homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-72


#1350 2009-09-28 21:20:02

loevly_girl
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 18

Re: examenul papanicolau

crys_ty_na a scris:

candida cel mai des...ca simptome sunt secretiile modificate (fatade cele normale) si abundente, mancarimi si usturimi, dureri la contact...

smile sti ce mi se pare curios? La controlul dinainte de colposcopie mi-a zis ca am candida si tot tratamentul asta  mi l-a dat.  Mi s-ar parea prea tare sa fac candida tocmai de la tratamentul care, in conceptia doctorului respectiv ar trata candida, insa nu contest ca nu-s in domeniu

Offline

 



#1351 2009-09-28 21:45:44

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

cervugid si septovag Nu este trat pt candida...si diagnosticul de candida se pune doar in urma unei analize de secretie...iar daca ai intradevar candida ar trebui tratata intai ea si apoi rana caci ea intretine rana...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1352 2009-09-29 16:20:29

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: examenul papanicolau

buna fetelor..tocmai am fost de mi-am luat rezultatul de la testul papanicolau..si doctorita mi-a zis k totul este ok si ca nu are ce tratament sa imi de-a..dar eu as vrea sa ma asigur daca tot ce scrie pe rezultat este ok.. e scris cam asa:

Ex.Secretie Vaginale
Celule epiteliale pavimentoase relativ frecvente,izolate,placarde mici
Leucocite polimorfonucleare relativ frecvente
Flora Microbiana-coci,bacili si e moderata

Ex.Citologic Babes-Papanicolau
Evaluarea calitatii frotiului:satisfacatoare
Caracterizare Generala:in limite normale
Diagnostic descriptiv:
Modificari reactive asociate cu inflamatie
Citodiagnostic Babes-papanicolau Clasa II

dupa parerea voastra si din ce mai stiti..este ok?trebuie sa ma ingrijorez de ceva?scuzati ca am postat asta aici dar chiar as vrea sa fiu sigura..multumesc:)


"Just Breathe"

Offline

 

#1353 2009-09-29 16:24:56

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

chiar ok nu e...ai acei coci si nu se specifica ce tip de bacili+ o inflamatie si acele leucocite frecvente...sfatul meu e sa faci o analiza de secretie...si pap II e intradevar ok...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1354 2009-09-29 16:29:56

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: examenul papanicolau

aha..ma gandeam eu ca nu e totul ok..dar n-are nimic..o sa vad eu ce o sa fac.. ms frumos de raspuns


"Just Breathe"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1355 2009-09-29 16:32:00

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

daca acei bacili sunt gram pozitivi atunci nu are rost sa te agiti...daca sunt gram negativi e vb de gardnerella...de aceea trebuie facuta analiza de secretie...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1356 2009-09-29 21:04:11

loevly_girl
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 18

Re: examenul papanicolau

crys_ty_na a scris:

cervugid si septovag Nu este trat pt candida...si diagnosticul de candida se pune doar in urma unei analize de secretie...iar daca ai intradevar candida ar trebui tratata intai ea si apoi rana caci ea intretine rana...

facusem o lama si papanicolau si  asta imi daduse el tratament pt candida........m-ai pus pe ganduri acum big_smile..........am innebunit pana m-am hotarat la ce doctor sa merg si acum sa constat ca am ales pana am cules sad

Offline

 

#1357 2009-09-30 00:39:35

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

cervugid e intradevar bun pt rana...dar pt candida iti trebuie antimicotic si ovule tintite pe problema ta...si nici asa nu ai garantia ca trece din prima caci candida poate fi destul de incapatanata...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1358 2009-09-30 20:56:15

loevly_girl
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 18

Re: examenul papanicolau

crys_ty_na a scris:

cervugid e intradevar bun pt rana...dar pt candida iti trebuie antimicotic si ovule tintite pe problema ta...si nici asa nu ai garantia ca trece din prima caci candida poate fi destul de incapatanata...

neutral tu ce-ai face in locul meu? Am inceput iar tratamentul cu cervugid si septovag de vre-o saptamana si ma gandesc ca daca nu am scapat de candida ma chinui 3 luni degeaba, secretiile alea destul de abundente nu s-au ameliorat deloc si in plus cand fac spalaturile cu septovag simt usor disconfort pe partea dreapta. O prietena imi zicea ca ia nizoral si cica scapa de candida cu el.....as fi luat si eu in paralel cu tratamentul dat de doctor dar eu stiam de nizoral alifie pt eczeme, pastilele nu stiu exact pt ce is bune si poate mai dau si in altele.......m-am zapacit de tot  sad

Offline

 

#1359 2009-09-30 22:09:55

adriana64
Membru
Inregistrat: 2009-09-24
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

as fi vrut si eu un raspuns .... poate totusi doctoressa isi face timp si pentru mine .

Offline

 

#1360 2009-09-30 22:36:13

adinanegru
Membru
Inregistrat: 2009-09-30
Mesaje: 1

Re: examenul papanicolau

Buna ziua! Am 30 de ani am facut un exemen papanicolau acuma cateva saptamani...rezultatul a fost displazie usoara de col uterin, LSIL-CIN I , PAP III 9? B? cu prezenta de celule koilocite....la recomandare scrie control citologic la 6 luni...d-na doctor la care am facut testul mi-a dat tratament cu tergynan ovule, 3 luni consecutiv cate 10 zile pe luna, ketonal supozitoare 5 zile pe luna si spalaturi vaginale cu neogyn, dupa care mi-a spus sa ma duc sa refacem testul.Intrebarea mea este daca ar trebui sa-mi fac un test pentru HPV? Am facut examenul papanicolau intr-o joi, vineri mi-a venit ciclul, d-na doctor nu stia asta, ar putea sa influenteze acest lucru atat de tare incat sa iasa acest tip de rezultat? Cat e de grava displazia usoara de col uterin? Din cate am citit parerile sunt impartite, sunt care considera ca regreseaza de la sine,altii care spun ca e inceput de cancer....Multumesc

Offline

 

#1361 2009-10-01 10:19:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examenul papanicolau

adriana64 a scris:

buna ! este prima oara cand intru pe forum , si ma bucur ca v-am gasit . am vazut ca chiar va pasa si ca raspundeti celor care intreaba . asa ca ... vreau si eu sa ma ajutati .
in martie am facut un papanicolau , si a iesit c3 . pe buletin scria asa :
"frotiuri inflamatorii si hemoragic(predominant endocervical),
celule epiteliale intermediare si celule metaplazice izolate si in placarde mici-cu nuclei hipertrofiati inegali cromatica(? asa cred ca e oarecum indescifrabil)uniform distribuita contur regulat
prezenti nuclei liberi, rare celule binucleare sau binucleate" ,era scris de mana si  cred ca am inteles destul de corect . am fost la ginecolog , si desi am cerut lamuriri a zis ca nu-i chiar asa de grav , sa fac un tratament cu cervugid si ceai de pelin si gata . sa revin la control. nu mi-a placut ca n-a vrut sa ma lamureasca dar in fine... n-am facut tratamentul , si acum am repetat pap-ul si mi-a dat cu totul altfel de buletin(acelasi laborator) , pe care nu prea il inteleg , iar asistenta care mi l-a dat a zis foarte rapid "n-aveti doamna nimic doar o usoara inflamatie, o sa va treaca " ... si a plecat .era in timpul pranzului si ...
buletinul acesta este unul pe o coala tipizata si este bifat in dreptul urmatoarelor:
absenta celulelor endocervicale si/ jonctionale,
negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate.
alte modificari non neoplazice/modificari celulare reactive
inflamatorii,
apoi e scris de mana: "frotiu inflamator cu modificari celulare reactive(celule intermediare cu nuclei inegali , usor mariti de volum , frecvante polimorfonucleare), si din nou este bifat pe tipizat:
repetare la 3-6 luni ,
testare hpv.
acum eu habar n-am ce ar insemna acest rezultat , daca suna bine sau rau , si la ginecolog as putea ajunge abia dupa 1 octombrie . pana atunci ma puteti ajuta ?macar cu inerpretarea rezultatului ca stiu ca tratamentul in nici un caz .
si imi cer scuze am scris cam mult ,dar mai  mai am o problema: din cauza unei insuficiente venoase periferice de o saptamana iau detralex  doua tablete pe zi . faptul ca am un ciclu abundent(si doua tampoane ultranight pe ora)de trei zile are vreao legatura cu detralexul sau e doar o coincidenta si se datoreaza altei cauze?
din decembrie eu nu am avut decat de vreo trei ori ciclu pana acum, si mi s-a spus ca as intra in menopauza.
am 45 de ani , doi copii(de 26 respectiv 19 ani) , un ovar si o trompa scoase de zece ani din cauza unui chist . cam asta ar fi ... sper ca nu "v-am ametit" cu  intrebarile mele , dar chiar cred ca ma puteti ajuta cu un raspuns corect .

stiu ca e foarte tirziu sa raspund acum si imi cer scuze...
menstra foarte abundenta nu e in legatura cu detralex9nu ar trebui sa fie)...merita cautata insa cauza ei(fie intervalul mare de timp ce trece intra 2 menstruatii, fie o eventuala fibromatoza uterina, fie mai stiu eu ce)...
cit despre buletinul Papanicolau...ma gindesc serios ca merita sa repeti in alta parte....faptul ca nu exista decit celule exocervicala ma duce si pe mine cu gindul la un eventual viciu de recoltare...in rest insa, da, aparent e vorba de o inflamatie usoara care nu are de ce sa ingrijoreze
prin contrast, primul test arata celule predominant din endocervix...sincer, nu stiu daca testul asta cauta ceva anume sau l-ai facut de rutina, ca screening, asa cum se face...
in mod evident, tehnica folosita e diferita....
insa, trebuie spus ca si testul Papanicolau ca si mai toate analizele de laborator trebuie corelat cu un context clinic ca sa fim corecti


adinanegruapropierea de menstra poate influenta rezultatul testului papanicolau...si poti primi rezultate din astea infricosatoare...ar fi trebuit sa spui ca urmeaza sa iti vina menstra a 2a zi, ...eu zic sa refaci examenul, dupa menstra, la 4-5 zile...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1362 2009-10-01 10:25:35

popescusimo
New member
Inregistrat: 2009-10-01
Mesaje: 7

Re: examenul papanicolau

Buna fetele
Am si eu o intrebare. Daca ma puteti ajuta va raman recunoscatoare.
Am facut un test Papanicolau, la clinica Medlife. Rezultatul este ok, insa trebuie sa mentionez ca nu m-a instiintat nimeni ca inainte de prelevare trebui sa indeplinesc anunite conditii, inclusiv cea de nu a avea contact sexual inainte cu 48 de ore. Inainte cu 43 de ore de prelevare pt Papanicolau am avut un contact sexual neprotejat (intrucat doresc sa raman insarcinata) Mai exact sambata seara pe la 8 am avut contactul sexual, iar luni la ora 16 mi s-a prelevat pentru papanicolau.
As dori sa stiu daca rezultatul testului poate fi influentat de ascel contact sexual,si in ce sens.

Am mai primit un raspuns pe site, si am inteles ca ar fi ok. Doctoressa, astept un raspuns te rog mult.

Offline

 

#1363 2009-10-01 10:28:36

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: examenul papanicolau

si eu cred ca e ok

Offline

 

#1364 2009-10-02 12:53:13

silkening
New member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 10

Re: examenul papanicolau

Dragelor, sper sa ma puteti ajuta cu o interpretare pentru Papanicolau, astazi mi-a venit raspunsul. Voi scrie mai jos rezultatul...sunt speriata in principal pentru ultimele 2 concluzii...
"Calitatea frontiului este satisfacatoare pentru interpretare.
Frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplasmatice-vacuole, granule, minime modificari nucleare si numeroase polimorfonucleare asociate cu inflamatia.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
Se observa de asemenea prezenta de filamente miceliene si spori.
CONCLUZIE
Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliana sau maligna
Modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia
Prezente organisme fungice compatibile cu Candida (de interpretat in functie de tabloul clinic)

Sper sa ma ajutati cu un raspuns, intrucat sunt foarte speriata...
Multumesc!
Gabriela

Offline

 

#1365 2009-10-02 12:55:58

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: examenul papanicolau

ai candida, nu e deloc grav, o sa primesti tratament
in rest e ok

Offline

 

#1366 2009-10-02 15:36:32

silkening
New member
Inregistrat: 2009-10-02
Mesaje: 10

Re: examenul papanicolau

Multumesc mult pt raspuns, ma panicasem la maxim...sper sa fie ok smile

Offline

 

#1367 2009-10-02 16:09:33

gabitta
New member
Inregistrat: 2009-09-18
Mesaje: 6

Re: examenul papanicolau

buna am si eu o intrebare lomexin crema se foloseste si daca ai avut condilomi genitali(poate opri reaparitia lor)? daca am o scurgere o pot folosi?se foloseste si la menstruatie?se poate da cu crema si in interior?la ce ajuta aceasta crema mai exact???va rog  astept un raspuns

Offline

 

#1368 2009-10-02 16:10:51

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: examenul papanicolau

se foloseste doar la exterior daca ai candida (=ai fost la medic si ti-a pus diagnosticul asta), la altceva nu

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.