homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!


#1 2009-07-03 10:07:12

radelina
Membru
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 2

interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

Buna ziua! Va scriu in speranta ca cineva stie sa-mi interpreteze cele 2 rezultate.Am 50 ani si ieri am luat rezultatele si sunt foarte nelinistita pt ca doctora care mi le-a recomandat este in concediu pana pe 20 iulie iar eu nu stiu ce sa fac...de aceea le scriu aici, poate ma ajuta cineva sa inteleg rezultatele
Am sa scriu numai ce este bifat:
I. PAPANICOLAU - SISTEM BETHESDA 2001 / FROTIU CONVENTIONAL
- SATISFACATOR PENTRU EVALUARE
- celule endocervicale ABSENTE
- Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia si atrofie
- Recomandari
De urmarit evolutia: - citologic si examen bacteriologic
DIAGNOSTIC CITOLOGIC PAP CII
Descriere citologica : Celule intermediare modificate ca forma si dimensiuni luind aspect de papabazale, granulocite, histocite.

II. EXAMENE DIN SECRETII VAGINALE
- Cultura (inclusiv antibigrama) - CULTURI NECRESCUTE LA 48 ORE
- Cultura fungi (inclusiv fungigrama) - LEVURI ABSENTE
S-a examinat si frotiul Gram
- Celule epiteliale poligonale : RARE
- Celule epiteliale rotunde: RARE
- CLUE CELLS: ABSENTE
- Leucocite: FOARTE RARE
- Hematii: ABSENTE
- Levuri: NU SE OBSERVA
- Tricomonas Vaginalis: NU SE OBSERVA
- Flora microbiana: relativ frecventi bacili DODERLEIN; RARI
- COCI GRAM POZITIVI - izolati si in gramezi mici

Va rog mullllt sa-mi raspundeti. Ce inseamna toate astea si ce ar trebui sa fac. Examenul secretiilor vaginale este de fapt examenul bacteriologic recomandat in urma papanicolaului?
Multumesc anticipat

Offline

 



#2 2009-07-03 10:49:49

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

ai un papanicolau normal...nu e niciun motiv de ingrijorare smile ai doar o usoara inflamatie pe care o au majoritatea femeilor


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#3 2009-07-03 11:20:01

radelina
Membru
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 2

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

Detzy a scris:

ai un papanicolau normal...nu e niciun motiv de ingrijorare smile ai doar o usoara inflamatie pe care o au majoritatea femeilor

Multumesc mult pentru raspuns. Dar ce nu mai inteleg eu este daca analiza secretiilor vaginale este acelasi lucru cu examenul bacteriologic?!?
Ce sunt cocobacilii? Poate fi infectia HPV? Scuza-ma ca-ti pun aceste intrebari, dar pana acum eu am facut papanicolaul intr-un loc unde-mi spuneau doar 'normal'. Acum m-am panicat....cand am vazut CII si cu recomandari de examen bactirologic, citologic....

Offline

 

#4 2009-07-03 11:54:51

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

nu au nicio legatura cocobacilii cu HPV ... tu nu ai nicio suspiciune de HPV, nu e cazul sa-ti faci griji
in principiu nu cred ca e vreo problema cu secretia ta...iar daca e nevoie de vre-un tratament ceva...nu-i nicio urgenta ...o poti astepta linistita pe doctorita ta din concediu...nicio legatura cu HPV oricum "Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia si atrofie" - adica inflamatie si atrofie care este normal sa apara la 50 de ani

pai exista mai multe feluri de clasificare a rezultatelor testelor papanicolau...si rezultatul tau de acum tot la -normal- se incadreaza si a fost recomandat un examen bacteriologic pentru a se gasi probabil cauzele inflamatiei (care de altfel apare la majoritatea femeilor active sexual)

Ultima oara a fost editat de Detzy (2009-07-03 11:57:25)


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#5 2009-07-03 16:35:32

geo123
New member
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 21

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

Buna ziua ! Azi am ridicat rezultatele testului Babes Papanicolau. Pana ajung la medic ma poate ajuta cineva cu niste explicatii? Am 34 de ani.
Concluzii : 1. Anomalii celulare epiteliale;
                2. Modificari regenerative atipice (ASC-US)
Citodiagnostic Babes Papanicolau: clasa III
Examen secretie vaginala:
polimorfonucleare - relativ frecvente
linfocite - relativ frecvente
macrofage - relativ frecvente
flora cocica - coci G+, G- rari
flora bacilica - bacili G+
candida spp - absent
trichomonas - absent
gonococ - absent
Cred ca rezultatul testului ( clasa III )este alarmant. Astept un raspuns . Multumesc.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-07-03 16:46:32

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

geo, cred ca cel mai indicat ar fi sa faci niste investigatii suplimentare cum ar fi o colposcopie si vezi ce-ti recomanda si meicul. insa nu dispera, clasa III nu e capat de lume

bine a venit pe forum! puss

Offline

 

#7 2009-07-03 18:52:31

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

radelina a scris:

- celule endocervicale ABSENTE

Eu stiam ca nu este ok sa fie absente. Un papanicolau recoltat corespunzator ar trebui sa aiba aceste celule prezente.

Offline

 

#8 2009-07-03 22:51:53

IRIMA
Membru
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 3

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

Buna seara!
Va rog mult sa ma ajutati cu intepretarea urmatoarelor analize:
1. Microbiologie:
Examen microscopic Secretie vaginala: - frecvente celule epitelale superficiale izolate si in placarde, rare leucocite, frecventi bacili gram pozitivi. Absent Trichomnas, Neisseria, Candida
Examen Secretie vagnala: - flora nepatogena
Cultura fungi din secretie vaginala: - prezente colonii de Candida spp. peste 100UFC/placa
Antifungigrama din secretie vaginala: sensibil: Econazol, Miconazol, Nistatin; intermediar: ketoconazol; rezistent: Clotrimazol,Fluconazol
Examen secretie col uterin -antigen Clamydia - negativ; Mycoplassma/Ureaplasma: absente
Antigen Gonoreea: negativ
2.Examaen citologic PAP
Valoarea diagnosticata: frotiu nesaisfacator pt evaluare - frotiu procesat si examinat: - rare celule endocervicale
Diagnostic descriptiv: Altele: - coci, bacili
Descriere citologica: Celule intemediare mari si superficiale, morfologic normale, tinctorial corespunzatoare statususlui hormonal al momentului recoltarii (ziua 12). Frotiu endocervical murdar (?) si foarte rare celule endocervicale. Flora:-coci, bacili.
Diagnostic citopatologic: CI- frotiu cu morfologie epiteliala normala
Recomandari: Repetarea examenului cervico-vaginal cu recoltarea echilibrata a ambelor componente epitelale, exo-endocervicala.

Nu inteleg de ce s-a dat recomandarea de repetare a acestora...exista vreo problema? Specific ca acum 3 ani am facut o electroexcizie pe col, din cauza unei rani. Problema mea este infertilitatea din cauza trompelor uterine care fiind infundate (chiar si dupa doua laparoscopii pt desfundarea acestora) la a treia laparoscopie, au fost clampate in vederea pregatirii pt fertilizare in vitro. 
Va rog din suflet sa ma ajutati cu intepretarea acestor rezultate, deoarece dr. meu e in concediu toata luna iar in august trebuie sa depun deja dosarul pt pregatirea tratamentului de stimulare si as dori ca totul sa fie in ordine. Specific ca toate celelalte analize care se fac pt. "dosar" au iesit ok, doar fibrinogenul un pic peste lim. max. adica 476,6. (specific ca sunt fumatoare)
Multumesc din suflet anticipat!
Irina

Offline

 

#9 2009-07-03 23:12:41

IRIMA
Membru
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 3

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

Am uitat sa trec un subpunct de la examenul citologic:
-Diagnostic descriptiv: - negativ pt leziune intraepiteliala sau maligna
Din cate inteleg eu clasa PAP a iesit I ?? Probabil din cauza frotiului nesatisacator pt evaluare? Si oare care sa fii fost cauza acestui frotiu? Am tinut cont de recomandarea care se face inainte de examenul citologic (fara contact sexual si spalaturi intravaginale) si binenteles nu e prima oara cand il fac, pana acum iesind Clasa II. O cauza ar putea fi faptul ca am facut acest test in perioada de ovulatie, perioada in care secretiile sunt mai abundente? Imi pun tot felul de intrebari incercand sa gasesc raspunsuri...Va rog mult sa ma ajutati dvs. pe cat posibil! Multumesc din nou!

Offline

 

#10 2009-07-03 23:33:52

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

IRIMA, cel mai probabil nu a fost recoltat bine deoarece celulele endocervicale lipsesc. deci da, ar trebui repetat. perioada in care l-ai facut e ok
restul analizelor sunt bune insa se contrazic putin....la cultura a iesit candida dar la analiza de secretie nu. oricum, in principiu esti ok, nu te ingrijora

Offline

 

#11 2009-07-03 23:39:51

IRIMA
Membru
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 3

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

Multumesc din suflet pt raspunsul atat de promt! O sa ma duc sa refac testul si sa speram ca de data aceasta va iesi cum  trebuie si poate nu iese nici candida. Din cate stiu se trateaza destul de greu. sad  O sa revin cu noutati! Noapte buna!

Offline

 

#12 2009-07-03 23:41:08

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

Cu placere si te asteptam cu vesti! puss

Offline

 

#13 2009-07-04 20:07:00

geo123
New member
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 21

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

Multumesc pentru promptitudine si pentru incurajari. Voi merge la ginecolog si sper sa rezolv aceasta probleme. As vrea sa mentionez ca am hipotiroidie si dishidroza( afectiuni autoimune) iar in urma cu doi ani la un echo la san s-a vazut o aglomerare de celule, m-am dat cu gel antiinflamator si au disparut pana la echo urmator. Mi s-a recomandat echo anual ( oricum se vad modificari la nivelul sanului dar nu noduli). Credeti ca este o legatura intre afectiunile anterioare si rezultatul testului Babes? O seara buna.

Offline

 

#14 2009-07-24 16:00:00

geo123
New member
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 21

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

Buna. Am fost la ginecolog, mi-a facut control si echo transvaginal si intr-adevar am o rana pe col de raza 15 mm( exprimarea medicului). Am primit ovule cervugid doua cutii de 12 buc. cu pauza 7 zile si duphaston din ziua a 14-a de ciclu dupa care control si repet testul pap. Nu prea inteleg rostul duphastonului mai ales ca nu am auzit numai lucruri bune el.

Offline

 

#15 2009-07-24 21:01:43

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

ti l-o fi dat pt alte probleme, gen ciclu neregulat?   hmm

Offline

 

#16 2009-07-27 19:44:03

geo123
New member
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 21

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

Banuiesc, am ciclu la 30,31 de zile cu cheaguri de ceva timp. As vrea sa mai intreb ceva. De aproape un an, in perioada de ovulatie am dureri de burta si mijloc asemanatoare cu cele de ciclu si nu cedeaza decat cu antiiflamatoare. Am spus medicului de familie care mi-a spus ca asa au unele femei. Am inceput de 4 zile tratamentul cu cervugid iar azi cu duphaston( a 14-a zi) iar durerile mele au aparut. Credeti ca au vreo legatura cu acea rana, pt. ca la echo ovarele si uterul aratau bine? Oare ce determina durerea asta? Astept un raspuns, multumesc.

Offline

 

#17 2009-07-28 09:24:09

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

si eu am dureri la ovulatie , mari , si la ecografie mi-a zis ca sunt de la ovare , am o ovulatie zgomotoasa , eu vreau si un bebe , si mi-a zis doctorul ca sa nu mai astept ca organismul cere un bebe

Offline

 

#18 2009-07-28 20:41:25

geo123
New member
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 21

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

Daca asta-i rezolvarea am incurcat-o. Am un copil de 14 ani si desi mi-am mai dorit unul nu " s-a lipit". Am pus-o pe seama hipotiroidiei pt.care ma tratez e fff mult timp iar de la un an la altul endocrinologul imi creste doza. Acum iau novothyrall de 100 mg 6 zile pe sapt. Colegele mele chiar ma invidiaza pentru" sex la liber" ( fara mijloace de contraceptie). Dar tot nu-mi explic durerile la ovulatie pt ca nu sunt dintotdeauna. De aseara pana la 10 azi am luat 3 x 400 mg. ibuprofen sa pot sta pe scaun la servici, simteam ca stau pe doua tepuse.  Cred ca ovarele sunt vinovate pt.ca zona respectiva doare. De ce nu s-a vazut nimic la echo transvaginal? Greu de spus.

Offline

 

#19 2009-07-29 09:35:16

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: interpretare-PAPANICOLAU si SECRETII VAGINALE-sunt speriata!!!!

nu stiu ce sa zic, se pare ca la tine lucrurile sunt un pic mai complicate , pe mine ma doare ori ovarul stang ori dreptul , depinde pe care se produce ovulatia
poate lasa fetele linkul doctoressei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.