homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru Doamna Doctor-10


#172 2009-03-27 14:20:28

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

am 16....da, ar fi o tragedie, crede-ma


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 



#173 2009-03-27 14:22:18

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Pentru Doamna Doctor

dragoste poti sa iti faci ceaiul  si daca te intreaba zici ca te speli in exterior ca te`ai iritat de la chiloti, absorbant... nu trebuie sa le spui.
ai mei mereu imi zicea sa ma spal cu ceai de musetel exteror din cand in cand ca e f bun si dezinfectant, deci nu vad de ce ar banui ceva.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#174 2009-03-27 15:40:09

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Pentru Doamna Doctor

depinde de parinti. ai mei ma luau la intrebari pt orice.
si daca o vad in fiecare seara ca isi tot face ceai... nu prea merge.

nu stiu nici cat ajuta spalaturile alea, dar daca sunt intr-adevar necesare, ar fi pacat sa nu le poti face. tu stii cel mai bine situatia din casa, dar eu ma gandesc ca o mama e tot mama si orice ar face puiul ei, dupa un timp il iarta. o sa fie o cearta, probabil o sa-ti dea si peste nas ca uite ce ai patit daca nu ai vb cu ei, dar pana la urma poate te ajuta si va fi inspre binele tau.

stiu ca nu-i usor. tu cu mama ta nu sunteti deloc apropiate? nu ati discutat despre baieti, sex?

Offline

 

#175 2009-03-27 21:39:25

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

anca, nu sunt apropiata de mama, nu m-ar intelege...stiu eu mai bine ce zic.ar iesi un scandal monstru si daca i-as zice ei ea oricum i-ar zice tate si s-ar finaliza probabil cu fundul meu vanat si eu tinuta in casa big_smile

e o idee buna sa zic ca ma spal la exterior, mai ales ca nu o sa fie dese spalaturile...adica de 2 ori pe saptamana.


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#176 2009-03-30 11:12:49

alyssa
Full member
De la: puiu acasa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 550

Re: Pentru Doamna Doctor

de curand am fost la ginecolog la un control si pt un papanicolau,am primit rezultatul dar nu am prea inteles unele cuvinte.ma puteti ajuta sa-mi spuneti ce inseamna metaplazie pavimentoasa matura si imatura? este ceva grav? va rog mult sa-mi dati un raspuns cat mai repde,sunt foarte disperata.va multumesc.


"Dragostea este spatiul si timpul masurate cu inima"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2009-03-30 11:32:30

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Pentru Doamna Doctor

alyssa, scrie aici buletinul de analize

Offline

 

#178 2009-03-30 11:58:51

alyssa
Full member
De la: puiu acasa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 550

Re: Pentru Doamna Doctor

pai nu scrie mare lucru,nu prea se intelege: celule endocervicale,gardnerella,frotiu inflamator,metaplazie pavimentoasa matura si imatura.Diagndostic: eroziune de col uterin. ceea ce ma dispera la culme este ca in locul unde e scris PAP nu se vede numarul,este o pata mica chiar acolo unde ar trebui sa fie scris numarul.  Rezultatul e primit prin fax de la un laborator din cluj,de aceea sa vede foarte prost,calitatea hartiei nu e buna. :f?rbryllad:


"Dragostea este spatiul si timpul masurate cu inima"

Offline

 

#179 2009-03-30 15:35:31

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Pentru Doamna Doctor

"Metaplazia: termen prin care se ?ntelege schimbarea de forma.
Metaplazia se ?nt?lneste ca transformare a unui tesut bine diferentiat, adult, de un anumit tip, ?ntr-un alt tip de tesut bine diferentiat, ca raspuns al unor situatii normale. Fenomenul trebuie diferentiat de heterotropia de dezvoltare sau heteroplazia, ?n care tesutul normal este generat ?n urma unei erori de diferentiere. Metaplazia pavimentoasa este frecventa la nivelul colului uterin; ?n aceasta forma, epiteliul cilindric este ?nlocuit cu epiteliu pavimentos. Metaplazia pavimentoasa este o continuare a hiperplaziei celulelor de rezerva, cu maturatia nucleilor si diferentierea citoplasmei; se pot forma punti intercelulare si ?n timp ce elementele celulare profunde se orienteaza ?n unghi drept fata de membrana bazala, cele superioare se orienteaza ?n paralel cu suprafata.
Metaplazia pavimentoasa se poate prezenta sub doua forme:
? incompleta - peste celulele de rezerva hiperplaziate, dispuse pe mai multe straturi, se gasesc celule cilindrice dispuse ?n strat continuu sau discontinuu;
? completa - epiteliul cilindric este ?nlocuit printr-un epiteliu pavimentos. Noul epiteliu formeaza placi neregulate de celule scuamoase, cu stratificare incompleta.
Formarea epiteliului metaplazic ?ncepe initial sub un strat celular columnar. Exista opinii cu privire la originea celulelor predecesoare. Una din teorii are ?n vedere o celula de rezerva subcilindrica, bipotentiala, care completeaza stratul celular columnar (cilindric), dar este si capabila de o diferentiere scuamoasa ?n conditiile stimularii ei. O teorie mai noua se refera la o celula stromala migratoare, care traverseaza membrana bazala si care va fi considerata ca un raspuns fiziologic normal la schimbarile ?nconjuratoare. Este totusi mai putin stabila dec?t epiteliul scuamos si poate deveni locul neoplaziei.
Ectropionul cervical acoperit cu epiteliu scuamos columnar si metaplazic poate fi considerat zona de transformare. Asa cum s-a aratat anterior, rezultatul frotiului cito-diadnostic anticipeaza diagnosticul anatomopatologic. " (mai multe info aici http://forum.anticonceptionale.ro/t1483 … colau.html )

acum...se pare ca ai o rana (ar trebui facuta si o colposcopie sase vada exact cum stai)...intretinuta de gardnerella...si o inflamatie asociata cel mai probabil cu infectia...grav nu e...dar trebuie rezolvate problemele...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#180 2009-06-15 12:37:52

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

revin.deci am terminat tratamentul cu cervugid de o saptamana (am fost diagnosticata cu exocervicita), insa problema mea cu secretia nu s-a ameliorat.
e posibil sa nu isi fi facut efectul tratamentul sau secretia sa fie de la altceva?nu am nici un alt simptom.

danae, tu ai mai fost la doamna coca? a mers tratamentul?
mie atunci nici nu mi-a explicat ce inseamna exocervicita de la ce s-a facut..atat mi-a zis ca e probabil din cauza debutului vietii sexuale, desi indata sunt 3 ani de cand nu mai sunt virgina.


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#181 2009-06-15 12:43:25

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Pentru Doamna Doctor

dragoste_cu_nabadai a scris:

sau secretia sa fie de la altceva?

mai degraba asta.

tu ai facut analize de secretie inainte de tratament? sau doar ti-a zis ca ai exocervicita si ti-a dat cervugid? cat timp ai facut tratamentul? ai facut si spalaturile?

Offline

 

#182 2009-06-15 16:50:21

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

mi-am facut si analiza de secretie si papanicolau inainte de tratament.
tratamentul l-am facut timp de 3 luni.
nu am facut decat o singura data spalaturi, m-am temut sa nu imi faca mai rau daca eu nu am probleme cu flora.oricum o sa mai dureze pana sa ajung iar la doctorita si am sa mai fac in timpul asta spalaturi


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#183 2009-06-18 21:34:38

bubulina2333
Membru
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 2

Re: Pentru Doamna Doctor

buna...imi cer scuze daca imi spun si eu of`ul pe topicul tau dar nu am stiut daca sa fac altul sau nu....am aproape 19 ani..viata sexuala mi`am inceput de un an...problema mea care este...am o secretie nu mirositoare dar este foarte abundenta....m`am dus si eu acum 3 zile la ginecolog ...mi`a luat lama si mi`a zis ca am o anexita cronica...azi m`am dus dupa rezultatele analizelor...scrie asa: numeroase epitelii, rare leucocite si flora bacilara sa uitat pe ele...a spus ca nu am nimic nu mi`a dat tratament ma trimis acasa...acum eu tot ma gandesc spune ca nu e nimic in neregula si ca e normal chiar daca imi curge abundent nu mi se pare in regula pentru ca este f abundenta chiar..si cu anexita nu trebuia sa imi dea ceva????si am o nelamurire m`am uitat pe internet zice  ca anexita apare in urma unor bacterii si daca urmez un tratament in functie de tratament ar trebui sa il urmeze si prietenul meu...acum toata lumea imi spune ca anexita am pentru ca am umblat desculta pe gresie..am stat pe rece...am mai postat mesajul meu pe un topic dar abia apoi am vazut ca e din luna a 4 2008...greseala mea

Offline

 

#184 2009-06-18 21:45:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Pentru Doamna Doctor

bubulina2333 a scris:

buna...imi cer scuze daca imi spun si eu of`ul pe topicul tau dar nu am stiut daca sa fac altul sau nu....am aproape 19 ani..viata sexuala mi`am inceput de un an...problema mea care este...am o secretie nu mirositoare dar este foarte abundenta....m`am dus si eu acum 3 zile la ginecolog ...mi`a luat lama si mi`a zis ca am o anexita cronica...azi m`am dus dupa rezultatele analizelor...scrie asa: numeroase epitelii, rare leucocite si flora bacilara sa uitat pe ele...a spus ca nu am nimic nu mi`a dat tratament ma trimis acasa...acum eu tot ma gandesc spune ca nu e nimic in neregula si ca e normal chiar daca imi curge abundent nu mi se pare in regula pentru ca este f abundenta chiar..si cu anexita nu trebuia sa imi dea ceva????si am o nelamurire m`am uitat pe internet zice  ca anexita apare in urma unor bacterii si daca urmez un tratament in functie de tratament ar trebui sa il urmeze si prietenul meu...acum toata lumea imi spune ca anexita am pentru ca am umblat desculta pe gresie..am stat pe rece...am mai postat mesajul meu pe un topic dar abia apoi am vazut ca e din luna a 4 2008...greseala mea

intr-adevar, daca ai anexita trebuie sa faci tratament...insa doar tu, nu si partenerul sexual
examenul de secretie pe de alta parte e ok...in secretie deci nu ai nimic
daca nu esti multumita, mergi si mai cere si o a doua parere


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#185 2009-06-24 11:14:39

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

revin cu o intrebare....daca am terminat tratamentul cand ma pot duce la control?adica are ceva daca ma duc dupa mai mult de o luna de la terminarea lui?

si as vrea sa fac si o ecografie...de care e recomandat sa fac?doctorita mi-a recomandat una pelvina.asta ce inseamna?abdominala sau vaginala?

Ultima oara a fost editat de dragoste_cu_nabadai (2009-06-24 11:29:08)


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#186 2009-06-24 21:25:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Pentru Doamna Doctor

dragoste_cu_nabadai a scris:

revin cu o intrebare....daca am terminat tratamentul cand ma pot duce la control?adica are ceva daca ma duc dupa mai mult de o luna de la terminarea lui?

si as vrea sa fac si o ecografie...de care e recomandat sa fac?doctorita mi-a recomandat una pelvina.asta ce inseamna?abdominala sau vaginala?

nu are nimic daca mergi la mai mult de o luna
echografia pelvina inseamna cea din zona genitala(nu reiese daca e sau nu endovaginala)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#187 2009-06-25 16:50:51

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Pentru Doamna Doctor

dragoste, am fost, mi`a dat tratament cu canesten ovule. l`am facut, a fost ok 2 saptamani pana mi`a venit menstra dupa menstruatie, cred ca micoza mea iar a revenit, eu una m`am saturat... chiar nu mai pot. m`a marcat psihic. in fiecare zi am nervi si restul. la analize a iesit ok. acu ma duc la dumitrache dan langa carrefour la policlinica industriala sa vad ce mai zice si asta. daca nu imi da ex de secretie sa fac cu toate cele, ma jur ca ma pun in fund si asa plang pana`mi face.
ps. am fost la medicul de fam mi`a dat trimitere si am pus`o sa scrie o scrisoare medicala/biletel in care sa specifice ce analize vreau. ca m`am saturat sa merg la medici si sa nu imi fac aanalizele care le cer eu. o sa te tin la curent cum e cu medicul asta. luni merg.

Ultima oara a fost editat de Danae (2009-06-26 17:19:16)


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#188 2009-07-01 12:58:40

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

deci la doamna coca nu s-a rezolvat nimic,nu?
eu inca nu am banii necesari ca sa ma duc...mai trebuie sa strang si am sa vad apoi..am sa merg to la dumneaei pentru ca ea mi-a dat tratamentul...sper sa fie bine ca nu mai suport atatea probleme.

ai fost deja la policlinica?vorbesti de cea particulara,nu?cum a fost?

Ultima oara a fost editat de dragoste_cu_nabadai (2009-07-01 12:59:16)


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#189 2017-09-21 09:50:04

Alemaria
Membru
Inregistrat: 2017-09-21
Mesaje: 4

Re: Pentru Doamna Doctor

kittycat2 a scris:

multumesc mult doctoressa! urologul o sa mi faca cistoscopia.. pentru ca nu isi da seama altfel ce ar putea fi. mi e foarte teama de aceasta investigatie.. dar asta este.trebuie s o fac.

Te rog tare tare mult..imi poti spune care a fost rezultatul cistoscopiei in cazul tau?
Si eu ma confrunt acum cu o situatie aproape identica..

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.