homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chist ovarian-2


#20 2007-07-11 10:44:56

pisica
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 113

Re: chist ovarian

pei nu stiu in ce constau pastilele alea  eu aveam menstratia neregulata inainte de pastile si chist aveam de 5 cm so... eu am inceput prima data pastilele din a 7-a zi de ciclu am luat folia de 21 de pastile pauza si mi-a venit probabil iti va veni si tie si cum iti vine iei prima pastila in prima zi de ciclu si esti protejata asi fi curioasa sa imi spui in ce constau pastilele alea.

Offline

 



#21 2007-07-11 18:07:24

Asuculina
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-11
Mesaje: 9

Re: chist ovarian

Buna ziua. E prima mea aparitie pe acest forum asa ca va rog ingaduinta. Intrucat imi doresc foarte tare un bebe in ultimul an am facut multiple ecografii transvaginale pentru a monitoriza situatia ovarelor mele. Tin sa mentionez ca pana acum un an am luat anticonceptionale (vreme de 9 ani). De cand m-am oprit ovarele mele au luat-o razna. Mai precis dreptul doarme iar pe cel stang am chisturi (foliculi) functionale care pana acum au disparut de la sine. Problema mea e ca acum o saptamana la ecografie s-au vazut doua chisturi de dimeniuni: 2,70/3,5 cm si respectiv 2,6/3,77 cm. Ovarul stang atinsese dimensiunea de 6,12/3,75. Ieri (10.07.2007) am repetat ecografia si m-am speriat. Nu se mai vede decat un singur chist dar de dimensiuni mult mai mari si anume:6,5/6,3 cm iar ovarul a ajuns la 7,2/6,7cm.
Mediucl ginecolog mi-a spus sa astept primul CM (peste 5 zile ar trebui sa apara), sa fac un test de sarcina in caz ca ciclul intarziu  iar daca ciclul vine la timp, in prima zi de singerare sa incep sa iau mycrogynon. Pe de alta parte medicul a mentionat ca e posibil sa nu dea inapoi, date fiind dimensiunile, si atunci voi ajunge la operatie.
As vrea sa stiu parerile voastre. Nu stiu daca e cazul sa trag de timp...in sensul ca mi-e teama ca ovarul sa nu aiba de suferit prin faptul ca acest chist va mai sta acolo inca o luna, doua cat voi face tratamentul cu anticonceptionale. E posibil sa mai dea inapoi la aceste dimensiuni?

Offline

 

#22 2007-07-11 21:13:19

pisica
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 113

Re: chist ovarian

da poate da inapoi cu rabdare dar poti avea sarcina fara griji in timp ce ai si chist ,, acesta nu afecteaza in nici un fel bebelul.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.