homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

A adoptat cineva un copil?-3


#39 2009-08-28 11:13:28

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: A adoptat cineva un copil?

nimeni?!?


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 



#40 2009-08-28 15:58:54

Zeyna
Platinum member
Castigatoare a concursului de Miss
De la: Constanta
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 19746

Re: A adoptat cineva un copil?

love_t eu stiu o persoana din italia care are grija de o fetita din romania, undeva de prin cluj daca nu ma insel, ii trimit bani, hainute, in vacante o iau acolo si din cate am inteles urmeaza sa o adopte si sa o ia acolo. cred ca sunt ok treburile astea, se poate verifica cred starea copiilor, daca au primit tot ce le trebuie si daca sunt ingrijiti


Dragostea nu se stă, se face.

Offline

 

#41 2009-08-28 16:35:38

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: A adoptat cineva un copil?

Deuzza, eu vorbeam despre adoptia la distanta sau despre sponsorizarea unui copil.
Adica sunt organizatii care ajuta copiii din tari precum Africa..
Practic "adoptia" este numai asa de forma... pt ca tu doar platesti o suma de bani pe luna pt acel copil. Nu ai voie sa il iei acasa, dar comunici cu el, prin scrisori.
Al meu nu ar fi de acord sa adoptam un bebe... si nici eu nu stiu cum as reactiona daca ar fi sa adopt un copil.
Dar macar asa sa pot face ceva.. printr-un ajutor financiar in fiecare luna.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#42 2009-08-28 16:40:48

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: A adoptat cineva un copil?

Love eu stiu o persoana care are vreo 5 copii adoptati la distanta. totul merge ok, ajungi banii acolo unde trebuie, singura chestie e ca trebuie sa cauti organizatia serioasa. informeaza-te pe la unicef, stiu ca se facea. sau la organizatii catolice serioase. daca te informezi bine sigur vei gasi pe cea serioasa. da, asa e.. vorbesti cu el prin scrisori. copii ii trimit acestei doamne cate o bijuterie facuta de ei.. si ea le trimite lor cadouri. unele organizatii nu accepta dar le poti trimite cati bani vrei tu si poti vedea exact unde ajung si cum sunt utilizati banii tai.


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#43 2009-08-28 16:53:08

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: A adoptat cineva un copil?

Crezi ca ai putea sa o intrebi despre ce organizatie este vorba?
Am cautat la unicef dar nu au acest fel de program... doar sa donezi bani


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-10-19 12:46:41

uffff
Insomniac member
De la: mii de km departare
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 7508

Re: A adoptat cineva un copil?

postez si aici intrebarea : se poate adopta un copil daca esti singur? adik din punct de vedere material ce condii se impun ca sa poti adopta un copil? si exista vreo lege prin care sa pot interzice parintilor naturali sa caute copilul dupa ce actele au fost finalizate? daca copilul in viitor isi va dori sa-si vada parintii naturali at ok...nici o problema....dar ca sa se trezeasca parintii ca isi vor copilul inapoi dupa ce eu cativa ani l-am crescut...no way

din cate am inteles s-a dat acordul adoptiilor internationale....adik pot veni familii din afara tarii sa adopte de la noi....de parca in romania nu ar fi destule familii care vor sa adopte.....

Offline

 

#45 2009-10-19 15:41:37

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: A adoptat cineva un copil?

nu m-am informat asupra subiectului, dar, din cate stiu:
1. legea nu-ti interzice sa adopti un copil daca esti singur, dar, cu siguranta, dosarul tau se va plimba mai mult pe la "comitete si comitzii" decat cele ale familiilor casatorite....
2. nu numai ca nu se interzice parintilor naturali sa-si caute copilul, ci se si incurajeaza asta. dar nu cred ca pot veni sa-l "revendice" cand si cum au chef, asa, deodata.....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#46 2009-10-19 19:25:46

floare de iris
Full member
Inregistrat: 2008-02-16
Mesaje: 501

Re: A adoptat cineva un copil?

uffff a scris:

postez si aici intrebarea : se poate adopta un copil daca esti singur? adik din punct de vedere material ce condii se impun ca sa poti adopta un copil? si exista vreo lege prin care sa pot interzice parintilor naturali sa caute copilul dupa ce actele au fost finalizate? daca copilul in viitor isi va dori sa-si vada parintii naturali at ok...nici o problema....dar ca sa se trezeasca parintii ca isi vor copilul inapoi dupa ce eu cativa ani l-am crescut...no way

din cate am inteles s-a dat acordul adoptiilor internationale....adik pot veni familii din afara tarii sa adopte de la noi....de parca in romania nu ar fi destule familii care vor sa adopte.....

dupa ce actele au fost finalizate parintii naturali nu mai au nici un drept asupra copilului, iar tu, ca familie adoptatoare sau persoana adoptatoare ai tot dreptul sa/l reclami daca intervine si cauta copilul. are dreptul sa caute copilul numai pana la finalizarea procesului, dupa nu mai are nici un drept

Ultima oara a fost editat de floare de iris (2009-10-19 19:26:18)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.