homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diagnostic fals sarcina? era sa fac avort degeaba? Va rog ajutati-ma!


#1 2009-06-20 16:45:09

ralukat32
New member
Inregistrat: 2009-05-30
Mesaje: 23

diagnostic fals sarcina? era sa fac avort degeaba? Va rog ajutati-ma!



Am postat problema mea la un alt subiect deschis de mine acum cateva zile. Il gasiti la trombocitopenie, nu pot sa iau anticonceptinale. Acolo am dat detalii legate de menstruatie si data la care am avut contact. Daca trebuie mai postez si aici odata. Am nevoie de un raspuns urgent. Cine a trecut prin asa ceva?

acolo am povestit foarte detaliat ce am patit si va rog sa imi scrieti dupa ce cititi.

Pe scurt va pot spune ca mi-e teama sa nu fiu insarcinata.. testele imi ies foarte slab colorate; e aproape invizibila liniuta, dar totusi am avut o intarziere si menstruatie mi s-a parut ciudata. Eu am luat pana in mai tratament pt trombocitopenie si m-am gandit ca ar putea avea o legatura, insa mi-am zis ca la consult ma lamuresc.

Ieri am fost la o clinica privata si m-au diagnosticat ca avand 18-20 de zile de sarcina printr-un simplu ecograf abdominal si deja m-au programat pe marti la chiuretaj.. fara sa tina cont cat de riscant e in cazul meu. 

Pentru ca m-am tot gandit ca nu aveam eu cum sa ao o sarcina asa mica si lucrurile nu se potriveau..am sunat o amica.M-a sfatuit sa nu ma las pe mana lor, pt ca banuieste ca si ea a fost inselata de ei.


Azi am fost la o alta clinica privata, dar la sectia de ecografie normala, unde nu au niciun interes murdar ca doar nu fac ei chiuretaje., Mi-a explicat doamna de acolo ca nu se vede absolut nimic,dar ca nu o poate detecta daca are mai putin de o luna jumatate, asa cum am crezut eu initial. Deci nici vorba de o sarcina mai avansata.

Atunci i-am zis ce am patit si mi-a zis ca nu avea cum sa o detecteze el cu un simplu ecograf ca al lor, ca doar nu e magic. Si numai daca imi facea endovaginal adica cu sonda aceea ar fi putut sa o detecteze. Cum acolo nu au sonda mi-a zis sa ma duc totusi la un alt cabinet. M-a vazut speriata si mi-a zis sa fac un teste de sange la ei si sa nu ma grabesc cu chiretajul pt ca stia ca sunt magari.
Am facut asa.. Acum astept rezultatul pe marti-miercuri.


Insa tot nu ma linistisem si m-am dus la un alt cabinet de ginecologie.Acolo am zis ca m-am dus numa asa, la consult.

Mi-a gasit o anexsita si uterul putin inflamat si marit, Cand am auzit marit... era sa-mi explodeze inima pt ca stiu ca in caz de sarcina e marit. La clinica unde fusesem inainte nu mi-a zis ca e marit.
Mi-a facut desigur ecografie. Nici vorba de sarcina! Atunci i-am zis de ce cred si mi-a zis ca mai degraba e de la tratament. Iar daca suspectez vreuna mai mica nu are cum sa o vada pe ecograf abdominal si nici sonda nu are. Mi-a recomandat sa fac teste de urina sau mai bine de sange.


Sunt efectiv disperata. Nu vreau sa trec prin acea experienta oribila inutil sau sa ma jecmaneasca de bani si sa nu-mi faca nimic. Eu pe cine sa cred?
Sunt sau nu insarcinata? Credeti-ma ca simt ca inebunsc. O sa aman chiuretajul pe sapatamam viitoare si pana atunci poate imi spune si mie cineva clar ce-i cu mine.


N-am trecut prin experienta asta pana acum. Nu credeam ca paote fi asa ceva in tara asta. A mai trecut cineva?

Offline

 



#2 2009-06-20 16:53:02

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: diagnostic fals sarcina? era sa fac avort degeaba? Va rog ajutati-ma!

in primul subiect deschis scriai ca ai facut si un test de sange, asteapta rezultatul si dupa aceea vezi ce faci ... iar programarea de marti poti sa suni sa amani

Offline

 

#3 2009-06-20 16:57:42

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: diagnostic fals sarcina? era sa fac avort degeaba? Va rog ajutati-ma!

raluca, te rog sa ramai la topicul deschis initial, pentru a-ti putea urmari povestea http://forum.anticonceptionale.ro/t2511 … -fac-.html

topic inchis

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.