homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?-2


#20 2009-06-20 16:05:51

ralukat32
New member
Inregistrat: 2009-05-30
Mesaje: 23

Re: TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?

minatgv a scris:

Raluk, la tine problema cu calendarul care oricum nu era sigura a esuat si pt k ai luat contraceptia de urgenta asa des.NU se ia de mai mult de 2 ori pe an si la mai putin de 6 luni distanta... Consecinta administrarii contraceptiei de urgenta a fost dereglarea menstruatiei, apariria unor ovulatii multiple...si metoda calendarului nu se mai poate folosi...
Ai grija de tine!
Si mai stiu ca o metoda de contraceptie definitiva e legarea trompelor ( nu stiu cum se numeste in termeni medicali) dar numai dupa ce nasti...

Si inca ceva: stiu ca avortul nu se poate face pana la 5 saptamani de sarcina...

Asta am vazut si eu pe lista de preturi afisata de clinica la care m-am dus GINEMEDICA -BRASOV. Mi-am pus intrebarea de ce la 6-8 saptamani un pret, apoi la mai multe sapt pretul e din ce in ce mai mare. Dar daca are numai cateva zile? De ce nu au alt pret?

Acum vine BOMBA. o prietena suspecta ca nu i-au facut niciun avort ci doar au adormit-o si i-au luat banii si nici macar nu a fost insarcinata. Ei i-a zis medicul la prima consultatie ca nu se vede nimic si sa mearga mai tarziu. Teste ii ieseau ca si mie.. ceva vizibil cu lupa.. dar totutsi vizibil.Intarziere ciclu 2-3 zile si putin modificat la vedere. S-a dus dupa alte 10 zile si i-a zis ca sarcina are deja 7 saptamani. A facut "avortu" cu anestezie generala.. iar cand a plecat i-a zis ca s-au inselat si ca nu avea nici 3 saptamani.  Explicati-mi mie asta! Plus ca fizic nu a avut nici cel mai mic disconfort.. ca si cum nu i s-ar fi intamplat nimic. Ori eu din ce am auzit la femei care au trecut nu odata printr-un chiuretaj au zis ca dupa te doare si e nasol.
Ba mai mult i-a venit o sangerare dupa cateva zile exact la data la care i-ar fi venit ciclul normal in luna aceea.


Am pus eu cap la cap datele pentru ca nici la mine nu avea cum sa aiba 18 zile,..

ca sa fie mai clar:     am avut mestruatie in 29 aprilie (aspect normal, nimic suspect)

apoi contac sexula: 6 mai(protejat cu prezervativ-doar daca o fi avut vreo fisura si n-am sesizat-o noi)--- o sarcina de atunci ar avea aproximativ 46 de zile (6 saptamani) - ramasa insarcinata in a 9- zi de la menstruatie.. cate sanse sunt, daca eu am vazut ca am ovulatie abia in a 13-a zi?, Deci ar fi detectabila azi si ieri cand am fost la ecograf abdominal, de altfel si testele ar trebui sa o detecteze fara sa ma uit crucis la ele.

                             22 mai(nu tocmai protejat) --- sarcina ar avea 31 de zile (4 saptamani) -am ramas insarcinata in a 24-a zi de ciclu? Sincer nu-mi vine sa cred!  Am zis ca am luat AC de urgenta, asta era in septembrie si octombrie anul trecut. Cum de mi s-a dereglat ciclul tocmai acum. Aveam probleme imediat! Nu vedeti ca nu se leaga!
Oricum la teste ar fi trebui sa se vada bine liniuta demult si am facut ultimele doua acum 3 zile. Doar la testul Barza am vazut cat de cat o linie mai vizibila. Si tot la testul Barza dar nu si de la alta firma vazusem si acum o sapt dar aproape invizibila. Iar despre partea cu ecograful va povestesc putin mai jos ce minunatie am patit!

       menstruatie din nou pe 30 mai --- o mica intarziere de 4 zile( nu-mi intarzie niciodata,nici cand am luat AC nu s-a dereglat), dar m-a tinut o sa zicem 1 -2 zile insa era un lichid mai ingrosat si maroniu ca si cum ar fi fost altceva decat sange. Plus ca m-au durut sanii tare ceea ce nu mi s-a intamplat pana acum. Inca ma mai dor uneori. Atunci am intrat la banuieli si am inceput lungul sir de teste...

       apoi contact sexual pe 5 iunie(protejat cu spermicide foite)--- daca consideram ca mestruatia ar fi fost ok eram in a 5-a zi de ciclu. Puteam sa raman insarcinata tocmai atunci? Cate sanse era sa fiu eu in luna in care ai ovulatie dubla si pe deasupra am mai folosit si spermicide si nici n-a ejaculat in mine. Folosim metoda asta de un an, am mai folosit-o cu alti parteni inainte in primele zile de cilcu si de 3 ani nu am patit nimic.   In plus iar am observat mucul cervical luna asta in a 13-a zi ca si cum nu ar fi nimic in neregula cu organismul meu.

Numai in data asta putea sa apara o sarcina atata de mica sa n-o detecteze testul decat abia zilele trecute si foarte slab, nu? Dar atunci cum ramane cu ciclul meu anormal anteriro?

Ieri pe 19 ma prezint la control la unul din doctorii de la Ginemedica. Inca nu zic numele ca cica e cel mai bun din oras, dar daca cumva mi-am luat teapa o sa fac public si cine e. Daca nu.. sa ma ierte Dumnezeu daca eu mai inteleg ce se intampla in sistemul medical din Romania.

Deci cum ziceam. Nici nu am apucat sa  deschid bine gura sa zic de ce cred ca as fi insarcinata, nici nu i-a pasat sa auda, ca m-a si suit pe masa si mi-a facut in simplu ecograf abdominal. Nici n-a pus bine aparatu ala pe mine ca a zis "da este una mica" s-a mai uitat putin si mi-a zis ca e mica de 18-20 zile.. No acum.. e din mai???? Ca ar avea mai mult! E cea de pe 5 iunie cand m-am protejat? ar avea numai 15 zileCum sa o detecteze atat de repede daca pe prietena mea a amanat-o inca 10 zile si cica era in a 7-a sapatamana?. Inainte de a-mi spune daca sunt sau nu m-a intrebat daca am prieten si daca as vreau sa ma marit. Am zis ca nu prea as vrea si nici nu vreau o sarcina acum. Retineti.. inainte de a-mi zice dignosticul.

Cand am auzit imi venea sa ma dau cu capul de pereti. Am luat de buna sarcina. M-a intrebat daca i-a zis baiatului si daca vreau sau nu copilul. Cum nu mi-l doresc pt ca stiam eu ca n-o sa-l vrea nici "iubitu" ex-iubit incepand de azi...si mai ales NU vreau eu acum.. am zis ca nu il vreau. Atunci m-a programat la chiuretaj martea asta, la doar 20 zile sa sarcina.  Le-am povestit ca eu sunt un caz mai special, ca e riscant si n-au avut niciun stres.. de parca ar fi o nimic toata.

Nu prea mi-a placut atitudinea lor si mi-am sunat amica. Ea spera sa fiu bine. Atunci mi-a zis ce crede  ca i-au facut si sa nu ma las pe mana lor, sa ma mai duc si in alta parte.

Asa ca azi dimineata m-am dus la o clinica privata din Brasov la sectia ecografie si mi-a zis CLAR ca daca are cum zic ei 18 zile nicicum nu se vedea asa la un simplu ecograf abdominal si ca numai daca imi facea endo vaginal, adica imi baga sonda aia putea sa vada, Mi s-a spus CLAR ca nu se vede absolut nimic la ei pe ecograf, ca numai daca era cea din 6 mai ar fi putut-o detecta, nu mai devreme. Iar daca e cea din 5 iunie imposibil de vazut acum altfel decat cu sonda. M-a vazut doctorita asa stresata si speriata si mi-a zis sa fac un teste de sange la ei, pt ca nu da gresi. Nu stiam ca se face in orasu asta, ca ma duceam de la bun inceput direct acolo. Nici macar nu se mai faceau recoltari la ora aia dar au fost atat de amabili ca au facut  special pentru mine ca sa am mai intai rezultatul (abia marti dupamiaza) si sa nu ma duc sa fac avort degeaba.
Ce-i drept sunt clienta lor de ani de zile si chiar stiu sa-si trateze pacientii cu respect.

Deci nici vorba sa fi vazut vreo sarcina si acum astept testul de sange. Asta m-a bagat in ceata rau de tot. Cum lucrurile devenisera mult mai incerte si deja cheltuisem o groaza de bani am zis de ce sa nu ma duc si la o alta ginecoloaga pe care mi-a recomandat-o amica mea.

M-am dus si am luat-o pe ocolite, i-am zis ca vreau un consult doar asa, ca am o  scurgere..ceea ce chiar am.
Am discutat si problema mea medicala.
Daca citesti draga doctoressa, sa sti ca acum sunt convinsa ca doctorul Gheorghita, hematolog renumit in tara asta nu s-a aberat cand mi-a zis ca am toate sansele sa mor daca iau AC, si mi-a explicat ea cum va luati voi atestatul dupa doar 6 luni de specilizare in care nu invatati mai nimic. Nu il scuz pentru ceea ce a facut dar acum stiu ca incerca sa ma protejeze pentru ca ii pasa.

Si aceasta doamna doctor mi-a zis ca toti ginecologi stiu clar ca este absolut un pericol sa fac hemoragie interna daca iau AC si cine imi zice contrariul ori habar n-are ori vrea doar sa vanda niste medicamenta ca sa ia un comision asa cum faceti voi la cabinetele astea de plannig. Recent chiar a fost cazul femeilor care au murit in Anglia parca datorita unor cheguri care s-au demostrat a fi numai si numai datorita AC si sunt convinsa ca sti de scandal. Ei bine exista studii in medicina care atesta clar influenta nefasta AC si in cazul trombocitopenie. Rusine voua ca omorati femeile cu zile!

Cum ziceam mi-a facut un consult, mi-a luat si mostre pentru testul Nicolau si apoi ma pus la ecograf. Eu nu i-am zis ca suspectez vreo sarcina si am tacut sa vad ce zice, Ei bine mi-a gasit un uter inflamat si marit cu un cm parca.. nu am inteles nici eu  ca eram stresata... datorita unei anexite. Mi-a si aratat sa vad clar unde se vede inflamatia, mi-a mai explicat de ce e grav ca n-o tratez si din una in alta am intrebat-o daca se vede vreo sarcina. Pentru ca eu i-am zis ca ciclul mi se pare modificat si anormal, dar i-am zis si de tratamentul care il fac despre care am mentionat si aici pe site in primele . S-a uitat foarte atent, mi-a  zis ca nu se vede NIMIC ,ca sigur daca as fi ramas luna trecuta daca suspectez se vedea, insa numai daca era de pe la inceputul lunii.. iar daca e mica atunci numai peste vreo doua saptamani  se vede la ecograf abdominal.
Nu are sonda si nu avea cum sa imi faca , insa m-a asigurat ca nici vorba de ceva mai avansat, iar daca e recent si totusi pe teste nu se vede sa imi fac unul de sange, iar daca e pozitiv sa revin mai tarziu la ea.... Si sa dea Domnul sa nu fie daca nu vreau sa pastrez sarcina ca e grav in cazul meu sa fac avort. Trebuie sa mi se faca o transfuzie cu sange, cu masa trombocitara.

Va intreb eu acum... in locul meu voi ce ati crede, si mai ales ce a-ti face. Cine MINTE? Eu una sunt cu nervi atat de intinsi ca efectiv nu mai inteleg nimic, nu mai am niciun chef de viata... nu mai stiu pe cine sa cred.. nu mai cred nimic. Stiu ca as vrea sa dispar pur si simplu!

In doua locuri imi spune ca nici vorba sa detecteze sarcina asa mica sau vreuna mai avansata.. iar dincolo sigur e... si gata la chiuretaj mai ales in cazul meu, fara niciun fel de precautie.. Cred ca ma duc la nebuni!!! Pe cine sa mai cred eu in tara asta? Cati bani sa mai cheltui? si in ce loc sa ma mai duc sa imi  zica macar daca sigur sunt sau nu insarcinata? Deja mi-am dat juma de salariu ... Ar trebui sa multumesc tuturor medicilor pentru amabilitatea de a ma fi jecmanit.. si anticipat in cazul in care urma( sau urmeaza) sa ma nenoroceasca. Foarte frumos asa! MINUNAT
MULTUMESC din suflet!






Poftim Doctoressa cum se repeta faza cu medicii!!! Acu ce mai ai de zis.. ca doar ai facut site-u sa-ti promovezi rahaturile de pastile! Dar la sanatatea celor care le iau te gandesti putin??

Offline

 



#21 2009-06-20 23:24:29

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?

ralukat32 a scris:

Poftim Doctoressa cum se repeta faza cu medicii!!! Acu ce mai ai de zis.. ca doar ai facut site-u sa-ti promovezi rahaturile de pastile! Dar la sanatatea celor care le iau te gandesti putin??

Aici pe site, pe forum, nimeni nu-ti recomanda anticonceptionale si nici nu te obliga sa iei. Forumul e strict informativ, nu se promoveaza pastile! Nu ar trebui sa arunci vorbe rautacioase catre cei care-ti citesc probleme si te sfatuiesc...
Doamna doctor nu are nicio vina pentru problemele noatre de sanatate, deci nu cu dansa trebuie sa ne certam. Deci daca nu-ti place cum ti se raspunde nu mai posta mesaje...
Multa sanatate!


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#22 2009-06-21 00:01:15

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?

...sincer raluk...eu chiar nu inteleg  de ce anume critici tu atat de mult lumea?...daca iti spune cineva sa o faci cu prezervativ sari in sus...daca iti spune ca e posibil si cu AC zici ca is rahaturi...hey...wake up...nu toata lumea e impotriva ta...si cine a scris aici a facut-o ca sa te ajute...daca nu iti convine nu mai intra pe forum si gata...te obliga cineva?...acel medic hematolog...daca e asa de bun...trebuia sa cunoasca macar ceva etica medicala si sa stie ca niciodata nu se vorbeste de rau un coleg...sa iti spuna ce crede dar NU sa judece pe careva...nu cred ca Doctoressa s-a gandit vreun moment sa minta si sa te bage pe tine in mormant ca sa doarma ea bine la noapte...din moment ce a zis ca are paciente care se descurca cu asta...probabil ca asa e...de fapt sigur asa e...esti bolnava...asa este imi pare rau...dar nu suntem noi vinovati pentru asta...in loc sa cauti vinovati mai bine ai incerca sa gasesti o solutie...sunt oameni care au cancer si nu se mai plang atat...u te plangi ca nu poti sa simti placere maxima si nu ti-o tragi linistita?...esti o femeie puternica sau ce naiba?...decat sa stai sa iti plangi de mila si sa astepti sa facem si noi la fel mai bine ai lupta sa gasesti un medic bun si o solutie pentru problema ta...ca sa traiesti in liniste cu iubitul pe care atata il iubesti...medici rai gasesti peste tot...tocmai de aia is mai multi si ii poti schimba...pe forum poti doar sa ceri o parere...nu iti convine o lasi balta...dar nu incepi cu reprosuri asa de dure pentru ca tie nu iti ies treburile asa cum ai vrea...daca as fi in locul tau i-as cere scuze doctoressei...

Ultima oara a fost editat de x_ynna (2009-06-21 00:03:09)


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#23 2009-06-21 10:12:16

ralukat32
New member
Inregistrat: 2009-05-30
Mesaje: 23

Re: TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?

minatgv a scris:

ralukat32 a scris:

Poftim Doctoressa cum se repeta faza cu medicii!!! Acu ce mai ai de zis.. ca doar ai facut site-u sa-ti promovezi rahaturile de pastile! Dar la sanatatea celor care le iau te gandesti putin??

Aici pe site, pe forum, nimeni nu-ti recomanda anticonceptionale si nici nu te obliga sa iei. Forumul e strict informativ, nu se promoveaza pastile! Nu ar trebui sa arunci vorbe rautacioase catre cei care-ti citesc probleme si te sfatuiesc...
Doamna doctor nu are nicio vina pentru problemele noatre de sanatate, deci nu cu dansa trebuie sa ne certam. Deci daca nu-ti place cum ti se raspunde nu mai posta mesaje...
Multa sanatate!

Doamna doctor mi-a scris ca nu e nicio problema daca as lua AC, sa ma duc la cabinet la dansa... ca sigur imi gaseste si de la ce firma sa iau. Tu nu vezi draga ce scrie mai sus in mesajle de la ea? Nu sunt vorbe rautacioase nefondate. Draga mea.. esti libera sa iei, insa e inadmisibil sa nu ti se prezinte riscurile REALE. Cum poate sa-mi spuna mie un medic de la plannig ca e ok cand scrie clar si in prospectele AC ca este contraindicat in caz de trombocitopenie? Daca vreti o sa postez si acele prospete.

Pai tu daca te duci hai sa zic la un alt medic, nu de plannig.. cu vreo boala si el iti da medicament gresit pt ca habar n-are ce rau iti face sau nu-l intereseaza nu-ti vine sa-l strangi de gat? Mai mult daca poti sigur sa si mori, cum e cazul meu daca iau  sa zicem un an doi AC? Nu cu doctoressa in sine am eu vreo treaba ci cu absolut toti medici astia de la plannig care nu fac altceva decat sa vanda pastilele mortii.
Poate ca nu simti tu acum nimic, dar cand o sa ajungi in spital cu cheaguri ( cum au patit 2 prietene si erau cat pe ce sa dea coltul) sau sa faci chisturi sau mai grav cancer de san la vreo 40-50 de ani.. sa vi atunci sa stam de vorba.

Si hai sa-ti mai zic eu ceva... Acum 3 ani cand deja descoperisem boala si faceam tratament se intampla sa fac sex neprotejat. Ma duc la cabientu de planning de la policlinica Astra-Brasov la doamna doctor Mateoc.( ca sa se stie clar si cine e). Intru in cabinet si ma asez pe scaun si-i zic ca am avut contact neprotejat si ca deobicei folosesc prezervativ dar se rupe. Aveam atunci un prieten care nu stiu cum naiba si-l punea ca se rupea.

Si-mi spune asa franc..
-"ar trebui sa incepi sa iei anticonceptionale si uite acum iti dau Postinor".
O intreb eu..
-dar nu credeti ca-mi pot face rau?

- " Nu vai! Ce-ai auzit tu sunt povesti"  Deci nu ma intreaba nimic de sanatatea mea. Nu tu daca ti-ai facut vreodata o analiza, daca vreun medic mi-a descoperit ceva si mi le-a contraindicat. O lasa in pace sa continue...

ma intreaba ea..
-"esti studenta? Cam cati bani ai putea sa dai pe luna pe AC?"

Is spun eu..o lasa sa-ti tina pledoaria.. si-mi prezinta vreo 2 tipuri. Si atunci vin eu cu replica:

- dar stiti.. eu am o PROBLEMA DE SANATATE.. am trombocitopenie si doctrotul Gheorghita mi-a spus ca sunt contraindicate, ca pot face hemoragie interna si mor. In clipa aia i-au stat cuvintele in gat si s-a schimbat radical.

- "Aunci intr-adevar NU ai voie sa iei AC si nu mai pot sa-ti recomnad nici macar pilula de urgenta"

si zic eu--" si ce ma fac? ce metode exista pt mine? Acum o sa iau, ca doar nu vreti sa ajung la avort care ar fi mult mai grav.

- da ai dreptate. De data asta poti sa iei dar pe viitor niciodata! sa-si puna prezervativul ca doar n-o fi sfarsitul lumii. Cum poate nenorocitu sa-si bata joc de tine si de sanatatea ta daca stie cat de grav e? Pai ar trebui sa-i intorci spatele daca nu vrea"

ACU CE MAI AVETI DE COMENTAT? uite asa e la cabinetele astea... ma primeste frumos.. imi spune sa iau pastile de parca ar fi bomboane.. si dupa incepe sa urle la mine ca sunt inconstienta si ca sexul tebui protejat, ca sunt boli, ca prietenu e un nemernic,,, Efectiv s-a schimbat cu 100 de grade si-a inceut sa ma puna la zid si sa-mi vorbeasca urat. Un medic!!! Care la alta nu-i spune niciodata lucrurile astea!!

Adica ea si-a varsat nervii pentru propria incompletena pe mine! Cum e posibil asa ceva???

Pana in vara asta n-am mai dat pe la vreun cabineet de plannig ca va dati seam ce parere mi-a facut!   Iar cand m-am dus era colegul ei care habar n-avea de treaba asta! Deci colegul ei nu stia... Fantastic! Si i-am zis ce-am patit cu doamna Mateoc acum 3 ani cand am fost . Mi-a zis ca ea vede probabil lucrurile altfel..c-o fi stiind altceva.


Acum sa-mi spuna si mie doctoressa la care cabinet de plannig din orasul Brasov sa ma duc? Ca ma trimitrea acolo!

Offline

 

#24 2009-06-21 10:30:27

ralukat32
New member
Inregistrat: 2009-05-30
Mesaje: 23

Re: TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?

x_ynna a scris:

...sincer raluk...eu chiar nu inteleg  de ce anume critici tu atat de mult lumea?...daca iti spune cineva sa o faci cu prezervativ sari in sus...daca iti spune ca e posibil si cu AC zici ca is rahaturi...hey...wake up...nu toata lumea e impotriva ta...si cine a scris aici a facut-o ca sa te ajute...daca nu iti convine nu mai intra pe forum si gata...te obliga cineva?...acel medic hematolog...daca e asa de bun...trebuia sa cunoasca macar ceva etica medicala si sa stie ca niciodata nu se vorbeste de rau un coleg...sa iti spuna ce crede dar NU sa judece pe careva...nu cred ca Doctoressa s-a gandit vreun moment sa minta si sa te bage pe tine in mormant ca sa doarma ea bine la noapte...din moment ce a zis ca are paciente care se descurca cu asta...probabil ca asa e...de fapt sigur asa e...esti bolnava...asa este imi pare rau...dar nu suntem noi vinovati pentru asta...in loc sa cauti vinovati mai bine ai incerca sa gasesti o solutie...sunt oameni care au cancer si nu se mai plang atat...u te plangi ca nu poti sa simti placere maxima si nu ti-o tragi linistita?...esti o femeie puternica sau ce naiba?...decat sa stai sa iti plangi de mila si sa astepti sa facem si noi la fel mai bine ai lupta sa gasesti un medic bun si o solutie pentru problema ta...ca sa traiesti in liniste cu iubitul pe care atata il iubesti...medici rai gasesti peste tot...tocmai de aia is mai multi si ii poti schimba...pe forum poti doar sa ceri o parere...nu iti convine o lasi balta...dar nu incepi cu reprosuri asa de dure pentru ca tie nu iti ies treburile asa cum ai vrea...daca as fi in locul tau i-as cere scuze doctoressei...

Nu astept sa-mi planga nimeni de mila! Si nu-mi plang de mila! Am cautat solutii si m-am izbit de ce???? De neprofesionalism!
Ma enerveaza ce-i in sistemul medical din Romaina . Si cel mai socant e ca exista persoane asa ca tine care sustin incompetenta medicilor. Atunci ne meritam soarta.. Dar nu si eu!


Care ar fi problema ca m-am dus si mi s-a zis ca pot sa le iau linistita?.. nu moare medicu de la plannig... mor eu! Am cautat o rezolvare si ce-am gasit? Incompetenta!


Care e problema daca un nenorocit de ginecolog mi-a zis ca sunt gravida si ca-mi face chiuretaj, iar eu n-am nici pe naiba?! M-am dus la alte doua cabinete sa fiu sigura si m-au asigurat ca n-am nimic. Azi dimineata am refacut un alt test de sarcina. Pe asta nu se vede NIMIC!!! cele pe care se vedea slab amandoua au fost teste Barza, iar acum mi-a dat farmacista unul Sure check.

Deci nu e nicio problema daca eu eram proasta si ma duceam sa fac avort sa trec prin trauma aia , sa raman cu sechele psihice asa cum patesc multe fete... !!! e chiar normal asa, nu?



Bai oamenilor? Voi sunteti sanatosi?? Adica eu ar trebui sa ma las nenorocita de medici si sa mi se poara normal asa!! Cred ca sunteti dusi!!!


Pai daca si tesut de sarcina de sange imi iese negativ eu il dau in judecata pe medicu asta!!! O sa auda o tara intreaga ce se intampla in clinicile astea din Romania. Ti chiar ti se pare normal sa-si bata joc de femei? Cate n-or fi trecut prin trauma asta DEGEABA!! doar ca sa le ia niste bani.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-06-21 11:26:06

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?

raluca, te rog sa te calmezi... ai inceput sa ne etichetezi pe toti.
inteleg ca esti suparata, dar noi nu avem nici o vina. am incercat doar sa te ajutam.

Offline

 

#26 2009-06-21 11:55:09

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?

sa stii ca toata lumea s-a confruntat cel putin o data cu sistemul medical din Romania, nu esti singura!!! totusi daca esti atat de inversunata impotriva ac si convinsa ca iti fac rau, de ce doamne iarta-ma in loc sa te consumi psihic nu folosesti prezervativul????? preferi sa te dai de ceasul mortii in fiecare luna pt ca vezi doamne scade placerea sau nu-i convine masculului dominant??? pai ac nu poti, sterilet nu poti, prezervativul e singura solutie eficienta in conditiile astea!!! dar daca nu vrei, atunci nu-ti ramane decat sa-ti asumi consecintele!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#27 2009-06-21 13:08:31

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?

...poi da...adevarat!...sunt si medici incompetenti...tocmai de aia ai fost fata desteapta si ai cerut mai multe pareri...si te-ai scutit de o trauma...iti convine sau nu e lumea in care traiesti si in care trebuie sa te lupti ca sa supravietuiesti...dar cu noi de ce vorbesti atat de urat?...nu suntem vinovate ca ai dat peste un medic tampit...nici doctoressa nu e vinovata ca are paciente cu trombocitopenie care s-au operat si suporta f bn AC...mai bine ai incerca sa gasesti medicii aia putini dar buni care sa te ajute in loc sa ii desconsideri pe toti...ce crezi ca noi nu am patit asa ceva?...aveam trichomonas si mi-a dat tratament pentru candida...dupa tratament am facut o rana pe col...am sarit in capul iubitului ca am hpv si de asta am facut rana...ne-am dat in cap pana m-am prins cat de idioata era doctorita aia...si am schimbat-o...si e f bine...nici hpv nici nimic...m-a ajutat sa tratez trichomonasul si acum rana...la planning de fiecare data cand merg imi iau tensiunea...discutam despre ce pb mai apar...de ce as fi nemultumita? de ce sa ii punem pe toti la zid?...crezi ca esti perfecta sau ff buna in ceea ce faci?...si daca esti f bn...dar nu toti din domeniul tau sunt...si atunci tu intri intr-o oala cu ei?...
dea_di...nu are rost sa ii mai spui si tu de prezervativ ca oricum nu e nimic bun si n u exista nicio solutie... wink


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#28 2009-06-21 15:37:37

ralukat32
New member
Inregistrat: 2009-05-30
Mesaje: 23

Re: TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?

dragele mele prietene. Va multumesc de ajutor. Eu am scris ce mi se intampla ca sa ajut la randul meu specia feminina sa nu treaca prin ce-am trecut eu. Da sti ceva... fiecare isi merita soarta. Presupun ca sunt multe cele care iau AC si nu ar accepta in ruptul capului ca nu sunt bune, asa cum am prietene care pana n-au ajuns in spital la un pas de a da coltul sau pana nu s-a trezit una cu 2 chisturi si un fibrom.. nu m-au crezut.

Personal si eu aveam tendinta sa cred ca poate totusi nu ar fi chiar asa grav, insa m-am tot documentat si am ajuns la conculiza ca medicii de la plannig in orice oras te-ai duce itit spun ca sunt excelente desi nu e asa. Nu stiu cum s-or fi simtind pacientele doctoressei care iau ac desi au boala mea.. dar sincer nici nu cred ca au incercat vreodata sa se interesez daca e sau nu bine. Sau sa faca o pauza sa vada diferenta.

Iar despre nenorocitul asta care cica e cel mai bun ginecolog din Brasov, si cred nu e singurul de la clinica aia care face magarii, n-am cuvinte. Dar ce sa-l dau in judecata? Vad ca voi femeile sunteti alea care vreti sa suferiti si ei daca ar citi acum ce scrieti ar spune ca bine le facem..  Asa ca fiecare pentru el... Eu am avut grija sa nu pic in capcana. Totusi eram la un pas.
Nu stiu daca vreuna din voi a trecut prin avort, ca sa stiti cum e.  Cred ca cu totii am vazut femei carora nu le pasa de loc.. s-ar mai duce de zeci de ori, insa sunt foarte multe care inca mai sufera si nu pot depasi momentul nici dupa ani si nu cred ca ati vrea sa vedeti cum e cand descopera ca au fost inselate.

Oare chiar asa inumane sa fim si noi cele care descoperim si sa nu informam macar ce se intampla? Eu nu pot sa fiu indiferenta fata de aproapele meu, chiar daca nu e reciproc. Asta e! M-a facut mama mai poasta sau prea buna pt lumea in care traim... da pot sa devin si o fiara daca ma ataca cineva.

Offline

 

#29 2009-06-21 17:15:13

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?

aici nu e locul potrivit sa te revolti impotriva sistemului medical si a personalului medical, sunt alte institutii care se ocupa de problemele astea... nu poti sa schimbi nimic din sistem doar plangandu-te pe forum, trebuie actionat la un  nivel mai inalt decat cel al unui site, iar daca ai fi citit bine ai fi observat ca doctoressa a scris :trombocitopenia beneficiaza de interventie chirurgicala(se scoate splina) cu rezultate foarte bune....deci exista rezolvare
eu am paciente cu trombocitopenie, operate ce e drept, care iau contraceptive

Offline

 

#30 2009-06-23 13:03:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?

Descriere termen medical:
Trombocitopenia reprezinta o scaderea a numarului de plachete, in general sub 150.000/mm3 (milimetru cub).
Cauze - pot fi:
- insuficiente cantitative de sinteza trombocitara
- insuficiente calitative a producerii trombocitelor
- distructia crescuta
- repartitie anormala.

Se disting:
- trombocitopenia esentiala sau purpura trombocitopenica (boala Werlhof)
- trombocitopenia inuma, asociata cu prezenta de anticorpi antiplachetari (IgG).
trombocit: celula sangvina cu rol important in coagularea sangelui
Deci: trombocitopenia e o boala caracterizata printr-un numar foarte mic de trombocite deci prin hipocoagulabilitate, deci prin singerare excesiva. Nici vorba de posibilitatea de a face chiaguri daca iei contraceptive, asadar(posibilitate care exista insa daca ai o boala ce determina hipercoagulabilitate
Reaua-vointa insa e evidenta in toate posturile tale raluca draga.
eu iti doresc sanatate...si mai putina rautate agresiva...personal cred ca de asta suferi mai degraba decit de trombocitopenie(pe care nici macar nu stii cu ce o tratezi, in mod ciudat)....
daca tu oferta de ajutor si mina intinsa o tratezi asa, e ceva in neregula, crede-ma
ah, si da, vreau si eu sa vad prospectul ala de contraceptive pe care scrie ca nu ai voie sa iei daca ai trombocitopenie
intre timp iti arat eu cite ceva:
THE CONTRACEPTION REPORT
  Patient Update
Volume 10, Number 5
November 1999

Common Questions and Answers
About Oral Contraceptives
Many women have heard rumors about oral contraceptives (?the pill?). They may be afraid
to take the pill because they?re not sure if it?s safe or if it will cause unpleasant side effects.
Here are the facts?
Is the pill dangerous?
No. Oral contraceptives have been available for 40 years. During that time, they have been
studied extensively and improved many times. Today?s pills are very safe and have few minor
side effects. In fact, for most women, taking the pill is much safer than having a baby.
What are the side effects?
Taking the pill may cause nuisance side effects that vary from woman to woman. For some
women, small amounts of bleeding may occur between periods (breakthrough bleeding),
especially during the first 3 months. This effect is not harmful and usually disappears after a
few months. Missing pills can also be followed by breakthrough bleeding. During the first
month or so, some women may have nausea (upset stomach) after taking the pill, although
this occurs infrequently. Taking the pill just before going to bed can help control this problem.
Does the pill cause breast cancer?
A group of experts recently examined data from all over the world regarding breast cancer
and oral contraceptives. They found that use of the pill does not increase the long-term risk
of breast cancer. Women currently using the pill had a very slightly increased risk of breast
cancer being diagnosed, but that finding is likely due to more frequent and careful screening.
Does the pill cause other cancers?
Pill use actually decreases the risk of cancer of the lining of the uterus and cancer of the ovary.
Some studies have suggested that long-term pill use might increase the risk of cervical cancer;
however, this is not proven. All women should have regular Pap smears to look
for changes in the cervix.
Does the pill cause heart attacks or strokes?
No. There is no increase in the risk of heart attack or stroke among healthy
pill users who do not smoke cigarettes. Smoking is far more dangerous than
taking the pill.

Does the pill cause blood clots?
Pills may cause a small increase in the risk of blood clots, but the risk of clots is much less
than during pregnancy. Blood clots among healthy women are rare.
Will the pill make me gain weight?
The pill does not make you fat. Most women who take the pill do not
experience a change in weight.
Will the pill make my face break out?
Some women have worried that the pill might cause
acne (pimples). The truth is that most of today?s pills
usually help clear up existing acne for most women.
Does the pill cause birth defects?
No. The pill does not affect the health of !! children or cause birth
defects, even in the unusual event when a woman gets pregnant while
taking the pill.
Will the pill make me infertile?
No. A woman?s fertility usually returns soon after stopping the pill.
Do I need to stop taking the pill every so often to give my body a ?rest??
No. There is no medical reason for taking a ?rest? from oral contraceptive use. In fact, stopping
and restarting the pill increases the risk of unplanned pregnancy.
Does the pill work for a few months after I stop taking it?
No. A woman needs to take a pill each day because there is only enough
hormone in the pill for 1 day. As soon as you stop taking it, the birth
control effect ends and you could become pregnant. You should always
speak with your clinician before stopping the pill.
Are there benefits to taking the pill other than preventing
pregnancy?
Yes. The pill has many health-related benefits. Women who use oral
contraceptives have more regular menstrual periods, lighter bleeding, and
fewer menstrual cramps. In addition to protecting women against two
cancers, oral contraceptives reduce the risk of developing noncancerous breast cysts,
infections of the fallopian tubes requiring hospitalization, and iron deficiency anemia
(low blood count). The pill also protects against pregnancies that occur outside the uterus
(tubal or ectopic pregnancy).


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#31 2009-06-23 21:57:22

ralukat32
New member
Inregistrat: 2009-05-30
Mesaje: 23

Re: TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?

doctoressa stiu foarte bine ce boala am! N-ai fost cu mine in spitale la zeci de investigatii, ecografe, punctii medulare, analize imunologice etc. De 3 ani numai asa o tin.
Slava Domnului n-am nimic din ce putea fi mai grav, anticorpi autoimuni si nici splina nu este responsabila de distrugerea plachetelor(nu in cazul meu). In urma tuturor investigatiilor au ajuns la concluzia ca maduva este cea care nu produce suficinete plachete, plus ca sunt foarte mici. Insa cauza acestei anomalii este inca neclara pt medicina actuala.

Sincer nu mai stiu exact care era acel medicament, ori Rigevidon, ori postinor, ori ceva de genul.  Am vazut ca acum nu mai apare in prospect(sau cel putin nu pe net) insa acum 3 anisori vazusem clar. Si nu aberez! Cred ca iti dai seama cat de atenta sunt la detaliile astea. Eu nu pot lua nici macar un banal algocalmin, antinevralgic, aspirina si o gramada de antibiotice si vreti sa cred ca AC nu imi modifica cu nimic compozitia sangelui. In medicina exista studii ca da! De ce hematologii invata asta la cursurile de specializare sau rezidentiat sau cum ii zice? Chiar asa o aberatie sa fie ce invata ei?


Si poate nu m-am exprimat eu bine de s-a creat o mica confuzie. Am zis ca AC sunt cu doua taisuri functie de fiecare organism, da starea lui genetica. In cazul multor femei ele provoaca coagularea sangelui, respectiv cheaguri. Am prietene care au patit asta,acum se chinuie cu tot felul de tratamente. O contraindicatie majora e in cazul varicelor. si se cunosc multe cazuri de femei care au dezvoltat aceasta complicatie in urma administarii indelungare AC.

Ceea ce apare mult mai rar e reversul  si anume trombocitopenia. Sunt femei care au aceasta reactie, ce-i drept numarul lor este mult mai mic. Probabil ca defapt tocmai asta este cauza care a declansat boala la mine, pt ca eu nu am avut-o in copilarie( dovedit cu analize de laborator.. sunt in evidenta medicului de familie), iar in adolescenta am luat timp de 3 ani AC. Apoi am descoperit ca nu mai sunt tocmai ok... O alta posibila cauza poate fi si stresul care ar fi determinat o functionare anormala a splinei si deci disptrugerea in exces a tr, insa ulterior s-a dovedit a nu fi asta.

Este adevarat ca AC sunt total contraindicate in caz de leucemie? Da sau nu? Pai tu sti ca trombocitopenia este de multe ori asociata cu leucemia si ori apare in urma ei ori poate fi premergatoare?  Sti ca si in leucemie apare o reducere a numarului de trombocite, insa cu mult mult mai mare decat in trombocitopenia moderata?  Deci pe prospecte AC scrie ca nu e indicata.. asta inseamna ca produce modificari ale structurii sangelui(logic, nu?) , dar nu si in trombocitopenie?! Plus ca eu am fost suspectata chiar de risc leucemic, dar nu a rezultat in final.Slava Domnului!  Chiar ti se pare ca e asa o joaca?


Eu ti-am cerut niste studii serioase si actuale daca se poate. Ce mi-ai trimis tu e nimic, niste informatii vagi pe care le stie toata lumea, iar  din 99 si pana acum medicina a evoluat foarte mult. Iti promit ca am sa ma interesez eu sa vad ce anume stiu hematologii, poate vreun studiu, vreun raport de la o conferinta recenta. Fi convinsa ca se dezbate intre ei la modul serios orice cauza care poate determina boli grave ale sangelui.Iar eu n-o sa ma culc pe-o ureche pana nu aflu adevarul.

Cred ca trebuia sa ma fac medic.. poate nu e tarziu..

Offline

 

#32 2009-06-23 22:20:06

ralukat32
New member
Inregistrat: 2009-05-30
Mesaje: 23

Re: TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?

?! a scris:

aici nu e locul potrivit sa te revolti impotriva sistemului medical si a personalului medical, sunt alte institutii care se ocupa de problemele astea... nu poti sa schimbi nimic din sistem doar plangandu-te pe forum, trebuie actionat la un  nivel mai inalt decat cel al unui site, iar daca ai fi citit bine ai fi observat ca doctoressa a scris :trombocitopenia beneficiaza de interventie chirurgicala(se scoate splina) cu rezultate foarte bune....deci exista rezolvare
eu am paciente cu trombocitopenie, operate ce e drept, care iau contraceptive

Pai daca eu nu ma revolt, daca nu se revolta nimeni.. o sa continue asa mult si bine! Va e usor sa ziceti asta pana nu treceti prin propria experienta sau pana cand nu e implicat cineva foarte drag... sau cred ca pt multe nici macar atunci. Nepasarea e la ea acasa in tara asta!


Azi am primit rezultatul de la clinica la testul de sarcina. NU sunt insarcinata!!!! iar eu eram programata la chiuretaj azi. Ba mai mult am sunat sa-l aman pe marti dimineata numa asa, pt ca deja eram convinsa ca nu mai e cazul si mi-a zis ca sigur. Acum ar trebui sa ma duc si sa-l las sa-mi faca ce??? Ca pana atunci singur imi vine ciclul. Cred ca n-o sa mai aiba ce chiureta... o sa aiba tocmai o surpriza!

Ore nemernicu nu s-a gandit ca eu ma duc si-n alta parte? Sau daca aman data chiar imi vine ciclul? Sau ca ma pot razgandi si vreau "sarcina"? Atunci ce mai facea? O sa zica ca....n-a vazut bine..?
Prea a fost sigur ca m-a mirosit, insa l-au inselat simturile. Asta patesti cand dai de cineva purtat prin zeci de spitale.. nu prea il mai duci asa usor de nas, ca eu m-am izbit de mult cu sistemul medical din romania.

Ceea ce ma socheaza e ca mai devreme discutam cu cineva si mi-a zis ca da.. s-a confruntat si ea cu problema la alta doctorita!! dar.. asta e.. se mai intampla.. Iar ieri mi-am intalnit o colega de facultate care mi-a zis ca si ea patit-o dar ce sa le faci..

Mai fratilor eu raman socata! Deci femeilor le convine sa fie calcate in picioare.. Nimeni nu are nimic de zis.. Ah pardon, se ocupa alte institutii.. Ce sa zic! Ma ia cu lesin.. si vai nu-s insarcinata!

Offline

 

#33 2009-06-23 23:44:29

ralukat32
New member
Inregistrat: 2009-05-30
Mesaje: 23

Re: TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?

si inca ceva.. ca am vazut ca nu sunt singura care a patit-o cu testele astea de sarcina. Cele Barza sunt numai bune de aruncat la cos! Ieri am repetat inca odata de curiozitate. Am luat unul Ozone si unul Barza tip caseta. Aceeasi problema.  Pe cel ozone nici urma de sarcina iar pe cel Braza liniuta foarte clara, un roz mai palid dar vizibil.

Acum nu cred ca doua ecografe plus un test de sange negativ si alte 2 teste de sarcina urina negative pot fi proaste iar testele barza ok?! Ar trebui sa retraga porcariile astea de pe piata. Mai si cand te gandesti ca multe femei au impresia ca sunt cele mai bune.. Uff.. m-am pacalit si eu odata.

Offline

 

#34 2009-06-24 08:46:49

persifona
Vizitator

Re: TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?

Da, Barza mai da erori. Se vede liniuta de uscare de parca ar fi o liniuta de test pozitiv ceva mai pala.

 

#35 2009-08-06 00:10:51

diana_giulia
Membru
De la: bistrita
Inregistrat: 2009-08-05
Mesaje: 2

Re: TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?

salut. si eu am 20 de ani si am trombocitopenie de la 14 ani.si eu am avut o copilarie groaznica,plina de predninson, 90 de kg ,ani de spitalizare departe de casa, ani de scoala pierduti, injectii perfuzii si...splina scoasa. si tot 20 de mii de trombocite am. mam obisnuit cu ideea...asta e....akum miam dat bacul,am participat si la un concurs de miss,unde am luat locul 3, majoreta ,am prieten de 2 ani.ma intelege,insa nu vreau sa`l stresez cu boala mea si sa devin paranoica.sunt o tipa vesela si nu vreau sa ma resemnez si sa fiu cu gandul k sunt bolnava si nu pot avea o viata fericita....insa mie frica.....pot lua anticonceptionale??? pot avea copii? doamne fereste de un avort? mentionez ca am grupa 0 cu rh negativ...deci alta " bucurie"......tot asa si eu...remediu ptr mine nu exista in ochii medicilor din tara....as vrea sa colaborez cu cineva specializat in domeniu sau chiar cu o parere sau un sfat...conteaza...multumesc frumos...astept raspuns

Offline

 

#36 2009-08-06 00:19:41

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?

diana, am sa las link doctoressei si iti va raspunde ea cand intra

bine ai venit pe forum! smile

Offline

 

#37 2009-08-06 14:31:38

diana_giulia
Membru
De la: bistrita
Inregistrat: 2009-08-05
Mesaje: 2

Re: TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?

mersi de sustinere  rotfl am nevoie si sper sa gasesc aici raspunsuri la intrebarile mele

Offline

 

#38 2009-08-10 10:54:31

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: TROMBOCITOPENIE. nu pot lua anticonceptionale. Ce sa fac?

diana_giulia a scris:

salut. si eu am 20 de ani si am trombocitopenie de la 14 ani.si eu am avut o copilarie groaznica,plina de predninson, 90 de kg ,ani de spitalizare departe de casa, ani de scoala pierduti, injectii perfuzii si...splina scoasa. si tot 20 de mii de trombocite am. mam obisnuit cu ideea...asta e....akum miam dat bacul,am participat si la un concurs de miss,unde am luat locul 3, majoreta ,am prieten de 2 ani.ma intelege,insa nu vreau sa`l stresez cu boala mea si sa devin paranoica.sunt o tipa vesela si nu vreau sa ma resemnez si sa fiu cu gandul k sunt bolnava si nu pot avea o viata fericita....insa mie frica.....pot lua anticonceptionale??? pot avea copii? doamne fereste de un avort? mentionez ca am grupa 0 cu rh negativ...deci alta " bucurie"......tot asa si eu...remediu ptr mine nu exista in ochii medicilor din tara....as vrea sa colaborez cu cineva specializat in domeniu sau chiar cu o parere sau un sfat...conteaza...multumesc frumos...astept raspuns

Trombocitopenia nu e o contraindicatie pentru a lua contraceptive orale....
Imi pare rau sa aflu ca, chiar si dupa splenectomie, nu ai ajuns macar la 50.000 de trombocite...realitatea e insa ca e dificil de dat de capat acestei probleme
faptul ca ai Rh negativ nu ridica problele...suntem in secolul 21 si avem slava domnului vaccinuri anti Rh si solutii berechet
eu cred ca vei putea avea copii...discutia asta insa merita aprofundata cu un specialist hematolog si cu un ginecolog, ei stiu mai bine
ce stiu eu sa iti spun e ca ai variante bune pentru a te feri de sarcinile nedorite


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.