homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-73


#1369 2009-10-02 16:13:32

gabitta
New member
Inregistrat: 2009-09-18
Mesaje: 6

Re: examenul papanicolau

am fost la vreo 3 medici si in tara la unu si in strainatate la 2 dar sinecer nici unu nu vorbeste prea mult acum mi sa luat de pe col probe pt biopsie deabia pe 30 imi da raspunsul....grater( ddar daca am o scurge urat mirositoare nu pot folosi crema????pana vin in tara macar sa fac ceva

Offline

 



#1370 2009-10-05 12:06:53

pink_brain
Full member
Inregistrat: 2006-10-27
Mesaje: 322

Re: examenul papanicolau

ce inseamna frontiu inflamator nespecific?

Offline

 

#1371 2009-10-05 13:24:10

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

inseamna ca ai o inflamatie dar nu se stie ce o provoaca
daca ne spui tot ce scrie pe buletinul de analize poate iti putem spune mai multe

Offline

 

#1372 2009-10-05 22:49:47

pink_brain
Full member
Inregistrat: 2006-10-27
Mesaje: 322

Re: examenul papanicolau

ups....nu l-am luat cu mine. Stiu ca nu scria altceva decat frazele standard:Frontiu negativ pentru o leziune intraepiteliana sau maligna
..parca ceva ca nu sunt modificari....si chestia asta:frontiu inflamator nespecific, iar la recomandari sa refac analiza la un an.
Analiza de secretie mi-am facut prin aprilie si nu aveam nimic. Voi vedea cum fac rost de rezultatul intreg de la pap si il postez...

Offline

 

#1373 2009-10-06 11:58:37

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: examenul papanicolau

Refa si lama. Poate acolo va iesi cauza inflamatiei.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1374 2009-10-07 20:55:04

tdani
Full member
De la: Petrosani
Inregistrat: 2006-06-23
Mesaje: 156

Re: examenul papanicolau

Buna fetelor,
Doctoressa mi-a fost tare dor de tine. Acum am revenit si sper sa raman mai mult timp pe aici.
Acum revin la o problema care ma inebuneste mai intai de toate psihic.
Am facut testul Papanicolau in anul 2008 care a fost ok, dupa un am repetat testul care este nu tocmai bun:
Frotiu: satisfacator
Localiyare: excol, endocol
Modificari Reactive:
inflamatie, Koilocite, LSIL (CIN I)
Dupa acest test am urmat un tratament cu niste ovule care au fost preparate in farmacie si miroseau a petrol.
Dupa tratamentul cu ovule si la o luna de la primul test am repetat testul. Rezultatul acestuia fiind identic cu cel dinainte.
Asa ca medicul a decis ca este mai bine pentru mine sa merg la Spitalul Oncologic din Cluj pentru extirparea portiunii infectate din col si recoltarea bioxiei.
Medicul mi-a explicat ca sunt suspecta de cancer si este indicat sa fac asta.
Doar cele doua cuvinte oncologie si cancer m-au terminat psihic. Luni sunt programata la spital la Cluj. Imi este frica de inebunesc.
Voi ce parere aveti, a exagerat medicul?

Offline

 

#1375 2009-10-07 21:06:47

ankmin
Membru
Inregistrat: 2009-10-07
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

Buna si ma bucur mult ca v-am gasit. Toata ziua am bantuit pe net dupa diversi termeni ca sa pot descifra un rezultat. Am facut examen de secretii+Babes-Papanicolau. Am primit rezultatul doar ptr secretii deocamdata. Am un buletin de analiza scris de mana, greu descifrabil ptr cei straini de medicina. Asadar, cu scuzele de rigoare ca poate am "tradus" aiurea scrisul , poate cineva sa interpreteze urmatoarele: Placarde de celule epiteliale (de asta sunt sigura ca asa scrie), leucocite moderate, flora vaginala gr. I, formatii de bacili Doderlein (aici, nu mai sunt asa de sigura).
va rog, daca ar putea cineva sa ma lumineze ce inseamna toate astea ar fi minunat, caci pana iau cel de-al doilea rezultat - la B.P.- mai sunt 2 saptamani. va Multumesc

Offline

 

#1376 2009-10-08 14:26:35

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

tdani a scris:

Buna fetelor,
Doctoressa mi-a fost tare dor de tine. Acum am revenit si sper sa raman mai mult timp pe aici.
Acum revin la o problema care ma inebuneste mai intai de toate psihic.
Am facut testul Papanicolau in anul 2008 care a fost ok, dupa un am repetat testul care este nu tocmai bun:
Frotiu: satisfacator
Localiyare: excol, endocol
Modificari Reactive:
inflamatie, Koilocite, LSIL (CIN I)
Dupa acest test am urmat un tratament cu niste ovule care au fost preparate in farmacie si miroseau a petrol.
Dupa tratamentul cu ovule si la o luna de la primul test am repetat testul. Rezultatul acestuia fiind identic cu cel dinainte.
Asa ca medicul a decis ca este mai bine pentru mine sa merg la Spitalul Oncologic din Cluj pentru extirparea portiunii infectate din col si recoltarea bioxiei.
Medicul mi-a explicat ca sunt suspecta de cancer si este indicat sa fac asta.
Doar cele doua cuvinte oncologie si cancer m-au terminat psihic. Luni sunt programata la spital la Cluj. Imi este frica de inebunesc.
Voi ce parere aveti, a exagerat medicul?

In cel mai rau caz este vorba, dupa parerea mea de o modificare a starii celulelor.. catre o stare PREcanceroasa care trebuie rezolvata (nu cancer)... pe de alta parte poate fi vorba de o infectie care sa iti influenteze rezultatul testului.
Ai facut cumva si analiza de secretie?


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1377 2009-10-08 20:30:08

tdani
Full member
De la: Petrosani
Inregistrat: 2006-06-23
Mesaje: 156

Re: examenul papanicolau

Detzy a scris:

tdani a scris:

Buna fetelor,
Doctoressa mi-a fost tare dor de tine. Acum am revenit si sper sa raman mai mult timp pe aici.
Acum revin la o problema care ma inebuneste mai intai de toate psihic.
Am facut testul Papanicolau in anul 2008 care a fost ok, dupa un am repetat testul care este nu tocmai bun:
Frotiu: satisfacator
Localiyare: excol, endocol
Modificari Reactive:
inflamatie, Koilocite, LSIL (CIN I)
Dupa acest test am urmat un tratament cu niste ovule care au fost preparate in farmacie si miroseau a petrol.
Dupa tratamentul cu ovule si la o luna de la primul test am repetat testul. Rezultatul acestuia fiind identic cu cel dinainte.
Asa ca medicul a decis ca este mai bine pentru mine sa merg la Spitalul Oncologic din Cluj pentru extirparea portiunii infectate din col si recoltarea bioxiei.
Medicul mi-a explicat ca sunt suspecta de cancer si este indicat sa fac asta.
Doar cele doua cuvinte oncologie si cancer m-au terminat psihic. Luni sunt programata la spital la Cluj. Imi este frica de inebunesc.
Voi ce parere aveti, a exagerat medicul?

In cel mai rau caz este vorba, dupa parerea mea de o modificare a starii celulelor.. catre o stare PREcanceroasa care trebuie rezolvata (nu cancer)... pe de alta parte poate fi vorba de o infectie care sa iti influenteze rezultatul testului.
Ai facut cumva si analiza de secretie?

Nu am facut alte analize. Ma gandesc ca la Cluj imi vor face alte teste si analize, sper ca nu ma vor baga in sala de operatii imediat ce ajung.
Nu am scurgeri si nici sangerari. Ma durea uneori, in anumite pozitii la contact sexual dar asta este de cand ma stiu.
In 2008 am facut testul Papanicolau care dupa cum am spus a fost ok cu felicitari dar apoi mi-am montat un sterilet pe care nu am apucat sa-l tin decat 3 luni ca apoi am facut primul test din 2009 si a iesit asa cum am descris mai sus. Normal ca mi-a fost scos steriletul, tratamentul cu ovule si repeterea testului care tot prost a iesit. Ma gandesc ca poate si steriletul a favorizat declansarea infectiei.
Detzy iti multumesc mult ca mi-ai raspuns.
Buna, am venit de la Cluj. Mi-au facut o conizatie si peste 2 saptamani imi vor da rezultatul de la biopsie.
Sper ca va fi bine. Imi este crunt de teama.

Ultima oara a fost editat de tdani (2009-10-16 08:12:42)

Offline

 

#1378 2009-10-09 00:59:05

Moonsh
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-05
Mesaje: 341

Re: examenul papanicolau

buna...sa ma scuzati daca cumva o sa va indignez cu nestiinta mea..insa asta e ..omul nu se naste invatat...am 21 de ani ..mi-am inceput viata sexuala la 18 ani de atunci avand un singur partener...intrebarea mea era daca se este nevoie sa fac acest test acum sau mai pot astepta...am fost bombardata cu pareri contradictorii,cum ca trebuie neaparat sa il fac o data la 2 ani sau dimpotriva ca inca sunt prea tanara ,si mai ales ca nu mi-am sch partenerii pot sa il fac mai tarziu...va multumesc anticipat

Offline

 

#1379 2009-10-09 09:00:54

tdani
Full member
De la: Petrosani
Inregistrat: 2006-06-23
Mesaje: 156

Re: examenul papanicolau

oana18 a scris:

buna...sa ma scuzati daca cumva o sa va indignez cu nestiinta mea..insa asta e ..omul nu se naste invatat...am 21 de ani ..mi-am inceput viata sexuala la 18 ani de atunci avand un singur partener...intrebarea mea era daca se este nevoie sa fac acest test acum sau mai pot astepta...am fost bombardata cu pareri contradictorii,cum ca trebuie neaparat sa il fac o data la 2 ani sau dimpotriva ca inca sunt prea tanara ,si mai ales ca nu mi-am sch partenerii pot sa il fac mai tarziu...va multumesc anticipat

Draga mea nu stiu daca este obligatoriu sa faci testul la interval de doi ani dar pentru linistea ta ca totul este ok este bine sa mergi la consultatii si poti face si testul. O femeie trebuie sa mearga la ginecolog macar o data pe an chiar daca te simti bine.
Intradevar tu esti tanara si problemele la aceasta varsta apar mai rar dar pot aparea si cu cat sunt depistate in faze incipiente cu atat ele vor putea si tratate mai usor.
Iti doresc multa sanatate.

Offline

 

#1380 2009-10-09 09:52:54

ankmin
Membru
Inregistrat: 2009-10-07
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

Nu ma poate lamuri nimeni?Please!

ankmin a scris:

Buna si ma bucur mult ca v-am gasit. Toata ziua am bantuit pe net dupa diversi termeni ca sa pot descifra un rezultat. Am facut examen de secretii+Babes-Papanicolau. Am primit rezultatul doar ptr secretii deocamdata. Am un buletin de analiza scris de mana, greu descifrabil ptr cei straini de medicina. Asadar, cu scuzele de rigoare ca poate am "tradus" aiurea scrisul , poate cineva sa interpreteze urmatoarele: Placarde de celule epiteliale (de asta sunt sigura ca asa scrie), leucocite moderate, flora vaginala gr. I, formatii de bacili Doderlein (aici, nu mai sunt asa de sigura).
va rog, daca ar putea cineva sa ma lumineze ce inseamna toate astea ar fi minunat, caci pana iau cel de-al doilea rezultat - la B.P.- mai sunt 2 saptamani. va Multumesc

Offline

 

#1381 2009-10-09 09:53:48

Moonsh
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-05
Mesaje: 341

Re: examenul papanicolau

tdani a scris:

oana18 a scris:

buna...sa ma scuzati daca cumva o sa va indignez cu nestiinta mea..insa asta e ..omul nu se naste invatat...am 21 de ani ..mi-am inceput viata sexuala la 18 ani de atunci avand un singur partener...intrebarea mea era daca se este nevoie sa fac acest test acum sau mai pot astepta...am fost bombardata cu pareri contradictorii,cum ca trebuie neaparat sa il fac o data la 2 ani sau dimpotriva ca inca sunt prea tanara ,si mai ales ca nu mi-am sch partenerii pot sa il fac mai tarziu...va multumesc anticipat

Draga mea nu stiu daca este obligatoriu sa faci testul la interval de doi ani dar pentru linistea ta ca totul este ok este bine sa mergi la consultatii si poti face si testul. O femeie trebuie sa mearga la ginecolog macar o data pe an chiar daca te simti bine.
Intradevar tu esti tanara si problemele la aceasta varsta apar mai rar dar pot aparea si cu cat sunt depistate in faze incipiente cu atat ele vor putea si tratate mai usor.
Iti doresc multa sanatate.

Multumesc frumos pentru raspuns.. puss
si tie iti doresc la fel

am fost la ginecolog in februarie anul acesta cu o prietena..ea si-a facut testul..la mine doctorul nu a insistat ,a zis sa il fac data viitoare hmm

Ultima oara a fost editat de oana18 (2009-10-09 09:56:59)

Offline

 

#1382 2009-10-09 10:21:25

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

tdani a scris:

Detzy a scris:

tdani a scris:

Buna fetelor,
Doctoressa mi-a fost tare dor de tine. Acum am revenit si sper sa raman mai mult timp pe aici.
Acum revin la o problema care ma inebuneste mai intai de toate psihic.
Am facut testul Papanicolau in anul 2008 care a fost ok, dupa un am repetat testul care este nu tocmai bun:
Frotiu: satisfacator
Localiyare: excol, endocol
Modificari Reactive:
inflamatie, Koilocite, LSIL (CIN I)
Dupa acest test am urmat un tratament cu niste ovule care au fost preparate in farmacie si miroseau a petrol.
Dupa tratamentul cu ovule si la o luna de la primul test am repetat testul. Rezultatul acestuia fiind identic cu cel dinainte.
Asa ca medicul a decis ca este mai bine pentru mine sa merg la Spitalul Oncologic din Cluj pentru extirparea portiunii infectate din col si recoltarea bioxiei.
Medicul mi-a explicat ca sunt suspecta de cancer si este indicat sa fac asta.
Doar cele doua cuvinte oncologie si cancer m-au terminat psihic. Luni sunt programata la spital la Cluj. Imi este frica de inebunesc.
Voi ce parere aveti, a exagerat medicul?

In cel mai rau caz este vorba, dupa parerea mea de o modificare a starii celulelor.. catre o stare PREcanceroasa care trebuie rezolvata (nu cancer)... pe de alta parte poate fi vorba de o infectie care sa iti influenteze rezultatul testului.
Ai facut cumva si analiza de secretie?

Nu am facut alte analize. Ma gandesc ca la Cluj imi vor face alte teste si analize, sper ca nu ma vor baga in sala de operatii imediat ce ajung.
Nu am scurgeri si nici sangerari. Ma durea uneori, in anumite pozitii la contact sexual dar asta este de cand ma stiu.
In 2008 am facut testul Papanicolau care dupa cum am spus a fost ok cu felicitari dar apoi mi-am montat un sterilet pe care nu am apucat sa-l tin decat 3 luni ca apoi am facut primul test din 2009 si a iesit asa cum am descris mai sus. Normal ca mi-a fost scos steriletul, tratamentul cu ovule si repeterea testului care tot prost a iesit. Ma gandesc ca poate si steriletul a favorizat declansarea infectiei.
Detzy iti multumesc mult ca mi-ai raspuns.

nu ai pentru ce smile
tu ai facut papanicolaul la acelasi laborator? pentru ca daca da... atunci eu te-as sfatui sa il faci si in alta parte
parerea mea este ca este obligatoriu sa faci si analiza de secretie, niste culturi din col... nu numai pap.... iar pap-ul sa-l repeti si la alt laborator


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1383 2009-10-09 10:22:00

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: examenul papanicolau

ar fi bine oana sa il faci. pt ca asta face o femeie responsabila. mergi totusi la un ginecolog, desi nu te supara nimic si fa papanicolaul.
si eu am 22 si am vreo 6 teste facute. noroc ca am depistat din timp  supa

Ultima oara a fost editat de Khristall (2009-10-09 10:22:51)


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#1384 2009-10-09 10:49:29

Moonsh
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-05
Mesaje: 341

Re: examenul papanicolau

Khristall a scris:

ar fi bine oana sa il faci. pt ca asta face o femeie responsabila. mergi totusi la un ginecolog, desi nu te supara nimic si fa papanicolaul.
si eu am 22 si am vreo 6 teste facute. noroc ca am depistat din timp  supa

mersi pentru sfat..
sper sa nu fie nimic grav si sa se rezolve ... puss

la urmatorul control o sa il fac ..acum mai trebuie doar sa gasesc un doctor bun la care sa ma duc ....am vazut ca sunt multe recomandari pe forum..o sa caut..
e super forumul hjarta

Offline

 

#1385 2009-10-09 11:11:21

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: examenul papanicolau

eu te invat de bine. chiar daca nu ai nici un discomfort e mai bine sa faci. papanicolaul e f important pt o femeie activa dpdv sexual.
bafta multa!


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#1386 2009-10-09 11:57:55

tdani
Full member
De la: Petrosani
Inregistrat: 2006-06-23
Mesaje: 156

Re: examenul papanicolau

Detzy a scris:

tdani a scris:

Detzy a scris:


In cel mai rau caz este vorba, dupa parerea mea de o modificare a starii celulelor.. catre o stare PREcanceroasa care trebuie rezolvata (nu cancer)... pe de alta parte poate fi vorba de o infectie care sa iti influenteze rezultatul testului.
Ai facut cumva si analiza de secretie?

Nu am facut alte analize. Ma gandesc ca la Cluj imi vor face alte teste si analize, sper ca nu ma vor baga in sala de operatii imediat ce ajung.
Nu am scurgeri si nici sangerari. Ma durea uneori, in anumite pozitii la contact sexual dar asta este de cand ma stiu.
In 2008 am facut testul Papanicolau care dupa cum am spus a fost ok cu felicitari dar apoi mi-am montat un sterilet pe care nu am apucat sa-l tin decat 3 luni ca apoi am facut primul test din 2009 si a iesit asa cum am descris mai sus. Normal ca mi-a fost scos steriletul, tratamentul cu ovule si repeterea testului care tot prost a iesit. Ma gandesc ca poate si steriletul a favorizat declansarea infectiei.
Detzy iti multumesc mult ca mi-ai raspuns.

nu ai pentru ce smile
tu ai facut papanicolaul la acelasi laborator? pentru ca daca da... atunci eu te-as sfatui sa il faci si in alta parte
parerea mea este ca este obligatoriu sa faci si analiza de secretie, niste culturi din col... nu numai pap.... iar pap-ul sa-l repeti si la alt laborator

Da, testul a fost facut la acelasi laborator. Adica medicul mi-a recoltat si acesta lucreaza cu un singur laborator. Aici in Petrosani nu prea sunt variante. La Cluj probabil ca il vor repeta si sper din tot sufletul sa fie o inflamatie din alte cauze mai putin grave. Eu am si ovare polichistice si cineva mi-a spus ca pot influenta rezultatul testului.
SA IMI TINETI PUMNII !

Offline

 

#1387 2009-10-13 11:42:43

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examenul papanicolau

tdani, ma bucur sa te revad...
nu prea cred eu ca ai ovare polichistice, maxim ovare cu aspect micropolichistic...parca, daca imi amitesc bine
oricum, merita facut testul din nou si facuta eventual si colposcopia cu biopsie...insa da, ai dreptate, steriletul poate da modificari locale la nivelul colului...
eu tin pumnii sa auzim doar vesti bune


ankmin, rezultatul tau e mai mult decit foarte bun
nu te stresa ca nu ai de ce


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.