homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rezultate analize


#1 2007-06-22 13:22:13

casandra74
New member
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 10

rezultate analize

Buna ziua,

am revenit dupa ceva mai multa vremea cu rugamintea de a ma ajuta din nou. Am fost la un control de rutina si mi-am facut un Papanicolau si un examen de secretie. Azi mi-au venit rezultatele dar cand am vrut sa ma programez mi-au zis ca medicul se intoarce peste 10 zile. va rog sa imi spuneti daca e ceva in neregula in analizele mele (ca sa nu o iau razna pana se intoarce).Precizez ca in ultima jumatate de an am tot avut probleme cu candidoza (in ultima vreme am folosit Actigel de la Bioclin) si cu ureaplasma (dar pt asta am uitat sa cer sa mi se faca analize :( ).

Rezultatele primite azi sunt:
Papanicolau:
Examenul citologic a fost realizat dupa etalarea conventionala si colorarea prin metoda Papanicolau. Frotiu citologic recoltat la pacienta sub pilule contraceptive. Analiza efectuata in cadrul unui screening de rutina. Calitatea frotiului este satisfacatoare pentru interpretare. Frotiu comporta celule malpighiene superficiale si intermediare fara anomalii nucleare. Sunt preyente celule cilindrice endocervicale normale.
CONCLUZII: Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna.

______________________________________________

Examen secretie:
Celule epiteliale poligonale - relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde - rare
celule cu aspect de "clue cell"- absente
leucocite - rare
trichomonas vaginalis-absent
levuri- rare
inmugurite - prezente
hife, pseudohife - prezente

flora microbiana - normala (flora lactobaciliana)

__________________________________________________

Cam asta este ceea ce apare scris pe buletinul de analize. Voi cere oricum la consultul urmator si un test pt ureaplasma si eventual chlamydia. mai astept sa-mi vina si rezultatele pt HPV. Ce parere aveti de rezultatele primite acum?

Multumesc

Offline

 



#2 2007-06-22 14:14:59

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rezultate analize

ai candida...atit si nimic mai mult
papanicolau e mai mult decit foarte bine...asadar nu vad motive sa te complici cu analize in plus


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-06-22 17:07:29

casandra74
New member
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 10

Re: rezultate analize

Multumesc, m-am linistit. Nu stiam ce inseamna inmugurite - prezente si hife, pseudohife - prezente, dar probabil ca acestea tin de prezenta candidei. Inca o data multumesc si un sfarsit de saptamana cat mai placut.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.