homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Propun folosirea prezervativului-4


#58 2008-12-23 11:45:30

monicanicoleta
New member
Inregistrat: 2008-12-17
Mesaje: 79

Re: propun folosirea prezervativului

Cum va dati seama daca prezervativul are anumite fisuri?
Daca dupa ce a ejaculat si la prima vedere nu curge nimic din el, inseamna ca e safe?
Si eu tot timpul sunt stresata cu prezervativul.

Offline

 



#59 2008-12-23 11:51:55

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: propun folosirea prezervativului

Monica ai mai intrebat asta si la alt topic. Ti s-a raspuns in partea cealalta.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#60 2009-07-28 07:07:32

love you
Membru
Inregistrat: 2009-07-28
Mesaje: 1

Re: propun folosirea prezervativului

eu din kuza fluidului de pe ele am facut rana pe colul uterinX(

Offline

 

#61 2009-08-08 17:13:24

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: propun folosirea prezervativului

Am mai postat de cateva ori pe forum si vad ca subiectul acesta imi face cu ochiul smile

Am avut doua relatii stabile, in care stiam sigur ca nu ma inseala, ca nu am ce boli sa iau, si aveam completa incredere in ei (sa nu intelegeti ca au fost simultani). Totusi, nici dupa un an si jumatate de relatie nu am acceptat sa iau anticonceptionale. In primul rand, cunosc mai multe cazuri de efecte adverse decat cazuri pozitive. In al doilea rand, as vrea sa ajunga la maturitate minim o generatie de copii nascuti de femei care au folosit anticonceptionale. Si da, m-am informat extrem de mult pe tema asta, iar decizia mea este un NU ferm.

N-am luat Escapelle decat de doua ori in 4 ani de zile si asta din cauza ca am fost eu paranoica si nicidecum ca s-a rupt prezervativul sau ceva asemanator. Mai mult, ginecologul meu mi-a explicat destul de clar efectele adverse ale anticonceptionalelor si faptul ca in Occident nu se dau ca "bomboane", asa cum se dau in Romania. Mai mult, am prietene ai caror parinti sunt medici ginecologi si niciunul nu le-a prescris anticonceptionale propriilor lor copii. Ma intreb de ce? Trecand peste aceasta polemica, pentru ca nu stau sa conving pe nimeni si pana nu ies studiile oficiale pe cateva zeci de ani nu o sa ma convinga nimeni sa ingurgitez hormoni doar de dragul de a o face, consider ca prezervativul este "sfant".

Pentru mine personal, si ca o fac si cu prezervativ, si ca o fac fara, placerea este aceeasi. Mai mult, am o rana pe col care este deranjata de secretia lui, asa ca la mine oricum nu exista solutie. Mai mult, am avut tricomonaza cand eram virgina. Iar analizele nu si le face nimeni regulat (ma refer la 6 luni), iar in 6 luni pot sa contactez o tricomonaza de toata frumusetea pe care s-o tratez dupa cateva luni bune. Si pentru ce? Pentru ca el nu poate sa dea bani pe prezervative? Ok, cumparam amandoi. Pentru ca el nu vrea? Cum adica sa nu vrea? Daca nu vrea cu prezervativ, inseamna ca nu vrea sa se culce cu mine si deja ii zic 'la revedere' din tocul usii. Cum sa accept eu ca fata un compromis de genul asta? Am 19 ani si pana acum am avut 6 parteneri sexuali si niciunul nu mi-a propus vreodata sa o facem fara. Sau ca "are el grija". E imposibil ca el sa aiba grija.

Eu asta nu inteleg. De ce sa imi supun eu corpul unei transformari? De ce sa iau hormoni despre care nu stiu ce efect au? De ce sa iau vreo BTS, chiar daca partenerul meu e fidel? Pentru ca se intampla. Sa am si 0,1 % risc sa se intample una din cele de mai sus pentru ca lui ii ia 5 secunde ca sa isi puna un latex? Si culmea, m-au intrebat tipii de ce nu sunt de acord sa iau anticoncetionale: cand le-am explicat, unul nu a strambat din nas, ba dimpotriva. Au inteles perfect. Si au promovat ideea mai departe.

Un prezervativ folosit corect are eficienta 100%. Ca sa nu mai zic ca pe el il tine mai mult, iar striatiile imi ofera mie o placere mai mare. Ce nu imi place la ele este ca sunt lubrifiate, iar eu nu am nevoie de asa ceva. Si in plus, eu nu am stresuri, daca le pot numi asa. Nu trebuie sa ma duc la baie dupa actul sexual ca sa scot sperma din mine sau sa stau cu prosoape prin pat samd, la el e de ajuns un simplu servetel si cos de gunoi. De ce sunt anticonceptionalele privite ca un "must" intr-o relatie stabila? Am o viata sexuala extrem de activa si nu vad prezervativul a fi un impediment. Adica am experimentat mereu ce am vrut, unde am vrut, fara sa ma lovesc de aceasta 'bariera'.

Offline

 

#62 2009-08-08 18:23:10

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: propun folosirea prezervativului

si mie imi pare rau acum ca am luat anticonceptionale, desi nu am avut nicio problema cu ele! eram mai mica si mai nestiutoare si aveam de asemenea un partener mai nestiutor! acum, lucrurile stau cu totul altfel...am renuntat la anticonceptionale pentru ca mi-e mult mai bine cu prezervativ! smile


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-08-10 17:52:55

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Re: propun folosirea prezervativului

Ayrablack a scris:

Eu asta nu inteleg. De ce sa imi supun eu corpul unei transformari? De ce sa iau hormoni despre care nu stiu ce efect au?

Sa am si 0,1 % risc sa se intample una din cele de mai sus pentru ca lui ii ia 5 secunde ca sa isi puna un latex?

Un prezervativ folosit corect are eficienta 100%.

0,1 % risc nu e numai la anticonceptionale - iar acolo este atunci cand uiti sa le iei sau cand simultan iei antibiotice sau alte medicamente care le pot scadea efectul sau cand ai varsaturi sau diaree si elimini pastila inghitita (deci stii exact CAND apare riscul si trebuie sa ai grija).

Si prezervativul are 0,1 % al lui... iar acela este riscul de a se rupe sau de a avea defecte (gauri) minuscule iar asta nu poti sa prevezi si poate nici sa simti pe moment (ca sa corectezi problema cu Escapelle sau ceva similar). In plus, pot exista cazuri de intoleranta la latex cum am mai citit si pe acest forum (da usturimi sau chiar iritatii si ajungi ca o partida de sex in loc sa fie o bucurie devine motiv sa mergi la doctor, sa te tratezi si, evident, sa nu mai faci sexinpat pana iti trece. Dupa care... de la capat sad ) Daca tu n-ai problema asta si te simti bine cu prezervativul esti norocoasa, bravo tie. Dar asa cum nici o metoda nu e infailibila (toate au 0,...% al lor) nici nu se potrivesc toate oricui. Ca e vorba doar "de gustibus" sau de adevarate probleme, asta e realitatea.

Deci acel 0,.... % exista la orice metoda. Probabil singura metoda 100 % sigura (impotriva sarcinii, BTS, infectiilor etc) e abstinenta lol dar nu cred ca e cea pe care si-ar dori-o cineva wink

In concluzie, fiecare femeie e libera sa aleaga metoda care ii convine cel mai mult.

De aceea, acest "propun..." (ca asa se numeste topicul! si e chiar unul "sticky") mi se pare un pic fortat. sad Mai potrivit mi s-ar fi parut un titlu "Prezervativul - pro si contra" asa cum exista si "anticonceptionalele pro si contra" (desi aceea este o rubrica nu doar un topic) unde fiecare sa-si spuna (doar) parerea personala.

Asa cum pe forum nu se recomanda anticonceptionale ar trebui sa nu se "recomande" nici alte metode (fie ca e prezervativ, coit intrerupt, pilula de a 2-a zi sau orice altceva) ci doar sa se dezbata argumente pro si contra. Fiindca nu neaparat metoda contraceptiva pe care o preferam noi este agreata de oricine si/sau potrivita oricui.

Just my 2 cents opinion wink

Ultima oara a fost editat de EasternPrincess (2009-08-10 18:29:05)


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 

#64 2009-08-12 00:05:36

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: propun folosirea prezervativului

Total de acord cu ceea ce ai spus tu, numai ca eu vroiam sa pun accent pe ideea ca multe fete iau anticonceptionale pentru ca le zice 'partenerul', ca vezi doamne, el simte placere mai mare si pentru asta trebuie sa se sacrifice ea.

Sau mai circula 'mitul' cu 'sunt alergic la latex'. De cate ori am auzit asta, ar insemna ca 90% din masculi nu pot folosi prezervativ. lol

Offline

 

#65 2009-08-12 03:15:58

andreea11
Full member
Inregistrat: 2008-09-23
Mesaje: 231

Re: propun folosirea prezervativului

parerea mea este k daca nu ar fi bune anticonceptionalele si ar avea atatea efecte negative si ar mai exista pe piata nu s-ar mai fabrica si nu ar mai fii folosite ca modalitate de protectie de atatea femei din intreaga lume..eu una ma simt mult mai bine in timpul actului sexual fara prezervativ ma simt mai libera mai bn asa cu prezervativul tot timpul imi era frik sa nu se sparga sa nu alunece sa nu se prelinga sperma etc asa cu anticonceptionalele stiu ca sunt protejata

Ultima oara a fost editat de andreea11 (2009-08-12 03:17:24)

Offline

 

#66 2009-08-12 06:58:40

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Re: propun folosirea prezervativului

Ayrablack a scris:

multe fete iau anticonceptionale pentru ca le zice 'partenerul', ca vezi doamne, el simte placere mai mare si pentru asta trebuie sa se sacrifice ea.

Sau mai circula 'mitul' cu 'sunt alergic la latex'. De cate ori am auzit asta, ar insemna ca 90% din masculi nu pot folosi prezervativ

In ce priveste alergia poate fi si adevarat. Asa cum si unele femei sunt alergice la latex si au usturimi, mancarimi, iritatii etc in urma contactului cu prezervativul, cred ca li se poate intampla si lor, ca doar nu-s de beton lol Zona cu pricina e sensibila la toata lumea wink

Daca insa el doar pretinde ca ar fi o problema, alergie, intoleranta etc. dar de fapt e numai egoism si/sau comoditate, asta deja e alta treaba si trebuie lamurita la un alt nivel. Ca, dupa cum se spune in popor, cine face o data, face si a doua oara. Si daca el ii pretinde ei sa-i menajeze mofturile si comoditatile pentru ca asta ii mangaie lui ego-ul, mai mult ca sigur ca va face asta si in alte aspecte ale vietii, nu doar in pat. sad


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 

#67 2009-08-12 16:33:04

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: propun folosirea prezervativului

@ andreea11: si cam cate medicamente nu se vand la scara larga in conditiile in care au efecte nocive si nu sunt bune pentru sanatate? Si nu sunt testate? Din punctul de vedere al multor oameni de stiinta trebuie sa treaca undeva minim doua generatii de la un aparitia unui produs pe piata (ma refer la acestea care includ substante puternice, nu creme de corp) ca sa se stie sigur ca nu au efecte adverse grave asupra urmatoarelor generatii. Mai mult, cand faci chimioterapie (doamne fereste!) trebuie sa semnezi ca iei la cunostinta toate efectele pe care aceste radiatii le-ar putea avea asupra generatiilor viitoare (copii), si ca medicii nu isi asuma nicio responsabilitate. Ah, ca sa nu mai zic ca daca iei Roaccutane pentru acnee, scrie pe prospect ca nu ai voie sa procreezi 3 ani de zile. Si totusi exista pe piata, se da pe baza de reteta (ca si anticonceptionalele), multa lume ia. La asta ma refeream.

@ EasternPrincess: asa este, trebuie lamurita la alt nivel. Stiu ca exista alergie la latex, dar vroiam sa mizez pe celalt aspect, al "falsei" alergii. Am cunoscut multi tipi care vor ca partenera lor sa foloseasca anticonceptionale ca sa-si dea drumul in ea pentru ca el se simte mai bine, are o placere mai mare. Si ca asa vrea el. Ca de ce sa isi acopere "obiectul muncii" cu latex. Ori mie una asta nu mi se pare corect. La aspectul asta ma refeream. Poate ca eu nu vreau sa imi nenorocesc organismul, de ce trebuie sa ader la un "trend"? De ce trebuie ca ideea protejarii de sarcina sa cada numai pe umerii mei? Plus, imi este extrem de frica de un BTS. Si exact cum am zis intr-o post anterior: el isi face analizele in martie, trecem pe anticonceptionale, iar o tricomonaza in aprilie, ma infecteaza. Ca doar nu isi face nimeni analizele in fiecare luna, nu?

Offline

 

#68 2009-08-12 19:54:14

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: propun folosirea prezervativului

offtopic
19 ani si deja 6 parteneri sexuali  va
scuze, dar eu sunt mai de moda veche si nu pot sa nu ma mir....si in situatia asta chiar e cazul de prezervativ! sa zicem ca inceputul a fost la 16 ani, vine cam un partener la 6 luni....cata incredere sa poti avea?


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#69 2009-08-12 21:43:33

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: propun folosirea prezervativului

Daca citeai ceea ce am scris mai sus, am avut si relatie lunga de un an jumate, banuiesc ca puteam avea incredere in el. Cum de fapt am avut in toti cu care m-am culcat, dar deja intram in lucrurile mai personale. Deci nu din cauza asta este "neaparat" cazul de prezervativ. Desi, da, este si o cauza incredibil de buna.

Si nu inteleg de ce "wow" ca la 19 ani am avut 6 parteneri sexuali. Mi se pare chiar normal. Nu stau o luna de zile pana ma culc cu tipul cu care sunt, pentru ca nu as rezista. In general imi aleg partenerii de care sunt SI atrasa fizic foarte mult. Am avut relatii lungi, dar mai importante pentru mine sunt cariera si multe alte chestii pe langa. Si este greu sa gasesc o persoana care chiar sa inteleaga ca nu am timp fizic sa ma vad cu el zilnic sau la 2-3 zile. Dar, incredere poti avea in partener si dupa 3 saptamani. E total irelevant timpul. Sunt persoane pe care le cunosti ca-n palma dupa 2 saptamani si persoane care, dupa 2 ani de zile, descoperi ca sunt cu totul altfel.

Offline

 

#70 2009-08-13 12:34:23

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: propun folosirea prezervativului

din cate stiu eu anticonceptionalele au aparut prin anii 70 in SUA si de atunci s-au perfectionat continuu..e drept fiecare femeie este diferita si nu se pot lua aceste pastile dupa ureche ci numai dupa un control amuntit smile ca sa nu mai vorbim ca pot face bine in anumite cazuri( sindroml ovarelor polichistice in cazul meu, acnee-am o prietena care era plina si pe fata si pe spate si a incercat vrute si nevrute si pana la urma anticonceptionalele a rezolvat-o)

si eu folosesc anticonceptionalele, wink si pot sa spun ca ma simt foarte bine cu ele iar analizele de tot felul (cele uzuale+cele facute la control gineco+ hormonale) mi-a iesit foarte bine(am viata sexuala de 6 luni si tot at am inceput sa iau si antibb Jeanine)


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#71 2009-08-13 13:55:11

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: propun folosirea prezervativului

Anii 70 -> pana acum nu au trecut 2 generatii de oameni care iau anticonceptionale. Chiar daca s-au perfectionat incontinuu. Si nu ma refeream in niciun caz la acele femei care iau anticonceptionale dupa ureche, ci dupa un control amanunti, hormonal. Ehehehe. Mai complicat. In 30 si ceva de ani poate sa imi spuna mie Mutu' ca se cunosc TOATE efectele adverse pe timp indelungat. Si TOATE consecintele. Chiar daca fac bine pe o perioada de 10 ani.

Ce vroiam sa zic este ca nu inseamna ca daca iti face bine ACUM, e posibil sa fie totul in regula. Si ti-am dat cel mai clar exemplu de Roaccutane, care este folosit pe scara larga. Sau codeina fosfata, care dupa ce ani de zile a fost data fara reteta, s-au descoperit alte efecte adverse si se da numai pe baza de reteta momentan. Iar la faza cu acneea, anticonceptionalele se dau din comoditate. Cand am avut un inceput de acnee, nu a vrut niciun doctor dermatolog renumit sa imi dea AC, pentru ca totul se poate rezolva pe alte cai, mult mai sigure, mai naturale si de regula si mai repede. Trebuie doar sa ai rabdare sa cauti. Dar cand se dau pe banda rulanta, ca bomboanele, nu mai ai ce sa comentezi.

Mai mult, de ce in Occident se duc campanii masive de folosire a prezervativului? Initial, am crezut ca este doar pentru a proteja impotriva BTS si pentru ca este mai comod. Oarecum fals. Se prefera mult mai mult prezervativele in afara decat anticonceptionalele. Imi spune un medic ginecolog care lucreaza in Paris ca, spre exemplu, din 100 de femei care cer anticonceptionale, ei dau la maximum 5-6 persoane. Daca indeplinesc conditii de genul: chistul ovariene care nu se pot trata decat hormonal, acnee severa, sau dezechilibre hormonale. Protectia impotriva unei sarcini este mai incolo ... Adica nu se dau strict pentru asta. Se dau pentru 'probleme'. Pentru ca si ei, dupa o perioada in care au dat anticonceptionale exact cum se dau si la noi, s-au trezit ca nu e chiar asa. Si diminueaza.

Dpmdv, 30 de ani pentru un produs hormonal este extrem de putin. Mai ales cand deja a devenit o industrie. Iar ca orice industrie se vor promova numai aspectele pozitive, cele negative fiind lasate la urma. Ca la sampoane, masini, sapun, crema, pastile de slabit.

Ultima oara a fost editat de AyraBlack (2009-08-13 14:03:51)

Offline

 

#72 2009-08-13 14:04:20

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Re: propun folosirea prezervativului

Ayrablack a scris:

Sunt persoane pe care le cunosti ca-n palma dupa 2 saptamani si persoane care, dupa 2 ani de zile, descoperi ca sunt cu totul altfel.

Esti norocoasa daca reusesti sa cunosti oamenii atat de bine in 2 saptamani ("ca-n palma" inseamna ca-i cunosti deja foarte bine, adica nu exista posibilitatea sa ai surprize neplacute ulterior).

Dar uneori poate sa nu-ti ajunga o viata sa cunosti omul de langa tine (cazurile in care dupa ani sau chiar zeci de ani de convietuire pot aparea surprize neplacute, cand omul de langa tine face lucruri de care nu l-ai fi crezut in stare... ceea ce inseamna, evident, ca nu i-ai cunoscut toate aspectele).

Sa dea Dumnezeu sa n-ai parte de asa ceva (ca numai placut nu poate fi sa descoperi ca nu e cum credeai, mai ales dupa ce ai trait alaturi o buna bucata de viata!) dar sa fii constienta ca se poate intampla si prin urmare, sa fii atenta smile


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 

#73 2009-08-13 14:15:10

florentina irina
Full member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 528

Re: propun folosirea prezervativului

EasternPrincess a scris:

Ayrablack a scris:

Sunt persoane pe care le cunosti ca-n palma dupa 2 saptamani si persoane care, dupa 2 ani de zile, descoperi ca sunt cu totul altfel.

Esti norocoasa daca reusesti sa cunosti oamenii atat de bine in 2 saptamani ("ca-n palma" inseamna ca-i cunosti deja foarte bine, adica nu exista posibilitatea sa ai surprize neplacute ulterior).

Dar uneori poate sa nu-ti ajunga o viata sa cunosti omul de langa tine (cazurile in care dupa ani sau chiar zeci de ani de convietuire pot aparea surprize neplacute, cand omul de langa tine face lucruri de care nu l-ai fi crezut in stare... ceea ce inseamna, evident, ca nu i-ai cunoscut toate aspectele).

Sa dea Dumnezeu sa n-ai parte de asa ceva (ca numai placut nu poate fi sa descoperi ca nu e cum credeai, mai ales dupa ce ai trait alaturi o buna bucata de viata!) dar sa fii constienta ca se poate intampla si prin urmare, sa fii atenta smile

Ai reusit sa cunosti pe cineva ca pe propria palma dupa doar 2 saptamani?eu sincer nu cred ca tu sau altcineva a cunoscut pe cineva atat de bine in atat de putin timp..este imposibil!!!eu sunt cu pretenu de 3 ani si ne stim de 4 si tot ma surprinde aproape zilnic ..placut sau nu
Am uitat sa zic ca omul cat traieste invata,si deci se si schimba...

Ultima oara a fost editat de florentina irina (2009-08-13 14:18:09)


Ochi pentru ochi şi lumea va deveni oarbă.

Offline

 

#74 2009-08-16 14:31:59

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: propun folosirea prezervativului

Nu este chiar imposibil. Sunt persoane cu care rezonezi din prima si pe care le poti "citi" fara niciun fel de probleme. Si din pacate sunt extrem de multi. Trebuie doar sa ai niste notiuni de psihologie, sa stii sa interpretezi gesturi si in proportie de 90% stii exact cum va reactiona in orice situatie. Niciodata nu mi s-a intamplat sa "etichetez" un om si sa ma insel asupral lui. Desi de cele mai multe ori as fi vrut, pentru ca este frustrant sa stii totul de dinainte si sa preconizez exact cum se va intampla. Trebuie doar sa faci in asa fel incat omul de langa tine sa isi dea seama ca ii poti oferi incredere si stabilitate (nu ma refer emotionala sau ca durata de timp), ci stabilitate in sensul ca il poti intelege, ca il lasi sa se exprime asa cum este el.

Dar ma rog, si lucrand cu oamenii foarte mult timp, munca mea punand accent pe asta, si multe cursuri pe care le-am facut pe baza de inteligenta emotionala, limbajul corpului samd te ajuta foarte mult. Oamenii tradeaza multe chestii involuntar. Sunt putini acei oameni care au o stapanire de sine atat de mare incat sa isi coordoneze gesturile. Iar gesturile fac parte din tine si nu te tradeaza dupa 2 ani de zile. Dar cere rabdare smile

Offline

 

#75 2009-08-16 17:57:21

florentina irina
Full member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 528

Re: propun folosirea prezervativului

AyraBlack a scris:

Nu este chiar imposibil. Sunt persoane cu care rezonezi din prima si pe care le poti "citi" fara niciun fel de probleme. Si din pacate sunt extrem de multi. Trebuie doar sa ai niste notiuni de psihologie, sa stii sa interpretezi gesturi si in proportie de 90% stii exact cum va reactiona in orice situatie. Niciodata nu mi s-a intamplat sa "etichetez" un om si sa ma insel asupral lui. Desi de cele mai multe ori as fi vrut, pentru ca este frustrant sa stii totul de dinainte si sa preconizez exact cum se va intampla. Trebuie doar sa faci in asa fel incat omul de langa tine sa isi dea seama ca ii poti oferi incredere si stabilitate (nu ma refer emotionala sau ca durata de timp), ci stabilitate in sensul ca il poti intelege, ca il lasi sa se exprime asa cum este el.

Dar ma rog, si lucrand cu oamenii foarte mult timp, munca mea punand accent pe asta, si multe cursuri pe care le-am facut pe baza de inteligenta emotionala, limbajul corpului samd te ajuta foarte mult. Oamenii tradeaza multe chestii involuntar. Sunt putini acei oameni care au o stapanire de sine atat de mare incat sa isi coordoneze gesturile. Iar gesturile fac parte din tine si nu te tradeaza dupa 2 ani de zile. Dar cere rabdare smile

Este o foarte mare diferenta intre ce ai zis aici si fraza "ca in palma"
Cat despre notiunile de psihologie sunt licentiata in psihologie.


Ochi pentru ochi şi lumea va deveni oarbă.

Offline

 

#76 2009-09-01 21:43:39

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: propun folosirea prezervativului

kapitulation Bolile cu transmitere sexuala sunt organisme foarte mici, minuscule in comparatie cu sperma.Acesti virusi foarte mici pot trece printr-o gaura dintr-un prezervativ mult mai usor decat ar putea trece sperma.De exemplu, HIV ( virusul care cauzeaza SIDA) este atat de mic incat peste 2.000.000 de factori care produc boala se pot aduna pana cand se termina aceasta propozitie.

In 1993, Universitatea din Texas a analizat rezultatele a 11 studii diferite care au urmarit eficacitatea prezervativelor in prevenirea transmiterii virusului SIDA.Rata medie a esecurilor prezervativelor in cele 11 studii pentru prevenirea transmiterii virusului SIDA a fost de 31%.

Un motiv pentru esecul prezervativelor in prevenirea transmiterii SIDA este acela ca prezervativele din latex au mici gauri intrinseci numite" goluri". Sperma este mai mare decat aceste gauri, dar virusul SIDA este de 50 ori mai mic decat aceste gauri, ceea ce face ca virusul sa treaca usor prin acestea (Sursa: Dr. C.M. Roland-editor al revistei Rubber Chemistry and Technology). Pentru a va face o id?e cat de usor este ca virusul sa treaca prin aceste gauri imaginati-va o minge de ping-pong trecand printr-un cos de baschet.

Fetele totusi raman insarcinate!

Stiti ca puteti sa folositi prezervativul si totusi puteti sa ramaneti insarcinate? O varietate de studii a aratat ca prezervativele au o rata de esec anuala cuprinsa intre 10% si 30% in prevenirea sarcinii.

La fel cu virusul HIV, şi virusul uman papiloma (HPV) se transmite pe cale sexuală. Infecţia cu HPV este una dintre cele mai răsp?ndite boli cu transmitere sexuală din SUA. C?teva tipuri ale virusului papiloma (patru) generează 70% din cazurile de cancer cervical. Cancerul cervical este pe locul doi ?n ceea ce priveşte numărul deceselor de cancer ?n r?ndul femeilor din lumea ?ntreagă. ?n fiecare an, aproape 5000 de femei din SUA mor de acest tip de cancer.
Consultanţi ştiinţifici: dr. med. Rudolf Ehmann - Elveţia, dr. med. Antun Lisec - Croaţia)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.