homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Arsuri solare :((((-2


#20 2008-07-13 22:35:39

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: Arsuri solare :((((

danny a scris:

acoolul mi se pare prea de tot - cred k de la ala ti s-ar lua pielea de-a dreptul :f?rv?nad: ! dumbom

alcoolul te innegreste mai tare si mentine bronzul, si nu, nu ti se ia pielea. eu am fol. (spirt)

Ultima oara a fost editat de pitzipoank (2008-07-13 22:35:55)


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 



#21 2008-07-13 22:35:40

skumpi
Vizitator

Re: Arsuri solare :((((

lasa ca toate patzim sau am patit...eu acu cativa anu...am stat 2 zile la plaja...de pe la 11 pana la 15 neutral 2 zile la rand...noaptea cand m`am trezit eram toata pe fata cu besici pline cu apa...yucks...deci mi s`a facut scoarta pe fata...arsuri de gradu 1... si peste o saptamana trebuia sa merg la mare...vai d capu meu...eu m`am facut cu iaurt muuult si uleiu ala d peste...si inainte sa merg la mare...m`am "curatat" cat d cat...da tot tp am avut grija apoi... asa ca stai linsitita k exista si cazuri mai grave lol trec toate big_smile

 

#22 2008-07-13 22:36:16

skumpi
Vizitator

Re: Arsuri solare :((((

pitzipoank a scris:

danny a scris:

acoolul mi se pare prea de tot - cred k de la ala ti s-ar lua pielea de-a dreptul :f?rv?nad: ! dumbom

alcoolul te innegreste mai tare si mentine bronzul, si nu, nu ti se ia pielea. eu am fol. (spirt)

aaa ? :f?rv?nad: si anume cum trebuie sa te faci si cand ? angel

 

#23 2008-07-13 22:41:40

bela
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-03
Mesaje: 1729

Re: Arsuri solare :((((

am auzit la tv recent o emisiune pe tema asta une spuneau niste medici ca iaurtul, untul si smantana sunt cele mai mari greseli pe care le fac oamenii cu arsuri...si explicau de ce....Iaurtul este usor acid....si nu mai retin exact in rest

solutia e uleiul de catina simplu sau creme din ulei de catina+galbenele

uleiul de catina simplu si in combinatie cu galbenelele este recomandat pentru arsuri chimice, termice, solare si de orice fell

Ultima oara a fost editat de bela (2008-07-13 22:50:38)


Ruga de magar si blestemul de curva nu se suie la cer...

Offline

 

#24 2008-07-13 22:46:23

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: Arsuri solare :((((

Pielea arsa nu se va mai expune la soare in urmatoarele 3-4 zile de la producerea arsurii. Nu se sparg basicile si nu se cojeste pielea!

    * Pentru arsurile de pe pleoape se pun comprese reci cu infuzie de musetel sau galbenele. Se pot pune chiar si pliculetele reci care au fost folosite pentru preparea infuziei.
    * Se fac bai generale sau locale cu apa calduta, in care se adauga bicarbonat de sodiu. Se pune o cana de bicarbonat la o cada de apa calda. Baia va dura 15-20 de minute, apoi se sterge pielea prin tamponare, cu un prosop moale. Se va pudra cu malai sau se va unge cu ulei de masline, cand pielea este inca umeda.
    * Se pun comprese cu gel de Aloe Vera.
    * Se unge pielea cu iaurt, se lasa sa actioneze 20 de minute, apoi se clateste cu apa rece. Se repeta procedeul din 3 in 3 ore.
    * Pentru calmarea usturimii, se inmoaie petale de trandafiri in otet de mere si se intind pe piele.
    * Se dilueaza o cana de lapte degresat la un litru de apa, se umezesc prosoape in aceasta solutie si se folosesc sub forma de comprese. Cand se incalzesc, vor fi inlocuite.
    * Se umezesc bine cantitati egale de malai si tarate de grau si se aplica pe pielea arsa de soare. Dupa 30 de minute se indeparteaza si se clateste cu apa rece.
NU FOLOSITI NICIODATA UNT SAU ULEI PE NICI UN FEL DE ARSURA.
  Luati medicamente antiinflamatorii ca ibuprofenul sau acetaminofen, pentru a calma durerile cauzate de arsura solara. Daca este nevoie de un analgezic mai puternic, mergeti la medic sau la spital la urgente.

Ultima oara a fost editat de pitzipoank (2008-07-13 22:48:57)


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-07-13 22:50:53

skumpi
Vizitator

Re: Arsuri solare :((((

tocmai mi`am pus si eu un pic d cremitza d galbenele pe langa ochi k is cam rosie....sper sa nu`mi mearga iar pielea k vara asta deja mi`a mers d 2 ori...ca niciodata` sad

 

#26 2008-07-14 11:21:10

LadyInRed
Hero member
De la: _________
Inregistrat: 2007-06-07
Mesaje: 3261

Re: Arsuri solare :((((

skumpi a scris:

berea e pt baut nu d aruncat pe tine tongue lol

dak te lasa inima dupa ce te`ai ars de la soare , e bn sa te dai cu bere tongue

Offline

 

#27 2009-06-26 21:02:25

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Arsuri solare :((((

asta mai are ceva logica smile


hjarta

Offline

 

#28 2009-06-27 12:03:56

bela
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-03
Mesaje: 1729

Re: Arsuri solare :((((

skumpi a scris:

tocmai mi`am pus si eu un pic d cremitza d galbenele pe langa ochi k is cam rosie....sper sa nu`mi mearga iar pielea k vara asta deja mi`a mers d 2 ori...ca niciodata` sad

galbenele-simplu -nu te ajuta mult...asa am patit-o eu rau acum 2 ani  la mare ..luasem de la elmiplant un c...t de lotiune cu 30+ protectie...asa ca am stat fara grija la soare...tot ce va pot spune e ca 2 zile nu am iesit din camera...nici de miscat nu ma puteam misca...si atunci am luat de la un tip de la bihor care aparuse si la protv la te vezi la stirile protv o crema pt arsuri :galbenele+ULEI DE CATINA)....asta seara...pana dimineata nu ma mai ardea nimic...a doua zi nici nu se mai vedea ca am fost vreodata arsa....apoi am citit ca uleiul de catina e pt arsuri termice, chimice etc si ca e folosit si la spitale cand vin aia arsi....


de 2 ani eu nu mai stiu ce sunt alea arsuri (bine...nici nu mai folosesc elmiplant lol ) imi iau crema asta mereu cu mine
la mine cel putin galbenelele simple nu au avut efect

Ultima oara a fost editat de bela (2009-06-27 12:04:37)


Ruga de magar si blestemul de curva nu se suie la cer...

Offline

 

#29 2009-06-27 12:52:18

oana16
Sr. member
De la: capitala culturara
Inregistrat: 2007-04-21
Mesaje: 1326

Re: Arsuri solare :((((

trebe pt prima expunere la soare sa folositi lotiuni 50+ indiferent de tipul pielii mai alba sau mai inchisa la culoare....exista la farmacii niste spraiuri racoritoare pt arsuri


Iubirea e un lux ce nu si-l permite toata lumea

Offline

 

#30 2009-06-28 18:37:38

alexutza12345
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-11
Mesaje: 1921

Re: Arsuri solare :((((

nu ma intereseaza daca astia spun ca iaurtul face bine sau nu, eu stiu ca este singurul care ma salveaza cand o dau in bara. Ma si racoreste si nici nu ma mai ustura - deci iautul rulzzzzzzzzzzzzzzzz


Para hacer bien el amor hay que venir al sur....

Offline

 

#31 2009-06-28 18:40:18

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Arsuri solare :((((

mi-a luat mama de la farmacie o spuma apipanten pt arsuri solare....are nu stiu ce substanta si propolis...e f buna mie mi-a trecut imediat cum m-am dat cu ea.

Offline

 

#32 2009-07-03 01:53:15

romeo32
Membru
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 1

Re: Arsuri solare :((((

daca nu da rezultate spuneti-mi! a incercat cineva spray panthenol.aveti grija la farmacie va da ce vor ei ce au pe stoc credeti-ma .am vazut pe forum o discutie despre panthenol dar era corespondentul lui panthenol spray  O FACATURA LA JUMATATE DE PRET SI REZULTATE 0
Daca vreti sa nu aveti probleme cu arsurile solare si nu numai ,are si alte aplicatii incercati PANTHENOL SPRAY facut de BAUCH&LOMB germania. L-am incercat la sugestia unui dermatolog (nu fac reclama)mi-a zis ca e scump dar credeti-ma merita banii am dat anul trecut pe un flacon( 2o ron)pe care l-am folosit toata fam (4 pers) si mai am ceva din el v-am zis ca are multiple intrebuintari nu doar arsuri solare Inca o data atentie mai sunt similare pe piata 3 produse phantenol  spray acesta se numeste PANTHENOL SPRAY daca farmacista va da alceva e problema fiecaruia .am ramas surprins cand cel care mi la recomandat sa dat cu acesta pe spate si apoi a pus tricoul pe el .L-am intrebat de ce ? nu-mi fac propleme isi face efectul si nu pateaza , a doua zi am verif tricoul   nimic
nu ma credeti incercati sau dati banii pe altele  astept o parere dupa folosire

Offline

 

#33 2009-07-05 20:23:13

skumpi
Vizitator

Re: Arsuri solare :((((

am comis`o si eu....nu mi`am dat seama ca ma "bronzez" in halu asta k am stat pe apa si acolo nu simti...si cand am ajuns acasa...boom... rosie ca racu... faceti bine si protejati`va !!! arde soarele asta ca naibaaaaaaaa sad
mi`o adus al meu ceva unguent cu galbenele si propolis  zice  ca e pt arsuri superficiale....sper sa fie okey sad

 

#34 2009-07-05 20:31:42

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Arsuri solare :((((

skumpi da-te cu OXIMED, de la farmacie , spray pt arsuri. e f bun

Offline

 

#35 2009-07-05 20:46:25

skumpi
Vizitator

Re: Arsuri solare :((((

acuma m`am dat cu chestia asta ...ca asta mi`o adus`o... http://www.bionatura.ro/images/TI_ungue … opolis.jpg nu mai am cum sa ajung la farmacie acum....

 

#36 2009-07-08 10:29:20

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Arsuri solare :((((


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#37 2009-08-12 23:55:40

honeyica
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-04
Mesaje: 1423

Re: Arsuri solare :((((

buna, fetele puss
am si eu o rugaminte, cine imi zice si mie cu ce sa ma dau pe fata ca mi se decojeste grater
am fost la mare si am stat intr o zi de la 11 la 5...sad
am dat cu iaurt imediat knd am ajuns in kmera...am dat si cu crema ...dar akm vad k mi se ia pielea sad
tin castravete pe fata, toata ziua m am dat cu crema de galbenele...ce sa mai fac? k nu vreau k dupa ce se ia sa raman cu pete sad
ms


time is precious.....

Offline

 

#38 2009-08-13 00:00:39

skumpi
Vizitator

Re: Arsuri solare :((((

nu ai ce sa mai faci acum...
las`o sa mearga jos si apoi, peste cateva zile cand se mai calmeaza pielea iti pui un scrub pe fata`... si te freci bine bine ca sa mearga toata jos...si`ti pui muulta crema hidratanta si bei multa apa`
sa`ti fie invatatura de minte sa nu mai stai la orele alea..mai ales la mare punish

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.