homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tratament mycoplasma / ureaplasma


#1 2009-05-31 13:49:43

di13
Membru
Inregistrat: 2009-05-31
Mesaje: 1

Tratament mycoplasma / ureaplasma

salut!
la o analiza de col de acum 2 luni s-a constatat ca am mycoplasa / ureaplasama. Medicul mi-a prescris tratament cu Josamicina (alte nume comeciale Josalid, Wilprafen), singurul care poate fi luat in sarcina petreu infectia respectiva, dar  medicamentul respectiv nu se gaseste la noi in tara. Intre timp am luat alte antibiotice pentru o alta afectiune si la repetarea analizei de col mycoplasma / ureaplasma disparusera. Asadar am ramas cu 3 cutii de Josalid de 750 mg aduse din strainatate (14 comprimate / cutie). Le dau cu mare placere oricui are nevoie

Offline

 



#2 2009-05-31 14:04:45

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Tratament mycoplasma / ureaplasma

poate vad fetele care se lupta cu chlamydia si au epuizat celelate variante de tratament.
eu intrebam in dreapta si in stanga acum ceva vreme, dar slava Domnului ca am scapat pana la urma.
multumim  puss

Offline

 

#3 2009-07-11 16:48:24

Dorina Gordea
Membru
Inregistrat: 2009-07-11
Mesaje: 3

Re: Tratament mycoplasma / ureaplasma

dr. Hunter Handsfield, M.D., de la MedHelp.org   spune ca Ureaplasma este o bacterie este o bacterie normala in tractul genital si ca el nu a testat aceasta bacterie in 30 de ani in clinica lui decat atunci cand a vrut sa faca vreo cercetare...

Although I dislike disagreeing overtly with patients' own health care providers, your positive test for Ureaplasma is meaningless.  It is a normal bacteria found in the genital tracts of at least 50% of sexually active people, and everybody has it at one time or another.  It is one of the hundreds of bacterial that normally inhabit the genital tract.  Some strains of Ureaplasma can cause nongonococcal urethritis (NGU) in men, but Ureplasma has never been found to be associated with signficant disease in women.  In my STD clinic, we have never once tested a person for Ureaplasma in 30+ years, except when we're doing research on it.



In other words, you should not have been tested for it; and having ureaplasma is not a reason to take doxycycline or any other antibiotic. I'm sure it had nothing to do with your yeast infection.

Offline

 

#4 2009-07-11 17:02:30

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Tratament mycoplasma / ureaplasma

Dorina Gordea ai warn pt postare multipla. citeste te rog regulamentul.
iti multumim pt informatie dar e suficient sa o scrii intr-un singur loc.

Offline

 

#5 2009-08-24 00:32:36

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Tratament mycoplasma / ureaplasma

mai ai Josalidul? Cat costa?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-08-28 16:17:07

dana07
Membru
Inregistrat: 2009-08-28
Mesaje: 2

Re: Tratament mycoplasma / ureaplasma

la analizele de le-am facut s-a descoperit ca am mycoplasa / ureaplasama. sincer nu stiu ce tratament presupune asta. cat de complicat este, cat de laborios, cat de tolerant....dar m-am speriat de am si bocit pe drum pana acasa.
pana acum nu am mai facut analiaza asta. sunt speriata de cand le duc in mine ce pot provoca....

daca aveti mai multe informatii lamuriti-ma, va rog

ce mi-a ramas din ce-am citit pe internet este ca se poate ajunge si la infertilitate
...pai eu imi propusesem sa imi fac toate analizele in ideea de a ramane insarcinata...de a vedea daca organismul meu este ok pentru a ramane insarcinata...

Offline

 

#7 2009-08-29 06:50:09

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Tratament mycoplasma / ureaplasma

nu mai boci. daca faci corect tratamentul (tu si partenerul) , scapi de paguba.  Este o bacterie comensala care populeaza des vaginul femeilor si, ca si Candida, cand se inmulteste poate provoca neajunsuri. La tine, ca la marea majoritate care poseda aceste oratanii, este asimptomatica, adica traiti impreuna in pace fara sa va deranjati. Daca vrei sa ramai insarcinata trebuie totusi s-o indepartezi pt. a indeparta orice emotie si ingrijorare ulterioara.

Offline

 

#8 2009-08-29 11:50:04

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Tratament mycoplasma / ureaplasma

mergi la doctor... iti va da tratament conform antibiogramei. la 2 saptamani dupa terminarea tratamentului repeti analizele. nu este un capat de tara, se vindeca. bafta!

Offline

 

#9 2009-08-29 16:27:55

dana07
Membru
Inregistrat: 2009-08-28
Mesaje: 2

Re: Tratament mycoplasma / ureaplasma

merg la doctor merg ...dupa 2 sept cand revine medicul din concediu. nici nu se punea problema sa nu merg...doar cat citind pe internet o gramada de pareri ajunsesem de sa dau in depresie. presupuneam ca trebuie ca si partenerul sa ia tratament...

multumesc de informatii.

Offline

 

#10 2009-08-29 16:43:46

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Tratament mycoplasma / ureaplasma

nu e cazul de depresie iubita. da, trebuie sa faca si partenerul tratament

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.