homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gandacei


#1 2009-10-13 21:38:36

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Gandacei

Acum 2-3 luni am avut in bucatarie o invazie de gandacei mici mici si maro.Erau efectiv peste tot....in vase,in pungile cu malai,faina etc.Am aruncat totul,am scos vasele,am dat cu spray pt insecte si un timp am scapat.Mai vedeam cate unul dar atat..Acum de cateva zile iara au aparut mai multi....si si-au depus si ouale in cutiile cu ceaiuri...e plin de pui prin sertare.Si nu stiu de ce pt ca nu mai tin mancare in dulap,am pus totul in frigider,tin mereu curatenie,nu las vase nespalate niciodata,iar gunoiul il duc zilnic,deci chiar nu au mediu prielnic.Daca a mai patit cineva asa ceva si aveti vreo solutie plzzz  supa


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 



#2 2009-10-13 21:45:20

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Gandacei

daaaaa, am avut si eu. de la malai, faina, alimente de genul asta.
sincer, mare lucru nu am facut, doar am aruncat tot ce era "infestat", am curatat. acum nu ii mai vad. au disparut pur si simplu. poate trebuia sa dau cu ceva, vreo solutie. i-am cam ignorat big_smile
cred ca merge sa dai cu "ignore". glumesc. nu stiu.. cauta o solutie pe la magazinele specializate.

Offline

 

#3 2009-10-13 21:45:40

zlata
Full member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 377

Re: Gandacei

Eu am patit la fel vara asta..plin de gandaci peste tot pana si prin frigider au ajuns...la fel si ouale,peste tot,cum zici si tu si in cutiile cu ceai. Scarboase rau.Pana si prin plase se bagau...noi am curatat peste tot,fiecare coltulet si am dat cu raid.Vad ca nu au mai aparut de la un timp.Dar exista ceva pastile ce se dizolva in apa,se gasesc pe la florarii de cumparat si cica alea-s bune de tot.Eu nu am mai luat ca nu am mai vazut gongile.


Oricat ti-ar fi de greu nu uita sa zambesti...maine va fi mai bine smile

Offline

 

#4 2009-10-13 22:07:10

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Gandacei

Pai eu am facut toate astea sad...am dat atunci cu un tub intreg de spray si apoi am spalat toata mobila cu cif si toate vasele....toate alimentele aruncate si tot au reaparut.O sa intreb si de pasilele alea.Ms.


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#5 2009-10-13 22:07:36

addicted
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 2052

Re: Gandacei

Am patit.o si eu anul trecut cu gandacii dar si furnicele neutral
Am folosit : http://www.smartbuy.ro/sbPG_RAID-SPUMA- … ICI_646195 . Am dat peste tot!!!! prin dulapurile de la bucatarie, in locasele goale ( parchet,gresie etc ) ,dadeam si apoi lasam sa iasa sa se aeriseasca ca n-are un miros tocmai placut... si-n 2 zile am scapat de tot de gandaci si furnici! smile

Ultima oara a fost editat de addicted (2009-10-13 22:08:54)



You can’t live a positive life with a negative mind.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-10-13 22:11:25

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Gandacei

noi am scapat de gandaci cu o fiola de Regal 2000 dizolvata in apa.

Offline

 

#7 2009-10-13 22:15:19

zlata
Full member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 377

Re: Gandacei

Eu simteam ca inebunesc... imi era goaza noaptea aveam cosmar,simteam de parca misuna pe mine.Poate e trecut "sezonul" lor si au disparut...sau poate raidu meu a functionat...nu mai stiu cum se numesc pastilele dar daca intrebi pe la florarii sau la magazine cu tot felul de produse agricole ( seminte,ierbicide,etc) sigur stiu de ele.Se dizolva in 10 l de apa si dai peste tot cu o stropitoare.


Oricat ti-ar fi de greu nu uita sa zambesti...maine va fi mai bine smile

Offline

 

#8 2009-10-13 22:21:24

addicted
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 2052

Re: Gandacei

Zlata, si taicamiu folosea solutie din aia,punea intr-o pompa speciala si dadea prin magazie big_smile din cate stiu a scapat de probleme



You can’t live a positive life with a negative mind.

Offline

 

#9 2009-10-14 09:21:34

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: Gandacei

cand eram noi copii tin minte ca si la noi in casa a fost o invazie de gandacei. Atunci a venit o persoana de la sanepid si a stropit toata casa si la vecini cu insecticid, in doua reprize si dusi au fost. De-atunci nu au mai aparut.


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#10 2009-10-14 09:24:33

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Gandacei

Regent de la orice petshop... in fine, daca-ti zic ca nu se mai fabrica, intreaba-i ce contine aceeasi substanta activa
scapi garantat de gandaci si efectul tine minim un an

pentru gandacei din aia mici de lemn as vrea sa stiu si eu o solutie, ca-mi rod ceaiurile si condimentele smile

Offline

 

#11 2009-10-14 11:13:41

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Gandacei

ptr gandacii de bucatarie...cumparati de la orice farmacie acid boric
in ceva,amestecati in parti egale,acid boric cu zahar pudra si cu pesmet si presarati de-a lungul bucatariei sau sertarelor...nu este toxic insa ptr ca e dulce,atentie daca aveti animale,sa nu ajunga la praf...
gandacii nu ii veti vedea cu picioarele in sus,dar vor disparea....va asigur garantat


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#12 2009-10-14 11:26:11

kadiha
Full member
Inregistrat: 2009-08-07
Mesaje: 103

Re: Gandacei

Si eu am observat in dulapul unde tin ceaiurile ca am niste gandacei foarte mici, mai mari putin decat gamalia unui ac, de culoare maro, iar ca forma sunt lunguieti spre rotund lol
Am gasit plicurile de ceai gaurite, am aruncat tot ca sa nu mai zic ca am observat ca sunt si prin alte camere, cred ca migreaza. Mie mi s-au parut ca zboara. Nu stiu cu ce sa dau.
Stiam ca exista raid pt molii de alimente, cred ca o sa incerc cu asta. Mi-e teama sa dau cu orice fel de solutie prin dulapurile unde tin ceaiuri si altele.

Ultima oara a fost editat de kadiha (2009-10-14 11:27:17)


gravida 16+
bebe mami si tati te asteapta cu nerabdare hjarta

Offline

 

#13 2009-10-14 11:27:45

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Gandacei

ceaiurile au facut gargarite,nu vei scapa decat aruncand totul si facand curat..


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#14 2009-10-14 11:29:33

kadiha
Full member
Inregistrat: 2009-08-07
Mesaje: 103

Re: Gandacei

Le-am aruncat, dar tot mai vad cate un gandacel din acela, uneori gasesc in dormitor. Nu inteleg de unde apar. Curat am peste tot nu se pune problema de asa ceva.


gravida 16+
bebe mami si tati te asteapta cu nerabdare hjarta

Offline

 

#15 2009-10-14 11:31:34

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Gandacei

la mine vin de afara, i-am vazut cum marsaluiau pe pervaz... nu cred ca sunt molii de alimente, sunt un soi de cari, cel putin mie la un moment dat au inceput sa-mi roada niste margele de lemn lol

Offline

 

#16 2009-10-14 11:40:13

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: Gandacei

fallen_angel a scris:

Pai eu am facut toate astea sad...am dat atunci cu un tub intreg de spray si apoi am spalat toata mobila cu cif si toate vasele....toate alimentele aruncate si tot au reaparut.O sa intreb si de pasilele alea.Ms.

mergi la farmacia veterinara si cumpara o fiola de tomoxan si o prepari intr-o anumita cantitate de apa , (trebuie sa scrie sau iti spune medikul cat, dar u poti sa faci cu o cantitate mai mik de apa, ca sa fi mai concentrat) si apoi dai peste tot unde se afla gandaci si printre gaurele, peste tot si apoi lasi inchis pana a doua zi si o sa scapi de ei....


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#17 2009-10-14 11:41:06

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Gandacei

kadiha a scris:

Si eu am observat in dulapul unde tin ceaiurile ca am niste gandacei foarte mici, mai mari putin decat gamalia unui ac, de culoare maro, iar ca forma sunt lunguieti spre rotund lol
Am gasit plicurile de ceai gaurite, am aruncat tot ca sa nu mai zic ca am observat ca sunt si prin alte camere, cred ca migreaza. Mie mi s-au parut ca zboara. Nu stiu cu ce sa dau.
Stiam ca exista raid pt molii de alimente, cred ca o sa incerc cu asta. Mi-e teama sa dau cu orice fel de solutie prin dulapurile unde tin ceaiuri si altele.

Exact asa sunt si astia ai mei....si da,zboara  roll .
Cu raid pt molii de alimente am dat eu prima data....au murit atunci,dar au reaparut.
Cred ca o sa ajung sa-mi tin si ceaiurile in frigider lol
Multumesc pt raspunsuri,voi incerca si variantele astea.

Ultima oara a fost editat de fallen_angel (2009-10-14 11:43:09)


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#18 2009-10-14 11:51:13

little_bunny
Hero member
De la: pamant la cer...te iubesc!
Inregistrat: 2007-04-13
Mesaje: 2807

Re: Gandacei

Am avut si eu o problema asemanatoare cu a ta angel si am scapat de ei cu k300. Am incercat si cu raid dar la cateva zile apareau iar sad dupa ce am dat cu k300 am facut curatenie generala, am curatat toate dulapurile pt ca isi depun oualele in cele mai ascunse colturi. Nu am mai avut probleme cu ei de mai bine de 2 ani. big_smile
bafta multa!

Offline

 

#19 2009-10-14 11:53:27

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Gandacei

Multumesc!
dar ce este K300 si unde gasesc?
LE:gata,am gasit tongue

Ultima oara a fost editat de fallen_angel (2009-10-14 12:01:58)


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.