homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Firimituri = candida sau altceva? help doctoressa..


#1 2007-06-28 02:01:26

oana86
Membru
Inregistrat: 2007-06-28
Mesaje: 2

firimituri = candida sau altceva? help doctoressa..

de cand mi`am inceput viata sexuala(aprx 1 an jumate), mi s`a modificat  flora vaginala.

la inceput am avut o perioada cu secretie mai abundenta si mancarimi, am folosit meclon si mi`au trecut simptomele, insa am ramas cu o secretie albgalbuie,care nu mananca, nu miroase urat,miroase mai degraba usor a iaurt si, in general este putina,dar variaza in functie de perioada lunii, catre sfarsitul ciclului fiind mai abundenta. la analize  nu mi`a iesit nimic, iar cand am fost la un al2lea doctor, mi`a confirmat ca nu am nimic.

Actele sexuale sunt un pic dificile in primele minute, dar nu intotdeauna. Oricum, dupa terminarea actului sexual, am o senzatie de usturime. Acest disconfort l`am pus pe seama faptului ca nu am o activitate sexuala regulata. Ar putea fi totusi din cauza secretiei?

Acum o saptamana - doua,  mi`am cumparat plantintim, pe care multe fete il lauda ca ar fi scapat de candida cu el, dar mie nu mi`a facut bine. In urma spalarii cu acesta, in loc de secretia pe care o aveam pana atunci, mi`au aparut niste formatiuni care seamana cu firimituri mici de paine. Nu`mi dau seama ce s`a intamplat. Ori aveam secretia ok si plantintim a deranjat`o? Ori a deranjat vreo ciuperca,bacterie sau ce`o fi acolo? Am sperat totusi ca plantintim va fi eficient si am continuat pana azi sa`l folosesc, cand m`am hotarat sa renunt la el si mi`am pus un ovul cu propolis in speranta unei ameliorari. Anul trecut am mai avut un asemenea episod, aceleasi firimituri si park au disparut de la sine... desi nu`mi aduc aminte cu exactitate

Atat timp cat secretia nu era abundenta si nu deranja..exista posibilitatea sa fie candida? Sau sunt ipohondra si suport foarte greu trecerea de la secretia anterioara vietii sexuale la cea actuala..?

Doctoressa... ajuta`ma cu o parere te rog.. smile

Ultima oara a fost editat de oana86 (2007-06-28 02:01:47)

Offline

 



#2 2007-06-28 08:01:18

persifona
Vizitator

Re: firimituri = candida sau altceva? help doctoressa..

Mergi si fa-ti o lama, vezi daca iese candida. Si iti va zice exact si ce e cu secretia aia.

 

#3 2007-06-28 08:08:51

oana86
Membru
Inregistrat: 2007-06-28
Mesaje: 2

Re: firimituri = candida sau altceva? help doctoressa..

pai mi`am mai facut o data... si n`a iesit nimic:(... si nici la consult nu mi s`a spus ca as avea ceva..
oricum, nu e nici o diferenta intre secretia de acum si cea de cand mi`am luat lama... "firimiturile",mi`au aparut timp de cateva zile si anu` trecut, inainte sa`mi fac analizele..

o sa`mi iau si lama..dar pana atunci mi`ar placea sa mai aud niste pareri...

Offline

 

#4 2007-06-28 09:14:32

persifona
Vizitator

Re: firimituri = candida sau altceva? help doctoressa..

Pai du-te si mai fa acum o lama, ca poate atunci nu aveai candida, da ai facut intre timp.
Si nu inteleg de ce ti-ai dat peste cap flora cu plantintim-ul ala, ce sa tratezi daca tie nu ti-a iesit nicio candidoza la testu de secretie? neutral

 

#5 2007-06-28 11:17:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: firimituri = candida sau altceva? help doctoressa..

parerea mea e ca automedicatia e o mare prostie....habar nu avem nimic de medicina...citem pe net diverse minuni, culegem impresii si pareri de la tot soiul de persoane care stiu la fel de putin ca si noi, ne punem singuri diagnostice(cel mai adesea gresite) si apoi cica ne tratam....in final, dupa ce am facut prostia, ne gindim sa vedem cum si daca o putem repara
secretia era perfect normala....e firesc sa existe secretie vaginala si e la fel de firesc sa se modifice functie de fazele ciclului menstrual....ai tinut musai sa strici echilibrul florei vaginale si ai reusit....vazind asta, in loc sa te potolesti si sa te adresezi medicului, suparata ca la analizele si controalele anterioare ti s-a zis ca esti ok desi dupa mintea ta nu erai, ai decis sa actionezi tot de capul tau...si ai pus propolis...
azi am o zi proasta si deci rabdare putina....persifona ti-a zis cu toata buna credinta sa mergi sa faci o lama...nu, ii raspunzi tu, ca am mai facut si nu mi-a iesit nimic....acum insa o sa iti iasa....pentru ca te-ai straduit in sensul asta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.