homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Primele intalniri - Norme sociale, etc


#1 2009-07-30 22:12:45

Stef
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-12
Mesaje: 681

Primele intalniri - Norme sociale, etc

In cei cativa ani de cand sunt in "industria" de a cunoaste fete si femei am intalnit (nu numai eu) suficiente cazuri al unui comportament curios. Va dau, in directia asta, un exemplu teoretic.

Ion si Maria se cunosc. Ion o place pe Maria si Maria il place pe Ion si realizeaza asta amandoi relativ rapid, pe parcursul primei intalniri. Ion nu ii spune Mariei cat de mult o place pentru ca e prea devreme, nu vrea sa para disperat, nu vrea sa sa se expuna riscului de a fi respins. Maria nu ii spune lui Ion cat de mult il place deoarece nu vrea sa para disperata, nu vrea sa para usuratica, nu vrea sa se expuna riscului de a fi respinsa sau riscului de a afla ca e de fapt badaran.

Toate mecanismele astea de "protectie" continua la sfarsitul intalnirii, in perioada premergatoare celei de-a doua intalniri si asa mai departe. Astfel ajungi sa ai in fata ta doi oameni care se plac, care ar vrea amandoi sa se bucure unul de altul dar care se auto-saboteaza. Cunosc mult prea multe cazuri unde doi oameni care se placeau si s-ar fi potrivit s-au impotmolit in aceste norme. Nu, nu zic sa sara toti in pat din prima intalnire pentru ca pentru unele persoane pur si simplu nu este potrivit. Zic doar ca prin aceste masuri nu facem decat sa adancim distanta dintre sexe. Barbatii invata metode fie de a manipula femeile, fie de a reusi, pur si simplu, sa contracareze toate efectele negative ale blocajelor ce apar pe parcursul "cuplarii". Femeile iau contra-masuri si devin mai baricadate, invata sa manipuleze barbatii in diverse moduri, apar porcarii precum "eu am cautat-o si data trecuta, acu o las pe ea sa ma caute" sau "am zis ca ne vedem azi dar il mai aman odata ca sa fiu mai hard to get" si ajunge totul sa alcatuiasca o spirala generatoare de bullshit-uri care, precum un tirbuson, creaza o gaura in puntea, si asa firava, intre doi oameni ce de abia s-au cunoscut si se plac.

E atat de greu sa mergi la o persoana care iti place si sa ii spui, pur si simplu, "TE PLAC" si sa primesti un raspuns onest si fara reactii negative (asta daca primesti un raspuns). A devenit atat de greu sa mergi sa faci cunostinta cu o fata (baiat fiind) fara sa aibe impresia ca te dai la ea sa ca ai niste motive ascunse. Ne dezumanizam, ne debarasam de bun simt si de ceea ce vrem si inlocuim bunul simt cu norme. Suntem programati sa fim precauti deoarece sinceritatea si directitudinea sunt periculoase si penibile/nashpa/folosite de fraieri. Ne convingem pe noi, insine, ca prin minciuni lucrurile devin mai usoare cand lucrurile stau exact invers si ceea ce e cel mai trist este ca ajungem sa credem minciunile pe care ni le spunem. Aici e buba... ce facem in momentul in care ne dezicem de ceea ce ne vine natural, de sinceritate, de bun simt, le inlocuim cu ipocrizie, cu minciuna si cu teatru fara a ne da seama de ce se intampla?

In fine, am avut si eu un pitic pe creier caruia i-am dat drumul si care va face acum cu mana.
"Hey there!"

Offline

 

#2 2009-07-30 22:23:00

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Primele intalniri - Norme sociale, etc

ai foarte mare dreptate, hugsy, insa "in ziua de azi" cred ca e prea mare riscul de a-i arata celuilalt cat il placi, inainte sa iti arate el. (dpdv al unei fete vorbesc acum)


hjarta

Offline

 

#3 2009-07-30 22:23:47

Fiametta
Full member
Inregistrat: 2008-12-29
Mesaje: 719

Re: Primele intalniri - Norme sociale, etc

eu nu m-am lovit de asa ceva, pt ca sunt persoana care spune direct si deschis ce are pe suflet. de bine, de rau, orice, da' spune. uneori e avantaj, alteori dezavantaj. dar in ultimele 3 relatii mai serioase eu am fost cea care a abordat..pt ca nu imi place alergatul in jurul cozii. a fost ceva de genul "stii, imi placi, vreau ceva mai mult de la tine decat s-o ardem aiurea." raspunsul? "pai si tu imi placi, dar din nush ce motive, nu te-am abordat pana acum". in cazul asta, avantaj eu, ca stiu sa iau atitudine si nu stau sa astept sa-mi fie bagati posmagii in gura wink

Offline

 

#4 2009-07-30 22:33:45

oricine25
Full member
Inregistrat: 2009-05-26
Mesaje: 223

Re: Primele intalniri - Norme sociale, etc

Pentru ce spui tu acolo ar trebui o ditamai discuţie cu multă psihologie; depinde de personalitatea fiecăruia, unii sunt mai ?ndrăzneţi şi spun ce au pe suflet şi poate nu-i doare aşa de rău dacă sunt respinşi, alţii n-au curaj nici să se uite la o persoană fără să se f?st?cească şi să roşească p?nă ?n urechi şi ?n final să nu zică nimic... deci, nu e aşa simplu pentru toţi să zică "te plac". Iar dacă ar zice, intervine personalitatea celeilalte persoane smile "Oare o fi serios? Ăsta nu cumva a băut prea mult? Poate vrea doar să se culce cu mine.. Poate face mişto.." .. de-aia, zic eu, că oamenii trebuie să se cunoască ?ncetişor, dacă au sentimente adevărate unul pentru celălalt.

Offline

 

#5 2009-07-30 22:34:19

Divya
Hero member
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 2837

Re: Primele intalniri - Norme sociale, etc

o fi vorba de orgoliu( "eu am cautat-o si data trecuta, acu o las pe ea sa ma caute" sau "am zis ca ne vedem azi dar il mai aman odata ca sa fiu mai hard to get" )
eu nu'mi fac probleme,cand mi'a placut de el i'am spus,i'am aratat.simplu.

hugsy,depinde cui ii spui"te plac"..tu alegi

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-07-30 22:35:39

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Primele intalniri - Norme sociale, etc

Daca nu luam eu atitudine la prima intalnire,al meu nici nu imi dadea de inteles ca ma place. Dar nu il condamn... sunt genul de persoana a dracu,si poate intimidez fara sa imi dau seama. Dar legat de ceea ce spui tu,ia in calcul si asta...sa zicem situatia mea: sunt o persoana foarte directa,foarte sarcastica si deloc toleranta. Tipul ma placea,dar instinctul ii spunea ca urma sa-i dau cu flit... si eu il placeam,dar el nu banuia asta. Pai,intr-o situatie d-asta,tu te-ai incumeta sa-i spui tipei ca o placi? Intreb si eu,ca sa stiu la ce sa ma astept pe viitor big_smile

Offline

 

#7 2009-07-30 22:40:01

oricine25
Full member
Inregistrat: 2009-05-26
Mesaje: 223

Re: Primele intalniri - Norme sociale, etc

ShineOfBlood a scris:

Tipul ma placea,dar instinctul ii spunea ca urma sa-i dau cu flit... si eu il placeam,dar el nu banuia asta. Pai,intr-o situatie d-asta,tu te-ai incumeta sa-i spui tipei ca o placi? Intreb si eu,ca sa stiu la ce sa ma astept pe viitor big_smile

Exact, cui i-ar plăcea un şut gratuit ?n ...... .hm hm...  rotfl

Offline

 

#8 2009-07-30 22:40:42

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Primele intalniri - Norme sociale, etc

mie mi s-ar parea cam sec asa la prima intalnire sa spun sa sa mi se spuna "stii, te plac, te vreau, hai".. au si jocurile alea de seductie rolul lor, cel putin in cazul meu

Offline

 

#9 2009-07-30 22:47:24

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: Primele intalniri - Norme sociale, etc

de acord cu ioana! de ce sa ii spun de la inceput ca il plac cand pot sa i-o arat pe parcurs si sa i-o si spun la momentul potrivit, atunci cand il voi fi cunoscut suficient de bine incat sa imi dau seama ca intradevar il plac si nu e doar un "crush" de moment


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#10 2009-07-30 22:47:29

andora
Full member
Inregistrat: 2009-07-01
Mesaje: 524

Re: Primele intalniri - Norme sociale, etc

pana pe la 25 de ani asa eram si eu, timida, asteptam el sa faca primul pas, eu doar dandu-i de inteles ca sunt....disponibila rotfl...dar erau alte vremuri atunci...acum, direct, scurt si cuprinzator rotfl...cu "japca" rotfl..sunt suficiente cateva priviri si iti dai seama cam despre ce e vorba!!! pe "craiul" meu asa l-am cucerit!!! si acum ii este teama ca , la ce temperament am,  imediat ii tai elanul...cat totul este ok....e bine...nu are rost sa o tot lungim si sa o dam cu presupusul....viata este scurta...si pana ne tot invartim in jurul cozii, ne trece pofta de a o mai ridica!!!  rotfl


Am facut un pariu cu viata: ca atunci cand ea ma va invinge , eu sa nu am nici un regret!!!

Offline

 

#11 2009-07-30 22:52:01

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Primele intalniri - Norme sociale, etc

mama, cate ar fi de spus la subiectul asta, dar e mult de scris si sotul ma asteapta la al doilea pahar de vin si nu pot sa-l refuz big_smile
am sa dezvolt maine, imi place subiectul deschis de tine...smile

Offline

 

#12 2009-07-30 22:54:08

oricine25
Full member
Inregistrat: 2009-05-26
Mesaje: 223

Re: Primele intalniri - Norme sociale, etc

anabella_n a scris:

mama, cate ar fi de spus la subiectul asta, dar e mult de scris si sotul ma asteapta la al doilea pahar de vin si nu pot sa-l refuz big_smile
am sa dezvolt maine, imi place subiectul deschis de tine...smile

pahar de vin?  drool  pfuu ce poftă-mi făcuşi...  drool  drool

Offline

 

#13 2009-07-30 22:58:05

andora
Full member
Inregistrat: 2009-07-01
Mesaje: 524

Re: Primele intalniri - Norme sociale, etc

anabella_n a scris:

mama, cate ar fi de spus la subiectul asta, dar e mult de scris si sotul ma asteapta la al doilea pahar de vin si nu pot sa-l refuz big_smile
am sa dezvolt maine, imi place subiectul deschis de tine...smile

du-teeeeeeeeeeeeeeeeeeee, repedeeeeeeeeeeee, lasa ca barfim maine despre asta....ii spunem noi baiatului cam cum sta treaba !!!! chicot ....auchhhhhhhhh, se prevede o alta noapte fierbinte patfierbinte ....nu-l ierta!!! arde-l!!!! sexinpat


PS: poti sa lasi calculatorul deschis angel ....sa vedem si noi rotfl

Ultima oara a fost editat de andora (2009-07-30 22:59:52)


Am facut un pariu cu viata: ca atunci cand ea ma va invinge , eu sa nu am nici un regret!!!

Offline

 

#14 2009-07-31 12:04:36

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Primele intalniri - Norme sociale, etc

oricine25 a scris:

pahar de vin?  drool  pfuu ce poftă-mi făcuşi...  drool  drool

andora a scris:

du-teeeeeeeeeeeeeeeeeeee, repedeeeeeeeeeeee, lasa ca barfim maine despre asta....ii spunem noi baiatului cam cum sta treaba !!!! chicot ....auchhhhhhhhh, se prevede o alta noapte fierbinte patfierbinte ....nu-l ierta!!! arde-l!!!! sexinpat


PS: poti sa lasi calculatorul deschis angel ....sa vedem si noi rotfl

paharul ala de vin alb era postludiul, fratilor big_smile
asa ca ratati oricum evenimentul principal, chiar daca lasam calculatorul deschis

asa, sa-mi spun si eu umila parere pe aici
eu sunt mare fan al lui woody allen, iar cine ma cunoaste, stie de asemenea ca i-am intrebat pe toti ce parere au despre "vicky cristina barcelona" si daca l-au vazut.
e acolo o replica ce ar ilustra foarte bine ceea ce zici tu, stef, la inceput de topic. vis-a-vis de cat de simple ar trebui sa fie lucrurile de fapt.
ma rog, tipele stau la masa in restaurant, discuta si un pictor de la masa alaturata le tot privea.
dupa care vine la ele si foarte direct le spune ca le invita pe amandoua la Oviedo in week-end, avionul pleaca intr-o ora.
Juan Antonio: Va arat orasul, mancam bine, bem un vin bun, facem dragoste...
Vicky: Mai exact cine o sa faca dragoste?
Juan Antonio: Toti trei, sper...
Vicky: Poate intr-o alta viata!
Juan Antonio: De ce nu? Viata e scurta, nasoala si plina de durere. Asta e o ocazie sa traim ceva special.

Cam asa ar trebui sa fie si viata reala. Ai curajul sa raspunzi unei provocari fara sa-ti fie teama de conventii? Unii oameni au. Din pacate cei mai multi sunt atat de fericiti in ignoranta lor incat nu-si pot imagina ca se poate si altfel. Si blameaza din start o idee nonconformista, un barbat indraznet (e badaran), sau o femeie libertina (e curva).
Iar toate constrangerile astea care se impun la primele intalniri sunt urmarea preconceptiilor emise de mase, pe care tinerii si le insusesc fara sa le gandeasca, doar pentru a fi in ton cu normalitatea.
Pana la urma cine spune ce e normal? Lumea din jurul tau, sau tu, cel care faci ce-ti place oricand iti place si esti ok cu asta, pentru ca sunt deciziile tale si duc la ceva bun pentru tine?
Si uite asa devoram tot felul de reviste de femei idioate care mai de care mai pe val in sfaturi despre cum sa-l cucerim, cum sa ne purtam si sa ne imbracam la primele intalniri, cine trebuie sa faca primul pas, dupa cate zile e ok sa-l suni tu sau sa-i dai un sms. Sa nu mai spun ca deja forumurile sunt intoxicate cu astfel de subiecte, iar sfaturile cu tine-l la distanta, fii misterioasa, sunt la maxima putere...
Daca i-as spune acum unei gagici care l-a cunoscut saptamana trecuta: fata, ia-l de guler si trage-i-o pana vede stele verzi, ar spune "draga, eu nu sunt o curva". Dar cine a zis ca esti? Te simti cumva cu musca pe caciula?
Naturaletea fratilor!!! Iti place de ea? Sun-o si invit-o in oras. Ce daca te refuza, nu e un capat de tara, vei gasi tu alta care va fi la unison cu tine. Iti place de el? Si ce daca nu ti-a zis ca te iubeste. Culca-te cu el, nu mai traim nici macar in secolul XX, ce daca nu va fi o relatie stabila sau de viitor, ce daca il stii abia de o saptamana. Cine spune cand e ok sa ajungi in pat? Voi doi sau conventiile sociale?
De ce totul trebuie sa fie un permanent joc de-a soarecele si pisica, n-am inteles niciodata. Facem pe inabordabilele dar murim sa punem mana pe telefon sa-l intrebam ce mai face sau cum si-a petrecut ziua. Il refuzam azi cand ne invita in oras, dupa care ne bosumflam si nu mai vorbim cu el de ciuda ca n-a insistat mai mult. Mie asta imi suna a falsitate, nu a incercare de cucerire a unui barbat. Incerci sa pari ce nu esti. Ce te faci daca dupa ce evolueaza relatia isi da seama cat esti de cicalitoare si sufocanta de fapt (de ce nu te tine mai des in brate, de ce nu-ti aduce flori, de ce nu-ti spune in fiecare zi ca te iubeste si nu-ti face cadouri fara nici o ocazie, de ce iese cu prietenii si tu trebuie sa nu participi, de ce bea atata bere, de ce injura atat de mult, ce vede el in fotbal, etc)? L-ai pacalit cu inaccesibilitatea si acum iti dai arama pe fata. Ooops...te mai miri de ce te-a parasit fara nici o explicatie?! Sau ca l-ai prins ca te insala?!

Prima intalnire: ma imbrac in jeansii mei cei mai comozi, imi pun un maiou oarecare, ma aranjez ca de obicei, rad cu el, glumim, ne simtim bine, ne tinem si de mana si ne sarutam daca simtim nevoia, ii trimit si un sms dupa ce ma lasa acasa sa-i spun cat de bine m-am simtit azi cu el si ca data viitoare il scot eu la o bere, iar peste 2 zile, o saptamana sar cu el si-n pat daca asa vrem amandoi si facem sex nebun, oral, anal, ce vrem noi si ne place. Pentru ca femeia in general uita ca astea le face si pentru placerea ei, nu numai pentru a lui. Si ca nici un sfat din revista sau al unei prietene nu va fi mai bun decat al tau propriu: poarta-te cum simti, oricum n-ai pierdut nimic daca maine nu te mai cauta.

Offline

 

#15 2009-07-31 14:45:23

andora
Full member
Inregistrat: 2009-07-01
Mesaje: 524

Re: Primele intalniri - Norme sociale, etc

asa este anabella!!!!....... si pana ne tot invartim in jurul cozii, ne trece pofta de a o mai ridica!!!  in sfarsit cineva care gandeste ca mine!!!  rotfl...apropo, si cat eram noi de entuziasmati ca dincolo de calculator o "arde" cineva de zorrrrrrrrrrr rotfl...de dragul tau , am "ars-o" si eu!!!! cu poftaaaaaaaaaa!!! rotfl....puteai sa faci si tu la fel!!! rotfl  rotfl sexinpat  sexinpat de doua ori chiar este recomandat chicot ..ei, daca e mai mult..e si mai bine rotfl

Ultima oara a fost editat de andora (2009-07-31 14:46:28)


Am facut un pariu cu viata: ca atunci cand ea ma va invinge , eu sa nu am nici un regret!!!

Offline

 

#16 2009-07-31 14:50:23

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Primele intalniri - Norme sociale, etc

pai o arsesem deja de nu mai avea combustibil lol. problema cand o faci zilnic e ca-ti ajunge o data pe zi lol
dar e bine ca v-ati ocupat si voi de aspectul asta, e constructiv big_smile

later edit: stef lanseaza subiectul dupa care se da la fund...

Ultima oara a fost editat de anabella_n (2009-07-31 14:54:45)

Offline

 

#17 2009-07-31 15:12:07

andora
Full member
Inregistrat: 2009-07-01
Mesaje: 524

Re: Primele intalniri - Norme sociale, etc

anabella_n a scris:

later edit: stef lanseaza subiectul dupa care se da la fund...

steffffffffffffffffffffffffff...ne-ai incalzit si acum ne lasi asa????? box .ufffffffff, si ma gandeam ca e un barbat de barbat diablo ...comentarii....chestii....caterinci...replici care mai de care mai...ex/incitante chicot


din lipsa de steff, cred ca ma ..dau la tine rotfl intalnire on line cool ...si asa imi placi....multttttttttttt, ....surprinzator de multtttttt...enervant chiar........... angel ....facem un topic al femeilor cu .....inclinatii spre lezbianism rotfl
...ete, ca-ti facui pe fata, o declaratie de dragoste, asa cum ii place lui stef tummenupp

Ultima oara a fost editat de andora (2009-07-31 15:17:39)


Am facut un pariu cu viata: ca atunci cand ea ma va invinge , eu sa nu am nici un regret!!!

Offline

 

#18 2009-07-31 16:56:50

Stef
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-12
Mesaje: 681

Re: Primele intalniri - Norme sociale, etc

Stef de abia a venit de la munca unde nu poate sa stea sa scrie pe anticonceptionale, chit ca e pentru a raspunde la niste lucruri atat de captivante.

Stef baga ceva la ghiozdan ca e lihnit dupa care va raspunde. smile

P.S. Stiu ca e problematic sa vorbesti la persoana a III-a despre tine insuti.. eh, imi trece.

Offline

 

#19 2009-07-31 17:07:30

andora
Full member
Inregistrat: 2009-07-01
Mesaje: 524

Re: Primele intalniri - Norme sociale, etc

Stef a scris:

Stef de abia a venit de la munca unde nu poate sa stea sa scrie pe anticonceptionale, chit ca e pentru a raspunde la niste lucruri atat de captivante.

Stef baga ceva la ghiozdan ca e lihnit dupa care va raspunde. smile

P.S. Stiu ca e problematic sa vorbesti la persoana a III-a despre tine insuti.. eh, imi trece.

ador sa intru.......in topicul tau rotfl  chicot
...eh, daca nevasta nu zice nimic....te asteptam angel ....daca faci si dush, lasa pc deschis cool  rotfl


Am facut un pariu cu viata: ca atunci cand ea ma va invinge , eu sa nu am nici un regret!!!

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.