist functional, se poate rezolva prin tratament.
La doctor ajung pe 28 iunie si vroiam si parerea dumneavoastra.
Multumesc

Offline

 

#15 2007-06-19 11:41:23

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chist ovarian

e un chist functional, se rezolva prin tratament...fie contraceptive orale, fie alt tratament hormonal de punere in repaus a ovarului


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2007-06-19 11:50:19

pisica
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 113

Re: chist ovarian

lili pala chestia cu benign sau malign pei........... eu am facut analiza se numeste Markeri tumorali si acolo aflii ce si cum analiza iese cam in 3-4 zile si costa in jur de 400.000lei se recolteaza sange si ata ete. eu pina am aflat rezultatul am fost in niste emotii cumplite dar.. a fost bine....multa sanatate!

Offline

 

#17 2007-06-19 12:03:42

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: chist ovarian

draga mea, merci fain de raspuns, dar inca ceva: markerii astia tumorali oare se pot face in oraselul meu... Suceava?


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#18 2007-06-19 12:04:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chist ovarian

poate canu, insa la Iasi sunt aproape convinsa ca se pot face


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#19 2007-06-28 21:08:57

Adela1982
New member
Inregistrat: 2006-09-28
Mesaje: 55

Re: chist ovarian

Pt Doctoressa: daca chistul este hemoragic nu se micsoreaza prin anticonceptionale? Trebuie operatie?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.