homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ketonal Un pic de ajutor


#1 2009-07-26 20:06:44

Escadrila
Membru
Inregistrat: 2009-07-26
Mesaje: 4

Ketonal Un pic de ajutor

Buna Ziua. Am consumat maxim 50 ml tuica acu vreo 4-5 ore. Pot lua o pastila ketonal? Am o durere crunta de masea  skitarg

Offline

 



#2 2009-07-26 20:26:43

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Ketonal Un pic de ajutor

pe prospect scrie ca este indicat sa nu folosesti ketonal daca ai consumat alcool...nu inteleg insa de ce alegi acest medicament atat de puternic pentru o durere de masea?...acesta se foloseste in clinica...postoperator,in metastazele osoase,afectiuni renale etc ...pentru dureri mult mai mari...alege si tu altceva...parerea mea...multa sanatate!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#3 2009-07-26 20:52:37

Escadrila
Membru
Inregistrat: 2009-07-26
Mesaje: 4

Re: Ketonal Un pic de ajutor

E singuru care l-am gasit prin casa  neutral. Oricum a mai trecut. Multumesc de raspuns. Sanatate  goodluck

Offline

 

#4 2009-07-26 21:31:17

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: Ketonal Un pic de ajutor

mai bine ia niste guri de tuica si tine unde te doare daca nu ai alta pastila in casa.


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#5 2009-07-26 21:42:15

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: Ketonal Un pic de ajutor

x_ynna , cred ca tu confunzi ketonalul cu ketorolul....
ketonalul este un analgezic, antiinflamator  din clasa  nesteroidienilor.. adica gen ibuprofen..   nu se foloseste doar in clica.. se recomanda pe scara larga in sindroamele algice de orice fel, chiar si in dismenoreea mai "rebela" si mai ales in durerile din bolile reumatismale.

ketorulul este derivat opiaceu si nu prea se foloseste, asa, oricum.

Ultima oara a fost editat de hestia (2009-07-26 21:43:02)


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-07-26 21:49:12

oricine25
Full member
Inregistrat: 2009-05-26
Mesaje: 223

Re: Ketonal Un pic de ajutor

care luaţi Ketonal sau alte AINS, ?ncercaţi să le luaţi pe burta plină şi de preferinţă ?n combinaţie cu un medicament de genul Omeran/Omez/Famotidină/etc (ca să inhibe secreţia de acid).

Ultima oara a fost editat de oricine25 (2009-07-26 21:52:52)

Offline

 

#7 2009-07-26 22:11:28

sioux
Full member
De la: Rusi vine ploaia
Inregistrat: 2009-05-06
Mesaje: 794

Re: Ketonal Un pic de ajutor

Poti sa bei si sa iei Ketonal, nu are nimic, in cel mai rau caz nu-si face efectul. Bine, nu le combina in cantitati industriale... Ai grija sa mananci bine inainte ca-ti termina stomacul daca nu mananci, iti zic din experienta, eu tot pentru masele luam si le bagam ca pe skittles uneori chiar si cand mai beam cate ceva, nu mult.


Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.

Offline

 

#8 2009-07-26 22:55:48

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: Ketonal Un pic de ajutor

da, asa este, AINS-urile ataca cam nasol mucoasa gastrica...  daca este totul ok din acest punct de vedere, atunci ia-le dupa masa, daca nu, si te mai stii cu oarece dureri de stomac, ia-le impreuna cu un Omez sau altul din clasa lui.


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.