homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am uitat pastila


#1 2009-09-22 13:20:30

alexa56
New member
Inregistrat: 2009-03-12
Mesaje: 11

am uitat pastila

Buna...sunt noua pe aici si vreau sa incept prin a-mi cere scuze daca repet problema sau nu postez unde trebuie...din ce am gasit pe forum nu am prea reusit sa ma linistesc....iau de 6 luni contraceptive novynette si trebuia sa incep o folie noua duminica seara(20.09),dar am uitat si am inceput luni(21.09) cu a 2a pastila, iar marti dimineata(22.09) am luat prima pastila pentru ca am citit undeva ca daca uit o pastila din prima saptamana pot sa o iau in interval de 36 ore si sa folosesc protectie suplimentara 7 zile. Intrebarea mea este daca imi ajung doar 7 zile de protectie suplimentara?multumesc anticipat

Offline

 



#2 2009-09-22 14:05:57

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: am uitat pastila

alexa56 a scris:

Buna...sunt noua pe aici si vreau sa incept prin a-mi cere scuze daca repet problema sau nu postez unde trebuie...din ce am gasit pe forum nu am prea reusit sa ma linistesc....iau de 6 luni contraceptive novynette si trebuia sa incep o folie noua duminica seara(20.09),dar am uitat si am inceput luni(21.09) cu a 2a pastila, iar marti dimineata(22.09) am luat prima pastila pentru ca am citit undeva ca daca uit o pastila din prima saptamana pot sa o iau in interval de 36 ore si sa folosesc protectie suplimentara 7 zile. Intrebarea mea este daca imi ajung doar 7 zile de protectie suplimentara?multumesc anticipat

da ajung 7 zile de protectie suplimentara...daca iei de acum in colo corect pastilutele....  puss


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#3 2009-09-22 14:22:45

prichindel09
New member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 18

Re: am uitat pastila

Hello. Si eu am uitat pastila, dar am luat-o de indata ce mi-am amintit, adica dupa 16h. Eu sunt in a doua saptamana de blister si n-am mai avut contact sexual de 2 saptamani. Exista vreun risc? Trebuie sa folosesc si eu protectie suplimentara?

Offline

 

#4 2009-09-22 14:35:45

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: am uitat pastila

prichindel09 a scris:

Hello. Si eu am uitat pastila, dar am luat-o de indata ce mi-am amintit, adica dupa 16h. Eu sunt in a doua saptamana de blister si n-am mai avut contact sexual de 2 saptamani. Exista vreun risc? Trebuie sa folosesc si eu protectie suplimentara?

depinde de AC , de ex la yasmin daca uiti in a doua sapt o pastila nu e nevoie protectie, dar vezi mai intai prospectul....
de  orice eventualitate nedorita protejeaza-te 7 zile....


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#5 2009-09-22 14:49:37

prichindel09
New member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 18

Re: am uitat pastila

bella-yzaura a scris:

depinde de AC , de ex la yasmin daca uiti in a doua sapt o pastila nu e nevoie protectie, dar vezi mai intai prospectul....
de  orice eventualitate nedorita protejeaza-te 7 zile....

Da, yasmin folosesc. M-am uitat pe prospect, iti multumesc. Dar contactul de dinainte sa uit pastila nu prea reprezinta un risc, nu? Sau...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-09-22 15:21:50

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: am uitat pastila

prichindel09 a scris:

bella-yzaura a scris:

depinde de AC , de ex la yasmin daca uiti in a doua sapt o pastila nu e nevoie protectie, dar vezi mai intai prospectul....
de  orice eventualitate nedorita protejeaza-te 7 zile....

Da, yasmin folosesc. M-am uitat pe prospect, iti multumesc. Dar contactul de dinainte sa uit pastila nu prea reprezinta un risc, nu? Sau...

pana in momentul in care ai utat pastilaa esti protejata, deci contactul anterior a fost protejat...


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#7 2009-09-22 15:40:26

alexa56
New member
Inregistrat: 2009-03-12
Mesaje: 11

Re: am uitat pastila

multumesc mult pentru raspuns...acum m-am linistit

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.