homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pt cine are sau a avut pisica-6


#96 2009-05-05 20:39:06

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: pt cine are sau a avut pisica

Scuze, nu citisem ca s-a discutat despre asta. Daca zici ca a vomitat 3 zile la rand, eu zic s-o duci la doctor. Nu te uita ca pare ok, pisicile au instinctul innascut de a-si ascunde boala. ( in salbaticie un animal bolnav atrage pradatorii). (Sorry daca s-a mai spus asta. N-am avut timp sa citesc tot topicul).


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 



#97 2009-05-06 10:11:40

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: pt cine are sau a avut pisica

Aveti grija care aveti motani ca sunt predispusi la probleme renale.Eu la al meu am inceput deja sa ii dau doar mancare speciala,ca sa nu faca nisip si pietre.


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#98 2009-05-06 20:57:23

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

Rose are dreptate in ceea ce a zis. Pisicile vomita pentru a-si elimina parul inghitit. Iar in perioada de napralire poate voma mai des decat de obicei (fiindca ii cade si mai mult par). Iarba si plante mananca tocmai pentru a-i ajuta sa elimine cat mai usor parul....dar trebuie avut atentie ca anumite plante pot fi otravitoare si o singura data poate fi de ajuns pentru a-i face probleme grave pisicutei.
Se gaseste la pet-shop iarba matei (care o pui sa creasca in o cutiuta in care e asezata, o uzi si in cateva zile creste iarba), in plus mai sunt paste sau pastile cu malt care ajuta sa vomite mai usor si sa elimine parul...iar mancarea de calitate ajuta sa elimine o parte din par si prin kk. In general toate sortimentele super-premium au asemenea proprietati, dar in perioadele de naparlire eu ii mai dau motanului meu si royal canin pentru gheme de par (care e special pentru lucrul asta...si il ajuta).
Cand vomita par, de obicei e o substanta/pasta de culoare maronie si are forma de tigara (am inteles ca asta e forma stomacului pisicii). Eu prima oara cand mi-a vomat pisicul si am gasit pe hol...am zis ca a facut kk. Chair ma intrebam ce l-o fi apucat, ca el face doar la nisip...abia apoi mi-am dat seama ca era voma.


Pisicile mai pot voma si mancare nedigerata...de ex bobite din alea intregi. E cam la fel ca indigestia la noi...ori nu i-a placut mancarea, ori din contra a mancat prea repede si nemestecata si i-a picat greu la stomac. Daca nu se intampla prea des e ok, mai ales daca pisica nu da semne de boala. In schimb, daca se intampla des, cel mai bine e sa o duci la un veterinar. Poate fi mancarea de vina (eu am patit asa....nu ii placea un sortiment de mancare...si imi voma zilnic, chiar si de 2 ori pe zi....imediat cum i-am schimbat hrana s-a linistit si el), dar sa nu fie si ceva mai grav...cel mai bine e sa te duci la un medic sa fii sigura.
Ma gandesc ca nu e neaparat ca nu-i plce mancarea....daca i-au luat o punga noua in ultimul timp...poate o fi fost mai veche (si desi sortimentul respectiv e ok si mananca cu placere, sa fie vreo problema cu ACEA punga).

Despre problemele renale, care intr-adevar sunt foarte des intalnite la motani (vetul meu mi-a zis ca 80% dintre motani mor din cauza asta) pot fi prevenite in primul rand cu mancare super-premium, cu ph control. Eu nu ii dau motanului meu whiskas sau kitekat nici ocazional...mai erau pliculete prin revistele pisica...si le-am dat pe toate la pisicile din fata blocului...mananca numai mancare cu ph control (in special sortimente de royal canin, ca asta prefera el), iar mancare gatita nu are voie decat carne fiarta (si desigur necondimentata).
Apoi, e importanta si apa. La noi in tara apa este dura si de asemenea poate contribui la problemele urinare. Eu ii dau apa plata (sau apa de masa...din aia la 5 litri, deci fara alte vitamine sau subtrante care se mai gasesc in apa minerala plata). O alata metoda ar mai fi fierberea apei....apoi trebuie lasata timp de catava zile intr-o sticla...pana and se depund toate sedimentele. Apoi apa poate fi data fara probleme pisicii, avand grija sa nu agitam sticla si sa se amestece din nou sedimentele (metoda asta e foarte buna si pentru oameni, ca nici pentru noi nu e tocmai sanatoasa apa de la chiuveta).
In rest, trebuie sa avem si noi grija de pisicutele noastre. Motanii trebuie urmariti daca se duc zilnic la baie si fac in cantitati normale, daca jetul e normal sau se chinuie sa faca pipi, daca nu cumva miauna cand se duce la baie sau da vreun semn ca l-ar durea ceva. De asemenea, daca incepe sa evite litiera si prefera sa faca pipi in alte locuri, poate fi tot un semn de probleme renale (motanul asociaza litiera cu durerea care o simte cand face pipi...asa ca o evita).
Daca e observata la timp, boala poate fi invinsa. In cazuri incipiente se rezolva doar cu o mancare de dieta (speciala pentru a dizolva nisipul si pietrele din rinichi si uretra), iar in cazuri mai grave se poate ajunge chiar la sondare pentru a preveni un blocaj renal. Exista un nisip care masoara ph=ul urinei si se coloreaza in rosu in caz ca acesta e prea acid. Este o idee buna sa avem o punga din aia de nisip...si cam o data la 1-2 luni timp de o saptamana sa inlocuim nisipul normal cu acela entru a vedea daca sunt semne de ingrijorarea sau nu. La mine acel nisip a avut mici ente rosiatice...asa ca mi-am dus motanul la veterinar si in urma ecografiei si a analizei urinei a rezultata ca avea un inceput de boala...dar s-a rezolvat cu dieta pentru dizolvarea struvitilor.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#99 2009-05-06 22:51:31

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: pt cine are sau a avut pisica

alexia, ce-ti mai face matza?

Offline

 

#100 2009-05-07 19:41:15

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: pt cine are sau a avut pisica

smile Am hotarat in ziua aia sa nu ma duc inca la vet, sa mai astept pana a 2a zi sa vad cum evolueaza situatia si a fost ok. Nu a mai vomat deloc si se simte bine smile
Doamne ajuta tongue

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2009-09-26 19:54:09

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: pt cine are sau a avut pisica

Fetele azi au venit ai mei acasa si nefiind obisnuiti cu Mitzi a mea care apare de unde nu te astepti, mama i-a prins o labutza la usa (stanga din fatza). Si acum mititica tipa cand o ating grater Insa am pus-o putin pe jos si se sprijina (putin) in labutza ... oare are labuta rupta? Mi-e asa mila de ea ca e asa mica


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#102 2009-09-26 20:20:49

lala20
Hero member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 2809

Re: pt cine are sau a avut pisica

Nu cred să fie ruptă... e normal să o doară, mai ales dacă e aşa mică. O fi puţin umflată şi de asta ?i e greu să se sprijine ?n ea. Pisoiul meu a căzut de la etaj şi a şchiopătat c?teva zile, dar nu avea labuţa ruptă, deci nu cred că uşa putea face mai mult rău.
Dar, pt orice eventualitate, mai bine mergi la veterinar smile.

Ultima oara a fost editat de lala20 (2009-09-26 20:21:30)


The wise man said just find your place
In the eye of the storm
Seek the roses along the way
Just beware of the thorns.

Offline

 

#103 2009-09-26 20:22:06

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: pt cine are sau a avut pisica

pune`i compesa mai groasa cu spirt. sa fie mai groasa ca sa`i tina labuta dreapta.

compresa adica bandajeaz`o vroiam sa zic.

Ultima oara a fost editat de deealexx (2009-09-26 20:22:32)

Offline

 

#104 2009-09-26 21:48:28

papushik
Full member
Inregistrat: 2008-02-17
Mesaje: 579

Re: pt cine are sau a avut pisica

da ce i-a prins? partea de jos a labutei ? ii este umflata ?

Offline

 

#105 2009-09-26 22:09:30

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: pt cine are sau a avut pisica

orice ar avea, daca o doare, trece cu spirt cum am zis mai sus.

Offline

 

#106 2009-09-26 23:36:34

aadriana
Sr. member
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 1877

Re: pt cine are sau a avut pisica

saraca Mitzi sad Pune-i spirt cu a zis deealexx poate are efect si du-o la veterinar...

Ultima oara a fost editat de aadriana (2009-09-26 23:36:55)


Si de ma vei iubi,/ Peste crivatul iernii ce vine.../ Fara brate, cu ochii pustii,/ N-am sa mai am ce intinde spre tine.... [Adrian Paunescu- Copaci fara padure]

Offline

 

#107 2009-09-27 00:43:13

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

nu spirt...saracuta cu ustura rau
mai bine o duci la veterinar ..au solutii mai putin dureroase

Offline

 

#108 2009-09-27 01:14:43

aadriana
Sr. member
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 1877

Re: pt cine are sau a avut pisica

rivanol, nu e dureros.... Dar totusi nu e vb de o infectie, nah o poate preveni daca e o rana. Dar daca a patit ceva la os, sau cine stie unde, nici spirtul nici rivanolul nu rezolva nimic. Eventual leaga-i labutza si directia vet smile

Ultima oara a fost editat de aadriana (2009-09-27 01:16:27)


Si de ma vei iubi,/ Peste crivatul iernii ce vine.../ Fara brate, cu ochii pustii,/ N-am sa mai am ce intinde spre tine.... [Adrian Paunescu- Copaci fara padure]

Offline

 

#109 2009-09-27 10:31:42

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: pt cine are sau a avut pisica

si-a revenit big_smile Calca in labutza acum, presupun ca doar a fost lovita nu rupta

si o poza cu sobolanca

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/1349_092709102736_2.jpg


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#110 2009-09-27 10:33:47

aadriana
Sr. member
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 1877

Re: pt cine are sau a avut pisica

vaaaiii e o dragutza hjarta seamana cu a mea:) bine, a mea are vreo 6 ani la activ... dar tot culoare din aia e.

Ultima oara a fost editat de aadriana (2009-09-27 10:34:22)


Si de ma vei iubi,/ Peste crivatul iernii ce vine.../ Fara brate, cu ochii pustii,/ N-am sa mai am ce intinde spre tine.... [Adrian Paunescu- Copaci fara padure]

Offline

 

#111 2009-09-27 10:43:12

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: pt cine are sau a avut pisica

Melany1 a scris:

nu spirt...saracuta cu ustura rau
mai bine o duci la veterinar ..au solutii mai putin dureroase

cresc matze de cand ma stiu wink face bine spirtul !

wildhoney, si pe mama lu` al meu o cheama SHOBO hjarta de la shobolan, logic wink) ubita mea hjarta hjarta hjarta

imaginati`va ca am stat la curte pana am intrat la facultate si o strigam prin curte "shoboooo pis pis pis pis"..sau cand ma enerva ca nu venea "shobolaaaaaan vino`ncoa" lol

Ultima oara a fost editat de deealexx (2009-09-27 10:44:36)

Offline

 

#112 2009-09-28 02:37:44

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: pt cine are sau a avut pisica

Wildhoney a scris:

si-a revenit big_smile Calca in labutza acum, presupun ca doar a fost lovita nu rupta

si o poza cu sobolanca

http://forum.anticonceptionale.ro/uploa … 2736_2.jpg

ce frumi e ma hjarta


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#113 2009-09-28 09:53:48

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: pt cine are sau a avut pisica

e faina wild cam asa e si a mea smile
am o mica problema. de lunea viitoare vom lipsi aman2 de acasa pana pe seara la 18-19. in unele zile vom mai veni acasa sa mancam la pranz dar mi-e sa nu se simta prea singura in celelalte zile ca pana acum nu a mai stat asa. stiu ca dupa amiaza doarme mereu, se joaca ea singura ca are jucariile ei insa mna..mi-e cam mila de ea sa o las asa acasa mai toata ziua. alta pisica nu ma gandesc sa iau ca ma strange al meu de gat cu 2 matze big_smile mi-e sa nu miaune toata ziua ca e singura..nu stiu de obicei cand suntem plecati prin oras cand ne intoarcem o gasim adormita dar tot stau cu teama sa nu ii fie urat


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#114 2009-09-28 11:38:31

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: pt cine are sau a avut pisica

se obisnuieste. al meu acuma rostogoleste pe aici un ghem de la un set de plante uscate rotfl face ravagii.

deci daca ii lasi castronelul cu mancare plin, ala cu apa proaspata la fel...jucariile..e ok. o sa vada ca e singura si cel mai mult va dormi. nu o sa se joace prea mult ca nu are cine s`o admire wink

cand veniti acasa, o bagati in seama mai mult o vreme wink

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.