homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Scaun cu sange!!


#1 2007-06-06 21:48:56

senorita
Insomniac member
De la: CucuruZU :))
Inregistrat: 2006-08-13
Mesaje: 6772

scaun cu sange!!

tocmai am facut un scaun cu sange... a fost destul de abundent.... cu cateva chisturi.. m-am speriat rau de tot grater
eu mai aveam probleme similare.. tot timpul aveam dureri... in timpul scaunului.. si incercam sa fac ceva sa evit constipatia... am avut si semne de sange in trecut, dar asa niciodata grater Am mai folosit creme pt asa ceva (Ultraproct si inca una care se face numai in spitale), dar degeaba.
Stiu pe cineva care a avut hemoragie puternica si a stata o luna in spital operata de urgenta grater

Astept sfaturi va rooog


Gimme my summer back! sad
Ready? Steady... Go!

Offline

 



#2 2007-06-06 21:51:55

sibel
New member
Inregistrat: 2007-04-13
Mesaje: 32

Re: scaun cu sange!!

pai trebuie sa iti faci o colonoscopie
si in functie de ce o sa se observe acolo o sa iti zica medicul cum sa procedezi in continuare

Offline

 

#3 2007-06-06 21:53:02

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: scaun cu sange!!

sangele era amestecat cu materiile fecale sau era doar pe hartie?


mami de minuni hjarta

Offline

 

#4 2007-06-06 21:56:09

senorita
Insomniac member
De la: CucuruZU :))
Inregistrat: 2006-08-13
Mesaje: 6772

Re: scaun cu sange!!

era amestecat.... adica terminasem treaba practic.... avusesem dureri.. si la sfarsit am observat pe hartie.. era mult sange sad


Gimme my summer back! sad
Ready? Steady... Go!

Offline

 

#5 2007-06-06 21:59:46

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: scaun cu sange!!

trebuie sa mergi la medic neaparat! nu e bine...


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-06-06 22:05:01

senorita
Insomniac member
De la: CucuruZU :))
Inregistrat: 2006-08-13
Mesaje: 6772

Re: scaun cu sange!!

nu-mi vine sa cred.. saptamana viitoare trebuie sa plec din tara in interese de serviciu... daca ma interneaza.. Doamne fereste.. sper sa nu fie asa grav.... cred ca sun maine si fac o programare ceva sad Merci


Gimme my summer back! sad
Ready? Steady... Go!

Offline

 

#7 2007-06-06 23:18:49

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: scaun cu sange!!

am avut o problema asemanatoare pe la 14 ani
prima oara...era polip rectal...m'am operat....du'te la medic..nu'i mare chestie oricum...a doua oara...erau fisuri anale....si m'a operat ca sa vada asta:))dar deja eram obisnuita
da'te cu hemorzon...sau parca asha se numea....:-?
acum,cateodata inca ma doare curuletzu....adik ma trec sageti..de cateva ori pe an....ptr ca nu de alta..dar am fost dilatata acolo:P
nu e de glumit...du'te la medic ca'n cateva zile scapi..si ajungi si'n strainatate......asta daca e simplu ca la mine si nu Doamne fereste mai sus de rect:-s
oricum...toate problemele astea ale mele se trag de la constipatie...fa ceva pt ea...nu mai sta asha!alimentatie potrivita,sau te'as indruma(desi n'ar fi ortodox:P) la cafea si tzigara dimineata...apoi la toaleta...si te chinui:P fa'ti masaj la burtica..cu podul palmei usurel..in jurul buricului.de 48 de ori in sens invers acelor de ceasornic...apoi de 48 in sensul acelor de ceasornic ( la barbati e invers)
bea argila,cauta adresa domului doctor Borcan si comanda'ti argila ca de la dumnealui e cea mai buna..fa o cura cu argila....mananca supe....e pt binele tau!
p.s.: ti'am dat toate sfaturile pe care eu nu le urmez...shame on me!

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2007-06-06 23:24:26)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#8 2007-06-06 23:24:49

senorita
Insomniac member
De la: CucuruZU :))
Inregistrat: 2006-08-13
Mesaje: 6772

Re: scaun cu sange!!

si presupun ca inainte de operatie trebuie analize... consultatii.... Iar eu am si sesiune, si de alergat pana plec sa rezolv o gramada de probleme... nu o sa am timp.. stiu ca sanatatea e cea mai importana.. dar poate totusi nu e asa grav.. cesafac
am citit pe net si e posibil sa fie vreun chist pe colon... sau fisura anala... sangele in scaun e chiar simptom de cancer la colon grater


Gimme my summer back! sad
Ready? Steady... Go!

Offline

 

#9 2007-06-06 23:29:24

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: scaun cu sange!!

nu trebuie nimic...de alergat..nu'i o operatie propriu-zisa ca nu te taie:P
lasa 2-3 examene si gata....nu te mai gandi la cancere si alte prostii...ce esti asha negativista?tongue
e cu schepsis operatia pe colon....scoate'o si pe aia din carti....forgetit shtiu ca trebuia sa'mi faca mie si trebuia sa beau nu shtiu ce si ei sa intre de jos cu o camera de filmat...etc
sanatate multa!pusspuss  si bafta'n sesiune
daca n'ai chef de umblat evita constipatia deocamdata si unge'te cu hemorzon dupa bai calde la funduletz in lighean....speram ca's fisuri anale..daca zici ca esti constipata:P big_smile


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#10 2007-06-06 23:34:10

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: scaun cu sange!!

n-am auzit pana acum de termenul de "chist" alaturat cuvantului colon...nu inteleg sincer la ce te referi. sangele in scaun, da, poate fi semn de cancer la colon, dar in acelasi timp poate fi si o tumora benigna, cum sunt acesti polipi de care zice janis si de care am avut si eu in clasa a 7-a. analizele care ti se fac sunt in prima faza cele uzuale, urmeaza evacuarea colonului pt o buna vizualizare la colonoscopie si apoi in functie de rezultat se stabileste terapia ulterioara. cam in 3 zile ar trebui sa ti se dea drumul. una din complicatiile sangerarilor - anemia, de care la un moment dat suferim cu totii, mai ales noi ca femei, si nu i se mai da o asa mare importanta in randul populatiei. insa ea poate antrena o gramada de alte semne si simptome daca nu este tratata corect.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#11 2007-06-07 00:10:14

jasmine123
New member
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 14

Re: scaun cu sange!!

mergi la doctor la chirurgie,iti va face un control si o sa-ti spuna exact ce ai,am avut aceeasi problema si am tot amanat de frica,de jena,din prostie(ma refer doar la mine),e posibil sa fie hemoroizi,fisuri anale,daca nu ai mai patit pana acum,nu merge cu gandu' atat de departe(cancer,Doamne fereste!)...daca e ce am zis prima data se rezolva cu tratament,eu am scapat de bisturiu,dar sa ai totusi grija si la ce medic mergi,mie primul medic mi-a zis sa ma operez neaaparat,imi facuse si programare deja(numai sa-mi ia banii),al 2lea mi-a dat tratament si a zis sa stau linistita ca nu e de operatie...succes!

Offline

 

#12 2007-06-10 17:20:38

senorita
Insomniac member
De la: CucuruZU :))
Inregistrat: 2006-08-13
Mesaje: 6772

Re: scaun cu sange!!

Merci fetele.. am fost la medic la clinica Proctoline.. am lasat rusinea de-o parte.. Cica e totul in regula, mi-a facut colonoscopie si nu am nici hemeroizi, nici fisura anala. Cel mai probabil pleaca totul de la alimentatie cica... Mi s-a parut cam aiurea, dar m-am bucurat totusi ca nu e ceva grav. E posibil dupa simptome sa am gastrita (care e una din cauzele aparitiei melenei), insa nu sunt sigura ca am (o sa imi fac analize cand ma intorc in tara) si + ca la melena scaunul e rosu-visiniu, nu rosu aprins ca la mine.
Am de urmat un tratament cu detralex si unguent procto glyvenol timp de o luna (+ restrictii alimentare, spalari dupa fiecare scaun, bai la lighean etc), apoi merg iar la control.
acum sunt bine, nu ammai fost constipata, m-am umflat de ceaiuri anti constipatie si nu am mai avut sangerari. In schimb crema aia e oribila (de fapt procedura de aplicare lol
eu_vreau, am zis cheag ca asa arata... medicul le-a numit "vinisoare"
va pup


Gimme my summer back! sad
Ready? Steady... Go!

Offline

 

#13 2007-06-10 17:27:39

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: scaun cu sange!!

impotriva constipatiei eu zik sa bei multa apa chiar si cate 1-2 L/zi, sau dim cand te my trezesti bea o cana cu apa, si multe supe si ciorbe si mai putina mancare rece, mai ales uscaturi.

uite aici am gasit cva interesant in libertatea.
http://www.libertatea.ro/index.php?sect … sid=180708


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#14 2007-06-10 18:01:43

vonda
Platinum member
Inregistrat: 2006-12-09
Mesaje: 19313

Re: scaun cu sange!!

senorita a scris:

Merci fetele.. am fost la medic la clinica Proctoline..

Care sunt preturile pe acolo?Ma refer la consultatie..pt. ca pe site nu am gasit nimic care sa ma lamureasca..

Offline

 

#15 2007-06-10 18:26:45

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: scaun cu sange!!

senorita, cum a fost consultatia si analizele de acolo? au durut? si eu am avut scaun cu sange si sunt destul de ingrijorata. saptamana viitoare plec din tara si nu am cand sa ajung la doctor.cum a fost colonoscopia asta ma intereseaza cel mai mult. merci

Offline

 

#16 2007-06-11 10:18:59

ela_is_sweet
Sr. member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 1309

Re: scaun cu sange!!

si mama a fost la proctoline. ea a dat pe consultatie 900 de mii...deci mie nu mi-a venit sa cred.bine ca mama avea probleme cu hemoroizii facuti de la constipatie...dar s-a rezolvat.in jur de 25 de milioane tot tratamentul.e o clinica scumpa , dar fff buna...mie nici nu mi-a venit sa cred ce curatenie era acolo..si la baie si in sala de asteptare.la colonoscopie mamei i-a dat cu o zi inainte sa bea un fel de substanta dizolvaTA in 3 litri de apa si sa nu manance nimica.bineinteles ca a stat toata ziua in baie big_smile si a plecat saraca lesinata cu microbuzu pana la buc din bacau sad .colonoscopia cik i-a facut-o pe o lungime de 60 de cm si nu avea nimic big_smile doar hemorozi nesuferiti big_smile

Offline

 

#17 2007-06-27 12:28:36

cezara25
Full member
Inregistrat: 2006-10-31
Mesaje: 110

Re: scaun cu sange!!

Fetelor, excat cum se manifesta hemoroizii, in afara de dureresi sangerare? mai ai si alte secretii din anus in afara de sange, se simt umflati si tari la atingere, gata sa plesneasca?
Cam cat costa tratamentul la proctoline?

mercic

Offline

 

#18 2007-06-27 12:40:35

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: scaun cu sange!!

hmm si prietenul meu de cateva ori a avut scaun cu putin sange..si il ustura poponetu...mai ales k-mi zicea ca se constipa...si eu culmea k de cand am inceput sa mananc numai leguume is fructe am si cate 4 scaune/ zi desi ma cam doare poponetu dupa...am obsv ca nus- moi..dar se dezintegreaza imediat cum aj in vasul de toaleta..
eu mai mult ma tem pt el k mi-a zis k a avut mici sangerari de cateva ori cnd s-a dus la wc.


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#19 2007-10-03 10:26:17

Annita
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 157

Re: scaun cu sange!!

Buna! Ma confrunt cu aceeasi problema,constipatia,care m-a terminat aseara! Dupa cum ziceam,aseara am avut un scaun atat de "crispat" incat mi-a dat sangele de la efort sau poate m-a zgariat,cert e k ma ustura si in momentul d fata. Dupa ce m-am spalat,(ma ustura si la apa calduta) m-am dat cu bioclin in zona cu pricina, asta pt k oricum ma dadeam la vagin. Vroiam sa stiu dak am procedat bine si niste remedii k sa nu se mai ajunga aici. Mersi mult k ai avut rabdare sa citesti.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.