homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diagnostic citologic cervico-vaginal


#1 2007-06-22 16:16:31

andrulitza
Membru
Inregistrat: 2007-06-22
Mesaje: 1

diagnostic citologic cervico-vaginal

Stimat Doctoressa,

Sunt membu nou inregistrat, si mi se pare super ideea acestui forum si dicutiile purtate. Ca multe altele si eu am luat astazi buletinul de analia, dar nu prea inteleg nimic din el M-am programat la medic dar de abia in 13.07. Poate puteti sa-mi spuneti daca am motive sa me ingrijorez in urma rezultatelor sau nu.
Iata rezultatul: Sistem Bethesda 2001 - satisfacatoare pentru evaluare, celule endocervicale prezente
Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna
Descriere citologica: frecvente celule superficiale cianofile, rare celule endocervicale, PMN frecvente
Recomandari: de urmarit evolutia citologica dupa tratament

Am sterilet de un an si jumatate. Poate ceva in legatura cu el?

Explicati-mi va rog ce inseamna toate astea

Mii de multumiri

Ultima oara a fost editat de andrulitza (2007-06-22 16:20:58)

Offline

 



#2 2007-06-25 11:04:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: diagnostic citologic cervico-vaginal

ai o infectie vaginala foarte probabil...un examen de secretie ar fi trebuit sa insoteasca testul papanicolau si ne-ar fi lamurit. De regula infectiile vaginale asociate cu steriletul pun probleme(infectia urca rapid spre uter si anexe). e foarte posibil sa fie nevoie sa scoti steriletul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.