homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

CONIZATIE-HPV?-PROTECTIE


#1 2009-07-02 12:03:11

ioana23
New member
Inregistrat: 2008-11-16
Mesaje: 5

CONIZATIE-HPV?-PROTECTIE

Buna ziua!
In data de 28.05.2009 am facut o conizatie pt o leziune pe col uterin, rezultatul buletinului de examen morfologic (biopsiei)(produs examinat ERAD) fiind: Cervicita cronica glandulochistica polipoida; Displazie simpla (CIN1) realizata prin hiperplazie de strat bazal + arie restransa de papilom plan. Diagnosticul citologic final (realizat pe 16.05.2008): Frontiu cl II PAP ? intens inflamator; cocobacili predominanti). Toate analizele (sange si urina) sunt foarte bune. In prezent urmez un tratament de 3 etape (3*12) cu Ovugid (ovule). M-am refacut complet dupa operatie.
In ideea ca cam o relatie de 6ani, as dori sa va intreb daca prietenul meu trebuie sa urmeze un tratament, sau daca este nevoie de protectie suplimentara (prezerv) in timpul actului sexual(am luat anticonceptionale pana in 09.2008). Este posibil sa fiu infectata cu HPV? Daca da, mai putem avea contacte sexuale?
Va multumesc anticipat pt lamuriri!

Offline

 



#2 2009-07-02 13:09:46

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: CONIZATIE-HPV?-PROTECTIE

ioana23 ai warn pt posturi multiple...citeste te rog regulile...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.