homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Abces dentar


#1 2008-01-07 23:55:37

Analisa
New member
Inregistrat: 2007-10-26
Mesaje: 37

abces dentar

tatal meu s-a trezit cu-n abces dentar de toata frumusetea:(...i s-a umflat intreg obrazul extrem de tare , si medicul i-a recomandat penicilina injectabila de 1mil din 6 in 6 ore plus ampiclox(fosta ampicilina) tot din 6 in 6 ore,pt ca mai apoi sa meraga la cabinet sa rezolve pb...intrebarea mea este pt toti cei care stiu vreun remediu rapid pt asa ceva, pt ca umflatura sa se resoarba mai repede pt a putea merge la dentist cat mai urgent.eventual un leac babesc...orice.va multumesc

Offline

 



#2 2008-01-07 23:59:08

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: abces dentar

in stadiul in care este el am fost si eu acum cativa ani, si acelasi tratament am luat, si nu cred k poate sa faca altceva decat sa astepte sa termine tratamentul si apoi sa mearga sa rezolve maseluta smile

Offline

 

#3 2008-01-08 09:45:52

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: abces dentar

l"leacul" medical e cel mai bun. asa ca mai bine il urmeaza si asteapta...

Offline

 

#4 2008-01-08 13:32:07

minimoni
Full member
Inregistrat: 2007-12-28
Mesaje: 280

Re: abces dentar

mamei mele i s-a dat amoxicilina...pentru abces aparut sub coronita pe care abia i-o pusese dr. stomatolog. depinde si la care antibiotic e sensibil tatal tau.am auzit , dar nu am testat, ca se tine ceai de musetel cat suporta el de cald acolo pe zona afectata de abces, dupa care se scuipa.si repeta operatiunea asta cu o cana de 250ml de ceai si ca ar mai ceda.


ca sa iti dai seama ca esti prost trebuie sa te duca capul!

Offline

 

#5 2008-01-08 13:47:06

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: abces dentar

sa faca tratamentul asa cum i-a fost prescris. leacurile babesti nu merg. iar daca pune ceai de musetel cald, sau orice cald, e mai rau

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-01-08 14:06:07

minimoni
Full member
Inregistrat: 2007-12-28
Mesaje: 280

Re: abces dentar

mamei mele i-a fost bine pentru ca i-a inmuiat gingia...si nu se mai creea aceeasi presiune la nivelul gingiei. asta nu inseamna ca e o solutie general valabila. si nici nu e obligatoriu s-o faca...imi aduc aminte ca insasi doctorita i-a zis sa faca chestia asta.


ca sa iti dai seama ca esti prost trebuie sa te duca capul!

Offline

 

#7 2009-09-17 09:55:11

Antiblu
New member
Inregistrat: 2009-06-16
Mesaje: 48

Re: abces dentar

M-am trezit si eu cu 2 abcese la aceeasi masea, de o parte si de cealalta a maselei. Ea nu mai are nerv si e si jumatate rupta si cred ca ar trebui scoasa. Azi la 15 am programare la dentista. Intrebarea mea e: poate sa-mi faca anestezie dupa ce imi sparge abcesele pentru a-mi scoate maseaua tot azi? Sau trebuie sa stau pe antibiotice cateva zile, abia pe urma sa o scoata?

Offline

 

#8 2009-09-17 10:14:56

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: abces dentar

am avut si eu la fel ca si tine in urma cu cativa ani si mi-a dat mai intai tratament cu antibiotice sa ca scap de infectie si apoi mi-a scos-o deoarce a zis k nu imi amorteste daca are infectie si risk sa mi-o scoata fara sa fiu amortita....dar acum depinde de ce zice doctora....


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#9 2009-09-17 10:45:40

Antiblu
New member
Inregistrat: 2009-06-16
Mesaje: 48

Re: abces dentar

bella-yzaura a scris:

am avut si eu la fel ca si tine in urma cu cativa ani si mi-a dat mai intai tratament cu antibiotice sa ca scap de infectie si apoi mi-a scos-o deoarce a zis k nu imi amorteste daca are infectie si risk sa mi-o scoata fara sa fiu amortita....dar acum depinde de ce zice doctora....

Si ti-a spart abcesele si pe urma ti-a dat tratament sau ai luat tratament cu abcesele nesparte?

Offline

 

#10 2009-09-17 10:49:19

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: abces dentar

Antiblu a scris:

bella-yzaura a scris:

am avut si eu la fel ca si tine in urma cu cativa ani si mi-a dat mai intai tratament cu antibiotice sa ca scap de infectie si apoi mi-a scos-o deoarce a zis k nu imi amorteste daca are infectie si risk sa mi-o scoata fara sa fiu amortita....dar acum depinde de ce zice doctora....

Si ti-a spart abcesele si pe urma ti-a dat tratament sau ai luat tratament cu abcesele nesparte?

nu mi-a spart niciun abces, dar cine statea intrebarea este fugeam de numa...mi-o frik de dintolog...vai..vaii...
mi-a dat antibiotic o saptamana, dar dupa 3 zile a dat inapoi...si am continuat tratamentul cat mi-a zis el, apoi am facut radiografie si a constatat k nu mai are ce-i face la masea ca era distrus sa radacina si m-a anesteziat si a scos-o, credea k mai este buna la radacina si o sa-i faca tratament si o sa imi puna o coronita k nu este cel mai indicat sa le scoti, dar nu s-a putut face nimik...grater


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#11 2009-09-17 23:05:08

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: abces dentar

eu faceam cand eram mica abces..nu des dar am avut de 2-3 ori cred. tin minte ca mi le spargeam singura in fata oglinzii si trecea de la sine forgetit

ceaiul de musetel si bicarbonatul este foarte bun pt infectii de genul acesta. la mine cel putin a functionat. am patit`o anul trecut de revelion de la niste antibiotice ciudate am facut alergie si mi s`a umplut gura de afte. nu am avut cu ce ma trata medicamentos, decat glicerina boraxata, insa mereu faceam spalaturi cu ceai de musetel in care puneam si bicarbonat alimentar.

Ultima oara a fost editat de deealexx (2009-09-17 23:05:43)

Offline

 

#12 2009-09-18 13:15:02

Antiblu
New member
Inregistrat: 2009-06-16
Mesaje: 48

Re: abces dentar

Nu e bine deloc sa faci abces. Chiar daca iei antibiotice, tot ramane un chistulet la radacina dintelui, iar daca nu se intervine sa se scoata chistul, se formeaza granulom si asta poate manca din os. Antibiotic mi-a dat si mie pt 5 zile, pe urma ma duc din nou sa vad ce poate sa-i faca maselei: tratat sau clestisor.

Offline

 

#13 2009-09-18 13:43:09

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: abces dentar

Antiblu a scris:

Nu e bine deloc sa faci abces. Chiar daca iei antibiotice, tot ramane un chistulet la radacina dintelui, iar daca nu se intervine sa se scoata chistul, se formeaza granulom si asta poate manca din os. Antibiotic mi-a dat si mie pt 5 zile, pe urma ma duc din nou sa vad ce poate sa-i faca maselei: tratat sau clestisor.

am avut dreptate....tongue si eu tre sa vizitez doctorul dar mie asa teama...


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#14 2009-09-18 13:50:16

Antiblu
New member
Inregistrat: 2009-06-16
Mesaje: 48

Re: abces dentar

De mine radea stomatoloaga ca imi e frica forgetit

Offline

 

#15 2009-09-18 13:57:34

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: abces dentar

stiu cum e...dar eu am laxitate ligamentara si tre sa merg la cineva cu experinta...si sunt din iasi si nu prea cunosc pe nimeni...grater(((


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#16 2010-08-14 17:32:07

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: abces dentar

prietenul meu e plecat in anglia de curand ... si a facut abces de i s'a umflat foarte tare toata falca (are capu deformat) neutral nu imi place deloc cum arata cesafac ia antibiotic

poate fi ceva grav?

Offline

 

#17 2010-08-14 17:47:01

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: abces dentar

Si abcesele dentare pot fi destul de serioase. In rpincipiu, ar trebui sa mearga la stomatolog sa ii deschida canalele . Antibioticul ajuta dar musai trebuie sa il vada un stomatolog daca zici ca are capul deformat

Offline

 

#18 2010-08-14 18:09:35

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: abces dentar

el zice ca e de la clima...si ca toti care au fost acolo (au schimbat clima) au patit al fel si ca ii va trece .....dar eu cand il vad la web doamne imi vine sa plang sad

Offline

 

#19 2010-08-14 19:22:53

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: abces dentar

isi mai pune si vata cu spirt in urechi ...oare e bine ?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.