homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Reactii dupa chiuretaj


#1 2009-02-04 21:42:10

bluecarla
New member
Inregistrat: 2009-02-04
Mesaje: 27

reactii dupa chiuretaj

buna!astazi am facut un chiuretaj prin aspiratie la marie stops...totul a fost ok..personalul clinicii a fost exceptional....dar am anumite nelinistii......nu am sangerat f mult!iar acum..sangerarea aproape ca s-a oprit,iar dureri abdominale nu am...este normal? sad imi este teama k nu cumva sa am in vagin cheaguri de sange.....sau acestea s-au eliminat?doctorul care mi-a facut chiuretajul mi-a dat si anumite medicamente....dar v-am spus...imi este teama ca nu cumva sa nu fi eliminat cheagurile de sange din vagin....!help!va multumesc bang

Offline

 



#2 2009-02-04 22:04:12

skumpi
Vizitator

Re: reactii dupa chiuretaj

e normal si e f bine ca nu ai dureri
ia medicamentele in continuare si o sa fie bine

 

#3 2009-02-04 22:09:38

bluecarla
New member
Inregistrat: 2009-02-04
Mesaje: 27

Re: reactii dupa chiuretaj

multumesc mult...eram tare ingrijorata!fetele kre erau acolo,se vaitau ...eu m-am putut ridica dupa 15min....si am fost surprinsa k nu am sangerat asa tare si nu am avut dureri ca ele..

Offline

 

#4 2009-02-04 22:22:26

skumpi
Vizitator

Re: reactii dupa chiuretaj

fiecare organism reactioneaza altfel` smile

 

#5 2009-02-04 23:37:19

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: reactii dupa chiuretaj

pai e f bine k nu ai dureri , k ti-ai revenit repede si k nu sangerezi mult ...si dak ar fi sa ai cheaguri de sange in uter sau vagin se vor elimina singure stai linistita si urmeaza tratamentul dat ...sanatate


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-04-22 14:13:14

michy
Membru
Inregistrat: 2009-04-22
Mesaje: 1

Re: reactii dupa chiuretaj

Buna!
Legat tot de chiuretaj. Eu am o sarcina de aproape 3 saptamani, iar medicul mi-a recomandat chiuretaj in scop terapeutic si ulterior mi-a zis ca ea nu mai face astfel de interventii de acest gen daca sarcina este inca in evolutie (cu acest aspect nu a fost corecta cu mine de la inceput). ce s-a intamplat? am ramas insarcinata dupa o ovulatie mai tarzie (practic, cand trebuia sa imi vina ciclul eu am ovulat).
La 13 zile de la contactul sexual am facut un bhcg, care mi-a iesit negativa, la medsana, unde apropo au niste intervale pentru saptamanile de sarcina foarte mari. am cerut sa mi se interpreteze rezultatul si mi-au spus ca e de fapt negativ. era fals. eram insarcinata in 13 zile. am avut un alt contact sexual atunci si am decis impreuna cu partenerul sa iau acel postinor stiind ca nu sunt insarcinata. dupa a doua pastila, luat dimineata am ajuns nopatea la urgenta cu dureri abdominale (arsuri si temperatura crescanda doar pe parcursul durerilor). la urgenta am refacut un tes de sarcina, care mi-a iesit negativ. mult mai tarziu, in urma unui alt bhcg pozitiv am aflat ca eram de fapt insarcinata.
am urmarit sarcina si prin aceasta analiza si ecografic. pe la 4 saptamani si ceva, cand bhcg era 1113 s-a vazut si ecografic. pana atunci, nu. toata lumea ma suspecta de extrauterina. la ultima ecografie transvaginala s-a confirmat ca embrionul este in evolutie.
problema este ca aceste dureri la am de cand am luat postinor si de regula sunt noaptea. la 3 ecografii transvaginale facute inlocuri diferite mi-a iesit o lama de lichid retrouterin. im plus de asta, la o alta ecografie mi s-a explicat ca am si trompa stanga inflamata. vsh-ul este 32, dar am inteles ca la femeile insarcinate ar fi normal sa fie crescut. urocultura a iesit negativa, la fel si sumarul de urina.
Poate cineva sa imi explice, care este cauza? de ce am aceste dureri si inflamatia?  si cum se procedeaza in cazul unui chiuretaj, in acest caz (lasand la o parte faptul ca nici pana acum nu stiu exact, care este procedura pasa cu pas in cazul unui avort)?
multumesc

Offline

 

#7 2009-09-17 11:37:17

kisapmr
Membru
Inregistrat: 2009-09-17
Mesaje: 3

Re: reactii dupa chiuretaj

Buna tuturor! Pe data de 10sept am facut intreruperea sarcinii la 5 sapt (avand si un hemotom aflat exact langa sarcina) prin aspiratie...totul a fost ca la carte..dupa interventia respectiva medicul mi-a prescris niste supozitoare, Ca si ascorutin in pastile si mi-a spus ca voi avea sangerari mici vreo 2-3 zile ca la sfarsitul ciclului...am ajuns acasa, de la anestezie aveam un somn in mine, asa ca am dormit putin pana mi-am revenit....a doua zi nu mai aveam nici o sangerare, dureri abdominale nu am avut si tot asa pana la a 5 zi, cand dupa masa am inceput sa simt dureri abdominale ca la ciclu, si ca sa vezi brusc am inceput sa sangerez. Am sunat medicul care mi-a spus sa vin dimineata urm la control (adica pe 16 sept)...cum si mi-am inchipuit...s-a format un cheag de sange pe care trebuia sa-l aspireze, motivul fiind ca uterul s-a inchis prea repede...procedura s-a repetat ca la intrerupere, fara probleme, kiar mai bine pot sa spun, nu am mai avut asa senzatie de somn, ieri toata ziua am sangerat dar nu mult si azi iar nu mai sangerez....am inceput sa ma ingrijorez sa nu ajung iar in aceeasi situatie... ce pot sa fac in cazul asta? sunt tratamente pt eliminarea chegurilor fara interventie medicului sau sa astept pana la ciclu? ma gandesc sa nu fie periculos pt sanatate! ajutati-ma va rog cu un sfat, va multumesc anticipat!!!

Offline

 

#8 2009-09-17 19:40:21

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: reactii dupa chiuretaj

faptul ca ai sangerat umpic dupa interventie e de bine...in ceea ce priveste tratamentul ar fi bine sa-ti intrebi medicul...nu poti lua trat fara sfatul acestuia...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#9 2009-09-18 15:21:27

kisapmr
Membru
Inregistrat: 2009-09-17
Mesaje: 3

Re: reactii dupa chiuretaj

multumesc mult pt raspuns....clar ca nu o sa iau in nici un caz singura vreun tratament, dar ma gandesc totusi peste cateva zile sa mai fac un control de rutina, ca sa stau linistita, ca tare nu imi place sa ajung pe mana medicilor... spranceana
Vroiam sa mai intreb cine a avut astfel de cazuri, v-au dat antibiotice sau nu este obligatoriu??? mie de ex mi-au dat numai supozitoare si vitamine C si Ca+D3...

Offline

 

#10 2009-09-18 15:31:39

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: reactii dupa chiuretaj

kisapmr a scris:

multumesc mult pt raspuns....clar ca nu o sa iau in nici un caz singura vreun tratament, dar ma gandesc totusi peste cateva zile sa mai fac un control de rutina, ca sa stau linistita, ca tare nu imi place sa ajung pe mana medicilor... spranceana
Vroiam sa mai intreb cine a avut astfel de cazuri, v-au dat antibiotice sau nu este obligatoriu??? mie de ex mi-au dat numai supozitoare si vitamine C si Ca+D3...

se dau antibiotice de obicei...obligatoriu as spune, deoarce este o operati si ca sa previna o finfectie, antibiotice, vitamina b parca pt k sa nu fac candida, ovule cervucid, ma dezinfectam mai intai cu iod la exterior,( nu aveam voie sa fac baie, sau spalaturi in interior),apoi imi puneam ovule , luat antibiotik amoxacilina, parca...
au una asa stiu...am trecut si eu printr-un cosmar de gtenul acesta...si stiu k am luat sigur antibiotic...

Ultima oara a fost editat de bella-yzaura (2009-09-18 15:38:52)


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#11 2009-09-20 10:31:52

November
Full member
De la: In Noiembrie
Inregistrat: 2008-10-05
Mesaje: 661

Re: reactii dupa chiuretaj

bella-yzaura
aha foarte corect mie tot mi-a dat antibiotice si inainte de avort si dupa avort pu a nu se face infectiii. Si baie nu e voie doar dus cu apa caldutsa....
eu din fericire nu am avut nimik doar febra un pic dar a trecut....

PS. si metoda de avort de vacumm aspiration, nu chiritaj

Ultima oara a fost editat de November (2009-09-20 10:34:15)

Offline

 

#12 2009-09-21 09:29:14

kisapmr
Membru
Inregistrat: 2009-09-17
Mesaje: 3

Re: reactii dupa chiuretaj

Fetelor, va multumesc ca va impartasiti fiecare din experienta sa, mai aflu si eu cate ceva nou, mie tot mi-au facut vacuum aspiratie si e mai bine, decat celelalte modalitati, dar e mai bine san nu se ajunga la asa ceva...
eu nu aveam alta alegere, pt ca exact cand ramasesem insarcinata am luat un tratament cu antibiotice, dupa ce am trecut aparatele si mi-au depistat ca am ulcer duodenal, plus ca se formase chiar langa sarcina un hematom, care putea sa incurce la dezvoltarea embrionului, asa ca am primit impreuna cu sotul si medicul decizia de a intrerupe sarcina ....
au trecut deja 5 zile de la a 2 interventie, cea cu eliminarea cheagului de sange si aseara mi-au aparut niste eliminari maronii ca la sfarsitul unui ciclu, vi s-a intamplat si voua asa ceva?
legat de antibiotice, nu mi-a dat nimic, acele supozitoare erau pe baza de iod, cred ca erau pt dezinfectare, si acum iau Ca pt ca imi venea sa lesin pe acolo, nu de frica, mai mult de foame, caci dimineata daca nu mamnanc nu sunt om toata ziua....
nu stiu ce sa fac daca mai sun medicul sa intreb daca e normal sa am eliminarea asta, pt ca imi este incomod sa-l deranjez atat, dar totodata, avand in vedere, ca nu am mai avut probleme din astea, niciodata in viata, as vrea sa ma asigur ca totul decurge normal si fara probleme....

Offline

 

#13 2009-09-21 09:45:02

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: reactii dupa chiuretaj

kisapmr a scris:

Fetelor, va multumesc ca va impartasiti fiecare din experienta sa, mai aflu si eu cate ceva nou, mie tot mi-au facut vacuum aspiratie si e mai bine, decat celelalte modalitati, dar e mai bine san nu se ajunga la asa ceva...
eu nu aveam alta alegere, pt ca exact cand ramasesem insarcinata am luat un tratament cu antibiotice, dupa ce am trecut aparatele si mi-au depistat ca am ulcer duodenal, plus ca se formase chiar langa sarcina un hematom, care putea sa incurce la dezvoltarea embrionului, asa ca am primit impreuna cu sotul si medicul decizia de a intrerupe sarcina ....
au trecut deja 5 zile de la a 2 interventie, cea cu eliminarea cheagului de sange si aseara mi-au aparut niste eliminari maronii ca la sfarsitul unui ciclu, vi s-a intamplat si voua asa ceva?
legat de antibiotice, nu mi-a dat nimic, acele supozitoare erau pe baza de iod, cred ca erau pt dezinfectare, si acum iau Ca pt ca imi venea sa lesin pe acolo, nu de frica, mai mult de foame, caci dimineata daca nu mamnanc nu sunt om toata ziua....
nu stiu ce sa fac daca mai sun medicul sa intreb daca e normal sa am eliminarea asta, pt ca imi este incomod sa-l deranjez atat, dar totodata, avand in vedere, ca nu am mai avut probleme din astea, niciodata in viata, as vrea sa ma asigur ca totul decurge normal si fara probleme....

daca tot ai ajuns aici eu zik sa mergi sa consulti si un alt medik, intrebarea mea este de ce bu ti-a dat antibiotik, cand se da asa ceva obligatoriu, pori face o infectie de toata frumusetea.....si apoi sa nu ai de tras mai tarziu....


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#14 2010-06-20 17:33:11

doaroiluzie
New member
Inregistrat: 2010-06-15
Mesaje: 69

Re: reactii dupa chiuretaj

Este nomal ca la sangerarea de dupa avort , aceea de 7-8 zile sa iti curga sange cu cheaguri ? cesafac
Eu am auzit k nu prea e bine ...
Voi ce parere aveti ? cesafac


Fericirea are o poveste care nu este povestea obisnuita; hjarta ea este confuzia memoriei cu uitarea: amintiri ale unor episoade atât de dense încât sunt sterse de însasi perfectiunea lor, încremenite într-o estompare vesnica ... hjarta

Offline

 

#15 2010-06-22 15:13:46

doaroiluzie
New member
Inregistrat: 2010-06-15
Mesaje: 69

Re: reactii dupa chiuretaj

Imi raspunde si mie cineva grater ?


Fericirea are o poveste care nu este povestea obisnuita; hjarta ea este confuzia memoriei cu uitarea: amintiri ale unor episoade atât de dense încât sunt sterse de însasi perfectiunea lor, încremenite într-o estompare vesnica ... hjarta

Offline

 

#16 2010-06-22 15:23:19

daenarys
Vizitator

Re: reactii dupa chiuretaj

eu chiar nu stiu ce saiti zic.cel mai bine e sa vb.cu medicul care a facut interventia.poate lasa una dintre moderatoare link doctoressei .

 

#17 2010-06-22 23:05:10

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: reactii dupa chiuretaj

E posibil, mi-am intrebat mama acuma, pentru ca se elimina ... ce a mai ramas de eliminat (nu parti) ... argh, imi scapa numele - mucoase, invelisuri. Am lapsus lol

Offline

 

#18 2010-06-23 07:25:56

daenarys
Vizitator

Re: reactii dupa chiuretaj

endometru arya,cred ca asta e cuvantul.

 

#19 2010-06-23 15:46:23

doaroiluzie
New member
Inregistrat: 2010-06-15
Mesaje: 69

Re: reactii dupa chiuretaj

Mda , aseara chiar mi`a curs un cheag fff mare , de marimea a jumatate din palma mea ...
M`am speriat ingrozitor .. sad chiar nu stiu ce am sad


Fericirea are o poveste care nu este povestea obisnuita; hjarta ea este confuzia memoriei cu uitarea: amintiri ale unor episoade atât de dense încât sunt sterse de însasi perfectiunea lor, încremenite într-o estompare vesnica ... hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.