homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chiuretaj


#1 2006-02-09 12:45:33

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

chiuretaj

din punct de vedere fizic ce simte o femeie atunci cand i se face un chiuretaj???ce implicatii exista?


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 



#2 2006-02-09 12:50:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chiuretaj

din punct de vedere fizic in timpul curetajului daca e cu anestezie generala nu simti nimic.daca nu e cu generala te doare cam rau si simti ca scormoneste ceva prin burta ta
dupa aceea,o vreme te doare burta destul de tare(indiferent de tipul de anestezie pentru ca ii dispare efectul)
implicatiile sunt pe mai multe planuri .din punct de vedere fizic riscuri prea mari deja nu prea sunt daca faci curetajul intr-un centru specializat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2006-02-09 12:52:48

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: chiuretaj

tine de alegerea femeii daca isi face anestezie generala???..sincera sa fiu ..nu mi-as dori sa raman cu traume dupa o astfel de interventie...dureroasa si incomoda
iar durerile de burta presupun ca se trateaza medicamentos.....


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#4 2006-02-09 13:03:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chiuretaj

este la alegerea femeii....si da se trateaza
ca femeie in primul rind zic asa:oricum cu un pic de traume ramii


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2006-02-09 15:09:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chiuretaj

....ciudat....parca am raspuns dar nu-mi vad raspunsul....
ma rog ideea era ca sigur ca ramine la alegerea femeii daca face sau nu anestezie generala(in cabinetele unde ai aceasta obtiune)iar pentru durerile ulterioare de burta poti lua pastile
dar....macar cu o mica trauma psihica tot ramii....spun asta ca femeie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-02-23 04:07:00

Anna
New member
Inregistrat: 2006-02-23
Mesaje: 13

Re: chiuretaj

cristina_i a scris:

din punct de vedere fizic ce simte o femeie atunci cand i se face un chiuretaj???ce implicatii exista?

Eu am facut 2 chiuretaje...nope, nu ma mandresc cu asta:( In fine...prima data a fost cu anestezie generala, la Marie Stops in Bucuresti. S-au purtat impecabil cu mine, fizic nu am simtit nimic, dupa  intepatura in vena de la anestezie. Cand m-am trezit eram un pic ametita, dar am fost perfect capabila sa cutreier singura Bucurestiul pe care nu-l cunosteam si sa ma intorc cu trenul in orasul meu de provincie...desi aveam 19 ani si eram slabanoaga. Seara m-a durut un pic burta, cam ca la o menstruatie (eu eram obisnuita cu dureri menstruale)
   A doua oara am intrebat la toate cabinetele din orasul meu si din cel alaturat si nimeni nu a vrut sa-mi faca anestezie generala. Ba majoritatea se purtau destul de inuman, atitudine de genul "la facut sex ti-a placut si acum te smiorcai draga?" N-am reusit sa merg din nou la Bucuresti si am optat pentru un cabinet care mi s-a parut mai uman. Eu ramasesem insarcinata peste sterilet, asa ca au trebuit sa mi-l scoata pe acela intai si apoi sa chiureteze. Nu stiu la ce a folosit anestezia locala, pentru ca am simtit tot si a fost destul de dureros. Cand m-au dat jos de pe masa tremuram toata si nu puteam sa stau in picioare, dar dumnealor nu s-au deranjat prea tare pentru ca erau multe altele ca mine...stateau toate la usa aliniate, tremurand ca ovinele la transat...time is money, stii tu...M-a carat cu greu la un taxi prietena mea...cand s-a burzuluit la asistenta spunandu-i ca mi-e rau, i-a spus sa-mi dea un algocalmin...
   Daca esti sigura ca vrei sa faci un chiuretaj, mergi la un cabinet unde se poarta ca oamenii...ia-ti prietena/ prietenul/ sotul cu tine...opteaza pentru anestezie generala...si ai mare grija sa nu ti se mai intample asta, nu este un eveniment prea placut...
   Traume? In cazul meu, nimic fizic...dar la o banala consultatie ginecologica, atunci cand ma asez pe masa...imi tremura genunchii si mi se inclesteaza gura. Si eu ma laudam ca nu sunt asa fricoasa din fire:))

Offline

 

#7 2006-02-25 10:03:17

onu_tza_4u
New member
Inregistrat: 2006-02-24
Mesaje: 6

Re: chiuretaj

hey.....as dori sa stiu ce riscuri implica chiuretajul la o minora....adik,dak in primul rand exista un cabinet specializat care practica asa cva...nu doar la negru!

Offline

 

#8 2006-02-26 13:50:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chiuretaj

conform legii nu are voie nimeni sa faca curetaj(asa se scrie corect!nu "chiuretaj")minorelor fara consimtamintul unui tutore legal(de regula parinte)
riscurile curetajului sunt aceleasi pentru oricine se supune unei asemenea interventii


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2006-12-13 14:18:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chiuretaj

allle, asteapta pina miine, oricum deocamdata nu ai voie sa faci sex din pricina cauterizarii...miine vei sti sigur daca e sau nu menstruatie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2006-12-13 14:19:41

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: chiuretaj

multumesc mult, asa am sa fac


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#11 2006-12-13 14:25:05

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: chiuretaj

nu vreau sa judec pe nimeni dar am si eu o curiozitate..cum de pot unele fete sa faca avort si sa vorbeasca atat de usor despre asta?eu consider ca o data ce esti destul de pregatita sa faci sex si pe deaspra si neprotejat ar trebui sa iti asumi si posibilitatea ca vei fi mama.varsta nu e o scuza dupa parerea mea.toate femeile pe care le-am auzit spunand ca au avortat regreta decizia..

Offline

 

#12 2006-12-13 14:28:22

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chiuretaj

ioana, sunt momente in care te poti lovi de un esec al metodei de protectie....din nefericire exista si posibilitatea sa nu va protejati pentru ca e mai important ce va zice prietenul decit ce se intimpla cu tine.
Decizia de a face avort nu cred ca e usoara pentru nimeni insa cred ca nici sa stai dupa aceea cu capul ingropat in nisip toata viata nu e cazul. Oricine poate gresi, important e sa nu persevereze in greseala...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2006-12-13 14:29:27

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: chiuretaj

ioana, a scris cateva randuri. asta nu inseamna ca ii e usor, dar nici ca e greu. pur si simlu nu stim decat ca a facut un avort, nu si cum se simte dupa asta. daca vrea sa se planga, sa spuna ca regreta, ca ii pare rau, sa se scuze incercand de fapt sa se convinga pe ea, noi o vom ajuta cum putem, prin cuvinte. daca doar a intrebat ceva, ii raspundem.


Nobody home

Offline

 

#14 2006-12-13 14:34:30

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: chiuretaj

da,inteleg...mereu am zis ca e singurul lucru pe care nu as vrea sa-l fac in  viata..sper din tot sufletul sa reusesc.de vreo doua ori mi-a fost teama ca am ramas insarcinata dar de fiecare data ma gandeam ca o sa pastrez copilul si ultima data cand am uitat pastila(din fericire mai putin de 12 ore), prietenul meu a fost foarte dragut si mi-a zis ca daca am ramas va iubi copilul si vom face tot ce putem sa-i oferim ce este mai bun..am plans cand am auzit asta..scuze daca am deviat de la subiect

Offline

 

#15 2006-12-13 14:39:08

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: chiuretaj

da, ioana. dar unele sunt prea mici sau prietenul nu e langa ele (fuge cat poate de repede) sau au primit o educatie stricta si o sarcina ar fi un dezastru sau-sau-sau. in plus, asta e alegerea fiecareia.
am deviat de la subiect, asa ca s-o lasam cum a picat. wink


Nobody home

Offline

 

#16 2006-12-13 14:52:21

ela_is_sweet
Sr. member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 1309

Re: chiuretaj

mie mi se face pielea de gaina numai cand aud ca se vorbeste despre avort neutral

Offline

 

#17 2007-02-01 01:54:19

alina_blonda
New member
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 9

Re: chiuretaj

BUNA TUTUROR.VREAU SI EU SA STIU CAND VINE MENSTRUATIA DUPA UN CHIURETAJ PRIN ASPIRATIE.
EU AM FACUT UN CHIURETAJ LA 6 SAPTAMANI DE SARCINA DIN CAUZA CA AM UN CHIST OVARIAN DE 7 CM...STIE CINEVA CUM AS PUTEA SA-L TRATEZ PE LANGA ANTICONCEPTIONALE?
ULTIMA MENSTRUATIE AM AVUT-O PE 2 DECEMBRIE 2006 IAR CHIURETAJUL L-AM FACUT PE 26 IANUARIE.ACUM PE 1 FEBRUARIE AM VAZUT CA AM O SANGERARE CA LA MENSTRUATIE...INSA NU STIU DACA E CHIAR MENSTRUATIE SI NU E ALTCEVA.
PRECIZEZ CA DUPA INTRERUPERE NU AM AVUT PROBLEME GEN SANGERARI,DECAT FOARTE PUTIN DUPA ACEASTA,IN REST NIMIC,AM LUAT SI TRATAMENT CU ANTIBIOTIC.ACUM SUNT PUSA PE GANDURI...DACA E NORMAL SA AM CICLU ASA DE REPEDE...
POATE CINEVA SA-MI RASPUNDA?
VA PUP PE TOATE SI MULTA BAFTA IN TOATE

Offline

 

#18 2007-02-01 10:24:42

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: chiuretaj

doctoressa a scris:

3.Nu folosim majuscule. Pe forum nu se tipa.

te rog sa citesti si sa respeci toate regulile. ai warn.


Nobody home

Offline

 

#19 2007-02-01 10:52:35

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chiuretaj

alina_blonda, nu e menstruatie. Menstruatia dupa curetaj vine la 4-6 saptamini


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.