homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Buna ziua


#1 2009-07-30 18:33:19

h0ney
New member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 7

buna ziua

am un cm neregulat. de 1an si 8luni de cand mi-am inceput viata sexuala, folosesc metoda "coitul intrerupt" si totul a decurs ok. ultima menstruatie mi-a venit pe 27.04 apoi pauza. In iunie am inceput sa ma stresez si de frica imi faceam tot felu de simptome( urinari dese, greata, stari de somnolenta)care de altfel dispareau dupa fiecare test pt ca iesea negativ. Pe 27 iunie mi-am facut primul test de sarcina - negativ. Pe 29 iunie dimineata al doilea test -negativ. Am inceput sa am dureri in zona pelvina, partea dreapta, erau dureri usor suportabile. Pe 4 iulie dimineata la fel alt test-negativ. Durerile incepeau sa fie din ce in ce mai dure si mai greu de suportat. Pe 9iulie dimineata mi-am facut iar un test -negativ, apoi m-am dus la ecograf ( mic chist pe ovarul stg. 1,4cm) atat in rest nimic. Pe 10 iulie am fost la medicul ginecolog la consult si mi-a dat tratament cu orgamteril (5zilex2) dupa care cica trebuia sa vina menstruatia, apoi AC yasmine. Am terminat orgametrilul dar menstra nu a venit si durerile erau tot mai severe. Intre 20-25iulie, am intretinut relatii cu partenerul meu, dar am avut niste dureri in interior groaznice, lucru care nu mi se mai intamplase pana acum. Pe 24iulie daca nu ma insel mi-am mai facut un test dimineata-negativ. Intr-un final pe 27iulie, dupa 12 zile de la ultima pastila orgamteril, mi-a venit menstra.Am inceput sa iau AC. Problema e ca durerile nu au disparut sunt la fel. Si mi se pare ca zona pelvina e din ce in ce mai umflata.(sau poate mi-a ramas frica de sarcina si mi se pare). Se mai pune problema sa fiu insarcinata?

Offline

 



#2 2009-07-30 23:03:50

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: buna ziua

...nu cred ca sunt nici 1% sanse sa fii insarcinata...ai facut foarte multe teste...durerile pot persista pentru ca ciclul a intarziat cam mult...iti poti fac griji mai degraba de o dereglare decat de o sarcina...


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#3 2009-07-30 23:50:58

h0ney
New member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 7

Re: buna ziua

Totusi nu inteleg de ce medicul ginecolog nu mi-a dat nici un tratament pentru dureri.M-a intrebat unde ma doare si punct Pe trimitere d la medicul de familie scria la obs. "anexita" si eu am primit doar orgametril +AC...in fine dupa ce o sa mi se termine menstra o sa mai fac un test..pentru linstea mea psihica. Mentionez ca anul trecut am patit la fel...cam in aceeasi perioada, mi-a intarziat o luna d zile (banuiesc ca din cauza stresului cauzat de bac). Anul acesta am avut sesiune in perioada in care trebuia sa-mi vina normal si mi-am cam dereglat somnul, tigari in exces, cola etc si am stat foarte mult cu fundu pe gresie. Faza e ca am o luna de zile de cand m-am lasat de fumat si mananc non-stop, oare am burtiza pentru ca m-am ingrasat big_smile  Momentan nu observ nici o schimbare la menstra, are aceeasi abundenta, culoare, timp....

Offline

 

#4 2009-07-31 00:06:05

annna
Hero member
Inregistrat: 2006-09-07
Mesaje: 2917
Site

Re: buna ziua

de sarcina nu cred sa se puna problema.... dar de ce nu incerci sa consulti si un alt medic? mai ales daca durerile alea persista... nu sunt chiar ok;  si mi se pare , din ceea ce spui tu ca nu s-a implicat prea mult si te-a tratat cam superficial; nush, e doar parerea mea... insa eu as mai incerca la un medic smile si as renunta la metoda asta contraceptiva, in primul rand pentru a scapa de stressul lunar, pentru a te bucura de placere pana la capat cu prietenul tau... si plus ca din cate stiu metoda asta folosita pe termen lung poate dauna partenerului. poate te intelegi bine cu antibebele si scapi de toate problemele astea pe viitor smile

Ultima oara a fost editat de annna (2009-07-31 00:08:51)


El, poate e singurul ce poate
Sa-mi promita, sa ma minta ca o sa treaca toate... smile

Offline

 

#5 2009-07-31 15:58:51

h0ney
New member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 7

Re: buna ziua

sa fiu happy? au disparut durerile din zona pelvina...si menstra da semne ca e in ultima zi:d. faza e ca sanii au ramas umflati ..sa fie de la AC? mai are rost sa fac vreun test de sarcina?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-07-31 18:51:18

kat_utza
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-13
Mesaje: 1038

Re: buna ziua

atat timp cat ai avut menstra nu ai de ce sa-ti pui intrebarea: oare sunt insarcinata??
e posibil sa fie de la AC
daca le-ai luat din prima zi de menstra nu iti va curge mult

Offline

 

#7 2009-07-31 19:07:19

h0ney
New member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 7

Re: buna ziua

ms mult pt sfat...deci pot sa fiu happy:d..in sfarshit am scapat de un chin care m-a tinut 1luna shi ceva:-<

Offline

 

#8 2009-07-31 19:14:43

kat_utza
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-13
Mesaje: 1038

Re: buna ziua

cp puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.