homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ciclu neregulat-2


#20 2009-07-21 09:57:59

kat_utza
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-13
Mesaje: 1038

Re: Ciclu neregulat

poate fi o dereglare de la ceva anume...
o raceala, posibil stres...
altceva nu-mi vine prin minte...

Offline

 



#21 2009-07-21 10:07:56

alinaa_me
Full member
Inregistrat: 2008-01-06
Mesaje: 135

Re: Ciclu neregulat

am si eu o problema cu privire la ciclul neregulat...eu am luat timp de un an anticonceptionale,insa acum am facut o pauza...ciclul meu inainte de a lua anti era regulat insa acum,fiind prima luna fara anti am inceput sa am cu o sapt inainte de a-mi veni menstruatia  niste secretii foarte ciudate.Prima oara am crezut ca e menstruatia insa e maroniu inchis si intr-o cantitate mai mica decat menstra dar mai mare decat o secretie normala..cam ce ar fi de facut?

Offline

 

#22 2009-07-21 10:35:26

kat_utza
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-13
Mesaje: 1038

Re: Ciclu neregulat

daca trebuia sa iti vina atunci inseamna ca e menstra... insa schimbata deoarece tu ai renuntat la AC si organismul va tb sa se acomodeze fara...
nu ai ce sa faci decat sa astepti si sa vezi ce se intampla in continuare...
n-ai de ce sa iti faci griji

Offline

 

#23 2009-07-21 10:38:35

alinaa_me
Full member
Inregistrat: 2008-01-06
Mesaje: 135

Re: Ciclu neregulat

ok..mersi mult de raspuns...imi fac griji pt ca nu ma asteptam sa mi se deregleze,eu avand un ciclu regulat inainte...dar asta e..o sa vad cum o sa fie in continuare

Offline

 

#24 2009-07-21 10:56:57

kat_utza
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-13
Mesaje: 1038

Re: Ciclu neregulat

pentru putin puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-04-29 10:45:12

bebitzuk
Full member
Inregistrat: 2005-11-13
Mesaje: 105

Re: Ciclu neregulat

buna...din luna ianuarie am renuntat la ac,mai precis la logest. in februarie mi-a venit pe 19,in martie mi-a venit pe 25 iar acum astept sa imi vina ...cu toate ca a intarziat. eu inainte sa iau ac aveam ciclu regulat.prima oara am luat laurina 2 ani,am facut pauza 3 luni si a venit regulat in cele 3 luni de pauza. apoi am luat logest si acum observ ca logest ar fii cauza dereglarii.ma gandesc  este ca : logest  mi-a dereglat organismul si acum trebuie sa astept sa revina la normal...voi ce parere aveti ?

Ultima oara a fost editat de bebitzuk (2010-04-29 10:46:40)


toti iti vor binele..asa k nu ii lasa sa ti-l ia tongue

Offline

 

#26 2011-01-23 02:30:31

cherry
New member
Inregistrat: 2006-07-30
Mesaje: 9

Re: Ciclu neregulat

buna fetelor!problema mea este ca iau anticonceptionale Logest de ceva timp ( aproximativ 1 an si jumatate).acum 2 saptamani am avut cateva zile in care am luat nurofen, saptamana trecuta am avut sangerari ( a fost ceva asemanator cu ciclul, in cantitati mai mici si a durat undeva la 3 zile).astazi trebuia sa vina ciclul adevarat ( adica la 3 zile dupa terminarea blisterului) dar....nimic.nu am simptomele obisnuite-de obicei ma dureau sanii si ma deranjau putin ovarele.in prospectul de la Logest nu scrie nimic cum ca ibuprofenul scade efectul pastilelor.am sa fac programare la ginecolog, insa m-ar ajuta tare mult daca imi puteti spune ceva care sa ma linisteasca pana ajung sa cumpar testul de sarcina, dar mai ales pana ajung la doctor.va multumesc frumos!

Offline

 

#27 2011-01-23 08:53:30

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Ciclu neregulat

eu zic ca menstruatia o sa apara, ea poate aparea in oricare din cele 7 zile de pauza.
ibuprofenul nu scade efectul anticonceptionalelor

Offline

 

#28 2011-02-08 13:35:26

Simona025
New member
Inregistrat: 2011-02-07
Mesaje: 26

Re: Ciclu neregulat

buna. am si eu o intrebare. pe 05.01 2011 a fost ultima data cand mi-a venit menstruatia. in decursul lunii... o saptamana- 6 zile am avut febra 39-40.....inca nu mi-a venit menstruatia... iar ieri am facut din nou febra.....pote afecta acest lucru menstruatia? mi-a intarziat deja o sapt. trebuiasa vina pe 1 feb., mentionez ca am luat si pastile....

Offline

 

#29 2011-02-08 13:42:35

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ciclu neregulat

ce pastile ai luat? e prima data cand iti intarzie?

Offline

 

#30 2011-02-08 14:03:13

Simona025
New member
Inregistrat: 2011-02-07
Mesaje: 26

Re: Ciclu neregulat

ospen... paracetamol...... nu e prima data mi-a mai intarziat dar doar vro 2-3zile.. au fost si cazuri de mai putin de o sapt.... dar sunt putin cam speriata.....

Offline

 

#31 2011-02-08 23:23:35

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: Ciclu neregulat

buna fetelor..nush daca am nimerit bine subiectul..dar  poate ma scuzati fiindca imi e foarte rau..mi-a venit ieri menstruatia..de data asta cu o intarziere de 2 zile..ca de obicei in ultima vreme intarzie mai mult..si a venit cu o pata maro..iar spre seara s-a mai inrosit..dar nu curge prea mult..si in plus nu ma dor ovarele sau sanii( ceea ce de obicei ma dureau de nu mai puteam)...azi dimineata pe la 4 juma' m-a luat o stare de greata..am vomitat..m-am culcat la loc..m-am trezit pe la 6 iar imi era rau am luat un antivomitiv..peste vreo 10 min am vomitat..iar pe urma am avut diaree..iar azi dimineatza..am incercat sa iau un no-spa ptr stomac..dar l-am vomitat imediat..iar acum iar am vomitat:(..spre seara am baut un ceai de menta si m-am vindecat miraculos..adica am putut sta in pcioare..iar menstruatia nu prea curge..ce poate fi?o toxinfectie alimentara sau poate avea legatura cu menstruatia:(?ideea e ca am avut relatii intime protejate..si foarte putine (vreo 2-3) in toata luna ianuarie plus inceputu de februarie(am fost in sesiune:P)..toate protejate..deci nu se pune problema de o sarcina..voi ce ziceti:(?imi poate raspunde cineva:(?


"Just Breathe"

Offline

 

#32 2014-08-10 18:20:53

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Ciclu neregulat

ma inrolez si eu cu o intrebare: am luat ac-uri 8 ani precum stiti. le-am intrerupt in noiembrie 2012. ciclul era relativ regulat, cam la 30 de zile.
in septembrie 2013 am reluat ac-urile insa dupa 2 luni le-am intrerupt din cauza ectopiei (mi-a zis medicul ca daca iau ac-uri nu se va vindeca niciodata, am ectopie, nu rana pe col) asadar asta a fost. problema e ca m-am dereglat ingrozitor de atunci, imi vine si la 45 de zile.
nu sunt extrem de dureroase, dureaza 4 zile, insa nu stiu cand vin, am intarzieri mari la 2-3 saptamani.

am fost la ginecolog si mi-a dat sa fac analize hormonale. au iesit foarte ok, le si pun mai jos, analize facute in ziua 3 de ciclu. ar trebui sa mai testez progesteronul in ziua 21 dar nu am ajuns, astept urmatoarea data.

am inceput sa iau tinctura de mladite de zmeur, am auzit ca e buna la d-astea. am luat 2 saptamani luna trecuta si acum iau de vreo saptamana (am citit ca se ia cu 14 zile inainte de ciclu). astazi ar fi fost a 28-a zi, deci trebuia sa imi vina, dar nu am nici un semn ca va veni cat de curand.

am fost o persoana cu ciclu regulat inainte (inainte de ac-uri si in prima pauza), ce sa fac sa imi revin?

Denumire    Rezultate    Interval de referință
MARKERI ENDOCRINI
17-OH PROGESTERON
17-OH    0.61 ng/mL   
17-OH    ;Nou-nascut :    
DHEA-S
DHEA-S    195.6 ?g/dL    Normal - [98.8 - 340]
ESTRADIOL
Estradiol    27.82 pg/mL   
Estradiol    ;Copii (1-10):     
FSH (HORMON DE STIMULARE FOLICULARA)
FSH    5.93 mUI/mL   
FSH    ;Femei:    
FT4 (TIROXINA LIBERA)
FT4 (TIROXINA LIBERA)    16.23 pmol/L    Normal - [12 - 22]
LH (HORMON LUTEINIZANT)
LH    8.78 mUI/mL   
LH    ;Femei :    
PROLACTINA
PROLACTINA    311.8 ?UI/mL    Normal - [102 - 496]
TESTOSTERON LIBER
TESTOSTERON LIBER    0.0052 nmol/L    Normal - <=0.014
TSH (HORMON DE STIMULARE TIROIDIANA)
TSH (HORMON DE STIMULARE TIROIDIANA)    1.4 ?UI/mL    Normal - [0.270 - 4.20]


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#33 2014-08-13 20:26:21

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Ciclu neregulat

nimeni, nimic? sad chiar nimic pentru mine? sad iar am intarziere si luna asta, ieri am avut dureri groaznice, simteam ca mor, azi zici ca nu s-a intamplat nimic, am 4 zile intarziere momentan si nici macar spotting, iar cred ca ma tine 2-3 saptamani....


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#34 2014-08-17 19:26:43

HoneyLips
Membru
Inregistrat: 2008-10-26
Mesaje: 1

Re: Ciclu neregulat

Buna! Am o problema legata de ciclul neregulat care isi face de cap de prin luna mai a acestui an.
Pana in aprilie (inclusiv) luam anticonceptionale (Mercilon). La final de aprilie am renuntat la ele (le-am intrerupt fara a mai lua ultimele 2 pastile).
Am luat anticonceptionale de prin 2008, cu pauza de jumatate de an prin 2012 (am inceput cu Novynette, apoi am trecut pe Mercilon - au aceleasi concentratii hormonale, doar ca primul este un generic, iar al doilea un original). Inainte de a lua anticonceptionale si chiar si in pauza de 6 luni imi venea ciclul regulat (28-29 de zile, cu durata sangerarilor de maxim 5 zile). Din mai imi vine la 14-18 zile si ma tin sangerarile vreo 7 zile. Cum pot sa il reglez? E clar o disfunctie hormonala, dar ma scoate din minti...
Multumesc anticipat!

P.S. Pot lua calciu sau clorocalcin in zilele cu menstruatie pentru a mai scurta din cele 7 zile care mi se par interminabile? Daca da, cum anume se ia Clorocalcinul?

Offline

 

#35 2014-10-10 17:24:26

Vasluianu Ana
Membru
Inregistrat: 2014-10-10
Mesaje: 1

Re: Ciclu neregulat

buna tuturor, menstruatia mea este una neregulata, am fost la medic , si mi sa descoperit candidoza, mia dat tratament pt candidiza plus duphaston pt reglarea ciclului, am luat 14 pastile timp de 7 zile, la cate zile ar trebui sa mi vina ciclul? Multumesc.

Offline

 

#36 2014-10-10 21:22:45

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Ciclu neregulat

de obicei vine in 3-4 zile de la oprirea tratamentului dar se poate si mai devreme sau mai tarziu (pana la 10 zile).

Offline

 

#37 2014-10-22 14:00:53

maria_alexandra2000
New member
Inregistrat: 2013-09-25
Mesaje: 5

Re: Ciclu neregulat

Buna! Am o nelamurire in privinta anticonceptionalelor. Mie mi-a recomandat dr acum un an anticonceptionalele Desorelle pt chisturi ovariene si dereglari menstruale, timp de 3 luni. Le-am luat 3 luni si apoi am fost la control si totul a fost ok si am renuntat la ele. De cand le-am intrerupt si pana azi (a trecut un an) mie nu mi-a mai venit ciclul la 28-30 zile, ci o data la 2-3 luni. Din cauza asta am stari de dispozitie schimbatoare, nervozitate si am hotarat sa reincep sa iau Desorelle. Stiu ca se incepe folia in prima zi de menstra sau a 5a zi, dar am citit ca se pot lua in orice moment al ciclului. Mie mi-a venit ultima data pe 31 august si nu exista suspiciunea unei sarcini. Intrebarea mea este cand ar trebui sa imi vina menstra? Dupa ce termin prima folie ? Sunt protejata impotriva unei sarcini dupa ce termin prima folie? Multumesc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.