homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Enterococcus spp.?


#1 2007-09-10 17:54:10

oana irina
New member
Inregistrat: 2007-08-23
Mesaje: 67

enterococcus spp.?

Am urmat un tratament pentru candida apoi am repretat analizele, iar la examenul de secretie vaginala mi-a iesit enterococcus spp. si stiu ca este o bacterie dar mai mult nu. Este grav si de la ce se face?
O sa trebuiasa sa iau antibiotice si imi este frica sa nu reapara candida cu toate ca o sa iau si antimicotice.

Rezultat: epitelii superficiale: frecv.           epitelii intermediare : rare            epitelii parabazale : absente
  epitelii bazale: absente          alte celule : absente             Leucocite: rare            hematii : absente                         
  trichomonas : absent             germeni : coci gram pozitiv                 levuri : absente             cultura : enterococcus spp.                  cultura pt. ciupeci : negativa

Offline

 



#2 2007-09-10 18:13:48

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: enterococcus spp.?

este un streptococ. infectia streptococica poate aparea de la un streptococ din gat adus prin sarut-> sex oral la tine in vagin sau acest enterococ, care dupa denumire, vine din intestinul tau gros. daca faci sex anal asta ar putea fi o explicatie sau nu te stergi corect dupa urinare (din fata spre spate), etc. se trateaza cu antibiotic.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2007-10-04 15:12:03

oana irina
New member
Inregistrat: 2007-08-23
Mesaje: 67

Re: enterococcus spp.?

multumesc mult pentru raspuns.  mai avea o intrebare daca se poate: daca am urmat un tratament cu antibiotice pentru a trata acest enterococ in cat timp pot face si un exudat sa vad daca aceasta este cauza?
in plus, cred ca mai am o problema, dupa ce am terminat tratamentul cu nolicin si ovule Klion( + 1 fluconozal inainte de a lua primul antibiotic) mi-a venit menstruatia , apoi am simtit unele mancarimi dar am crezut ca este o reactie la tampoane, fiindca inainte nu aveam dar acum am inceput sa am iar niste scurgeri lipsite de miros .
stiu ca scurgerile sunt normale dar cum ar trebui sa arate? este normal sa iti murdaresti lenjeria intima?
poate parea banal , dar m-am chimuit cu tratamente toata vara , intai candida apoi cogi gram pozitivi si simt ca o sa cedez nervos.

Offline

 

#4 2007-10-04 15:27:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: enterococcus spp.?

nu inteleg de ce te gindesti ca ai avea in git enterococul asta???? el e specific intestinului gros si de acolo a si venit in vagin(prin sex anal incorect protejat urmat de sex vaginal la fel de incorect protejat sau prin utilizare gresita a hirtiei de toaleta)....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-10-04 15:40:09

oana irina
New member
Inregistrat: 2007-08-23
Mesaje: 67

Re: enterococcus spp.?

multumesc mult, cred ca sunt prea stresata.
dar totusi cat de abundenta trebuie sa fie o secretie normala?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-10-04 15:43:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: enterococcus spp.?

depinde de profilul hormonal al fiecareia dintre noi. Merita insa refacut examenul de secretie ca sa stii despre ce e vorba


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2007-10-04 15:52:09

oana irina
New member
Inregistrat: 2007-08-23
Mesaje: 67

Re: enterococcus spp.?

multumesc inca o data.

Offline

 

#8 2009-07-07 11:36:34

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: enterococcus spp.?

si eu am facut o antifungigrama...pt k iar mi-a aparut secretie...si rezultatul: nu s-au dezvoltat fungi,enterococcus spp < 20000 ufc/placa.
acum intrebarea mea e....aceasta bacterie cauzeaza aparitia secretiei abundente? are vreo legatura cu gardnerella?
adevarul e k n-am mai facut de mult analiza de secretie...pt k eram 100% sigura k e tot candida...de care nu reuseam sa scap.

Ultima oara a fost editat de YoHanna (2009-07-07 11:37:21)


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#9 2009-07-07 12:59:12

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: enterococcus spp.?

nu stie nimeni? sad


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#10 2009-11-23 19:50:39

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: enterococcus spp.?

Si mie mi-a iesit enterococ la secretie, insa nu mi-a iesit nimic la cultura de col. Nu am nici un fel de simptome...
Ca si tratament am 10 zile de Macmiror. Dupa cate zile de la terminarea tratamentului pot sa repet analiza de secretie?  nustiu


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#11 2009-11-23 21:58:41

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: enterococcus spp.?

macmiror are un spectru larg , cum cred ca stii foarte bine si tu  par  ,eu am fost multumita de el ,  contine si antibiotic , eu zic ca dupa 5 zile poti sa refaci analiza

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-11-23 21:59:40)

Offline

 

#12 2009-11-23 22:00:59

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: enterococcus spp.?

offtopic
gărlis, care e treaba cu semnatura voastra? cu aliantele? rodnar


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#13 2009-11-23 22:10:59

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: enterococcus spp.?

oana irina a scris:

Am urmat un tratament pentru candida apoi am repretat analizele, iar la examenul de secretie vaginala mi-a iesit enterococcus spp. si stiu ca este o bacterie dar mai mult nu. Este grav si de la ce se face?
O sa trebuiasa sa iau antibiotice si imi este frica sa nu reapara candida cu toate ca o sa iau si antimicotice.

Rezultat: epitelii superficiale: frecv.           epitelii intermediare : rare            epitelii parabazale : absente
  epitelii bazale: absente          alte celule : absente             Leucocite: rare            hematii : absente                         
  trichomonas : absent             germeni : coci gram pozitiv                 levuri : absente             cultura : enterococcus spp.                  cultura pt. ciupeci : negativa

Am avut si eu enterococcus spp s-a tratat f usor cu antibiotic si gynophilus ovule. Nu e nimic grav, stai linistita si eu ma panicasem ca citisem ceva prostii pe net pana cand mi-a explicat doctora si m-am calmat.


bebic

Offline

 

#14 2009-11-23 22:16:49

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: enterococcus spp.?

tttttt a scris:

macmiror are un spectru larg , cum cred ca stii foarte bine si tu  par  ,eu am fost multumita de el ,  contine si antibiotic , eu zic ca dupa 5 zile poti sa refaci analiza

Sarumana puss Eram sigura ca tu o sa-mi raspunzi big_smile
Maje - noi ne-am aliat sa facem bebe cat mai repede. Cine ramane insarcinata, e data afara din alianta, si toate asteptam sa 'patim' asa lol


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#15 2011-11-09 13:49:28

lovelly_miss
New member
Inregistrat: 2010-12-31
Mesaje: 12

Re: enterococcus spp.?

acum o luna mi-a iesit la cultura de secretie vaginala si cultura de col enterococcus spp (++++). Am urmat tratament antibiotic timp de 10 zile cu augumentin. si desi nu am mai avut nicun fel de contact sexual de la inceperea tratamentului pana in prezent  -o sapt de la terminarea tratam.,  enterococul a revenit.
intrebarea mea este daca puteam sa il iau de pe aplicatorul ovulelor pe care l-am folosit atat la inceputul tratamentului cat si spre final--evident cu igienizarea de rigoare de dupa utilizare, dar fara a folosi dezinfectat,   sau daca se poate lua de pe alte obiecte gen lenjerie intima, prosoape care au fost contaminate cand eram infectata?
o alta intrebare este daca Ovulele Macmiror pot inlocui cu succes antibioticul oral
va multumesc anticipat

Offline

 

#16 2013-12-30 12:54:19

and112
New member
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 84

Re: enterococcus spp.?

Si eu am enterococcus spp care se pare ca e rezistent la mai toate antibioticele in afara de cloramfenicol si linezolid despre care doctorul mi-a zis ca se dau doar in spital si ii e teama de reactiile adverse asa ca nu-mi da. In schimb am primit ovule cervugid si macmiror crema (pe care o va folosi si partenerul) + fluconazol pentru candida...

E un streptococ periculos sau e ceva des intalnit? Doctorul mi-a recomandat sa refacem analiza de secretie la 10 zile dupa terminarea tratamentului.

Offline

 

#17 2013-12-30 13:00:06

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: enterococcus spp.?

e o bacterie care traieste in intestin si se mai poate intampla sa migreze si in zonele invecinate, nu e ceva iesit din comun
poti face si un tratament cu ovule cu lactobacili dupa terminarea tratamentului cu cervugid ca sa ajuti la refacerea florei, nu strica

Offline

 

#18 2013-12-30 13:10:25

and112
New member
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 84

Re: enterococcus spp.?

Multumesc mult! O alta intrebare care poate parea stupida este: macmiror crema se introduce in vagin dar la barbati cum se procedeaza? Se da doar pe piele? Se introduce in uretra?

Offline

 

#19 2013-12-30 15:15:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: enterococcus spp.?

and112 a scris:

Multumesc mult! O alta intrebare care poate parea stupida este: macmiror crema se introduce in vagin dar la barbati cum se procedeaza? Se da doar pe piele? Se introduce in uretra?

Se aplica pe gland la barbati. Adica, dupa ce se decaloteaza penisul, pe zona de mucoasa care acopera glandul, preputul, etc.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.