homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale - nelamurire venire ciclu


#1 2007-06-18 15:28:01

jeanne
New member
Inregistrat: 2006-11-05
Mesaje: 13

Anticonceptionale - nelamurire venire ciclu

Acum o luna vroiam sa imi fac analizele pt a lua anticonceptionale, ca sa imi reglez hormonii... Daca dupa controlul fizic mi s-au dat putine sanse de a mai lua pilule... pentru ca am circulatia venoasa foarte proastra.. am avut parte de ceva surprize. In timpul tratamentului cu clotrimazol si metronidazol.. pt o infectie ce imi aparause la analiza secretiei, trebuia sa imi vina ciclul. Ciclul mi-a venit atunci dar in cantitati foarte reduse... Asa ca m-am dus la doctor mai repede decat ma programasem... si mi-a facut acolo un test de sarcina..care a iesit negativ... apoi pt a eliminia orice dubiu mi-a facut si ecografie vaginala (asta era una din analize care mai trebuiau facute ca sa vada daca iese ceva bine pt a lua anticonceptionale)... Surpriza a fost ca la ecografie mi-a aparut ovarul drept mult prea mare, si plin de chisturi...si cel stang, cu cateva chisturi pe el... Asa ca doctoru m-a pus imediat pe Diane 35... Timp de 21 de zile am luat toate pilulele la 21:00-21:15.
Daca ieri seara am luat ultima pilula... asta inseamna ca azi ar trebui sa imi vina ciclul? Cand ar trebui sa ma alarmez... Intreb asta pentru ca inca nu mi-a venit... in schimb am niste dureri ingrozitoare de gamba piciorului stang de vreo 4 zile... daca tin piciorul drept ma trec niste junghiuri mai dureroase decat un carcel (si daca nu mi-a facut prietenu la masaje...si frectii cu otet...). Ma rog, nu prea conteaza asta..insa eu nu am mai luat anticonceptionale.. si sunt curioasa cand ar trebui sa imi vina ciclul.. Doctoru mi-a zis atunci ca nu se pune problema cu urmatorul ciclul, ca dupa a 21-a zi ar trebui sa imi vina.. si sa fie normal... Am citit ca pe parcurs ar trebui sa am mici sangerari..acestea reprezentand chisturile...asa este mereu sau doar in unele cazuri. Eu nu am avut nimik, deloc.

Offline

 



#2 2007-06-18 23:43:27

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Anticonceptionale - nelamurire venire ciclu

daca ai uitat o pastila dar le ai luat in continuare nu ti va veni menstra...pot aparea doar sangerari cauzate de diminuarea protectiei...dar nu sunt obligatorii...la fel cum nu e obligatoriu nici spotiingul...sincer n am auzit de sangerari care sa reprezinte chisturile si nici nu cred ca e posibil asa ceva...dar in fine...oricum protectie suplimentara 7 zile de la uitarea pastilei (si mentra vine in pauza de 7 zile dintre folii)

Ultima oara a fost editat de crys_ty_na (2007-06-18 23:44:13)


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3 2007-06-19 11:49:32

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Anticonceptionale - nelamurire venire ciclu

menstra nu apare in prima zi dupa oprirea pilulelor ci in una din cele 7 zile de pauza....bine ca ai circulatia venoasa deficitara si nu poti lua contraceptive insa e musai sa iei Diane-35 pentru niste amarite de chisturi....ma rog...pina vom mai merge la ginecolog pentru anticonceptionale ma tem ca voi tot auzi tot felul de minuni din astea.....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.